Երեւան: Մեդիամաքս: Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր ռազմական տեսուչ:
Արտակ Դավթյանը ծնվել է 1970 թվականին Հոկտեմբերյանի շրջանի Բամբակաշատ գյուղում։
Արցախյան պատերազմի մասնակից է:
1998 թվականին ոսկե մեդալով ավարտել է Մոսկվայի Ֆրունզեի անվան Ռազմական ակադեմիան։ Վերապատրաստվել է ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի ռազմական ակադեմիայում։
2007-2009 թթ. եղել է զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ-գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ։
2009 թվականի հունվարի 31-ին նշանակվել է զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ` ազատվելով գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից:

Ереван/Медиамакс/. На основе предложения премьер-министра президент Армении Армен Саргсян подписал указ о назначении генерал-майора Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил Армении.
Решением премьер-министра Никола Пашиняна бывший начальник Генштаба Мовсес Акопян назначен главным военным инспектором Армении.
Артак Давтян родился в 1970 году в селе Бамбакашат Октемберянского района.
Участник Арцахской войны.
В 1998 году с золотой медалью окончил Московскую военную академию имени Фрунзе. Прошел курсы повышения квалификации в Военной академии Генерального штаба ВС России.
В 2007-2009 гг. был начальником оперативного управления - заместителем начальника Генерального штаба.
31 января 2009 года был назначен начальником оперативного управления генерального штаба Вооруженных сил, освободившись с должности заместителя начальника Генерального штаба.