Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի 28-ին լրագրողների ներկայությամբ Սպիտակ տանը բանավիճել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ:
Վեճից հետո Զելենսկին լքել է Սպիտակ տունը, իսկ հանքանյութերի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը եւ մամուլի ասուլիսը չեղարկվել են:
Ստորեւ ներկայացված է Սպիտակ տանը տեղի ունեցած բանավեճի ամբողջական սղագրությունը:
Լրագրող. Լեհաստանը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո տասնամյակներ շարունակ ռուսական վերահսկողության տակ էր: Երբ երեխա էի, Միացյալ Նահանգներին նայում էի ոչ միայն որպես ամենահզոր, աշխարհի ամենահարուստ երկրի, այլեւ որպես բարի ուժի: Եվ երբ այսօր խոսում եմ իմ լեհ ընկերների հետ, նրանք անհանգստացած են, որ դուք չափից շատ եք մերձենում Պուտինի հետ: Ի՞նչ կասեք համար:
Թրամփ. Դե, եթե ես երկուսի հետ էլ չմերձենայի, դուք երբեք համաձայնագիր չէիք ունենա: Դուք ուզում եք, որ ես սարսափելի բաներ խոսեմ Պուտինի մասին, իսկ հետո ասեմ. «Բարեւ, Վլադիմիր: Ինչպե՞ս են մեր գործերը համաձայնագրի հետ»: Այդպես չի լինում: Ես ոչ մեկի հետ չեմ մերձենում: Ես Միացյալ Նահանգների կողմից եմ, եւ աշխարհի բարօրության համար ես խաղաղության կողմից եմ, եւ ես ուզում եմ վերջ տալ այս ամենին: Այն ատելությունը, որ նա ունի Պուտինի հանդեպ, ինձ համար շատ դժվար է գործարք կնքել այդպիսի ատելությամբ: Նա հսկայական ատելություն ունի, եւ ես դա հասկանում եմ, բայց ես չեմ կարող ասել, որ մյուս կողմը հիացած է նրանով: Այնպես որ, հարցը մերձեցման մեջ չէ:
Ես խաղաղության կողմից եմ: Ես ուզում եմ լուծել այս հարցը: Ես Եվրոպայի կողմից եմ: Ես ուզում եմ տեսնել՝ կարո՞ղ ենք արդյոք մենք դա անել: Դուք ուզում եք, որ ես կոշտ լինե՞մ: Ես կարող եմ ավելի կոշտ լինել, քան ցանկացած մարդ, ում դուք երբեւէ տեսել եք: Բայց դուք երբեք արդյունքի չեք հասնի այդ ձեւով: Ահա թե ինչպես է դա տեղի ունենում: Մեկ հարց էլ:
Վենս. Լսեք, չորս տարի ԱՄՆ-ում մենք ունեինք նախագահ, ով ելույթ էր ունենում մամուլի ասուլիսների ժամանակ եւ կոշտ խոսում Վլադիմիր Պուտինի մասին, իսկ հետո Պուտինը ներխուժեց Ուկրաինա եւ ավերեց երկրի զգալի մասը: Մենք արդեն փորձել ենք Ջո Բայդենի ճանապարհը՝ կուրծք ծեծելով եւ ձեւացնելով, թե ԱՄՆ նախագահի խոսքերն ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան ԱՄՆ նախագահի գործողությունները: Այն, ինչը Ամերիկան լավ երկիր է դարձնում, դա Ամերիկայի մասնակցությունն է դիվանագիտությանը: Հենց դա է անում նախագահ Թրամփը:
Զելենսկի. Կարո՞ղ եմ հարցնել:
Վենս. Իհարկե, այո:
Զելենսկի. Նա (Պուտինը) օկուպացրեց մեր տարածքները, արեւելյան մասը եւ Ղրիմը: Նա օկուպացրեց 2014 թվականին: Ես չեմ խոսում միայն նախագահ Օբամայի, հետո նախագահ Թրամփի, հետո նախագահ Բայդենի, այժմ նախագահ Թրամփի մասին, տա Աստված, որ նախագահ Թրամփը կկանգնեցնի նրան: Բայց 2015 թվականի ընթացքում նրան ոչ ոք չկանգնեցրեց: Նա պարզապես օկուպացրեց եւ վերցրեց: Նա սպանում էր մարդկանց:
Թրամփ. Ես այստեղ չեմ եղել:
Զելենսկի. Այո: Բայց 2014-ից մինչեւ 2022 թվականը: Իրավիճակն այնպիսին է, որ մարդիկ մահանում են շփման գծում: Ոչ ոք նրան չկանգնեցրեց: Դուք գիտեք, որ մենք նրա հետ խոսակցություններ ենք ունեցել, շատ խոսակցություններ, բազմաթիվ երկկողմ խոսակցություններ, եւ մենք ստորագրել ենք նրա հետ... 2019 թվականին ես ստորագրեցի նրա հետ պայմանագիր՝ Մակրոնի եւ Մերկելի հետ, մենք ստորագրեցինք հրադադար: Նրանք բոլորն ասում էին ինձ, որ նա նորից չի գնա: Մենք նրա հետ ստորագրեցինք գազային պայմանագիր, բայց դրանից հետո նա խախտեց հրադադարը: Նա սպանում էր մեր մարդկանց եւ չէր փոխանակում գերիներին: Մենք ստորագրեցինք գերիների փոխանակում, բայց նա դա չարեց: Ի՞նչ դիվանագիտության մասին եք խոսում, Ջեյ Դի: Ի՞նչ նկատի ունեք:
Վենս. Ես խոսում եմ այն տեսակի դիվանագիտության մասին, որը վերջ կդնի ձեր երկրի ավերմանը, պարոն նախագահ: Ամենայն հարգանքով, պարոն նախագահ, բայց կարծում եմ, անհարգալից է ձեր կողմից գալ Օվալաձեւ գրասենյակ եւ փորձել քննարկել դա ամերիկյան լրատվամիջոցների առջեւ: Հիմա ձեր մարդիկ ստիպում են զորակոչիկներին գնալ առաջնագիծ, որովհետեւ դուք կենդանի ուժի խնդիրներ ունեք: Դուք պետք է շնորհակալություն հայտնեք նախագահին՝ դրան վերջ տալու փորձերի համար:
Զելենսկի. Դուք երբեւէ եղե՞լ եք Ուկրաինայում, որ տեսնեք, թե ինչ խնդիրներ ունենք:
Վենս. Եղել եմ:
Զելենսկի. Գոնե մեկ անգամ եկեք:
Վենս. Ես իրականում դիտեարկել եմ եւ տեսել եմ պատմություններ, եւ ես գիտեմ, թե ինչ է կատարվում: Դուք մարդկանց բերում եք քարոզչական շրջագայությունների, պարոն նախագահ: Համաձայն չե՞ք, որ բանակում մարդկանց հավաքագրման հետ կապված խնդիրներ եք ունեցել: Եվ դուք կարծում եք, որ հարգալի՞ց է գալ Միացյալ Նահանգների Օվալաձեւ գրասենյակ եւ հարձակվել այն վարչակազմի վրա, որը փորձում է կանխել ձեր երկրի ավերումը:
Զելենսկի. Շատ հարցեր էին: Նախ եւ առաջ, պատերազմի ժամանակ խնդիրներ ունեն բոլորը, նույնիսկ՝ դուք: Բայց դուք հրաշալի օվկիանոս ունեք եւ հիմա դուք չեք զգում, բայց դուք դա կզգաք ապագայում:
Թրամփ. Դուք դա չգիտեք:
Զելենսկի. Տա Աստված, դուք պատերազմ չունենաք...
Թրամփ. Մի ասեք մեզ, թե ինչ ենք մենք զգալու: Մենք փորձում ենք լուծել խնդիրը: Մի ասեք մեզ, թե ինչ ենք մենք զգալու, որովհետեւ դուք այն դիրքում չեք, որ թելադրեք:
Զելենսկի. Ես ձեզ չեմ ասում... Ես պատասխանում եմ հարցին...
Թրամփ. Դուք այն դիրքում չեք, որ թելադրեք, թե ինչ ենք մենք զգալու: Մենք մեզ շատ լավ ենք զգալու:
Զելենսկի. Դուք ազդեցություն կզգաք...
Թրամփ. Դուք հիմա լավ դիրքում չեք: Ձեզ թույլ տվեցին շատ վատ դիրքում հայտնվել, եւ այդպես է ստացվել...
Զելենսկի. Պատերազմի սկզբից...
Թրամփ. Դուք լավ դիրքում չեք: Դուք հիմա խաղաքարտեր չունեք: Ձեզ մոտ հենց հիմա խնդիրներ են սկսվում:
Զելենսկի. Ես թուղթ չեմ խաղում...
Թրամփ. Դուք խաղում եք: Դուք ռիսկի եք ենթարկում միլիոնավոր մարդկանց կյանքը:
Զելենսկի. Ես նախագահ եմ...
Թրամփ. Դուք Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հետ եք խաղում, եւ այն, ինչ դուք անում եք, շատ անհարգալից է այս երկրի նկատմամբ, որն աջակցում է ձեզ շատ ավելի, քան, շատ մարդկանց կարծիքով, պետք է աջակցեր...
Վենս. «Շնորհակալություն» ասե՞լ եք:
Զելենսկի. Շատ անգամ...
Վենս. Ի նկատի ունեմ՝ այս հանդիպման ընթացքում:
Զելենսկի. Նույնիսկ այսօր...
Վենս. Հոկտեմբերին դուք գնացել էիք Պենսիլվանիա եւ քարոզում էիք ընդդիմության օգտին: Մի քանի երախտագիտական խոսքեր ասեք ԱՄՆ-ին եւ նախագահին, ով փորձում է փրկել ձեր երկիրը:
Զելենսկի. Խնդրում եմ, դուք կարծում եք, որ եթե դուք շատ բարձր խոսեք պատերազմի մասին...
Թրամփ. Նա բարձր չի խոսում, ձեր երկիրը մեծ փորձանքի մեջ է:
Զելենսկի. Կարո՞ղ եմ պատասխանել:
Թրամփ. Ոչ, ոչ, դուք արդեն շատ եք խոսել: Ձեր երկիրը մեծ փորձանքի մեջ է:
Զելենսկի. Ես գիտեմ...
Թրամփ. Դուք չեք հաղթում: Դուք լավ հնարավորություն ունեք դուրս գալ սրանից նորմալ կերպով՝ մեր շնորհիվ:
Զելենսկի. Մենք մնում ենք մեր երկրում, ամուր կանգնած ենք, պատերազմի սկզբից մենք մենակ էինք, եւ մենք երախտապարտ ենք: Ես ասացի, շնորհակալություն...
Թրամփ. Դուք մենակ չեք եղել...
Զելենսկի. Ես ասացի շնորհակալություն...
Թրամփ. Մենք տվել ենք ձեզ, այս հիմար նախագահի միջոցով, 350 միլիարդ դոլար, մենք տվել ենք ձեզ ռազմական սարքավորումներ.... Եթե դուք չունենայիք մեր ռազմական սարքավորումները, այս պատերազմը կավարտվեր երկու շաբաթվա ընթացքում...
Զելենսկի. Երեք օրում: Ես լսել եմ դա Պուտինից՝ երեք օրում: Դա ինչ-որ...
Թրամփ. Գուցե ավելի քիչ...
Զելենսկի. Երկու շաբաթում.. Իհարկե:
Թրամփ. Շատ դժվար կլինի այսպես գործեր վարել:
Վենս. Դուք ասացիք «շնորհակալություն»:
Զելենսկի. Ես ասացի...
Վենս. Եկեք քննարկենք այս անհամաձայնությունները՝ ամերիկյան լրատվամիջոցների առջեւ դրանք պարզաբանելու փոխարեն, երբ դուք սխալ եք, մենք գիտենք, որ դուք սխալ եք:
Թրամփ. Տեսեք, ես կարծում եմ, որ ամերիկյան ժողովրդի համար օգտակար է տեսնել, թե ինչ է կատարվում: Ես կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր է: Դրա համար այսքան երկար շարունակեցի սա: Դուք պետք է երախտապարտ լինեք, դուք խաղաքարտեր չունեք: Դուք խաղաքարտեր չունեք...
Զելենսկի. Ես երախտապարտ եմ...
Թրամփ. Դուք այնտեղ խրվել եք:
Զելենսկի. Ես կարող եմ ձեզ կրկին ասել...
Թրամփ. Մարդիկ մահանում են: Ձեր զինվորները վերջանում են:
Զելենսկի. Լսեք...
Թրամփ. Ձեր զինվորները վերջանում են: Հետո դուք մեզ ասում եք՝ ես զինադադար չեմ ուզում: Լսեք, եթե դուք կարողանայիք ստանալ հրադադար հենց հիմա, ասում եմ ձեզ, դուք պետք է ընդունեիք այն, որպեսզի գնդակները դադարեին թռչել եւ ձեր մարդիկ դադարեին մահանալ...
Զելենսկի. Հարցրեք մեր մարդկանց զինադադարի մասին: Ինչ են նրանք մտածում...
Թրամփ. Դա իմ հետ չէր, դա Բայդեն անունով մարդու հետ էր, ով խելացի չէր:
Զելենսկի. Դա ձեր նախագահն էր...
Թրամփ. Դա Օբամայի հետ էր, ով ձեզ սավաններ տվեց, իսկ ես ձեզ ջավելիններ (հակատանկային համալիրներ-Մեդիիմաքս) տվեցի: Այո, ես ձեզ ջավելիններ տվեցի բոլոր այդ տանկերը ոչնչացնելու համար: Օբաման ձեզ սավաններ տվեց: Թույլ տվեք ասել ձեզ, դուք խաղաքարտեր չունեք: Մեզ հետ դուք խաղաքարտեր ունեք, բայց առանց մեզ դուք ոչ մի խաղաքարտ չունեք:

“You're gambling with World War III”: full transcript of the heated exchange at the Oval Office - Mediamax.am
7824 views
“You're gambling with World War III”: full transcript of the heated exchange at the Oval Office
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Friday got in a heated war of words with US President Donald Trump and Vice President JD Vance Friday during a critical meeting at the White House.
The public spat was over Zelenksyy’s doubts that Trump’s efforts to broker a deal to end the three-year-long war with Russia may not yield lasting peace.
Zelenskyy departed the White House following the argument, and a planned signing ceremony for a deal on critical minerals and press conference were canceled.
Below is the full transcript of the heated exchange at the White House.
Reporter: Poland was under Russian control for decades after the Second World War. When I was a kid, I looked at the United States not only as a most powerful country, richest country in the world, the country that has great music, great movies, great muscle cars, but also as a force for good. And now I'm talking with my friends in Poland, and they are worried that you align yourself too much with Putin. What's your message for them?
Trump: Well, if I didn't align myself with both of them, you'd never have a deal. You want me to say really terrible things about Putin and then say, hi, Vladimir. How are we doing on the deal? It doesn't work that way. I'm not aligned with anybody. I'm aligned with the United States of America, and for the good of the world, I'm aligned with the world, and I want to get this thing over with. You see, the hatred he's got for Putin that's very tough for me to make a deal with that kind of hate. He's got tremendous hatred, and I understand that, but I can't tell you the other side is exactly in love with you know him, either. So it's not a question of alignment. I have to I'm in line with the world. I want to get the thing said. I'm aligned with Europe. I want to see if we can get this thing done. You want me to be tough? I could be tougher than any human being you've ever seen. I'd be so tough, but you're never going to get it done that way. So that's the way it goes. One more question.
Vance: I will respond to this. So look, for four years, the United States of America, we had a president who stood up the press conferences and talked tough about Vladimir Putin, and then Putin invaded Ukraine and destroyed a significant chunk of the country. The path to peace and the path to prosperity is maybe engaging in diplomacy. We tried the pathway of Joe Biden of thumbing our chest and pretending that the President of the United States' words mattered more than the President of the United States' actions. What makes America a good country is America engaging in diplomacy. That's what President Trump's doing.
Zelenskyy: Can I ask you?
Vance: Sure? Yeah.
Zelenskyy: He (Putin) occupied our parts, big parts of Ukraine, part of East and Crimea. So he occupied in 2014. So during a lot of years. So I not speaking about just President Obama, then President Trump, then President Obama, now President Trump, God bless now President Trump will stop him. But during 2015 nobody stopped him. He just occupied and took. He killed people.
Trump: I was not here.
Zelenskyy: Yes. But during 2014 till 2022. The situation the same that people are been dying on the contact line. Nobody stopped him. You know that we have conversations with him, a lot of conversation, many bilateral conversation, and we signed with him.. In 2019 I signed with him, the deal, I signed with him, Macron and Merkel, we signed ceasefire. Ceasefire. All of them told me that he will never go. We signed him, gas contract. Gas contract, yes, but after that, he broke the ceasefire. He killed our people and he didn't exchange prisoners. We signed the exchange of prisoners, but he didn't do it. What kind of diplomacy JD you are speaking about? What do you mean?
Vance: I'm talking about the kind of diplomacy that's going to end the destruction of your country, Mr. President, Mr. President, with respect. I think it's disrespectful for you to come to the Oval Office to try to litigate this in front of the American media. Right now, you guys are going around and forcing conscripts to the front lines because you have manpower problems, you should be thanking the president for trying to bring it into this.
Zelenskyy: Have you ever been to Ukraine that you see what problems we have?
Vance: I have been to.
Zelenskyy: Come once.
Vance: I've actually, I've actually watched and seen the stories, and I know what happens is you bring people. You bring them on a propaganda tour, Mr. President. Do you disagree that you've had problems bringing people in your military? and do you think that it's respectful to come to the Oval Office of the United States of America and attack the administration is trying to prevent the destruction of your country?
Zelenskyy: A lot of questions. Let's start from the beginning. First of all, during the war, everybody has problems, even you, but you have a nice ocean and but don't feel now, but you will feel it in the future.
Trump: You don't know that.
Zelenskyy: God bless, you will not have a war...
Trump: Don't tell us what we're going to feel. We're trying to solve a problem. Don't tell us what we're going to feel, because you're in no position to dictate that exactly.
Zelenskyy: I am not telling you.. (inaudible) I am answering... question...
Trump: You're in no position to dictate what we're going to feel. We're going to feel very good.
Zelenskyy: You will feel influence...
Trump: You're right now not in a very good position. You've allowed to be in a very bad position, and it happens to be....
Zelenskyy: From the very beginning of the war.. (inaudible)...
Trump: You're not in a good position. You don't have the cards right now. With us, you start having problems right now.
Zelenskyy: I’m not playing cards...
Trump: You are playing cards. You're gambling with the lives of millions of people.
Zelenskyy: I am the president of.. (inaudible)
Trump: You're gambling with World War III, and what you're doing is very disrespectful to the country, this country, that's back to you far more than a lot of people say they should..
Vance: Have you said thank you?
Zelenskyy: A lot of times...
Vance: No, in this entire meeting?
Zelenskyy: Even today...
Vance: You went to Pennsylvania and campaigned for the opposition in October, offer some words of appreciation for the United States of America and the president who's trying to save your country.
Zelenskyy: Please, you think that, if you will speak very loudly about the war...
Trump: He is not speaking loudly, your country is in big trouble.
Zelenskyy: Can I answer?
Trump: No, no, you've done a lot of talking. Your country is in big trouble.
Zelenskyy: I know...
Trump: You're not winning. You're not winning this. You have a damn good chance of coming out okay, because of us.
Zelenskyy: We are staying in our country, staying strong, from the very beginning of the war, we've been alone, and we are thankful. I said, thanks...
Trump: You haven't been alone...
Zelenskyy: I said thank you...
Trump: We gave you, through this stupid president, $‌350 billion we gave you military equipment.... if you didn't have our military equipment, if you didn't have our military equipment, this war would have been over in two weeks...
Zelenskyy: In three days. I heard it from Putin in three days. This is something...
Trump: Maybe less...
Zelenskyy: in two weeks.. of course.
Trump: It's going to be a very hard thing to do business like this.
Vance: You said thank you.
Zelenskyy: I said... (inaudible)...
Vance: Except that there are disagreements, and let's go litigate those disagreements, rather than trying to fight it out of the American media, when you're wrong, we know that you're wrong.
Trump: You see, I think it's good for the American people to see what's going on. I think it's very important. That's why I kept this going so long. You have to be thankful you don't have the cards. You don't have the cards..
Zelenskyy: I am thankful...
Trump: You're buried there.
Zelenskyy: I can tell you again...
Trump: People are dying. You're running low on soldiers.
Zelenskyy: Listen...
Trump: You're running low on soldiers. It would be a damn good thing. Then you tell us, I don't want to ceasefire. I don't want to ceasefire. I want to go and I want this... Look, if you could get a ceasefire right now, I tell you, you take it so the bullets stop flying and your men stop being killed...
Zelenskyy: Ask our people about ceasefire. What they think... (inaudible)...
Trump: That wasn't with me, that was with a guy named Biden who was not a smart person.
Zelenskyy: It was your president...
Trump: That was with Obama who gave you sheets and I gave you javelins. Yes, I gave you the javelins to take out all those tanks. Obama gave you sheets. In fact, the statement is Obama gave sheets and Trump gave javelins, you got to be more thankful, because, let me tell you, you don't have the cards. With us, you have the cards, but without us, you don't have any cards.