Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել է, Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Ներկայացնում ենք հաղորդագրությունն ամբողջությամբ.
«Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա»։

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Armenian Defense Ministry Shushan Stepanyan stated that the F-16 fighter jet of Turkish Air Force has shot down Armenian Air Force’s SU-25 jet.
The statement reads as follows:
“Today, F-16 fighter jets of Turkish Air Force took off from Azerbaijan's Ganja Airport at 10:30a.m and were ensuring Azerbaijani SU-25 and Turkish-made Bayraktar UAV strikes from the Azerbaijani Dalyar airport in the direction of the Armenian settlements and land units of Armed Forces stationed in Vardenis, Mets Masrik, Sotk regions of Vardenis region.
“During the mentioned period, our Air Force was providing air support to the Air Defense units of the Armenian Armed Forces.
While performing the combat task, during the anti-aircraft battles, the F-16 fighter jet of Turkish Air Force shot down the SU-25 jet of Armenian Air Force in the airspace of the Republic of Armenia.