Երեւանը հակառակորդի տանկային կրակի մասին տեղեկացրել է ԵԱՀԿ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ հեռախոսով քննարկել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը:
Սեյրան Օհանյանն իր մտահոգությունն է հայտնել հակառակորդի կողմից իրավիճակը հետեւողականորեն ապակայունացնելու վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախորդ օրը ադրբեջանական կողմը ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ առաջին անգամ կիրառել է տանկային կրակ՝ 125մմ հրանոթներից, ինչը լարվածությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու վտանգ է պարունակում:
«Ադրբեջանական կողմին բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ պահելու համար, հայկական կողմի ուժային զսպման գործողություններին զուգահեռ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարեւորել է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը», - հաղորդել են պաշտպանության նախարարությունից:

Ереван уведомил ОБСЕ о танковом обстреле со стороны Азербайджана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян обсудил сегодня по телефону с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком ситуацию на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения сил Карабаха и Азербайджана.
Сейран Оганян выразил свою обеспокоенность последовательной дестабилизацией ситуации со стороны противника, отметив, что накануне азербайджанская сторона впервые подвергла позиции Армии обороны НКР танковому обстрелу из 125-милиметрового орудия, что создало угрозу повышения на новый уровень интенсивности напряжения на линии соприкосновения.
«Для удержания азербайджанской стороны в рамках логики переговорного процесса министр обороны Армении наряду со сдерживающими силовыми мерами, которые применяет армянская сторона, отметил необходимость адресной реакции сопредседателей Минской группы ОБСЕ»,- сообщает минобороны Армении.