Ինչպես օգտագործել արհեստական բանականությունը եւ չբթանալ
Ներկայացնում ենք Օքսֆորդի համալսարանի Բլավատնիկի կառավարման դպրոցի դեկան Նգեյր Վուդսի հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Նգեյր Վուդս
Gemini Deep Think-ի եւ GPT-5-ի վերջին թողարկումները ցուցադրեցին, որ մեծ լեզվական մոդելները (ՄԼՄ) արագ զարգանում են։
Աշխարհի կազմակերպությունների 67%-ն այժմ օգտագործում է դրանք, եւ դուք, հավանաբար, նույնպես փորձարկել եք։ Հնարավոր է՝ տպավորված էիք, կամ նոր ChatGPT-ի դեպքում՝ ոչ այնքան։ Բայց գուցե նկատած լինեք նաեւ, որ ավելի հեշտությամբ շեղվում եք, որ ձեր հիշողությունն այլեւս այնքան էլ հուսալի չէ, եւ նախկինում ջանք չպահանջող առաջադրանքներն այժմ ավելի դժվար են թվում։
Սա ձեր երեւակայության արդյունքը չէ։ ԱԲ օգնությամբ աշխատող գործիքները ցնցում են իրենց արագությամբ եւ սահունությամբ, բայց դրանց վրա չափազանց շատ հույսը դնելը կարող է մեզ ավելի հիմար, դանդաղ, բթամիտ եւ ինքնուրույն մտածելու անկարող դարձնել։ Հատկապես ուշագրավ են հետազոտության ընթացքում բացահայտված չորս միտումները։
Թվային շեղող գործոնները նվազեցնում են կենտրոնանալու մեր ունակությունը։ Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում սմարթֆոններն ու այլ սարքերը ավելի են թուլացրել ուշադրությունը պահպանելու, որոշումներ կայացնելու եւ առաջադրանքներ կատարելու մեր ունակությունը՝ շեղելով անդադար ծանուցումներով եւ ներքաշելով անվերջ «թերթելու» մեջ։ Հեռախոսը ստուգելու ցանկությունը, որն ուժեղանում է ուղեղի կողմից գրանցվող փոքր պարգեւով յուրաքանչյուր հաղորդագրության կամ թարմացման հետ, նույնքան կախվածություն առաջացնող է, որքան եւ ուժասպառ անող։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այս ընդհատումները՝ զուգորդված «թերթելու» հետ կապված ակնթարթային բավարարման հետ, թույլ չեն տալիս կենտրոնանալ բարդ, երկարաժամկետ առաջադրանքների վրա։
Ավելի ու ավելի հեշտ հասանելի տեղեկատվությունը հանգեցնում է հիշողության էրոզիայի, ինչը նվազեցնում է որոշումներ կայացնելիս տեղեկությունները պահպանելու եւ կազմակերպելու կարողությունը։ Հետազոտողներն արդեն վաղուց ուսումնասիրում են «Google-ի էֆեկտը», որը վերաբերում է հիշողության վրա սմարթֆոններից կախվածության բացասական ազդեցությանը։ Նախորդ սերունդները ստիպված էին անգիր անել հեռախոսահամարներ, բանաստեղծություններ ու նույնիսկ պարբերական աղյուսակը։
Լուսանկարը` Keefhwebdesigns
ԱԲ-ի վերջերս գրանցված բացասական ազդեցությունն է լավ դատելու եւ ճիշտ փաստարկ կառուցելու ունակության անկումը, քանի որ ավելի շատ մարդիկ մտածելը հանձնարարում են ChatGPT-ին, Gemini-ին կամ DeepSeek-ին։ Ըստ ուսումնասիրությունների՝ այս «իմացական բեռնաթափումը» թույլ չի տալիս մեզ հստակ մտածել, տեսնել տրամաբանական կապերը եւ նկատել թերի փաստարկները։ Մտավոր առումով սա համարժեք է մարզումները ուրիշին փոխանցելուն. կարճաժամկետ հեռանկարում էներգիա կխնայեք, բայց ժամանակի ընթացքում ձեր ուժերը կնվազեն։
Նախքան ՄԼՄ դարաշրջանը հետազոտողները պետք է տեղեկությունը որոնեին համացանցում (կամ ավելի վաղ՝ գրադարանում) եւ ուշադիր գնահատեին յուրաքանչյուր աղբյուրը։ Արդյո՞ք այն օգտակար է։ Ինչպե՞ս է համեմատվում այլ աղբյուրների հետ։ Կարելի՞ է համատեղել գաղափարները կամ հակադրել իրար։ Հետազոտական գործընթացը մարզում էր ուղեղը հիշելու, կիրառելու, վերլուծելու եւ սինթեզելու նպատակով։ Առանց դրա այդ ունակությունները անխուսափելիորեն թուլանում են։
Եթե այլեւս մտքերը մանրակրկիտ չուսումնասիրենք, չքննարկենք եւ չհակաճառենք, մեր ուղեղը կբթանա: «Իմացական տարաձայնությունը» կենսական նշանակություն ունի ուղեղի կարողությունները սրելու համար: Մարդահաճ ՄԼՄ-ները, որոնք հույսը դնում են օգտատիրոջ հավանության վրա, բթացնում են մեր մտածողությունը: Մարդահաճությունն ունի նաեւ մութ կողմ, օրինակ՝ երբ ԱԲ մոդելները համաձայնվում են սխալ ինքնաախտորոշումների հետ կամ վնասակար առաջարկներ անում:
Որքան ավելի շատ են օգտատերերը պնդում կեղծ տեղեկության վրա, այնքան ավելի շատ են հիմնական մոդելները կրկնում դրանք: OpenAI-ն այժմ փորձում է զսպել մարդահաճությունը՝ «ավտոմատ գովասանք կամ հարգանք արտահայտելու փոխարեն խրախուսելով ազնվությունը, կառուցողական անհամաձայնությունը եւ անկախ մտածողությունը» (ChatGPT-ի խոսքերով): Խնդիրն այն է, որ տարաձայնությունն օգտատերերին տհաճ է, չնայած հենց այդ լարվածությունն է խթանում է անձնական աճը:
Տեխնոլոգիական ընկերությունները, աշխատավայրերը, կրթական հաստատությունները եւ անհատները պետք է ստանձնեն մարտահրավերը եւ ապահովեն, որ ԱԲ-ն ամրապնդի մարդկային կարողությունները:
Համալսարանում ինձ համար այս մարտահրավերն անմիջական է: 2023-ին ԱՄՆ քոլեջի ուսանողների մեկ երրորդը հայտնել էր, որ օգտագործում է ChatGPT-ն կուրսային աշխատանք գրելիս. 2024-ի մեկ այլ հարցում ցույց տվեց, որ 16 երկրների ուսանողների 86%-ն է արդեն ուսման մեջ ապավինում ԱԲ-ին։
Քանի որ ԱԲ-ով աշխատող սարքը միշտ հասանելի է, հարցը, որին մենք պետք է համոզիչ պատասխան գտնենք, հետեւյալն է. ինչո՞ւ ջանք գործադրենք փաստերը հիշելու, դատողություններ անելու կամ փաստարկներ հավաքելու համար, երբ ՄԼՄ-ն դա անում մեզ համար։ Պատասխանն այն է, որ եթե չմարզեք ուղեղը հիշելու, դատողություններ անելու եւ «իմացական տարաձայնությունները» ընդունելու համար, արդյունքը կլինի սովորելու, դատողություն անելու, ստեղծագործականության, մետագիտելիք ստանալու եւ քննադատական մտածողության կարողությունների քայքայումը։
Լուսանկարը` Eclectic Jack
Որոշ լուծումներ արդեն երկար ժամանակ գոյություն ունեն։ Գուցե ժամանակն է վերադառնալ անգիր սովորելուն՝ որպես ուղեղի մարզման ձեւի։ Որպես պարզ վարժություն, կարող եք փորձել ձեր սիրելի ՄԼՄ-ին սովորեցնել այն, ինչ հենց նոր եք սովորել. նոր նյութը ուրիշին (նույնիսկ ԱԲ օգնականին) բացատրելը օգնում է ամրապնդելու գիտելիքը։
Հին հույները գիտակցում էին, որ իրական ուսուցումը գալիս է ոչ թե ուսանողներին զվարճացնելուց, տպավորելուց կամ սպասարկելուց, այլ իրենց համոզմունքները հարցականի տակ դնել ստիպելուց։ Սոկրատեսյան մեթոդը՝ «Ի՞նչ նկատի ունեք դրանով։ Ի՞նչ ապացույցներ են դա հաստատում։ Մտածե՞լ եք այլ տեսանկյունի մասին» հարցերը ստիպում են ուսանողներին ստուգել իրենց ենթադրությունները եւ սրել իրենց փաստարկները։
Շեղվելը նվազեցնելու համար կարելի է ստեղծել տարածքներ, առանձնացնել դասեր եւ ժամանակ առանց սարքերի անընդհատ օգտագործման։ Միացյալ Թագավորությունում դպրոցների մոտավորապես 90%-ը արգելել է սմարթֆոնների օգտագործումը դասերի ժամանակ։ Համալսարաններն ու աշխատավայրերը կարող են ստեղծել սարքերից զերծ միջավայրեր ընթերցանության, մտորումների եւ քննարկումների համար։ Խնդիրների վրա հիմնված ուսուցումն ու սիմուլյացիաները կօգնեն ուսանողներին եւ գործընկերներին լուծել բարդ, բաց խնդիրներ՝ օգտագործելով (եւ կատարելագործելով) դատողությունն ու ստեղծագործականությունը։
Մեր կանգնած ենք ընտրության առջեւ՝ մեր ուղեղը հանձնել ԱԲ-ին կամ ՄԼՄ-ներին վերաբերվել որպես մրցակիցների, որոնք թույլ կտան մեզ սրել մեր իմացական կարողությունները։ Տվյալների հեղափոխությունը մտել է նոր փուլ, եւ միայն մեր միտքը մարզելով կարող ենք քայլել դարին համընթաց։

Ngaire Woods is Dean of the Blavatnik School of Government at the University of Oxford.
The recent launches of Gemini Deep Think and GPT-5 have highlighted the rapid evolution of large language models. With 67% of organizations worldwide now using LLMs, you have probably experimented with them, too. Perhaps you were impressed – or less so, in the case of the new ChatGPT. But you may also have noticed that you are more easily distracted, your memory is not as reliable, and tasks that once felt effortless now seem harder to manage.
It’s not your imagination. While AI-powered tools can dazzle with their speed and fluency, relying on them too heavily can stupefy us, making us slower, duller, and less able to think for ourselves. Four trends highlighted by ongoing research stand out.
Digital distraction is reducing our ability to focus and concentrate. Over the last two decades, smartphones and other devices have increasingly undermined our ability to sustain attention, make decisions, and complete tasks, distracting us with constant notifications and luring us into endless scrolling. The urge to check our phones, reinforced by the small reward the brain registers with every message or update, is as addictive as it is debilitating. Studies show that these interruptions, combined with the instant gratification of scrolling, make it harder to focus on demanding, long-term tasks.
Ever easier-to-access information causes memory erosion, which means less capacity to retain and organize information when making decisions. Researchers began looking at the “Google Effect,” some time ago, highlighting the adverse impact on memory of growing reliance on smartphones. By contrast, earlier generations had to memorize telephone numbers, poetry, and even the periodic table.
Declining ability to reason well and construct a good argument is the most recent effect of AI as more people delegate their thinking to ChatGPT, Gemini, or DeepSeek. Studies show that this “cognitive offloading,” impedes our ability to think clearly, recognize logical connections, and spot flawed arguments. It is the mental equivalent of outsourcing your exercise routine – you may conserve energy in the short term, but over time, your own strength diminishes.
In the pre-LLM era, researchers had to search the internet – or, earlier, the library – and carefully evaluate each new source. Was it useful? How did it compare to other sources? Could ideas be combined or tested against one another? The research process trained the mind to remember, apply, analyze, and synthesize. Without that work, those abilities inevitably weaken.
Photo: Keefhwebdesigns
No longer scrutinizing, debating, and challenging ideas leads to duller minds. “Cognitive friction” is vital for sharpening brainpower. The sycophancy of LLMs, which are trained to be pleasing and rely on user approval, dulls our thinking. There is also a dark side to sycophancy such as when AI models agree with incorrect self-diagnoses or make harmful suggestions.
Alarmingly, a recent study shows that the more users insist on falsehoods, the more mainstream models echo them. OpenAI is now working to curb sycophancy by (in the words of ChatGPT itself) “encouraging honesty, constructive disagreement, and independent thinking instead of automatic praise or deference.” The problem is that friction makes users uncomfortable, even though that tension is precisely what drives personal growth.
Tech companies, workplaces, educational institutions, and individuals must take up the challenge of ensuring that AI strengthens human capacity. For me, sitting in a university, the challenge is immediate. In 2023, one-third of US college students reported using ChatGPT for coursework; by 2024, another survey found that 86% of students across 16 countries relied on AI in their studies.
With an AI-powered device always within reach, the question we must have a convincing answer to is: why struggle to remember things, reason, or piece together an argument when a LLM will do it for you? The answer is that if you do not train your brain to remember, to reason, and to welcome “cognitive friction,” the result will be an eroding of the capacity for learning, reasoning, creativity, metacognition, and critical thinking.
Photo: Eclectic Jack
Some solutions have a long history. Perhaps it’s time to bring back memorization as a form of brain training. As a simple exercise, you can try to teach your favorite LLM something you just learned: explaining new material to someone else – even an AI assistant – helps knowledge stick.
The ancient Greeks recognized that real learning came not from entertaining, impressing, or catering to students, but from challenging them to question their beliefs. The Socratic method – asking “What do you mean by that? What evidence supports that? Have you considered another perspective?” – forced students to test their assumptions and sharpen their arguments.
Reducing distraction can include creating spaces, classes, and time without constant recourse to devices. In the United Kingdom, roughly 90% of schools have banned smartphones during lessons. Universities and workplaces could create more device-free environments for reading, reflection, and debate. By embracing problem-based learning and simulations, they can help students and colleagues tackle complex, open-ended problems using (and honing) judgment and creativity.
The choice we face is whether to surrender our minds to AI or to treat LLMs as sparring partners that enable us to sharpen our cognitive abilities. The data revolution has entered a new phase, and only by training our minds can we keep up.