ՀՀ ՊՆ-ում քննարկվել է զոհերի ու գերիների փոխանակման ընթացակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է մարդասիրական նպատակներով արցախա-ադրբեջանական ռազմաճակատի ողջ երկայնքով հայտարարված կրակի դադարեցման եւ ռազմագերիների, պահվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման համար ԿԽՄԿ միջնորդությամբ ու վերջինիս չափանիշների համաձայն համապատասխան գործողությունների իրականացման ընթացակարգը, որը համակարգվելու է Արցախի իշխանությունների հետ:
Քլեր Մեյթրոյը նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է աջակցելու մարտական գործողությունների ընթացքում զոհվածների աճյունների արտահանձնմանը և ազատազրկվածների համաժամանակյա ազատմանը։

Exchange of captives and bodies discussed in Armenian Defense Ministry - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today, Armenian Defense Minister David Tonoyan received the head of the Delegation of the International Committee of Red Cross in Armenia, Claire Meytraud.
During the meeting, the parties discussed the procedure of ceasefire declared for humanitarian purposes along the entire Artsakh-Azerbaijani frontline and exchange of prisoners of war, detainees and bodies of dead, with the mediation of the ICRC and in line with the criteria of ICRC. The procedure will be coordinated with the authorities of Artsakh.
Claire Meytraud noted that ICRC is ready to support the handover of the remains of those killed during the hostilities and the simultaneous release of prisoners.