Տոնոյանն ու ԿԽՄԿ պաշտոնյան խոսել են ռիսկերի նվազեցման ծրագրի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ղեկավար Քլեր Մեյթրոն քննարկել են փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերն անդրադարձել են վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջեւանյան հատվածում լարվածության աճին:
Արտահայտելով իր մտահոգությունը քաղաքացիական անձանց կյանքի, առողջության եւ գույքի նկատմամբ առկա սպառնալիքների առնչությամբ՝ Քլեր Մեյթրոն պատրաստակամություն է հայտնել ՀՀ պատկան մարմինների հետ համագործակցությամբ առավել խոցելի համայնքներից մեկում իրականացնել ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված պիլոտային ծրագիր, որը ենթադրում է համայնքների դպրոցներում, մանկապարտեզներում ու առավել գնդակոծվող տեղամասերում պաշտպանիչ պատերի կառուցում եւ մարդկանց շրջանում իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների անցկացում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու հետ կապված, ինչպես նաեւ ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի եւ ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ հարցեր:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Davit Tonoyan and Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Claire Meytraud discussed the opportunities for increasing the efficiency of cooperation.
According to the Armenian MoD, the sides touched upon increased tensions at Nakhijevan section of Armenian-Azerbaijani border.
Expressing her concern about the lives of civilians, as well as the dangers for their health and property, Claire Meytraud expressed readiness to cooperate with the Armenian authorities to launch a pilot program in one of the most vulnerable communities, aimed at reducing the risks, which implies constructing protective walls in community schools, kindergartens and areas under shelling, as well as raising awareness.