Instigate-ի գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը
Դրանցից մի քանիսը հարվածային կամ ինքնաոչնչացող (կամիկաձե) ԱԹՍ-ներն էին, որոնք Ադրբեջանը գնել էր Իսրայելից:
Հասարակությունում եւ մամուլում ակտիվ է քննարկում է սկսվել այն մասին, որ հայկական կողմը եւս պետք է ունենա ժամանակակից ԱԹՍ եւ կարծիքներ են հնչում այն մասին, որ դրանք կարող են արտադրվել հենց Հայաստանում:
Հայկական Instigate Robotics ՏՏ ընկերությունը երկար տարիներ զբաղվում է անօդաչուների ծրագրային եւ տեխնիկական մասի մշակումներով: Ընկերության համահիմնադիր ու գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը Մեդիամաքսին պատմել է իրենց անօդաչուների ու բանակի հետ հնարավոր համագործակցության մասին:
Instigate-ի գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը Instigate-ի գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը
Լուսանկարը` www. be-armenia.com
«Անօդաչուները սովորաբար տանում են օգտակար բեռ, մեծ մասամբ` տեսախցիկ: Ռազմական ոլորտում անօդաչուներն  օգտագործվում են հետախուզության եւ հրետանու կրակի կառավարման համար: Մեր ներկա մշակումները քաղաքացիական օգտագործման համար են, բայց անհրաժեշտ աշխատանք կատարելուց հետո կարող ենք նաեւ ռազմական մոդելներ արտադրել»,- Մեդիամաքսին ասել է Վահագն Պողոսյանը:
Instigate-ի անօդաչուն նախագծված Սինգապուրի համար Instigate-ի անօդաչուն նախագծված Սինգապուրի համար
Լուսանկարը` Instigate Robotics
Նրա խոսքով` 2011-ից սկսած բազմիցս փորձել են համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ, հանդիպումներ ու քննարկումներ են կայացել Instigate-ի ներուժը Հայաստանի ռազմական համալիրի արդիականացմանն ուղղելու համար, սակայն գործնական քայլեր չեն հետեւել:
«Հիմա համագործակցում ենք Սինգապուրի հետ: Այդ երկրի սահմանապահ ծովային ոստիկանական զորքերի համար Instigate-ը մշակում է անօդաչու թռչող սարքի մի մոդել, որը 2017-ին, ամենայն հավանականությամբ, կիրառության մեջ կմտնի նավահանգիստները երկնքից տեսանկարահանելու համար», - պատմել է Վահագն Պողոսյանը:
«Մեր սարքերի առավելությունը ցամաքից էլեկտրականության սնուցումն է: Եթե էլեկտրական շարժիչներով սարքերը սահմանափակ թռիչքային ժամանակ ունեն, ապա մեր մշակումները կարող են օդում մնալ որքան հարկավոր է` անհրաժեշտ նկարահանումներ կատարելով», - հավելել է նա:
Վահագն Պողոսյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ՀՀ ՊՆ հետ պայմանավորվածություն ունենալու դեպքում կարող են ռազմական անօդաչու սարքերի ամենատարբեր մշակումներ կատարել նաեւ հայկական ԶՈՒ համար:  Նա նկատել է, որ դրանց գինը, Հայաստանում արտադրելու դեպքում, զգալիորեն էժան կլինի միջազգային շուկայում առկա առաջարկներից:

Instigate Chief Engineer Vahagn Poghosyan
Public began actively discussing that Armenian side also should have modern UAVs, voicing opinions that those can be produced on the place, in Armenia.
Armenian IT company, Instigate Robotics, has been working with drone development and programming for many years. The company’s co-founder and Chief Engineer Vahagn Poghosyan told Mediamax about their drones and possible cooperation with the Army.
Instigate Chief Engineer Vahagn Poghosyan Instigate Chief Engineer Vahagn Poghosyan
Photo: www. be-armenia.com
“Drones usually carry useful cargo, mostly cameras. Military drones are used to control intelligence and artillery. Our current developments are for civilian use, but we can also produce military models after certain necessary works,” Vahagn Poghosyan told Mediamax.
Instigate drone designed for Singapore Instigate drone designed for Singapore
Photo: Instigate Robotics
According to him, they made frequent cooperation attempts with Defense Ministry since 2011, had meetings and discussions to direct Instigate’s potential on modernization of Armenian Army’s arsenal, but no particular steps followed.
”We cooperate with Singapore at present. Instigate is developing a model of unmanned aerial vehicle for that country’s Police Coast Guard, which is most likely to be used in 2017 to film ports from the sky,” said Vahagn Poghosyan.
“The advantage of our drones is that they are charged from the ground. Drones with electric motors have limited cruising time, but our developments can stay in the sky as long as needed, making necessary shots,” added he.
Vahagn Petrosyan told Mediamax that in case they get an agreement with Armenian Defense Army, they can make various developments of military drones for Armenian Armed Forces as well. He remarked that the price of drones produced in Armenia will be notably lower that what global market currently offers.