Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի 28-ին լրագրողների ներկայությամբ Սպիտակ տանը բանավիճել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ:
Վեճից հետո Զելենսկին լքել է Սպիտակ տունը, իսկ հանքանյութերի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը եւ մամուլի ասուլիսը չեղարկվել են:
Ստորեւ ներկայացված է Սպիտակ տանը տեղի ունեցած բանավեճի ամբողջական սղագրությունը:
Լրագրող. Լեհաստանը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո տասնամյակներ շարունակ ռուսական վերահսկողության տակ էր: Երբ երեխա էի, Միացյալ Նահանգներին նայում էի ոչ միայն որպես ամենահզոր, աշխարհի ամենահարուստ երկրի, այլեւ որպես բարի ուժի: Եվ երբ այսօր խոսում եմ իմ լեհ ընկերների հետ, նրանք անհանգստացած են, որ դուք չափից շատ եք մերձենում Պուտինի հետ: Ի՞նչ կասեք համար:
Թրամփ. Դե, եթե ես երկուսի հետ էլ չմերձենայի, դուք երբեք համաձայնագիր չէիք ունենա: Դուք ուզում եք, որ ես սարսափելի բաներ խոսեմ Պուտինի մասին, իսկ հետո ասեմ. «Բարեւ, Վլադիմիր: Ինչպե՞ս են մեր գործերը համաձայնագրի հետ»: Այդպես չի լինում: Ես ոչ մեկի հետ չեմ մերձենում: Ես Միացյալ Նահանգների կողմից եմ, եւ աշխարհի բարօրության համար ես խաղաղության կողմից եմ, եւ ես ուզում եմ վերջ տալ այս ամենին: Այն ատելությունը, որ նա ունի Պուտինի հանդեպ, ինձ համար շատ դժվար է գործարք կնքել այդպիսի ատելությամբ: Նա հսկայական ատելություն ունի, եւ ես դա հասկանում եմ, բայց ես չեմ կարող ասել, որ մյուս կողմը հիացած է նրանով: Այնպես որ, հարցը մերձեցման մեջ չէ:
Ես խաղաղության կողմից եմ: Ես ուզում եմ լուծել այս հարցը: Ես Եվրոպայի կողմից եմ: Ես ուզում եմ տեսնել՝ կարո՞ղ ենք արդյոք մենք դա անել: Դուք ուզում եք, որ ես կոշտ լինե՞մ: Ես կարող եմ ավելի կոշտ լինել, քան ցանկացած մարդ, ում դուք երբեւէ տեսել եք: Բայց դուք երբեք արդյունքի չեք հասնի այդ ձեւով: Ահա թե ինչպես է դա տեղի ունենում: Մեկ հարց էլ:
Վենս. Լսեք, չորս տարի ԱՄՆ-ում մենք ունեինք նախագահ, ով ելույթ էր ունենում մամուլի ասուլիսների ժամանակ եւ կոշտ խոսում Վլադիմիր Պուտինի մասին, իսկ հետո Պուտինը ներխուժեց Ուկրաինա եւ ավերեց երկրի զգալի մասը: Մենք արդեն փորձել ենք Ջո Բայդենի ճանապարհը՝ կուրծք ծեծելով եւ ձեւացնելով, թե ԱՄՆ նախագահի խոսքերն ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան ԱՄՆ նախագահի գործողությունները: Այն, ինչը Ամերիկան լավ երկիր է դարձնում, դա Ամերիկայի մասնակցությունն է դիվանագիտությանը: Հենց դա է անում նախագահ Թրամփը:
Զելենսկի. Կարո՞ղ եմ հարցնել:
Վենս. Իհարկե, այո:
Զելենսկի. Նա (Պուտինը) օկուպացրեց մեր տարածքները, արեւելյան մասը եւ Ղրիմը: Նա օկուպացրեց 2014 թվականին: Ես չեմ խոսում միայն նախագահ Օբամայի, հետո նախագահ Թրամփի, հետո նախագահ Բայդենի, այժմ նախագահ Թրամփի մասին, տա Աստված, որ նախագահ Թրամփը կկանգնեցնի նրան: Բայց 2015 թվականի ընթացքում նրան ոչ ոք չկանգնեցրեց: Նա պարզապես օկուպացրեց եւ վերցրեց: Նա սպանում էր մարդկանց:
Թրամփ. Ես այստեղ չեմ եղել:
Զելենսկի. Այո: Բայց 2014-ից մինչեւ 2022 թվականը: Իրավիճակն այնպիսին է, որ մարդիկ մահանում են շփման գծում: Ոչ ոք նրան չկանգնեցրեց: Դուք գիտեք, որ մենք նրա հետ խոսակցություններ ենք ունեցել, շատ խոսակցություններ, բազմաթիվ երկկողմ խոսակցություններ, եւ մենք ստորագրել ենք նրա հետ... 2019 թվականին ես ստորագրեցի նրա հետ պայմանագիր՝ Մակրոնի եւ Մերկելի հետ, մենք ստորագրեցինք հրադադար: Նրանք բոլորն ասում էին ինձ, որ նա նորից չի գնա: Մենք նրա հետ ստորագրեցինք գազային պայմանագիր, բայց դրանից հետո նա խախտեց հրադադարը: Նա սպանում էր մեր մարդկանց եւ չէր փոխանակում գերիներին: Մենք ստորագրեցինք գերիների փոխանակում, բայց նա դա չարեց: Ի՞նչ դիվանագիտության մասին եք խոսում, Ջեյ Դի: Ի՞նչ նկատի ունեք:
Վենս. Ես խոսում եմ այն տեսակի դիվանագիտության մասին, որը վերջ կդնի ձեր երկրի ավերմանը, պարոն նախագահ: Ամենայն հարգանքով, պարոն նախագահ, բայց կարծում եմ, անհարգալից է ձեր կողմից գալ Օվալաձեւ գրասենյակ եւ փորձել քննարկել դա ամերիկյան լրատվամիջոցների առջեւ: Հիմա ձեր մարդիկ ստիպում են զորակոչիկներին գնալ առաջնագիծ, որովհետեւ դուք կենդանի ուժի խնդիրներ ունեք: Դուք պետք է շնորհակալություն հայտնեք նախագահին՝ դրան վերջ տալու փորձերի համար:
Զելենսկի. Դուք երբեւէ եղե՞լ եք Ուկրաինայում, որ տեսնեք, թե ինչ խնդիրներ ունենք:
Վենս. Եղել եմ:
Զելենսկի. Գոնե մեկ անգամ եկեք:
Վենս. Ես իրականում դիտեարկել եմ եւ տեսել եմ պատմություններ, եւ ես գիտեմ, թե ինչ է կատարվում: Դուք մարդկանց բերում եք քարոզչական շրջագայությունների, պարոն նախագահ: Համաձայն չե՞ք, որ բանակում մարդկանց հավաքագրման հետ կապված խնդիրներ եք ունեցել: Եվ դուք կարծում եք, որ հարգալի՞ց է գալ Միացյալ Նահանգների Օվալաձեւ գրասենյակ եւ հարձակվել այն վարչակազմի վրա, որը փորձում է կանխել ձեր երկրի ավերումը:
Զելենսկի. Շատ հարցեր էին: Նախ եւ առաջ, պատերազմի ժամանակ խնդիրներ ունեն բոլորը, նույնիսկ՝ դուք: Բայց դուք հրաշալի օվկիանոս ունեք եւ հիմա դուք չեք զգում, բայց դուք դա կզգաք ապագայում:
Թրամփ. Դուք դա չգիտեք:
Զելենսկի. Տա Աստված, դուք պատերազմ չունենաք...
Թրամփ. Մի ասեք մեզ, թե ինչ ենք մենք զգալու: Մենք փորձում ենք լուծել խնդիրը: Մի ասեք մեզ, թե ինչ ենք մենք զգալու, որովհետեւ դուք այն դիրքում չեք, որ թելադրեք:
Զելենսկի. Ես ձեզ չեմ ասում... Ես պատասխանում եմ հարցին...
Թրամփ. Դուք այն դիրքում չեք, որ թելադրեք, թե ինչ ենք մենք զգալու: Մենք մեզ շատ լավ ենք զգալու:
Զելենսկի. Դուք ազդեցություն կզգաք...
Թրամփ. Դուք հիմա լավ դիրքում չեք: Ձեզ թույլ տվեցին շատ վատ դիրքում հայտնվել, եւ այդպես է ստացվել...
Զելենսկի. Պատերազմի սկզբից...
Թրամփ. Դուք լավ դիրքում չեք: Դուք հիմա խաղաքարտեր չունեք: Ձեզ մոտ հենց հիմա խնդիրներ են սկսվում:
Զելենսկի. Ես թուղթ չեմ խաղում...
Թրամփ. Դուք խաղում եք: Դուք ռիսկի եք ենթարկում միլիոնավոր մարդկանց կյանքը:
Զելենսկի. Ես նախագահ եմ...
Թրամփ. Դուք Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հետ եք խաղում, եւ այն, ինչ դուք անում եք, շատ անհարգալից է այս երկրի նկատմամբ, որն աջակցում է ձեզ շատ ավելի, քան, շատ մարդկանց կարծիքով, պետք է աջակցեր...
Վենս. «Շնորհակալություն» ասե՞լ եք:
Զելենսկի. Շատ անգամ...
Վենս. Ի նկատի ունեմ՝ այս հանդիպման ընթացքում:
Զելենսկի. Նույնիսկ այսօր...
Վենս. Հոկտեմբերին դուք գնացել էիք Պենսիլվանիա եւ քարոզում էիք ընդդիմության օգտին: Մի քանի երախտագիտական խոսքեր ասեք ԱՄՆ-ին եւ նախագահին, ով փորձում է փրկել ձեր երկիրը:
Զելենսկի. Խնդրում եմ, դուք կարծում եք, որ եթե դուք շատ բարձր խոսեք պատերազմի մասին...
Թրամփ. Նա բարձր չի խոսում, ձեր երկիրը մեծ փորձանքի մեջ է:
Զելենսկի. Կարո՞ղ եմ պատասխանել:
Թրամփ. Ոչ, ոչ, դուք արդեն շատ եք խոսել: Ձեր երկիրը մեծ փորձանքի մեջ է:
Զելենսկի. Ես գիտեմ...
Թրամփ. Դուք չեք հաղթում: Դուք լավ հնարավորություն ունեք դուրս գալ սրանից նորմալ կերպով՝ մեր շնորհիվ:
Զելենսկի. Մենք մնում ենք մեր երկրում, ամուր կանգնած ենք, պատերազմի սկզբից մենք մենակ էինք, եւ մենք երախտապարտ ենք: Ես ասացի, շնորհակալություն...
Թրամփ. Դուք մենակ չեք եղել...
Զելենսկի. Ես ասացի շնորհակալություն...
Թրամփ. Մենք տվել ենք ձեզ, այս հիմար նախագահի միջոցով, 350 միլիարդ դոլար, մենք տվել ենք ձեզ ռազմական սարքավորումներ.... Եթե դուք չունենայիք մեր ռազմական սարքավորումները, այս պատերազմը կավարտվեր երկու շաբաթվա ընթացքում...
Զելենսկի. Երեք օրում: Ես լսել եմ դա Պուտինից՝ երեք օրում: Դա ինչ-որ...
Թրամփ. Գուցե ավելի քիչ...
Զելենսկի. Երկու շաբաթում.. Իհարկե:
Թրամփ. Շատ դժվար կլինի այսպես գործեր վարել:
Վենս. Դուք ասացիք «շնորհակալություն»:
Զելենսկի. Ես ասացի...
Վենս. Եկեք քննարկենք այս անհամաձայնությունները՝ ամերիկյան լրատվամիջոցների առջեւ դրանք պարզաբանելու փոխարեն, երբ դուք սխալ եք, մենք գիտենք, որ դուք սխալ եք:
Թրամփ. Տեսեք, ես կարծում եմ, որ ամերիկյան ժողովրդի համար օգտակար է տեսնել, թե ինչ է կատարվում: Ես կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր է: Դրա համար այսքան երկար շարունակեցի սա: Դուք պետք է երախտապարտ լինեք, դուք խաղաքարտեր չունեք: Դուք խաղաքարտեր չունեք...
Զելենսկի. Ես երախտապարտ եմ...
Թրամփ. Դուք այնտեղ խրվել եք:
Զելենսկի. Ես կարող եմ ձեզ կրկին ասել...
Թրամփ. Մարդիկ մահանում են: Ձեր զինվորները վերջանում են:
Զելենսկի. Լսեք...
Թրամփ. Ձեր զինվորները վերջանում են: Հետո դուք մեզ ասում եք՝ ես զինադադար չեմ ուզում: Լսեք, եթե դուք կարողանայիք ստանալ հրադադար հենց հիմա, ասում եմ ձեզ, դուք պետք է ընդունեիք այն, որպեսզի գնդակները դադարեին թռչել եւ ձեր մարդիկ դադարեին մահանալ...
Զելենսկի. Հարցրեք մեր մարդկանց զինադադարի մասին: Ինչ են նրանք մտածում...
Թրամփ. Դա իմ հետ չէր, դա Բայդեն անունով մարդու հետ էր, ով խելացի չէր:
Զելենսկի. Դա ձեր նախագահն էր...
Թրամփ. Դա Օբամայի հետ էր, ով ձեզ սավաններ տվեց, իսկ ես ձեզ ջավելիններ (հակատանկային համալիրներ-Մեդիիմաքս) տվեցի: Այո, ես ձեզ ջավելիններ տվեցի բոլոր այդ տանկերը ոչնչացնելու համար: Օբաման ձեզ սավաններ տվեց: Թույլ տվեք ասել ձեզ, դուք խաղաքարտեր չունեք: Մեզ հետ դուք խաղաքարտեր ունեք, բայց առանց մեզ դուք ոչ մի խաղաքարտ չունեք:

«Будет очень трудно так вести дела»: полный текст спора Трампа и Вэнса с Зеленскимы - Mediamax.am
Президент Украины Владимир Зеленский 28 февраля вступил в словесную перепалку с президентом США Дональдом Трампом и вице-президентом Джей Ди Вэнсом во время встречи в Белом доме.
Зеленский покинул Белый дом после спора, а запланированная церемония подписания соглашения о критически важных минералах и пресс-конференция были отменены.
Ниже приводится полный текст дискуссии.
Репортер: Польша находилась под российским контролем десятилетиями после Второй мировой войны. Когда я был ребенком, я смотрел на Соединенные Штаты не только как на самую мощную страну, богатейшую страну в мире, но и как на силу добра. И когда я разговариваю с моими друзьями в Польше, они обеспокоены тем, что вы слишком сильно сближаетесь с Путиным. Какое у вас послание для них?
Трамп: Ну, если бы я не сближался с обоими, у вас никогда не было бы соглашения. Вы хотите, чтобы я говорил действительно ужасные вещи о Путине, а потом сказал: «Привет, Владимир. Как у нас дела с соглашением?». Это так не работает. Я не сближаюсь ни с кем. Я на стороне Соединенных Штатов Америки, и для блага мира я на стороне мира, и я хочу покончить с этим. Та ненависть, которую он испытывает к Путину, - мне очень трудно заключить сделку с такой ненавистью. У него огромная ненависть, и я это понимаю, но я не могу сказать вам, что другая сторона в восторге от него. Так что дело не в сближении.
Я на стороне мира. Я хочу решить этот вопрос. Я на стороне Европы. Я хочу посмотреть, сможем ли мы это сделать. Вы хотите, чтобы я был жестким? Я могу быть жестче любого человека, которого вы когда-либо видели. Но вы никогда не добьетесь этого таким образом. Вот как это происходит. Еще вопрос.
Вэнс: Послушайте, четыре года в США у нас был президент, который выступал на пресс-конференциях и говорил жестко о Владимире Путине, а затем Путин вторгся в Украину и разрушил значительную часть страны. Мы испробовали путь Джо Байдена, колотя себя в грудь и притворяясь, что слова президента США имеют большее значение, чем действия президента США. То, что делает Америку хорошей страной, - это участие Америки в дипломатии. Именно этим и занимается президент Трамп.
Зеленский: Можно я спрошу?
Вэнс: Конечно, да.
Зеленский: Он (Путин) оккупировал наши территории, восточную часть и Крым. Он оккупировал в 2014 году. Я не говорю только о президенте Обаме, потом президенте Трампе, потом президенте Байдене, теперь президенте Трампе, дай бог, теперь президент Трамп остановит его. Но в течение 2015 года никто его не остановил. Он просто оккупировал и забрал. Он убивал людей.
Трамп: Меня здесь не было.
Зеленский: Да. Но с 2014 по 2022 год. Ситуация такая же, что люди умирают на линии соприкосновения. Никто его не остановил. Вы знаете, что у нас с ним были разговоры, много разговоров, много двусторонних разговоров, и мы подписали с ним... В 2019 году я подписал с ним договор, я подписал с ним, Макроном и Меркель, мы подписали прекращение огня. Все они говорили мне, что он никогда не пойдет. Мы подписали с ним газовый контракт, но после этого он нарушил прекращение огня. Он убивал наших людей и не обменивал пленных. Мы подписали обмен пленными, но он этого не сделал. О какой дипломатии, Джей Ди, вы говорите? Что вы имеете в виду?
Вэнс: Я говорю о том виде дипломатии, которая положит конец разрушению вашей страны, господин президент. При всем уважении, господин президент, я думаю, неуважительно с вашей стороны приходить в Овальный кабинет, чтобы пытаться обсуждать это перед американскими СМИ. Сейчас ваши люди заставляют призывников идти на передовую, потому что у вас проблемы с живой силой. Вы должны благодарить президента за попытку положить этому конец.
Зеленский: Вы когда-нибудь были в Украине, чтобы видеть, какие у нас проблемы?
Вэнс: Был.
Зеленский: Приезжайте хоть раз.
Вэнс: Я на самом деле наблюдал и видел истории, и я знаю, что происходит. Вы привозите людей на пропагандистские туры, господин президент. Вы не согласны с тем, что у вас были проблемы с набором людей в вашу армию? И вы считаете, что уважительно приходить в Овальный кабинет Соединенных Штатов Америки и нападать на администрацию, которая пытается предотвратить разрушение вашей страны?
Зеленский: Много вопросов. Во-первых, во время войны проблемы есть у всех, даже у вас. Но у вас прекрасный океан и сейчас вы не чувствуете, но вы почувствуете это в будущем.
Трамп: Вы этого не знаете.
Зеленский: Дай бог, у вас не будет войны...
Трамп: Не говорите нам, что мы будем чувствовать. Мы пытаемся решить проблему. Не говорите нам, что мы будем чувствовать, потому что вы не в том положении, чтобы диктовать.
Зеленский: Я не говорю вам... Я отвечаю на вопрос...
Трамп: Вы не в том положении, чтобы диктовать, что мы будем чувствовать. Мы будем чувствовать себя очень хорошо.
Зеленский: Вы почувствуете влияние...
Трамп: Вы сейчас не в очень хорошем положении. Вам позволили оказаться в очень плохом положении, и так получилось...
Зеленский: С самого начала войны...
Трамп: Вы не в хорошем положении. У вас сейчас нет козырей. У вас прямо сейчас начинаются проблемы.
Зеленский: Я не играю в карты...
Трамп: Вы играете в карты. Вы рискуете жизнями миллионов людей.
Зеленский: Я президент...
Трамп: Вы рискуете начать Третьею мировую войну и то, что вы делаете, очень неуважительно к этой стране, которая поддерживает вас гораздо больше, чем, по мнению многих людей, она должна...
Вэнс: Вы говорили «спасибо»?
Зеленский: Много раз...
Вэнс: Нет, на этой встрече?
Зеленский: Даже сегодня...
Вэнс: Вы ездили в Пенсильванию и агитировали за оппозицию в октябре, произнесите несколько слов признательности США и президенту, который пытается спасти вашу страну.
Зеленский: Пожалуйста, вы думаете, что если вы будете говорить очень громко о войне...
Трамп: Он не говорит громко, ваша страна в большой беде.
Зеленский: Могу я ответить?
Трамп: Нет, нет, вы уже много говорили. Ваша страна в большой беде.
Зеленский: Я знаю...
Трамп: Вы не побеждаете. У вас есть чертовски хороший шанс выйти из этого нормально, благодаря нам.
Зеленский: Мы остаемся в нашей стране, держимся крепко, с самого начала войны мы были одни, и мы благодарны. Я сказал, спасибо...
Трамп: Вы не были одни...
Зеленский: Я сказал спасибо...
Трамп: Мы дали вам, посредством этого тупого президента, 350 миллиардов долларов, мы дали вам военное оборудование.... если бы у вас не было нашего военного оборудования, эта война закончилась бы через две недели...
Зеленский: За три дня. Я слышал это от Путина - за три дня. Это что-то...
Трамп: Может быть, меньше...
Зеленский: За две недели.. конечно.
Трамп: Будет очень трудно вести дела таким образом.
Вэнс: Вы сказали спасибо.
Зеленский: Я сказал...
Вэнс: Давайте обсудим эти разногласия вместо того, чтобы пытаться разбираться с этим перед американскими СМИ, когда вы неправы, мы знаем, что вы неправы.
Трамп: Видите ли, я думаю, что американскому народу полезно видеть, что происходит. Я думаю, это очень важно. Вот почему я так долго продолжал это. Вы должны быть благодарны, у вас нет козырей. У вас нет козырей...
Зеленский: Я благодарен...
Трамп: Вы там завязли.
Зеленский: Я могу сказать вам снова...
Трамп: Люди умирают. У вас заканчиваются солдаты.
Зеленский: Послушайте...
Трамп: У вас заканчиваются солдаты. Это была бы чертовски хорошая вещь. Потом вы говорите нам - я не хочу прекращения перемирия. Слушайте, если бы вы могли получить прекращение огня прямо сейчас, говорю вам, вами следовало бы принять его, чтобы пули перестали летать и ваши люди перестали погибать...
Зеленский: Спросите наших людей о перемирии. Что они думают...
Трамп: Это было не со мной, это было с человеком по имени Байден, который не был умен.
Зеленский: Это был ваш президент...
Трамп: Это было с Обамой, который дал вам простыни, а я дал вам джавелины (противотанковые комплексы-Медиимакс). Да, я дал вам джавелины, чтобы уничтожать все эти танки. Обама дал вам простыни. Позвольте мне сказать вам, у вас нет козырей. С нами у вас есть козыри, но без нас у вас нет никаких козырей.