Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմում հայտնված «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքի բեկորները ապացուցում են Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում եւ դրա նախապատրաստություններին:
«Պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանության բանակը շուրջ մեկ տասնյակ թուրքական «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարք է խոցել, որոնք, սակայն, ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում չէին ընկել:
Վերջապես «Բայրաքթարի» բեկորներ ունենք. այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին:
Այն երկրները, որոնք «Բայրաքթարի» համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային, պետք է հետեւեն Կանադայի օրինակին եւ կասեցնեն հետագա մատակարարումները»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян призвал прекратить поставки деталей БПЛА «Байрактар» в Турцию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что обломки беспилотника «Байрактар», обнаруженные на армянской стороне, доказывают прямое участие Турции в террористической войне против Арцаха и ее приготовлениях к ней.
«В течение войны Армия обороны Арцаха сбила около десятка турецких беспилотников «Байрактар», которые, однако, ни разу не падали в районах, находящихся под контролем Армии обороны.
Наконец, у нас есть обломки «Байрактар». Он был произведен в сентябре, а его ультрасовременная камера - в Канаде в июне.
Страны, поставляющие в Турцию детали для беспилотников, должны последовать примеру Канады и приостановить дальнейшие поставки», - сказал Никол Пашинян.