Հայ մասնագետների խումբը ժամանել է Սիրիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից եւ նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) այսօր ժամանել է Սիրիա (ք. Հալեպ):
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացնում է, որ հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալելու են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն:
Սիրիայի տարածքում հայ մասնագետների տեղավորման, նրանց կարգավիճակի, գործառույթների եւ անվտանգության հետ կապված հարցերը կարգավորվել են ՀՀ օրենսդրության համաձայն:
Հայ մասնագետների տեղափոխման, ինչպես նաեւ ապահովման խնդիրներն իրականացվում են ռուսաստանյան կողմի աջակցությամբ:
ՊՆ խոսնակը հիշեցրել է, որ Հայաստանի կողմից Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով Սիրիայում եւ հատկապես Հալեպ քաղաքում ռազմական գործողությունների հետեւանքով ստեղծված հումանիտար ծանր վիճակը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը, սիրիական կողմի գրավոր խնդրանքները, ինչպես նաեւ Հալեպում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը:

Group of Armenian specialists arrives in Syria - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The group (83 people) of Armenian humanitarian deminers, doctors and specialists providing their security arrived today in Syria (Aleppo).
Spokesman for the Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan informs that the Armenian specialists will be engaged in humanitarian demining, mine awareness campaigns among the population, and medical services exclusively in areas of Aleppo, far from the military operations.
The issues related to the residence, status, actions and security of Armenian specialists in Syria were regulated in accordance with the Armenian Constitution.
The transportation, as well as logistics operations of the Armenian specialists is carried out with the support of the Russian side.
Spokesman for the Armenian Defense Ministy noted that the decision of Armenia to provide specialized humanitarian support to Syria was made, taking into consideration the tough humanitarian situation in Syria and especially in Aleppo, caused by military operations there; as well as United Nations Security Council resolutions; the written requests from Syrian side; and the existence of large Armenian community in Aleppo.