Ներկայացնում ենք The Washington Post-ի մեկնաբան Դէյվիդ Իգնեշիուսի Tehran gets a taste of Trump the dealmaker հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Ապրիլի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանի հետ միջուկային գործարք կնքելու փորձը սկսեց իր սովորական մարտավարությամբ. նա աղմկոտ մամուլի ասուլիս անցկացրեց Օվալաձեւ գրասենյակում եւ ներկայացրեց իր բանակցային ծրագիրը, մինչդեռ անհանգստացած դաշնակիցը անհարմար նստած էր նրա կողքին:
Այս անգամ Թրամփի կողքին էր Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն։ Նա չկրկնեց Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու սխալը, որը փետրվարի վերջին ընդհատեց Թրամփի ելույթը՝ հակափաստարկներ բերելու համար։ Նեթանյահուն հիմնականում լռում էր Իսրայելի գլխավոր թշնամու հետ Թրամփի դիվանագիտական գամբիտի մասին՝ չնայած իր երկրում առկա մտահոգություններին։
Թրամփը սիրում է հռետորական ռումբեր նետել, անգամ երբ համոզված չէ, թե դրանք որտեղ կընկնեն։ Դա վերաբերում է Ուկրաինայում նրա խաղաղության նախաձեռնությանը, որը, կարծես, միայն ուժեղացրեց մարտական գործողությունները, նրա հայտարարությանը սակագների մասին, որը ցնցեց համաշխարհային ֆինանսական շուկաները, եւ հիմա՝ Իրանի հետ բանակցությունների ձգտմանը՝ ռազմական գործողությունների սպառնալիքով, եթե դիվանագիտությունը ձախողվի։
Թրամփի անսպասելի հայտարարությունը «բարձրաստիճան» իրանական պաշտոնյայի հետ «ուղիղ» բանակցությունների մասին արագորեն հերքվեց Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սայեդ Աբբաս Արաղչիի կողմից, որը հայտարարեց, որ Թեհրանը միայն անուղղակի բանակցությունների համաձայնություն է տվել։
ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչը հայտնեց ինձ, որ Մերձավոր Արեւելքի հարցերով հատուկ դեսպան Սթիվ Ուիթքոֆի թիմը ուղերձներ է ուղարկել՝ ուղիղ բանակցություններ առաջարկելով Օմանի միջոցով, որտեղ ապրիլի 12-ին նախատեսված էր հանդիպումը։ Եթե բանակցությունները ուղիղ չլինեն, Ուիթքոֆը կարող է Օման չմեկնել, ասաց պաշտոնյան։
«Մենք թույլ չենք տա, որ մեզ հիմարի տեղ դնեն», - հավելեց նա՝ պնդելով, որ երկու կողմերի խորը անվստահությունը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է «լիարժեք քննարկում» եւ «ուղեղների հանդիպում»։ Ուիթքոֆը, հավանաբար, կգնար Թեհրան, եթե հրավեր ստանար, ինձ ասացին վարչակազմի երկու ներկայացուցիչներ։
Թվում է, որ Իրանը միաժամանակ հետաքրքրված եւ անհանգստացած է։ Արաղչին ապրիլի 8-ին The Post-ում հրապարակված հոդվածում նշել էր, որ Իրանը Թրամփի նախաձեռնությունը դիտարկում է «որպես անկեղծ փորձ՝ պարզաբանելու դիրքորոշումները եւ բացելու դիվանագիտության պատուհան»։ Խաղալով Թրամփի հաճախ կրկնվող ցանկության վրա՝ դադարեցնել «անվերջ պատերազմները», նա գրել է. «Մենք չենք կարող պատկերացնել, որ նախագահ Թրամփը ցանկանում է եւս մեկ ամերիկյան նախագահ դառնալ, որը կխրվի աղետալի պատերազմի մեջ Մերձավոր Արեւելքում»։
Արաղչին կողմ էր անուղղակի բանակցություններին որպես մեկնարկային կետ՝ պնդելով.
«Մենք պատրաստ ենք պարզաբանել մեր խաղաղ մտադրությունները եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ցանկացած հնարավոր մտահոգություն փարատելու համար։ Միացյալ Նահանգներն էլ կարող են ցույց տալ, որ լուրջ են վերաբերվում դիվանագիտությանը՝ ցույց տալով, որ հավատարիմ կմնան ցանկացած գործարքին, որը կկնքեն։ Եթե մեզ հարգալից վերաբերվեն, մենք նույնը կանենք»։
Թրամփն ակնհայտորեն հասկանում է, որ Իրանի հետ ցանկացած բանակցություններում Իսրայելը անտեսանելի երրորդ կողմն է լինելու։ Հետեւաբար, նշանակալի էր, որ ուղիղ բանակցություններ վարելու իր ցանկության նա խոսեց Նեթանյահուի ներկայությամբ։ Թեեւ Թրամփը զգույշ էր, վարչակազմի մի ներկայացուցիչ ենթադրել է, որ Օվալաձեւ գրասենյակի տեսարանը Նեթանյահուին վերահսկողության տակ պահելու եւ Իսրայելի կողմից քննադատությունը կանխելու միջոց էր։
Թրամփը սկսեց՝ ասելով Նեթանյահուին. «Ես, անկասկած, լավագույն նախագահն եմ, որն Իսրայելը երբեւէ կարող էր պատկերացնել»։ Ինչպես Թրամփը հաճախ է անում, նա իր բանակցային առաջարկը ուղեկցեց ուժի սպառնալիքով։ «Եթե Իրանի հետ բանակցությունները հաջող չլինեն, կարծում եմ, Իրանը մեծ վտանգի մեջ կլինի», - ասաց նա։ «Սա բարդ բանաձեւ չէ։ Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք՝ ահա ամբողջը»։
Օվալաձեւ գրասենյակի տեսարանը Թրամփին հնարավորություն տվեց ցուցադրելու այն, ինչը դժվար էր իր նախորդների Ջո Բայդենի եւ Բարաք Օբամայի համար: Այն է՝ ցույց տալ Նեթանյահուին, թե ով է գլխավորը։ Թրամփը ոչ միայն հայտարարեց Իսրայելի ամենամեծ թշնամու հետ լայնածավալ բանակցություններ անցկացնելու իր մտադրության մասին, այլեւ հիշատակեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որը, հավանաբար, կարեւորությամբ երկրորդ մտահոգությունն է Իսրայելի համար. «Այնպես է ստացվել, որ նա ինձ հավանում է, եւ ես գիտեմ, որ ես էլ նրան եմ դուր եմ գալիս»։
Միգուցե մտածելով, որ Նեթանյահուն կարող է իր ակնարկը չհասկանալ, Թրամփը ավելացրեց. «Ցանկացած խնդիր, որ դուք ունեք Թուրքիայի հետ, ես կարող եմ լուծել։ Ի նկատի ունեմ, քանի դեռ դուք բանական եք»։ Սա ոչ տիպիկ ուղերձ էր Սպիտակ տնից Նեթանյահուի համար։
Ապրիլի 7-ի հանդիպման տոնը խիստ տարբերվում էր Նեթանյահուի՝ փետրվարի սկզբին Սպիտակ տուն կատարած այցից։ Այն ժամանակ քննարկումները կենտրոնացած էին Իսրայելի հույսերի վրա, որ Թրամփը կաջակցի Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ հնարավոր ռազմական գործողություններին։ Բայց Թրամփն ավելի շատ հետաքրքրված էր դիվանագիտությամբ, քան ռմբակոծումներով, ինչպես ավելի ուշ ինձ հայտնեցին պաշտոնյաները։ Իսկ մարտին Թրամփը նամակ ուղարկեց Իրանի առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիին՝ բանակցություններ առաջարկելով, բայց զգուշացնելով, որ Իրանը դիվանագիտության համար ունի միայն երկամսյա պատուհան։
Իսրայելի պատասխանն այն էր, որ Իրանի հետ ցանկացած նոր գործարք պետք է լինի «լիբիական ոճով», ինչը նշանակում է միջուկային զենքի պոտենցիալ սարքավորումների լիակատար ապամոնտաժում։ Իրանը համաձայնել էր իր միջուկային ծրագրի ավելի սահմանափակ վերահսկողությանը 2015 թվականի համաձայնագրում, որը Թրամփը չեղյալ հայտարարեց 2018 թվականին։
Իրանի միջուկային ծրագրի դեմ պատժամիջոցները կվերադառնան այս տարվա ընթացքում՝ 2015 թվականի համաձայնագրի «պատժամիջոցների վերադարձի» դրույթներին համաձայն։ Համարվում է, որ Իրանն ունի բավականաչափ բարձր հարստացված ուրան, որպեսզի մի քանի շաբաթվա ընթացքում հասցնի այն մի քանի մարտագլխիկների համար անհրաժեշտ մակարդակի, բայց վերլուծաբանները կարծում են, որ մեկ տարի կամ ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի՝ փաստացի միջուկային մարտագլխիկը բալիստիկ հրթիռի վրա տեղակայելու համար։
Թրամփի ներգրավվածությունը Մերձավոր Արեւելքում կուժեղանա, երբ նա առաջիկայում այցելի Սաուդյան Արաբիա, Կատար եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Նա դժվար թե Թեհրանը ավելացնի այս ցուցակում, նույնիսկ եթե Ուիթքոֆի եւ Արաղչիի միջեւ նախնական բանակցությունները արդյունավետ լինեն։ Բայց հաշվի առնելով Թրամփի սերը դրամատիկ ճեղքումների հանդեպ, միգուցե նա չդիմանա՞ գայթակղությանը։

Послания Трампа Ирану, намек об Эрдогане и настороженный Нетаньяху
7 апреля президент США Дональд Трамп начал свою попытку заключить ядерную сделку с Ираном с привычной тактики: он провел шумную пресс-конференцию в Овальном кабинете и изложил свой план переговоров, в то время как настороженный союзник неловко сидел рядом с ним.
На этот раз человеком рядом с Трампом был премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Он не повторил ошибку президента Украины Владимира Зеленского, который в конце февраля прервал речь Трампа, чтобы привести контраргументы. Нетаньяху в основном молчал о дипломатическом габмите Трампа с главным врагом Израиля, несмотря на беспокойство своей страны.
Трамп любит бросать риторические бомбы, даже когда не уверен, куда они попадут. Это касалось его инициативы мира в Украине, которая, похоже, лишь усилила боевые действия там, его объявления о тарифах, потряшее мировые финансовые рынки и теперь его стремления к переговорам с Ираном с угрозой военных действий, если дипломатия потерпит неудачу.
Неожиданное заявление Трампа о «прямых» переговорах с «высокопоставленным» иранским чиновником было быстро опровергнуто министром иностранных дел Сайедом Аббасом Арагчи, который заявил, что Иран согласился только на непрямые переговоры. Представитель администрации США сообщил мне, что команда специального посланника по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа отправила сообщения, призывающие к прямым переговорам через Оман, где планировалась встреча 12 апреля. Если переговоры не будут прямыми, Уиткофф может не поехать в Оман, сказал чиновник.
«Мы не позволим делать из нас дураков», - сказал чиновник, утверждая, что для преодоления глубокого недоверия с обеих сторон необходима «полноценная дискуссия» и «встреча умов». Уиткофф, вероятно, поехал бы в Тегеран, если бы его пригласили, сообщили мне два представителя администрации, близких к переговорам.
Иран кажется одновременно заинтригованным и обеспокоенным. Арагчи заявил в статье, опубликованной 8 апреля в The Post, что Иран рассматривает инициативу Трампа «как представляющую искреннюю попытку прояснить позиции и открыть окно для дипломатии». Играя на часто повторяемом Трампом желании остановить «бесконечные войны», он написал: «Мы не можем представить, что президент Трамп хочет стать еще одним американским президентом, увязшим в катастрофической войне на Ближнем Востоке».
Арагчи выступил за непрямые переговоры в качестве отправной точки, утверждая:
«Мы готовы прояснить наши мирные намерения и принять необходимые меры для устранения любых возможных опасений. Со своей стороны, Соединенные Штаты могут показать, что серьезно относятся к дипломатии, показав, что будут придерживаться любой сделки, которую заключат. Если нам окажут уважение, мы ответим тем же».
Трамп, очевидно, понимает, что в любых переговорах с Ираном Израиль будет невидимой третьей стороной. Поэтому было значимо, что он объявил о своем желании провести прямые переговоры в присутствии Нетаньяху. Хотя Трамп был предупредителен, один из представителей администрации предположил, что сцена в Овальном кабинете была способом держать Нетаньяху под контролем и предотвратить критику со стороны Израиля.
Трамп начал, сказав Нетаньяху: «Я, безусловно, лучший президент, которого Израиль когда-либо мог представить». Как часто делает Трамп, он сопроводил свое предложение о переговорах бряцанием оружия. «Если переговоры с Ираном не будут успешными, я думаю, Иран окажется в большой опасности», - сказал он. «Это не сложная формула. Иран не может иметь ядерного оружия. Вот и все».
Сцена в Овальном кабинете позволила Трампу продемонстрировать то, что было трудным для его предшественников-демократов, Джо Байдена и Барака Обамы - а именно, показать Нетаньяху, кто здесь главный. Трамп не только заявил о своем намерении провести широкомасштабные переговоры с крупнейшим врагом Израиля. Он также упомянул о президенте Турции Реджепе Тайипе Эрдогане - возможно, второй по значимости озабоченности Израиля: «Так получилось, что он мне нравится, и я знаю, что я ему нравлюсь».
На случай, если Нетаньяху не понял намека, Трамп добавил: «Любую проблему, которая у вас есть с Турцией, я могу решить. Имею в виду, пока вы разумны». Это нетипичное сообщение из Белого дома для Нетаньяху.
Тон встречи 7 апреля сильно отличался от визита Нетаньяху в Белый дом в начале февраля. Тогда обсуждения были сосредоточены на надеждах Израиля, что Трамп поддержит возможные военные действия против ядерных объектов Ирана. Но Трамп был более заинтересован в дипломатии, чем в бомбардировках, как позже сообщили мне официальные лица. А в марте Трамп отправил письмо иранскому лидеру аятолле Али Хаменеи, предлагая переговоры, но предупреждая, что у Ирана есть только двухмесячное окно для дипломатии.
Ответ Израиля заключался в том, что любая новая сделка с Ираном должна быть «в ливийском стиле», что означает полный демонтаж потенциального оборудования для ядерного оружия. Иран согласился на более ограниченный контроль над своей ядерной программой в соглашении 2015 года, которое Трамп отменил в 2018 году.
Санкции против иранской ядерной программы вернутся позднее в этом году в соответствии с положениями о «возврате санкций» соглашения 2015 года. Считается, что у Ирана есть достаточно высокообогащенного урана, чтобы в течение нескольких недель довести его до уровня, необходимого для нескольких боеголовок, но аналитики полагают, что ему потребуется год или больше временеи для разработки фактической ядерной боеголовки, которую можно было бы установить на баллистическую ракету.
Вовлечение Трампа на Ближнем Востоке усилится, когда он посетит Саудовскую Аравию, Катар и Объединенные Арабские Эмираты, вероятно, в следующем месяце. Он вряд ли добавит Тегеран в этот список - даже если первоначальные переговоры между Уиткоффом и Арагчи будут продуктивными. Но учитывая склонность Трампа к драматическим прорывам, вдруг он не сможет устоять?