Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմում հայտնված «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքի բեկորները ապացուցում են Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում եւ դրա նախապատրաստություններին:
«Պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանության բանակը շուրջ մեկ տասնյակ թուրքական «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարք է խոցել, որոնք, սակայն, ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում չէին ընկել:
Վերջապես «Բայրաքթարի» բեկորներ ունենք. այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին:
Այն երկրները, որոնք «Բայրաքթարի» համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային, պետք է հետեւեն Կանադայի օրինակին եւ կասեցնեն հետագա մատակարարումները»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: Supply of Bayraktar parts to Turkey must stop - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today has stated that pieces of a Bayraktar drone, recovered on the Armenian territory, prove that Turkey is directly involve in the terrorist war against Artsakh and the preparations for current hostilities.
“Defense Army of Artsakh has hit over a dozen Turkish Bayraktar drones in the course of this war, but they did not fall in the areas controlled by the Defense Army.
Finally, we have a hit drone. It was made in September, while its ultra-modern camera was produced in Canada in June.
The countries that supply key parts of Bayraktar drones need to follow Canada’s example and stop future shipments,” said Nikol Pashinyan.