«ՍԿԱ» (Ռոստով) - «Արարատ» - 0:2 (0:1):
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Պետրոսով, Բոնդարենկո, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան (Ն.Պետրոսյան, 63):
Գոլեր՝ 0:1 Իշտոյան (2), 0:2 Զանազանյան (60):
24 հունիսի: Տուր XIII: Խաղում ենք Ռոստովում:
ԵՐՐՈՐԴԸ «ՀՍԿԱՆԵՐԻ» ՑՈՒՑԱԿՈՒՄ
Արարատցիները Ռոստովում խաղացին համախմբված, համակարգված, նպատակասլաց եւ երկու անպատասխան գոլ խփեցին: Դատելով ռադիոմեկնաբանի խոսքերից, կարող էին խփել եւս մի քանիսը: Աչքի ընկան Իշտոյանն ու Զանազանյանը: Իր գոլով թիմի ավագն ընդգրկվեց հարյուր լավագույն ռմբարկուների ցուցակում, որտեղ նրանից բացի ներառված են նաեւ Մարկարովն ու Ղազարյանը, իսկ Իշտոյանը, ով ամեն հաջորդ հանդիպմանն ավելի լավ խաղ է ցուցադրում, ձեռք բերեց վստահություն սեփական ուժերի նկատմամբ:
Վերջին հինգ տուրերի ընթացքում մենք գերակատարեցինք մեր ծրագիրը: Այդքան խփված գոլերը վստահություն էին հաղորդել թիմին. գրեթե բոլոր հաղթանակները խոշոր հաշվով էին: Սա արդեն լավ ցուցանիշ էր թե՛ հոգեբանական առումով, թե՛ ֆիզիկական: Թիմն արդեն լարված չէր խաղում, բարդույթներ չկային:
Հինգ խաղ շարունակ հաղթել էինք, մի՞թե չէինք կարող հաղթել առաջնությունում: Ինչպես ասում են, ախորժակն ուտելուց է բացվում: Մեծ պատասխանատվությամբ էինք մոտենում բոլոր հանդիպումներին:
…Գիշերվա ժամը մեկն է: Գրել եմ այս տողերն ու սպասում եմ Մոսկվայի լրատվական ծրագրին, որպեսզի իմանամ, թե ինչպես են խաղացել մնացած թիմերը: Կեսօրին դիտեցի Մոսկվայի դինամոյականների ու ԲԿՄԱ-ի հանդիպումը: Վերջինս կրկնակոխ հետեւում է «Արարատին», «Դինամոն» եւս շատ չի զիջում առաջատարին: Բայց ինձ հետաքրքիր էր նրանց խաղը դիտել նաեւ այն պատճառով, որ հենց այդ երկու թիմերի հետ է Արարատը խաղալու հաջորդ երկու տուրերում:
Փորձում էի հետեւել դիտորդի աչքերով: Վատ չէին խաղում: Հատկապես դինամոյականները: Այնուամենայնիվ, ներքին զգացում ունեմ, որ մերոնք կկարողանան նրանց հետ արժանապատվորեն մրցել: Անցել են այն ժամանակները, երբ երեւանցիները հակադրելու ոչինչ չունեին մոսկովյան թիմերի ֆիզիկական ուժին ու արագությանը: Մերոնք այժմ ունեն իրենց բանալին՝ արագ տեղափոխություններ, փոխանցումներով խաղ, մանեւրելու կարողություն: Կարեւոր է միայն ճիշտ օգտագործել այդ բանալին:
1973 թ. մենք թիմ հրավիրեցինք Նիկիտա Սիմոնյանին: Ես նրան վաղուց էի ճանաչում՝ ժամանակին միասին խաղում էինք Մոսկվայի «Սպարտակում»:
Ակնհայտ էր, որ 70-ականների սկզբին «Արարատը» վերելք էր ապրում: Պատկերացրեք՝ եթե նախկինում Կենտկոմից եւ Քաղկոմից մեզ առաջադրանք էին տալիս դուրս չմնալ բարձրագույն խմբից, ապա 1972 թվականին արդեն դժգոհ էին մնացել 4-րդ հորիզոնականից:
«Արարատի» հաջողության գրավականներից մեկն այն էր, որ տղաները արդեն 4-5 տարի միասին խաղում էին եւ իրար շատ լավ էին հասկանում: Իսկ դա ֆուտբոլում ամենակարեւոր բաղադրիչներից է:
Սիմոնյանն իմ մականունը «Սոկրատ» էր դրել, քանի որ ես արմատներով Հունաստանից եմ եւ նաեւ շատ էի փիլիսոփայում: Մի օր ասաց՝ «դե լավ է, Սոկրատ…», եւ այդպես էլ մնաց:
Սիմոնյանի հետ աշխատելը ոչ միայն հեշտ էր, այլեւ հաճելի: Եվ ինձ թվում է, որ դա փոխադարձ էր:
…Ահա եւ խոսեց հեռուստացույցը: Օ, հրա՜շք: Մրցակիցները հերթական անգամ սայթաքել են: Բացի դինամոյականներին զիջած ԲԿՄԱ-ից, սեփական դաշտում պարտություն են կրել նաեւ վորոշիլովգրադցիները, թեեւ՝ 11-մետրանոցներով: Սեփական դաշտում պարտվել է նաեւ «Շախտյորը»: Թբիլիսցիները նրանց հաղթել են 1:0 հաշվով: Կիեւցիները ձեռք են բերել միայն մեկ միավոր, բայց հյուրի կարգավիճակում՝ Մինսկում: Իսկ սպարտակցիները «Տորպեդոյից» բաց են թողել երկու գնդակ: «Դնեպրը» եւս վաստակել է ընդամենը մեկ միավոր: Այնպես որ, եթե մինչեւ այսօր առավոտ «Արարատն» առաջին տեղում էր գնդակների լավագույն տարբերության շնորհիվ, բայց մեջքի հետեւում ուներ եւս երեք թիմ միավորների նույն քանակով՝ 14, ապա այժմ նա միանձնյա առաջատարն է երկու միավորի տարբերությամբ: Այնպես որ, «Արարատն» ունի բոլոր հնարավորությունները առաջին շրջանը հաղթանակած ավարտելու համար:
Ռոստովին 2:0 հաղթելուց հետո ամրապնդվեցինք 1-ին հորիզոնականում: ՍԿԱ-ն լավ թիմ էր, անվանի ֆուտբոլիստներ ուներ, սակայն մենք հաղթահարեցինք բոլոր խոչընդոտները: Խոշոր հաշվով հաղթանակները թիմին լրացուցիչ վստահություն տվեցին: Իսկ ես կարողացել էին վեց խաղ շարունակ մեր դարպասը անառիկ պահել:

СКА (Ростов-на-Дону) – «Арарат» (Ереван). 0:2 (0:1).
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Погосов, С.Бондаренко, Иштоян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян (Н.Петросян, 63).
Голы: 0:1 Иштоян (2), 0:2 Заназанян (60).
24 июня. Тур XIII. Играем в Ростове.
ТРЕТИЙ В СПИСКИ «ГРАНДОВ»
Араратовцы играли в Ростове собранно, слаженно, целеустремленно и забили два безответных гола. Судя, по рассказу радиокомментатора, могли забить еще несколько мячей. Отличились аутсайдеры по забитым мячам - Иштоян и Заназанян. Капитан вошел этим голом в список ста лучших бомбардиров, где кроме него еще Маркаров и Казарян, а Иштоян, наращивавший игру от матча к матчу, обрел чувство уверенности в себе.
За последние 5 туров мы перевыполнили наш план. Можно сказать, что за этот отрезок мы утвердились как команда. Это был конец первого круга первенства, когда ребята набрали ход и великолепную форму. Кроме того, большое количество забитых мячей также придавали команде уверенность.
Мы победили в пяти матчах подряд, неужели мы не могли выиграть звание чемпионов? Как говорится, аппетит приходит во время еды. Мы с большой ответственностью подходили ко всем играм. Наш коллектив был силен с точки зрения исполнительского мастерства, что также было одним из залогов наших побед.
...Первый час ночи. Написал эти строки и жду программы новостей из Москвы, чтоб узнать, как сыграли остальные команды. Днем посмотрел матч динамовцев Москвы и ЦСКА. Армейцы наступают на пятки «Арарату», «Динамо» тоже преследует лидера. По мне бы интересно увидеть еще и их игру потому, что обе команды - наши соперники в двух следующих турах.
Вот и пытался смотреть глазами наблюдателя. Играли неплохо. Особенно динамовцы. И все же есть какое-то ощущение, что наши сумеют с ними достойно сразиться. Прошли те времена, когда ереванцам нечего было противопоставить физической силе и скорости московских команд.
У наших есть теперь свой ключ - быстрые перемещения, игра в пас, маневренность. Важно только так вложить ключ в замок, чтоб его не заклинило и чтоб вращался он в скважине свободно, но без холостых оборотов.
В 1973 году мы пригласили в команду Никиту Симоняна. Я знал его давно - в свое время мы вместе играли за московский «Спартак».
Очевидно, что в начале 70-х «Арарат» находился на подъеме. Представьте, если раньше мы получали из ЦК КП Армении задание не вылететь из высшей лиги, то в этот период власти уже были недовольны 4-м местом, занятым по итогам 1972 года.
Одной из главных предпосылок успеха «Арарата» было то, что наши ребята уже 4-5 лет играли бок о бок друг с другом, и очень хорошо понимали друг друга. А в футболе это - одно главных слагаемых успеха.
Симонян нарек меня «Сократом», потому что корнями я из Греции, и кроме того, много философствовал. Один раз сказал: «ладно тебе, Сократ…», и так это прозвище и закрепилось за мной.
Работать с Симоняном было не только легко, но и приятно. И мне кажется, что это было взаимно. Если я ненадолго отлучался во время тренировки, то он сразу начинал «розыск»: куда пропал Сократ?
Фото: eduardmarkarov.com:
...Но вот заговорил телевизор. О, чудо! В который раз споткнулись конкуренты. Кроме ЦСКА, уступившего динамовцам, проиграли на своем поле ворошиловградцы, правда по пенальти. Споткнулся на своем поле и «Шахтер». Тбилисцы переиграли их со счетом 1:0. Киевляне приобрели только одно очко, но зато в гостях – в Минске. А спартаковцы пропустили от «Торпедо» два мяча. «Днепр» тоже взял всего очко. Так что, если до сегодняшнего утра «Арарат» был на I месте благодаря лучшей разнице мячей, а за спиной имел еще три команды с одинаковым количеством очков - 14, то теперь он - единоличный лидер с разрывом в два очка. Так что, у «Арарата» есть все шансы закончить первый круг победителем.
После победы над Ростовом мы закрепились на 1-м месте. СКА был хорошей командой, в составе которого выступали именитые футболисты. А победы с крупным счетом, которые мы одерживали в этот период, придали команде дополнительную уверенность. Мне же удалось на протяжении 6 игр подряд сохранять свои ворота неприкосновенными.