Սփյուռքի նախարարության լուծարումը վաղաժամ է եւ վտանգավոր - Mediamax.am
Ես, ընդհանուր առմամբ, լիովին ողջունում եմ իշխանության ծրագրերը, որոնք ուղղված են կառավարության աշխատանքի օպտիմալացմանը, աշխատակազմի ու նախարարությունների թվաքանակի կրճատմանը, «բալաստից» ազատվելուն եւ, ինչը ոչ պակաս կարեւոր է, պետական ոլորտում փորձառու մասնագետներ ներգրավելու համար պայմանների ստեղծմանը: Սակայն, նման քայլերը պահանջում են խելամիտ մոտեցում, որոշումների հստակ հիմնավորում, գործողությունների ծրագիր, ակնկալվող արդյունքների գնահատական: Կտրուկ եւ հապճեպ քայլերը կարող են հանգեցնել հակառակ արդյունքի, հատկապես երբ դրանք վերաբերում են Սփյուռքի հետ հարաբերություններին: Եվ այս ամենը տեղի է ունենում այն ֆոնի վրա, երբ Սփյուռքում առաջին անգամ 25 տարվա ընթացքում երկար սպասված դրական ակնկալիքներ եւ վստահություն է ձեւավորվել Հայաստանի իշխանությունների հանդեպ, հնարավորություն է ի հայտ եկել հասցնել այս հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի:
Ուզում եմ նշել չորս հիմնական պատճառներ, թե ինչու եմ Սփյուռքի նախարարության լուծարումը եւ վերակազմավորումն այս պահին վաղաժամ եւ վտանգավոր համարում:
1. Սփյուռքի հետ աշխատելու կառավարության նոր ռազմավարության բացակայությունը: Ընդամենը 2018 թ. դեկտեմբերին հրապարակվեց Սփյուռքի քաղաքական ռազմավարության հայեցակարգի նախագիծը, որին, կարծում եմ, առավելագույնը կարող է տրվել «որոշ մտքեր Սփյուռքի հետ աշխատանքի առաջնահերթությունների մասին» վերնագիրը: Կա նաեւ «Իմ Քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագիրը, որտեղ համառոտ ներկայացված են Սփյուռքի հետ աշխատանքի 7 բավականին հավակնոտ առաջնահերթությունները:
2. Սփյուռքի հիմնական կազմակերպությունները եւ Հայաստանի ու Սփյուռքի  փորձագետները, ինչպես նաեւ նախարարության աշխատակիցները փաստացի դուրս են մղված Սփյուռքի հետ համագործակցության նոր պետական ռազմավարության մշակման եւ օպտիմալ ինստիտուցիոնալ լուծումների որոնման գործընթացներից: Սա, թերեւս, ամենավտանգավոր բացթողումներից մեկն է, որը հղի է լուրջ երկարաժամկետ հետեւանքներով: Նախորդ իշխանություններին մշտապես քննադատում էին այն պատճառով, որ Սփյուռքի հետ երկխոսության իմիտացիա են ստեղծում, փորձում էին միակողմանի ձեւավորել Սփյուռքի հետ հարաբերությունների օրակարգը՝ վերջինիս տրամադրելով նվազագույն քաղաքական իրավունքներ: Ուզում եմ հիշեցնել, թե Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում ինչպիսի ճգնաժամի հանգեցրեց 2008 թ-ին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացի միակողմանի մեկնարկը՝ առանց ՀՀ երրորդ նախագահի կողմից Սփյուռքի հիմնական կազմակերպությունների տեսակետները հաշվի առնելու եւ նրանց հետ նախնական խորհրդակցությունների: Արժի հիշել նաեւ, որ Սփյուռքի նախարարության ստեղծումը եւ երկքաղաքացիության ինստիտուտի ներդրումը տեղի ունեցան միայն անկախության վերականգնումից 15 տարի անց:
3. Հաշվի չեն առնվել բենեֆիցիարների կարծիքները: Սփյուռքի նախարարությունը Հայաստանի միակ պետական հաստատությունն է, որի «հաճախորդները» հիմնականում արտասահմանում ապրող մեր հայրենակիցներն ու Սփյուռքի կազմակերպություններն են: Ավելին՝ առկա ծրագրերի արդյունավետությունն անհրաժեշտ է գնահատել, հաշվի առնելով այն, որ նախարարության ընդհանուր տարեկան բյուջեն չնչին է եւ կազմում է շուրջ $2 մլն (բյուջեի ծախսերի 0.1% -ը)՝ ներառյալ 80 աշխատակիցների աշխատավարձը: Սփյուռքի տեսակետն արհամարհվել էր նաեւ եւս մեկ երկարամյա պահանջի պարագայում՝ հայրենադարձների եւ սփյուռքահայ մասնագետների լայն ընդգրկվածությունը նախարարության անձնակազմի բոլոր մակարդակներում՝ ներառյալ նախարարի պաշտոնը։
4. Արժեքավոր մասնագետների կորստի վտանգը: Հապճեպ որոշումները, Ամանորի նախաշեմին «անակնկալի» անսպասելիությունը եւ ձեւը, փոփոխությունների իրականացման ակնկալվող չափազանց կարճ ժամանակահատվածը, ինչպես նաեւ աշխատակիցների համար այլընտրանքային աշխատանքի կամ վերապատրաստման ծրագրի բացակայությունը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնեն նրան, որ առավել փորձառու եւ պրոֆեսիոնալ կադրերը կհեռանան նախարարությունից դեռեւս մինչ այն, երբ կառավարությունը կկողմնորոշվի Սփյուռքի հետ աշխատելու ծրագրերի եւ նոր ձեւաչափի հարցում: Ուզում եմ հիշեցնել, որ սա յուրահատուկ ոլորտ է, որտեղ անհնար է արագորեն դառնալ մասնագետ:
Դեռ ուշ չէ այս ուղղությամբ լուրջ աշխատանք սկսել: Շատ հնարավոր է, որ օպտիմալ լուծում կլինի մի քանի հաստատությունների առկայությունը, որոնք պատասխանատու կլինեն Սփյուռքի հետ աշխատանքների համար: Ընդ որում, բացարձակապես պարտադիր չէ, որպեսզի դրանք ունենան նախարարության կամ պետական գործակալության կարգավիճակ: Ծրագրերի մի մասը կարող է իրականացվել պետական եւ մասնավոր հատվածի համագործակցության արդյունավետ մեխանիզմների միջոցով: Սակայն այդ փուլին դեռեւս պետք է հասնել, իսկ մինչ այդ ավելի կարեւոր է առաջնորդվել «մի վնասիր» սկզբունքով:

Ликвидация министерства Диаспоры преждевременна и опасна - Mediamax.am
Я в целом полностью поддерживаю планы новых властей по оптимизации работы правительства, уменьшению штата, сокращению числа министерств, избавлению от «балласта» и, что не менее важно, создания условий для привлечения опытных специалистов для работы в государственном секторе. Однако подобные шаги необходимо предпринимать с умом, четким обоснованием решений и планом действий, оценкой ожидаемых результатов. Радикальные и поспешные шаги могут привести к обратному эффекту, в особенности, если они касаются отношений с Диаспорой. И это на фоне того, что впервые за последние 25 лет в диаспоре сформировались долгожданные положительные ожидания и доверие к властям Армении, появился шанс вывести эти отношения на качественно новый уровень.
Хочу обозначить четыре основные причины, по которым считаю преждевременным и опасным принятие решения сейчас о ликвидации и реорганизации министерства Диаспоры:
1. Отсутствие новой стратегии правительства по работе с диаспорой. Только в декабре 2018 года был опубликован проект Концепции политической стратегии диаспоры, который, на мой взгляд, максимум может быть удостоен заглавия «некоторые мысли касательно приоритетов работы с диаспорой». Есть еще предвыборная программа блока «Мой Шаг» где кратко указаны семь достаточно амбициозных приоритетов работы с диаспорой
2. Ключевые диаспоральные организации и эксперты в Армении и Диаспоре, а также сотрудники министерства, по сути, исключены из процесса разработки новой стратегии работы государства с диаспорой, поиска оптимальных институциональных решений. Это, наверное, одно из наиболее опасных упущений, чреватое серьезными долгосрочными последствиями. Предыдущие власти всегда критиковались за то, что имитировали процесс диалога с диаспорой, в одностороннем порядке пытались формировать повестку отношений при минимальном предоставлении политических прав диаспоре. Хочу напомнить, к какому кризису в отношениях привело одностороннее начало процесса подписания армяно-турецких протоколов в 2008 году без предварительных консультаций и учета мнения ключевых диаспоральных организаций со стороны третьего президента Армении. Стоит вспомнить и о том, что создание министерства диаспоры и введение института двойного гражданства состоялось аж через 15 лет после восстановления независимости.
3. Мнения бенефициаров не учтены. Министерство диаспоры - единственное государственное учреждение Армении, «клиентами» которого являются в основном наши соотечественники, проживающие за рубежом и диаспоральные организации. Более того, эффективность существующих программ необходимо оценить с учетом того, что общий годовой бюджет министерства был мизерным и составлял чуть более $ 2 млн (0,1% расходов бюджета), включая зарплаты 80 сотрудников. Мнение диаспоры было проигнорировано ранее и еще по одному многолетнему требованию – широкой представленности репатриантов и профессионалов из диаспоры в качестве сотрудников министерства на всех уровнях, включая позицию министра.
4. Риск потери ценных профессионалов. Поспешность принятия решений, неожиданность и форма преподнесения «сюрприза» перед Новым годом и предполагаемые крайне короткие сроки реализации изменений, а также отсутствие плана по альтернативному трудоустройству или переподготовке сотрудников, скорее всего, приведет к тому, что наиболее опытные и профессиональные из них покинут министерство еще до того, как новое правительство определится с планами и новым форматом работы с диаспорой. Хочу напомнить, что это специфическая сфера, где невозможно быстро стать профессионалом своего дела.
Пока еще не поздно начать серьезную работу в этом направлении. Вполне возможно, что оптимальным решением будет наличие нескольких институтов, которые будут отвечать за работу с диаспорой, причем абсолютно не обязательно, чтобы они обладали статусом министерства или государственного агентства. Часть программ вполне может быть реализована через эффективные механизмы государственно-частного партнерства. Но до этого этапа надо еще дойти, а пока важнее руководствоваться принципом «не навреди».