Քերին եւ Չավուշoղլուն չեն անդրադարձել Ցեղասպանության հարցին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ պաշտոնական այցով Վաշինգտոնում գտնվող Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուն բանակցությունների մեկնարկից առաջ արած իրենց հայտարարություններում չեն անդրադարձել Հայոց ցեղասպանությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Կողմերը նշել են, որ պատրաստվում են քննարկել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ գրանցված առաջընթացը, Իսլամական պետության դեմ պայքարը, Սիրիայում, Լիբիայում եւ Եմենում տիրող իրավիճակը, էներգետիկ հարցերը, Կիպրոսի խնդիրը, ինչպես նաեւ գործակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրջանակում:
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել թուրք-ամերիկյան կապերի կարեւորությունը, մասնավորապես՝ անվտանգության հարցերում համագործակցության տեսանկյունից»,- ասել է Ջոն Քերին՝ տեղեկացնելով, որ հաջորդ ամիս ինքը մեկնելու է Թուրքիա՝ Անթալիայում նախատեսված ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով:
Այցի շրջանակում Մեւլութ Չավուշօղլուն նաեւ ելույթով է հանդես եկել Կարնեգի կենտրոնում, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Նրա խոսքով՝ 2014թ. այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ներկայիս վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի՝ օրերս հայտնած ցավակցությունները «պատմական նշանակություն ունեցող քայլեր են»:
«Մենք շարունակելու ենք այս ուղին: Շարունակելու ենք աշխատել այս խնդրի պատմական չափանիշների շուրջ, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ»,- հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Kerry and Cavusoglu do not touch upon the Armenian Genocide issue
Yerevan /Mediamax/. US State Secretary John Kerry and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, who is paying an official visit to the US, in their public statements did not touch upon either the Armenian Genocide issue or Armenian-Turkish relations.
Kerry and Cavusoglu noted that they are going to discuss the progress on Iran nuclear issue, fight against ISIS, situation in Syria, Libia, Yemen, energetic issues, the Cyprus issue, as well as bilateral cooperation in the NATO framework.
“I want to emphasize this afternoon the importance of the ties between the United States and Turkey, and particularly the security relationship at this particular moment”, - John Kerry said.
During his visit Mevlut Cavusoglu also delivered a speech at the Carnegie Endowment for International Peace. In his words, “President Erdogan's message last year on the events of 1915 and Prime Minister Davutoglu's condolences to the Ottoman Armenians are step of historic significance”.
“We will continue on this path. We will continue to work for a framework that both addresses the historic aspect of the problem and also helps solve the Nagorno-Karabagh issue.” - Mevlut Cavusoglu said.