Ներկայացնում ենք Newsweek պարբերականի «Կարծիքներ» բաժնում հրապարակված Պատասխանատու պետականության Քուինսի ինստիտուտի (Quincy Institute for Responsible Statecraft) «Եվրասիա» ծրագրի գիտաշխատող Արթին ԴերՍիմոնյանի Armenia as a Bridge, Not a Battleground հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Արթին ԴերՍիմոնյան
Հունիսին հայերը ընտրական տեղամասեր կգնան։ 2022 թվականից ի վեր Երեւանը վերանայում է իր արտաքին քաղաքականությունը՝ հեռանալով Ռուսաստանի հետ պատմականորեն սերտ կապերից, առաջ շարժվելով Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման (հաճախ՝ ոչ համաչափ) գործընթացում, ինչպես նաեւ կասկածի տակ դնելով հայերի հաստատված պատմական եւ մշակութային արժեքները։ Ամառային քվեարկությունը կարող է յուրօրինակ հանրաքվե դառնալ կառավարության վիճահարույց քաղաքականության եւ երկրի համար նոր «խաղաղության դարաշրջանի» նրա տեսլականի վերաբերյալ։ Նման ներքաղաքական տուրբուլենտության պայմաններում մի շարք արտաքին դերակատարներ ձգտում են ազդել ընտրությունների ելքի եւ Հայաստանի ռազմավարական կուրսի վրա։ Սակայն ընտրությունների վրա ազդելու փորձ կատարող պետությունները պետք է հասկանան. «ով մեզ հետ չէ, նա մեր դեմ է» սկզբունքն այստեղ տեղին չէ։ Հայաստանը կարող է ծառայել որպես կամուրջ, այլ ոչ թե մարտադաշտ։
Եվրոպական միության գլխավոր դիվանագետ Կայա Կալասը դեկտեմբերին հայտարարել էր, որ Հայաստանը դիմել է Բրյուսելին՝ խնդրելով «օգնել հակազդել կործանարար ազդեցությանը, ինչպես մենք դա արեցինք Մոլդովայի դեպքում»։ «Կործանարար ազդեցություն» ասելով՝ նկատի է առնվում ռուսական ակնկալվող միջամտությունը։ Հղում անելով Մոլդովային աջակցելու փորձին՝ Կալասը բացահայտորեն ընդունում է ԵՄ մտադրությունը՝ ազդել հայաստանյան ընտրությունների վրա հօգուտ իշխող կուսակցության։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Մոլդովայում իշխող «Գործողություն եւ համերաշխություն» (ԳՀԿ) կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով պահպանեց ձայների մեծամասնությունը։ Քվեարկությունից առաջ Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն զգուշացնում էր՝ ԳՀԿ-ի պարտությունը կնշանակի Ռուսաստանի հաղթանակ եւ կարող է երկիրը ներքաշել պատերազմի մեջ։ Բրյուսելը, որի համար Մոլդովան ԵՄ ինտեգրման առաջատարներից է, ընտրությունների արդյունքի մեջ ռազմավարական շահ էր տեսնում եւ ներդրեց զգալի ռեսուրսներ՝ դաշինքի վճռականությունը ցուցադրելու և ԳՀԿ-ին աջակցելու համար։ Դա հաջորդեց 2024 թվականին 2 միլիարդ դոլարի ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին հայտարարությանը, երբ Մոլդովան նվազագույն առավելությամբ հանրաքվե անցկացրեց, որն ամրագրեց երկրի եվրաինտեգրման ձգտումները սահմանադրության մեջ։
Բրյուսելի կողմից նման աջակցությունը, իբր հանուն ժողովրդավարության պաշտպանության եւ ռուսական միջամտությանը հակազդելու, բերեց նրան, որ Քիշնեւը քվեարկությունից մի քանի օր առաջ արգելեց երկու կուսակցությունների մասնակցությունը ընտրություններին: Դրանց վրա «ռուսամետ» պիտակը փակցնելը թույլ տվեց ԵՄ-ին աչք փակել բացահայտ ոչ ժողովրդավարական քայլի վրա:
Ընդհանուր բարենպաստ գնահատականի պայմաններում Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության հետընտրական զեկույցում նշվում էր, որ Մոլդովայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը «երբեմն կայացնում էր այնպիսի որոշումներ, որոնք կասկածի տակ էին դնում նրա անկողմնակալությունն ու անկախությունը»:
Հայաստանի ընտրություններում իշխող կուսակցությանն աջակցելը Բրյուսելին հնարավորություն է տալիս հայերի շրջանում եվրոպամետ տրամադրություններ արմատավորել, նպաստել երկրի Ռուսաստանից հետագա հեռացմանը եւ ապահովել ԵՄ ռազմավարական շահերը ավելի լայն տարածաշրջանում (հատկապես Վրաստանում ԵՄ ազդեցության թուլացման ֆոնին):
Այդուհանդերձ, ԵՄ-ն պետք է հասկանա. նման միակողմանի աջակցությունը վտանգում է խաթարել սկզբունքների եւ արժեքների վրա հիմնված դաշինքի առանց այդ էլ թուլացող ազդեցությունը արագորեն փոփոխվող միջազգային համակարգում։
Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանում զգալի է, եւ Մոսկվան շահագրգռված է ազդել առաջիկա ընտրությունների վրա: Մոսկվան զգուշավորությամբ է հետեւում ամերիկյան, թուրքական եւ եվրոպական աճող ազդեցությանը, հատկապես TRIPP նախագծի համատեքստում: Ռուսաստանի կենտրոնացումն Ուկրաինայի վրա թուլացրել է նրա ազդեցությունը Հարավային Կովկասում, ինչը դրդում է Մոսկվային ջանքեր գործադրել հայաստանյան քաղաքականության մեջ դիրքերը վերականգնելու ուղղությամբ:
«Վեդոմոստի» թերթի հրապարակման համաձայն ՝ ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի ազդեցիկ առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոն այժմ գլխավորում է Մոսկվայի ռազմավարությունը Հայաստանի հանդեպ:
Մինչ Երեւանն ավելի ու ավելի ակտիվորեն է մեկնաբանում ռուսական միջամտությունը, կարեւոր է հետեւել իրավիճակի զարգացմանը եւ նրան, թե արդյոք կառավարությունը կշարունակի հետեւել ընդդիմադիր ձայների հետ վարվելու մոլդովական սցենարին:
Ադրբեջանը եւ Թուրքիան նույնպես շահագրգռված են, որպեսզի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցությունը մնա իշխանության ղեկին: Փաշինյանը 1990-ականների վերջից ի վեր Ադրբեջանի հետ բանակցություններին ամենապատրաստակամ հայ առաջնորդն է:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Մոլդովայի նախագահ Մայա ՍանդունԼուսանկարը` ՀՀ կառավարություն
Վաշինգտոնի համար Հայաստանի՝ որպես միակ տարածաշրջանային ռազմավարական գործընկերոջ դերը խթանում է ամերիկյան աջակցությունը Փաշինյանին: TRIPP նախագիծը լրացուցիչ ազդակ է հաղորդում, քանի որ դրա մերժումը լայնորեն տարածված է հայաստանյան բազմատարր ընդդիմության շրջանում: ԱՄՆ-ի համար TRIPP նախագիծը պարզապես Հայաստանի եւ նրա երկու հարեւանների միջև խաղաղություն հաստատելու փորձ չէ. հաջողության դեպքում այն Վաշինգտոնին հնարավորություն կտա ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ մրցակցություն ծավալել Եվրասիայի սրտում:
Թեեւ հունիսյան ընտրությունները միայն հայերի որոշելիքն է, տարբեր միջազգային դերակատարներ հույս ունեն ազդել արդյունքի վրա՝ ելնելով սեփական շահերից, ինչը կարող է Հայաստանը (եւ Հարավային Կովկասը) վերածել դիմակայության ասպարեզի:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Молдовы Майя Санду
В июне армяне отправятся к избирательным урнам. С 2022 года Ереван пересматривает свою внешнюю политику, отходя от исторически тесных связей с Россией, продвигаясь в процессе (зачастую асимметричной) нормализации отношений с Азербайджаном и Турцией, а также ставя под сомнение устоявшиеся исторические и культурные ценности армян. Летнее голосование может стать своего рода референдумом относительно спорной политики правительства и его видения новой «эры мира» для страны. В условиях такой внутриполитической турбулентности ряд внешних игроков стремится повлиять на исход выборов и стратегический курс Армении. Однако тем государствам, которые пытаются влиять на выборы, следовало бы понять: принцип «кто не с нами - тот против нас» здесь неуместен. Армения способна послужить скорее мостом, чем полем битвы.
Кая Каллас, главный дипломат Европейского союза, заявила в декабре, что Армения обратилась к Брюсселю с просьбой «помочь противодействовать деструктивному влиянию, как мы это сделали для Молдовы». Под «деструктивным влиянием» подразумевается ожидаемое российское вмешательство. Ссылаясь на опыт поддержки Молдовы, Каллас открыто признаёт намерение ЕС влиять на армянские выборы в пользу правящей партии.
В сентябре прошлого года правящая Партия действия и солидарности (ПДС) в Молдове сохранила большинство по итогам парламентских выборов. Перед голосованием президент Молдовы Майя Санду предупреждала: поражение ПДС будет означать победу России и может втянуть страну в войну. Брюссель, для которого Молдова является одним из лидеров интеграции в ЕС, видел в исходе выборов стратегический интерес и вложил значительные ресурсы, чтобы продемонстрировать решимость блока и поддержать ПДС. Это последовало за объявлением о предоставлении 2 миллиардов долларов финансовой помощи в 2024 году, когда Молдова с минимальным перевесом провела референдум, закрепивший в конституции евроинтеграционные устремления страны.
Такая поддержка со стороны Брюсселя — якобы во имя защиты демократии и противодействия российскому вмешательству — привела к тому, что Кишинёв за несколько дней до голосования запретил участие в выборах двух партий. Навешивание на них ярлыка «пророссийских» заставило ЕС закрыть глаза на откровенно недемократический шаг.
При общей благожелательной оценке, в послевыборном докладе Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе отмечалось, что Центральная избирательная комиссия Молдовы принимала «иногда политически ангажированные решения», которые «ставили под сомнение её беспристрастность и независимость».
Поддержка правящей партии на выборах в Армении даёт Брюсселю возможность культивировать проевропейские настроения среди армян, способствовать дальнейшему дистанцированию страны от России и обеспечить стратегические интересы ЕС в более широком регионе (особенно на фоне ослабления влияния ЕС в Грузии).
Тем не менее, ЕС должен понимать: такая односторонняя поддержка рискует подорвать и без того слабеющее влияние блока, построенное на принципах и ценностях, в стремительно меняющейся международной системе.
Российское влияние в Армении значительно, и Москва заинтересована в том, чтобы повлиять на предстоящие выборы. Москва с опаской смотрит на растущее американское, турецкое и европейское влияние, особенно в контексте проекта «Маршрут Трампа за международный мир и процветание» (TRIPP). Сосредоточенность России на Украине ослабила её влияние на Южном Кавказе, что побуждает Москву предпринимать усилия по восстановлению позиций в армянской политике.
Согласно публикации газеты «Ведомости», Сергей Кириенко, влиятельный первый заместитель главы администрации президента, теперь возглавляет стратегию Москвы в отношении Армении. Недавние публикации обсуждают «новый подход Москвы к мягкой силе», при этом Армения названа приоритетом на 2026 год.
По мере того как Ереван всё активнее комментирует российское вмешательство, будет важно наблюдать за развитием ситуации и за тем, продолжит ли правительство следовать молдавскому сценарию в обращении с оппозиционными голосами.
Азербайджан и Турция также заинтересованы в том, чтобы партия премьер-министра Армении Никола Пашиняна осталась у власти. Пашинян – наиболее готовый к переговорам с Азербайджаном армянский лидер со времён конца 1990-х годов, когда Ереван обладал более сильными переговорными позициями.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Молдовы Майя Санду Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Молдовы Майя Санду
Роль Еревана как единственного регионального стратегического партнёра Вашингтона стимулирует американскую поддержку Пашиняна. Проект TRIPP придает дополнительный импульс, поскольку неприятие этого проекта широко распространено среди разношёрстной армянской оппозиции. Для США проект TRIPP — это не просто попытка установить мир между Арменией и её двумя соседями; в случае успеха он может предоставить Вашингтону возможность конкурировать в сердце Евразии по вопросам стратегического значения.
Хотя июньские выборы — это дело самих армян, различные международные игроки надеются повлиять на результат в своих собственных интересах. Такая динамика рискует превратить Армению (и Южный Кавказ) в арену противостояния.