Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն այսօր ասել է, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի՝ Երեւանի եւ Անկարայի հատուկ ներկայացուցիչների՝ Հայաստանում եւ Թուրքիայում հանդիպումներ ունենալու առաջարկը վկայում է, որ Թուրքիայի ընկալմամբ՝ գործընթացն ամբողջությամբ երկկողմ բնույթ ունի։
«Այս պարագայում տրամաբանական կլիներ, որ Թուրքիայի ներկայացուցիչներից չլսեինք գրեթե ամենշաբաթյա հայտարարություններ այն մասին, թե իրենք գործընթացն առաջ են մղում Ադրբեջանի հետ համակարգմամբ»,- Արմենպրեսի հարցին ի պատասխան ասել է Վահան Հունանյանը։
«Կարգավորման նախորդ փորձերի ժամանակ հանդիպումներ Հայաստանում եւ Թուրքիայում եղել են՝ թե՛ բանակցողների, թե՛ նույնիսկ նախագահների մակարդակով, բայց դրանք արդյունքի չեն հանգեցրել: Կարեւորը կարգավորման հասնելու քաղաքական կամքն է եւ հստակ՝ առարկայական քայլերի գնալու պատրաստակամությունը: Մենք ցուցաբերում ենք երկուսն էլ, եւ նույնն ակնկալում ենք Թուրքիայից: Եթե կամքը լինի, հանդիպումների վայրը կդառնա զուտ տեխնիկական հարց»,- ասել է նա։
Վահան Հունանյանը նշել է՝ կողմերի միջեւ կա նախնական ըմբռնում, որ հաջորդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Վիեննայում, բայց հանդիպման ժամկետի եւ վայրի վերջնական հաստատման պես հանրությունը պատշաճ կերպով կտեղեկացվի։
Նա ասել է, որ հայկական կողմը համամիտ է Չավուշօղլուի այն մտքի հետ, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման համար համարձակ քայլեր են անհրաժեշտ։
«Մենք բազմիցս ցույց ենք տվել առաջ շարժվելու պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին ԱԳ նախարարի մասնակցությամբ, տնտեսական էմբարգոյի վերացմամբ: Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ ավիաչվերթների վերականգնումը նույնպես երկկողմ կարեւոր քայլ էր:
Համոզված ենք, որ առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը ենթադրում է շարունակական հստակ քայլեր։ Օրինակ՝ մենք թուրքական կողմին առաջարկել ենք առաջին փուլով բացել ցամաքային սահմանը դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար, սակայն թուրքական կողմը հապաղում է: Կարծում ենք՝ սա փոքր, բայց առարկայական, կարեւորը՝ տրամաբանական քայլ կլինի: Հույս ունենք՝ հնարավոր կլինի այս հարցում հասնել արդյունքի»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of the Armenian Foreign Ministry Vahan Hunanyan stated today that the proposal of the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu to hold the meetings of the special representatives in Armenia and Turkey indicates that in Turkey's perception the process is solely bilateral.
“In this case, it would be logical not to observe almost weekly statements of the representatives of Turkey that they advance the process in coordination with Azerbaijan,” Hunanyan said in response to Armenpress’ inquiry.
“During the previous attempts of normalization, the meetings were held in Armenia and Turkey, both at the level of negotiators and even presidents, but, as you know, no result has been achieved. I mean, the important thing is the political will to reach normalization and the readiness to undertake clear concrete steps. We demonstrate both, and we expect the same from Turkey. If there is a will, the place of the meeting will become a purely logistic issue,” he said.
Hunanyan noted that there is a preliminary understanding between the sides that the next meeting may take place in Vienna, and as soon as the date and the place of the meeting are finally confirmed the public will be informed properly.
He noted that the Armenian side fully agrees with Cavusoglu’s idea that there is a need for bold steps for the normalization of Armenia-Turkey relations.
“We have repeatedly demonstrated our readiness to move forward, including with the participation of the Foreign Minister in the Antalya Diplomatic Forum, and the lifting of the economic embargo. The resumption of flights between Armenia and Turkey was also an important bilateral step.
We are convinced that the only way forward is to undertake consistent clear steps. For example, we offered the Turkish side to open the land border for holders of diplomatic passports as a first stage, but the Turkish side is hesitating. We think this will be a small but substantive, importantly, logical step. We hope it will be possible to achieve a result on this issue,” he said.