2026թ. փետրվարի 24-ին տեղի էր ունեցել «ԵՄ Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիրի» (EUCC) հիմնարկեքի արարողությունը:
Այն կառուցվում է Երեւանի Հրազդանի կիրճի մոտակայքում՝ գործող Թումո կենտրոնի անմիջական հարեւանությամբ։ 18.000 մ² ընդհանուր մակերես զբաղեցնող շենքը նախագծել է MVRDV ճարտարապետական ընկերությունը։ Համալիրը կներառի Թումո լաբեր՝ կրթական, ինժեներական եւ ինկուբացիոն ծրագրերով, 42 Երեւան՝ ֆրանսիական ծրագրավորման դպրոցի տեղական մասնաճյուղ, հետազոտական եւ կիրառական լաբորատորիաներ, համատեղ աշխատանքի եւ համաֆինանսավորման հարթակներ, կոնֆերանս կենտրոն եւ բիզնես տարածքներ։
Designboom կայքում մանրամասներ են հրապարակվել MVRDV-ի նախագծի մասին, որոնք ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
Լուսանկարը` MVRDV
120 մետր երկարությամբ շենքը տեղակայված է խորացված հիմքի վրա, սիկ երկու կողային ճակատները կոնսոլային կերպով կախված են կտրուկ ռելիեֆի վրա: Ճարտարապետները ձգված ծավալին ամբողջական բնույթ են հաղորդել. շենքի բարձր դիրքը մեծացնում է դրա տեսանելիությունը ձորի հակառակ կողմից: Պոդիումը բարձրացնում է կառույցը հատակից՝ միաժամանակ շարունակելով Թումանյանի այգու տոպոգրաֆիան մինչեւ ճակատային գիծը:
Կողային ճակատների խոշոր ապակեպատ բացվածքները հեռավոր տեսարաններ են ապահովում. հյուսիսում՝ ձորը, հարավում՝ քաղաքի վրա վեր խոյացող Արարատ լեռը: Շենքի կողմնորոշումը ուղղակի վիզուալ կապ է ստեղծում այս կողմնորոշիչների հետ եւ նախագիծը ներառում Հայաստանի աշխարհագրական համատեքստում:
Ճակատը երեսպատված է կիսաթափանցիկ պոլիկարբոնատով: Ցերեկն այն շենքի ներսում ցրում է արեւի լույսը, իսկ գիշերը արձակում է մեղմ լույսավորություն, թույլ տալով նշմարել թաղանթի հետեւում թաքնված ատրիումների խորությունը:
MVRDV-ն նախագծել է ուսումնական եւ աշխատանքային տարածքների հինգ հարկեր, որոնք դասավորված են շենքի ամբողջ բարձրությամբ ձգվող երեք ատրիումների շուրջ. դրանցից յուրաքանչյուրը կապված է առաջին հարկի հետ:
Կենտրոնական մուտքի սրահը ներառում է սրճարան եւ թվային լաունջ. այն հատում է կամուրջը, որը դուրս է գալիս դեպի արտաքին միջավայր՝ որպես դիտահարթակ: Մի կողային ճակատում տեղակայված է կոնֆերանսների եւ դասախոսությունների մեծ դահլիճը, մյուսում՝ ուղղահայաց հաղորդակցուղիները միացնում են տարբեր չափերի քովորքինգային տարածքները:
Ատրիումները կատարում են հանրային տարածքների եւ կլիմայական բուֆերների գործառույթ: Ջեռուցման եւ հովացման առանձնացված համակարգերը թույլ են տալիս ջերմաստիճանի ավելի լայն տատանումներ ունենալ այդ ծավալների ներսում: Այս մոտեցումը նվազեցնում է էներգասպառումը եւ հարմարավետ միկրոկլիմա է պահպանում աշխատանքային գոտիներում:
Միջհարկային ծածկերը պատրաստված են բազմախոռոճ բետոնի տեխնոլոգիայով, ինչը կրճատում է բետոնի ծախսը եւ կառուցվածքի ընդհանուր զանգվածը: Երկու կենտրոնական միջուկները եւ բաց հատակագծային սալերը հնարավորություն են տալիս ապագայում կատարել վերահատակագծում. շենքը հնարավորություն ունի հարմարվել փոփոխվող գործառույթներին:

On February 24, 2026, a groundbreaking ceremony of the EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science took place in Yerevan.
Photo: Armenian Government
The center is being built near the Hrazdan Gorge in Yerevan, in the immediate vicinity of the existing Tumo Center. The building, which covers a total area of 18,000 m², was designed by the MVRDV architectural firm. The complex will include Tumo Labs with educational, engineering and incubation programs, 42 Yerevan, a local branch of the French programming school, research and application laboratories, collaborative platforms, a conference center and business areas.
Details about the MVRDV project have been published on the Designboom website, which we present to your attention.
Photo: MVRDV
MVRDV’s 120-meter-long building sits atop a sunken base and cantilevers at both ends over steep terrain. The architects shape the elongated form to read as a single volume, elevated to increase visibility from across the gorge. The podium lifts the structure while extending the topography of Tumanyan Park toward the facade.
Large glazed openings at each end frame long views. To the north lies the river gorge while, to the south, Mount Ararat rises beyond the city. The building’s orientation establishes a direct visual relationship with these landmarks and embeds the project within the geography of Armenia.
A translucent polycarbonate facade wraps the exterior. By day, it filters sunlight into the interior and by night, it emits a diffuse glow that reveals the depth of the atriums behind the skin.
MVRDV organizes five stories of educational and workspaces around three full-height atriums, each connected to the ground floor. The central entrance hall contains a café and digital lounge and is traversed by a bridge that extends outward as a viewing platform. At one end, a large event hall accommodates conferences and lectures. At the other, vertical connections link co-working spaces at different scales.
The atriums operate as social spaces and environmental buffers. Separate heating and cooling systems allow broader temperature variation within these volumes, supported by anti-stratification fans and low-temperature floor heating. This approach reduces operational energy demand while maintaining comfort in adjacent work areas.
Floor slabs use a bubble-deck system to lower concrete consumption and overall weight. Two central cores and open floor plates enable reconfiguration over time to allow the building to adapt to changing programs.