ԱՄՆ դեսպանը ծանոթացել է ՊՆ ազգային համալսարանի ստեղծման ծրագրին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այսօր ծանոթացել է ամերիկյան մոդելով Հայաստանում Պաշտպանական ազգային-հետազոտական համալսարանի ստեղծման ծրագրերին:
Ինչպես հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության պատվիրակությունը՝ դեսպան Ռիչարդ Միլսի գլխավորությամբ, այսօր հյուրընկալվել է ՊՆ Ազգային-ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում:
Ինստիտուտի պետ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը հյուրերին ներկայացրել է Ինստիտուտի զարգացման ներկա փուլը եւ գործունեության գիտական արգասիքները: Հյուրերը ծանոթացել են նաեւ Հայաստանի Պաշտպանական ազգային-հետազոտական համալսարանի նոր մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին:
Հայկ Քոթանջյանը ամերիկացի դիվանագետներին ներկայացրել է Պաշտպանական ազգային-հետազոտական համալսարանի ստեղծման ուղղությամբ իրականացված նորարարական աշխատանքները՝ նշելով Ինստիտուտի գիտնական-վերլուծաբանների՝ ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանում անցկացվող գիտական ստաժավորումների կարեւորությունը:
Դեսպան Միլսը, իր հերթին, կարեւորել է ամերիկյան մոդելով Հայաստանում ազգային համալսարանի ստեղծման ծրագիրը՝ այն համարելով պաշտպանական-անվտանգային ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությանը որակական նոր մակարդակ հաղորդելուն ուղղված ինտելեկտուալ հարթակ:

Посол США ознакомился с созданием оборонного университета в Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол США Ричард Миллс сегодня ознакомился с планами по строительству Национального оборонного исследовательского университета в Армении по американской модели.
Как сообщает пресс-служба минобороны, делегация посольства США в Армении во главе с послом Ричардом Миллсом сегодня посетила Институт национально-стратегических исследований МО.
Глава института, советник министра обороны, генерал-майор Айк Котанджян представил гостям нынешний этап развития Института и плоды его научной деятельности. Гости также ознакомились с работой по строительству нового корпуса Национального оборонного исследовательского университета.
Айк Котанджян представил американским дипломатам инновационные работы по созданию Национального оборонного исследовательского университета, отметив важность научной стажировки ученых-аналитиков Института в Национальном оборонном университете США.
Посол  Миллс, в свою очередь, отметил важность создания Национального оборонного университета в Армении, назвав его новой интеллектуальной площадкой, ориентированной на достижение нового уровня армяно-американского сотрудничества в области обороны и безопасности.