Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա է դրվել ամբողջական սպայական կրթություն ապահովելու գործընթացը` նախազորակոչային պատրաստությունից մինչեւ ավագ եւ բարձրագույն սպայական կազմերի կրթության փուլերը:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի նորակառույց շենքի եւ ռազմական համալսարանի զոհված շրջանավարտների հիշատակին նվիրված խաչքար-կոթողի բացման արարողությանը:
«Կարծում եմ՝ սա լուրջ ձեռքբերում է: Սպայակազմը, ըստ էության, պետության ողնաշարն է, եւ հավատում եմ, որ այդ ամրությունն ուժեղանում է նրանց գիտելիքների եւ հմտությունների շարունակական զարգացմամբ: Այս գործընթացում առանցքային դերերից մեկը պատկանում է ռազմական կրթությանը»,- ասել է նախագահը:
Դիմելով ֆակուլտետի ունկնդիրներին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է.
«Ապրիլյան մարտական գործողությունները գալիս են կրկին հաստատելու, որ հայրենիքի պաշտպանությանն անվերապահ նվիրվածությունը մեր բանակին հաղորդում է առանց օտարի վրա հույս դնելու, բախման մեջ ախոյանի քանակն ու զինանոցը չեզոքացնելու մրցակցային առավելություն: Այդ մրցակցային առավելությունն է, որ գոյամարտի հենց առաջին օրերից եւ բանակաշինության բոլոր տարիներին եղել ու մնում է մեր զինուժի հաղթաթուղթը»:

Президент Армении: офицерский состав – опора государства - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что впервые в Армении на институциональную базу поставлен процесс обеспечения офицеров полноценным образованием, начиная с предпризывной подготовки и заканчивая обучением старшего и высшего офицерского состава.
Президент сказал об этом на церемонии открытия нового корпуса командно-штабного факультета Военного университета минобороны Армении им. Вазгена Саргсяна, а также хачкара, посвященного погибшим выпускникам университета.
«Офицерский состав, по сути, является опорой государства, и я верю, что она становится крепче благодаря постоянному развитию знаний и навыков. Одну из центральных ролей в этом процессе играет военное образование», - сказал президент.
Обращаясь к учащимся факультата, Серж Саргсян отметил:
«Апрельские военные действия еще раз подтвердили, что безоговорочная преданность родине дает нашей армии конкурентное преимущество, позволяющее не полагаться на других. Именно это конкурентное преимущество с первых же дней смертельного противостояния и во все годы армейского строительства было и остается главным козырем наших вооруженных сил».