«Հայկական քարոզչությունը անհեթեթ թվեր է վկայակոչում», ասել է Էրդողանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունները 1915 թվականի իրադարձությունների մասին «հակասում են պատմական իրողություններին, հիմնված են խեղաթյուրված ու ոչ հավաստի տեղեկատվության վրա եւ ոչ մի նշանակություն չունեն Անկարայի համար»։
«Պարոն Բայդենը պետք է պատշաճ կերպով ուսումնասիրի եւ իմանա հայերի հետ կապված պատմությունը։ Մենք չենք կարող ներել նրան, որ չիմանալով այդ պատմությունը, նա Թուրքիային մարտահրավեր նետելու փորձ կատարեց»,- Էրդողանի այս խոսքերը մեջբերում է Անադոլու գործակալությունը։
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Անատոլիայում հայերը ապստամբություն կազմակերպեցին՝ օտար պետությունների սադրանքների եւ մեղսակցության պատճառով եւ հարձակվեցին մահմեդական բնակչության վրա: Մեր երկրում հայկական ավազակախմբերի կողմից իրականացված ջարդերի ու վայրագությունների մասին հիշողությունները դեռ կենդանի են»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
«Չնայած հայկական քարոզչությունը վկայակոչում է անհեթեթ թվեր, սակայն անվիճելի փաստն այն է, որ այդ ավազակախմբերը դաժանաբար խոշտանգել էին ավելի շատ մահմեդականների, քան հայեր էին զոհվել Անատոլիայում», - հավելել է Էրդողանը:
Միաժամանակ, նշել է նա, Թուրքիան «իր պարտքն է համարում ցավակցություն հայտնել Առաջին համաշխարհային պատերազմի դաժան պայմաններում զոհված օսմանյան հայերին»։

«Армянская пропаганда приводит абсурдные цифры», заявил Эрдоган - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что заявления президента США Джо Байдена о событиях 1915 года «идут вразрез с историческими реалиями, основаны на искаженной и недостоверной информации и не имеют для Анкары никакого значения».
«Господину Байдену нужно как следует изучить и знать историю с армянами. Мы не можем простить ему попытку бросить вызов Турции, не зная этой истории», - эти слова Эрдогана приводит Анатолийское агентство.
«Во время Первой мировой войны армяне в Анатолии подняли мятеж вследствие провокаций и пособничества со стороны иностранных государств и напали на мусульманское население. Воспоминания о массовых убийствах и жестокостях, совершенных армянскими бандами по всей территории нашей страны, еще живы», - отметил президент Турции.
«Хотя армянская пропаганда приводит абсурдные цифры, неоспоримым фактом является то, что эти банды жестоко замучили гораздо больше мусульман, чем погибло армян в Анатолии», - добавил Эрдоган.
Вместе с тем, заметил он, Турция считает «человеческим долгом выразить соболезнования османским армянам, погибшим в суровых условиях Первой мировой войны».