Տոնոյանն ու ԿԽՄԿ պաշտոնյան խոսել են ռիսկերի նվազեցման ծրագրի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ղեկավար Քլեր Մեյթրոն քննարկել են փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերն անդրադարձել են վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջեւանյան հատվածում լարվածության աճին:
Արտահայտելով իր մտահոգությունը քաղաքացիական անձանց կյանքի, առողջության եւ գույքի նկատմամբ առկա սպառնալիքների առնչությամբ՝ Քլեր Մեյթրոն պատրաստակամություն է հայտնել ՀՀ պատկան մարմինների հետ համագործակցությամբ առավել խոցելի համայնքներից մեկում իրականացնել ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված պիլոտային ծրագիր, որը ենթադրում է համայնքների դպրոցներում, մանկապարտեզներում ու առավել գնդակոծվող տեղամասերում պաշտպանիչ պատերի կառուցում եւ մարդկանց շրջանում իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների անցկացում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու հետ կապված, ինչպես նաեւ ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի եւ ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ հարցեր:

Давид Тоноян и представитель МККА обсудили меры по снижению рисков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян и глава делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Клер Мейтро обсудили сегодня возможности повышения эффективности сотрудничества.
Согласно сообщению минобороны Армении, стороны коснулись зафиксированного в последнее время роста напряженности на нахичеванском отрезке армяно-азербайджанской границы
Выразив обеспокоенность по поводу существующих угроз для жизни, здоровья и имущества гражданских лиц, Клер Мейтро заявила о готовности сотрудничества с соответствующими органами Армении для реализации пилотной программы по снижению рисков в одной из уязвимых общин. Речь, в частности, идет о строительстве защитных стен в школах, детских садах и наиболее часто подвергающихся обстрелу участках общин и реализации мероприятий по повышению информированности населения.