Քերին եւ Չավուշoղլուն չեն անդրադարձել Ցեղասպանության հարցին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ պաշտոնական այցով Վաշինգտոնում գտնվող Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուն բանակցությունների մեկնարկից առաջ արած իրենց հայտարարություններում չեն անդրադարձել Հայոց ցեղասպանությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Կողմերը նշել են, որ պատրաստվում են քննարկել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ գրանցված առաջընթացը, Իսլամական պետության դեմ պայքարը, Սիրիայում, Լիբիայում եւ Եմենում տիրող իրավիճակը, էներգետիկ հարցերը, Կիպրոսի խնդիրը, ինչպես նաեւ գործակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրջանակում:
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել թուրք-ամերիկյան կապերի կարեւորությունը, մասնավորապես՝ անվտանգության հարցերում համագործակցության տեսանկյունից»,- ասել է Ջոն Քերին՝ տեղեկացնելով, որ հաջորդ ամիս ինքը մեկնելու է Թուրքիա՝ Անթալիայում նախատեսված ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով:
Այցի շրջանակում Մեւլութ Չավուշօղլուն նաեւ ելույթով է հանդես եկել Կարնեգի կենտրոնում, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Նրա խոսքով՝ 2014թ. այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ ներկայիս վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի՝ օրերս հայտնած ցավակցությունները «պատմական նշանակություն ունեցող քայլեր են»:
«Մենք շարունակելու ենք այս ուղին: Շարունակելու ենք աշխատել այս խնդրի պատմական չափանիշների շուրջ, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ»,- հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Керри и Чавушоглу не обсуждали Геноцид и армяно-турецкие отношения
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри и находящийся с официальным визитом в США министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в ходе публичных заявлений для прессы перед началом переговоров не коснулись темы Армянского Геноцида и армяно-турецких отношений.
Керри и Чавушоглу в своих заявлениях отметили, что они собираются обсудить вопросы, касающиеся прогресса по иранской ядерной программе, борьбы с Исламским государством, ситуацию в Сирии, Ливии и Йемене, энергетические вопросы, ситуацию на Кипре, а также партнерство по линии НАТО.
«Я хочу подчеркнуть важность американо-турецких связей, особенно по вопросам сотрудничества в области безопасности», - сказал Джон Керри, отметив, что он посетит Турцию в следующем месяце для участия в министерской встрече НАТО в Анталии.
В ходе своего визита Мевлют Чавушоглу также выступил в центре Карнеги, где коснулся армяно-турецких отношений. Он подчеркнул, что соболезнования, выраженные в прошлом году Эрдоганом, а также сделанное накануне обращение премьер-министра Давутоглу к армянам представляют собой «шаги исторического значения».
«Мы продолжим этот путь. Мы продолжим работу над историческими аспектами проблемы, а также для содействия в разрешении карабахского вопроса», - заявил глава турецкого МИД.