2026թ. փետրվարի 24-ին տեղի էր ունեցել «ԵՄ Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիրի» (EUCC) հիմնարկեքի արարողությունը:
Այն կառուցվում է Երեւանի Հրազդանի կիրճի մոտակայքում՝ գործող Թումո կենտրոնի անմիջական հարեւանությամբ։ 18.000 մ² ընդհանուր մակերես զբաղեցնող շենքը նախագծել է MVRDV ճարտարապետական ընկերությունը։ Համալիրը կներառի Թումո լաբեր՝ կրթական, ինժեներական եւ ինկուբացիոն ծրագրերով, 42 Երեւան՝ ֆրանսիական ծրագրավորման դպրոցի տեղական մասնաճյուղ, հետազոտական եւ կիրառական լաբորատորիաներ, համատեղ աշխատանքի եւ համաֆինանսավորման հարթակներ, կոնֆերանս կենտրոն եւ բիզնես տարածքներ։
Designboom կայքում մանրամասներ են հրապարակվել MVRDV-ի նախագծի մասին, որոնք ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
Լուսանկարը` MVRDV
120 մետր երկարությամբ շենքը տեղակայված է խորացված հիմքի վրա, սիկ երկու կողային ճակատները կոնսոլային կերպով կախված են կտրուկ ռելիեֆի վրա: Ճարտարապետները ձգված ծավալին ամբողջական բնույթ են հաղորդել. շենքի բարձր դիրքը մեծացնում է դրա տեսանելիությունը ձորի հակառակ կողմից: Պոդիումը բարձրացնում է կառույցը հատակից՝ միաժամանակ շարունակելով Թումանյանի այգու տոպոգրաֆիան մինչեւ ճակատային գիծը:
Կողային ճակատների խոշոր ապակեպատ բացվածքները հեռավոր տեսարաններ են ապահովում. հյուսիսում՝ ձորը, հարավում՝ քաղաքի վրա վեր խոյացող Արարատ լեռը: Շենքի կողմնորոշումը ուղղակի վիզուալ կապ է ստեղծում այս կողմնորոշիչների հետ եւ նախագիծը ներառում Հայաստանի աշխարհագրական համատեքստում:
Ճակատը երեսպատված է կիսաթափանցիկ պոլիկարբոնատով: Ցերեկն այն շենքի ներսում ցրում է արեւի լույսը, իսկ գիշերը արձակում է մեղմ լույսավորություն, թույլ տալով նշմարել թաղանթի հետեւում թաքնված ատրիումների խորությունը:
MVRDV-ն նախագծել է ուսումնական եւ աշխատանքային տարածքների հինգ հարկեր, որոնք դասավորված են շենքի ամբողջ բարձրությամբ ձգվող երեք ատրիումների շուրջ. դրանցից յուրաքանչյուրը կապված է առաջին հարկի հետ:
Կենտրոնական մուտքի սրահը ներառում է սրճարան եւ թվային լաունջ. այն հատում է կամուրջը, որը դուրս է գալիս դեպի արտաքին միջավայր՝ որպես դիտահարթակ: Մի կողային ճակատում տեղակայված է կոնֆերանսների եւ դասախոսությունների մեծ դահլիճը, մյուսում՝ ուղղահայաց հաղորդակցուղիները միացնում են տարբեր չափերի քովորքինգային տարածքները:
Ատրիումները կատարում են հանրային տարածքների եւ կլիմայական բուֆերների գործառույթ: Ջեռուցման եւ հովացման առանձնացված համակարգերը թույլ են տալիս ջերմաստիճանի ավելի լայն տատանումներ ունենալ այդ ծավալների ներսում: Այս մոտեցումը նվազեցնում է էներգասպառումը եւ հարմարավետ միկրոկլիմա է պահպանում աշխատանքային գոտիներում:
Միջհարկային ծածկերը պատրաստված են բազմախոռոճ բետոնի տեխնոլոգիայով, ինչը կրճատում է բետոնի ծախսը եւ կառուցվածքի ընդհանուր զանգվածը: Երկու կենտրոնական միջուկները եւ բաց հատակագծային սալերը հնարավորություն են տալիս ապագայում կատարել վերահատակագծում. շենքը հնարավորություն ունի հարմարվել փոփոխվող գործառույթներին:

24 февраля 2026 года в Ереване состояалась церемония закладки фундамента Центра конвергенции инженерных и прикладных наук ЕС «Тумо» (The EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science, EUCC)
Центр строится недалеко от Разданского ущелья в Ереване, по соседству с центром «Тумо». Здание площадью 18 000 м² спроектировано архитектурным бюро MVRDV. Комплекс будет включать в себя лаборатории «Тумо» с образовательными, инженерными и инкубационными программами, филиал французской школы программирования «42 Ереван», научно-исследовательские и прикладные лаборатории, коворкинговые площадки, конференц-центр и офисные помещения.
На сайте Designboom опубликованы подробности о проекте MVRDV, которые представляем вашему вниманию.
Фото: MVRDV
Здание длиной 120 метров расположено на заглублённом основании и консольно нависает с обоих торцов над крутым рельефом. Архитекторы придали вытянутому объёму целостный характер: приподнятое положение здания повышает его видимость с противоположного края ущелья. Подиум поднимает сооружение над землёй, одновременно продолжая топографию парка Туманяна до линии фасада.
Крупные остеклённые проёмы на торцах раскрывают дальние виды. На севере - ущелье, на юге - гора Арарат, возвышающаяся над городом. Ориентация здания выстраивает прямую визуальную связь с этими ориентирами и вписывает проект в географический контекст Армении.
Фасад облицован полупрозрачным поликарбонатом. Днём он рассеивает солнечный свет внутри здания, а ночью испускает мягкое свечение, сквозь которое угадывается глубина атриумов за оболочкой.
MVRDV организует пять этажей учебных и рабочих пространств вокруг трёх атриумов в полную высоту здания, каждый из которых связан с первым этажом. Центральный входной холл включает кафе и цифровой лаунж; его пересекает мост, выступающий наружу в виде смотровой платформы. На одном торце расположен большой зал для конференций и лекций. На другом - вертикальные коммуникации связывают коворкинги разного масштаба.
Атриумы выполняют функцию общественных пространств и климатических буферов. Раздельные системы отопления и охлаждения допускают более широкий диапазон температур внутри этих объёмов. Такой подход снижает энергопотребление и сохраняет комфортный микроклимат в рабочих зонах.
Перекрытия выполнены по технологии пустотного бетона, что снижает расход бетона и общую массу конструкции. Два центральных ядра и открытые планировочные пластины допускают перепланировку в будущем - здание способно адаптироваться к меняющимся функциям.