Հայաստանում է Կանզասի ազգային գվարդիայի հրամանատարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 15 տարվա համագործակցության ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերը եւ Կանզասի ազգային գվարդիան իրականացրել եւ շարունակում են իրականացնել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք հանդիսանում են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցության կարեւոր բաղադրիչներ:
Այդ մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանն՝ դեկտեմբերի 6-ին ընդունելով ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Լի Թաֆանելին հավաստիացրել է, որ Կանզասի ազգային գվարդիան շարունակելու է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, անձնակազմի մարտավարական պատրաստության եւայլ ավանդական դարձած ուղղություններով, միեւնույն ժամանակ դրական արձագանքելով բոլոր նոր նախաձեռնություններին:
Կանզասի նահանգապետ Ջեֆֆրի Կոլյերը դեկտեմբերի 7-ին կժամանի Հայաստան եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի պատվիրակության ուղեկցությամբ Գյումրիում կմասնակցի 1988թ. երկրաշարժի զոհերի հիշատակի միջոցառումներին:

Kansas National Guard delegation starts the visit to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Armed Forces and Kansas Army National Guard have cooperated for 15 years, implementing and carrying on various programs that stand as an important component of Armenian-American collaboration in defense, said Armenia’s acting Defense Minister Davit Tonoyan.
He made that remark at the meeting with the American delegation, headed by U.S. Adjutant General of Kansas Lee Tafanelli, on December 6.
Lee Tafanelli reaffirmed that Kansas National Guard will continue developing cooperation with Armenian army in peacekeeping, military medicine, personnel combat training and other traditional areas, at the same time welcoming all new initiatives.
Kansas Governor Jeff Colyer is expected to arrive in Armenia on December 7 and attend the events commemorating the victims of Spitak earthquake (1988) in Gyumri with the Kansas Army National Guard delegation.