Վստահության պակասի ու անվտանգության ավելցուկի մասին
Մի կարդացեք այս սյունակը, եթե կարծում եք, որ «բոլոր կարգին մարդիկ գնացել են Հայաստանից», որ այստեղ հնարավոր չէ ապրել, էլ չասած բիզնես սկսելու մասին:
Ապրելով օտար երկրում եւ զբաղվելով սեփական ստարտափով՝ ես ապահովված եմ ծանոթությունների լայն շրջանակով՝ սկսած հարեւաններից ու շենքի պահակներից, որոնք շատ հուզիչ կերպով հոգ են տանում իմ մասին, վերջացրած տարբեր մակարդակի պաշտոնյաներով, որոնք միշտ պատրաստ են օգնել ռուսաստանցի գործարարներին:
Հաճելիորեն զարմացնում է զրուցակիցների կրթության մակարդակը, մտահորիզոնն ու հանրագիտարանային գիտելիքները: Հատկապես ինձ դուր են գալիս հայրենադարձները, որոնք լքել են Հայաստանը 15-20 տարի առաջ եւ այժմ վերադարձել են հայրենիք՝ բիզնես ծավալելու համար: Նրանք հավատում են, որ իրենց երկրին լուսավոր ապագա է սպասում, պարզապես դրա համար պետք է շատ աշխատել, այլ ոչ թե բողոքել: Չի եղել եւ ոչ մի դեպք, որ ինձ մերժեն օգնություն կամ խորհուրդ տրամադրելու հարցում, ընդհակառակը՝ օգնությունը րոպե առաջ է հասնում:
Ինչպես ասում է իմ ծանոթներից մեկը, «Հայաստանի մեծ առավելությունն ու միաժամանակ թերությունը բոլորի մշտական ցանկությունն է տեղյակ լինել քո գործերից ու մտքերից եւ առատորեն կիսվել սեփականներով, նույնիսկ երբ իրենց չեն հարցնում»:
Դրա վառ ապացույցն են օդանավային ծանոթությունները: Ինձ միշտ հանդիպում են Ռուսաստանի հայեր, որոնք վաղուց լքել են Հայաստանը եւ տարին մեկ հայրենիք են այցելում՝ հերթական հարազատի հարսանիքին մասնակցելու համար: Հերիք է միացնես նոութբուքդ, միանգամից զգում ես, որ հարեւանդ քո հետ հավասար խորացել է էկրանին բացված փաստաթղթերի ուսումնասիրության մեջ: Նման պայմաններում փոքր-ինչ տարօրինակ է պլանավորմամբ զբաղվել, եւ ստիպված ես լինում փակել նոութբուքը: Հենց դրան էր, կարծես, սպասում հարեւանդ, որ սկսի տալ իր հարցերը:
Սկիզբը միշտ նույնն է:
- Ինչո՞վ եք Հայաստանում զբաղվում: Աշխատո՞ւմ եք:
- Այո:
- Իսկ ի՞նչ եք անում:
- Արտադրություն ունենք:
- Հայե՞ր են տերերը:
- Ոչ, ռուս են:
- Ի՞նչ ռուսներ են: Այսինքն, ո՞վ է տերը:
- Ես:
Սովորաբար, այդ պահին զրուցակցի դեմքը փոխվում է: Այնուհետեւ պետք է պատրաստ լինել տարբեր ենթադրությունների՝ հարկերից խուսափելու, դրամ «լվանալու», արատավոր կապերի մասին: Հաճախ ստիպված ես լինում լսել, որ առանց հայերենի իմացության հնարավոր չի լինի հարկայինի հետ լեզու գտնել, կամ տարբեր տեսություններ՝ մրցակիցների մասին, մոտավորապես «ես Ֆեյսբուքում կարդացել եմ…», կամ էլ այլ՝ խիստ լավատեսական կանխատեսումներ:
Ինձ ամեն անգամ զարմացնում է, թե ինչպես են իմ զրուցակիցները հրաժարվում հայրենիքից, ասելով, որ այստեղ հնարավոր չէ ապրել, որ ամեն մեկը ձգտում է քեզ խաբել, եւ պետք է շտապ հեռանալ այստեղից: Տրամաբանական հարցին, թե նրանք պատրա՞ստ են օգնել պետության զարգացմանը, հետեւում են մի շարք նախապայմաններ, որոնց թվում են երաշխիքները, արտոնությունները, ինչպես նաեւ պետության կողմից օդանավի իմ հերթական հարեւանի առաջարկած քաղաքական ուղեգծի որդեգրումը:
Մի երկու անգամ ինձ պատահել են նախաթոշակային տարիքի ամերիկահայեր: Ամերիկացիներին բնորոշ, թեկուզ եւ փոքր-ինչ արհեստական "oh my god!"-ով նրանք ինձ հարց ու փորձ էին անում իմ ստարտափի մասին, սակայն չէին վախեցնում հայկական սարսափներով: Կանադահայ մի զույգ այնքան էր ոգեւորվել իմ մեղրային պատմությամբ, որ նույնիսկ եկել էր մեր արտադրությունը տեսնելու: Նրանք, չգիտես ինչու, չեն կարծում, որ այստեղ հնարավոր չէ ապրել, եւ դիտարկում են առաջիկայում հայրենիք տեղափոխվելու հնարավորությունը:
Ընդհանրապես, 3-ժամյա թռիչքի ընթացքում հնարավոր է տեսնել Հայաստան այցելող բոլոր տեսակի մարդկանց:
Մոսկվացի տուրիստներն ակնհայտորեն հուզված են. նրանք դեռ չգիտեն, թե իրենց ինչ է սպասում: Շատ են խոսում կոնյակի մասին, պատրաստվում են անպայման լողանալ Սեւանում, բարձրաձայն սովորում են «բարեւ ձեզ» ասել:
Երեւանից մեկնելիս նրանք սովորաբար ուրախությունից լաց են լինում, համբուրում են գիդին, մագնիսներ են գնում, ինչպես նաեւ դյութիֆրիի ապրանքների կեսը, եւ երդվում վերադառնալ մայիսյան տոներին:
Սկզբում ինձ զարմացնում էին ակնհայտորեն գործուղման մեկնող եվրոպացիները: Սակայն Հայաստանում հաստատվելու հետո ես շատ արեւմտյան ու եվրոպացիների հետ համագործակցող տեղի ընկերությունների հանդիպեցի:
Իհարկե, առանձին հիշատակման են արժանի հայ փոքրիկները, որոնք ավանդաբար շատ են թռչում: Եթե ձեր բախտը բերել է եւ ձեր հարեւանությամբ նստած է 3 տարեկան երեխա, ուրեմն վստահ եղեք, որ կես ժամից նա տեղափոխվելու է ձեր նստարանին՝ շփվելու մտադրությամբ, եւ Վարդանուշ տատիկը նրան երբեք չի կանգնեցնի: Որովհետեւ հայ մանուկներին ամեն բան կարելի է:
Ցանկացած թռիչքի ժամանակ տոնական հագնված մի քանի 6-7 տարեկան տղաներ, անպայման, լուրջ տեսքով զբոսնելու են ինքնաթիռի միջանցքով: Տոնական տեսքը ենթադրում է կոստյում, թիթեռնաձեւ փողկապ եւ փոքրիկ փորիկ:
«Զվարթնոց»-ում մեծաքանակ դիմավորողների, երգուպարերի մասին ես արդեն պատմել եմ: Դա պետք է գոնե մեկ անգամ տեսնել սեփական աչքերով:
P.S. Սակայն լինում են նաեւ հիասթափության դեպքեր: Մոտ 40 տարեկան երկու վառ շիկահերների խոսակցություն «Զվարթնոց»-ում՝ գրանցումների սեղանի մոտ: Մեկն ակնհայտ կերպով անտրամադիր է.
- Երեկ կեսգիշերից հետո դուրս եկանք ման գալու, գոնե մեկը չմոտեցավ ծանոթանալու: Ճիշտ էին ասում էլի, որ Երեւանն անվտանգ քաղաք է…
Մի խորհուրդ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկ կանանց. եթե ցանկանում եք, որ ձեզ անպայման փախցնեն, նախապես այդ մասին հստակ հայտարարեք: Որովհետեւ Հայաստանն իսկապես անվտանգ է:

О недостатке доверия и избытке безопасности
Не читайте эту колонку, если считаете, что из Армении «все приличные люди уехали», жить здесь невозможно, а уж тем более начинать бизнес.
Жизнь в другой стране в условиях ведения стартапа обеспечивает широкую палитру знакомств от соседей и охранников в доме, которые обо мне трогательно заботятся, до чиновников разного уровня, всегда готовых помочь предпринимателям из России.
Приятно удивляют уровень образования, кругозор и энциклопедические знания собеседников. Особенно мне нравятся репатрианты, уехавшие лет 15-20 назад и вернувшиеся обратно, чтобы заниматься бизнесом в Армении. Они верят в то, что у страны есть светлое будущее, только над ним надо работать, а не жаловаться на то, как все сложно. Мне ни разу не отказали в помощи или совете, наборот, помощь приходит на опережение.
Как говорит один мой знакомый, «преимущество Армении, как и недостаток, - постоянное желание окружающих быть в курсе твоих дел и мыслей, и щедро делиться своими, даже когда ты об этом не просишь».
Живое подтверждение тому - самолетные встречи. В полетах мне везёт на «русских» армян, давно покинувших Армению и прилетающих раз в год на свадьбу очередного родственника. Стоит открыть ноутбук, сразу чувствуешь, что сосед уже упал лицом в экран и тоже включился в работу над документом. Странно заниматься планированием или текстами в таких условиях, приходится закрывать компьютер, сосед ликует и наступает время вопросов.
Начало всегда одинаковое.
- Чем в Армении занимаетесь? Работаете?
- А что делаете?
- У нас производство.
- Армяне хозяевА?
- Нет, русские.
- Как русские? Ну, владеет-то кто?
- Я владею.
Как правило, в этом месте любопытствующий меняется в лице. Дальше надо быть готовой к предположениям об уходе от налогов, отмывании денег, греховных связях, выслушать, что без знания армянского языка с налоговой нам не справиться, получить обзор конкурентов в духе «я на фейсбуке что-то читал» и прочие, полные оптимизма, прогнозы.
Меня каждый раз удивляет, как собеседники открещиваются от родины, говоря, что здесь нельзя жить, каждый пытается обмануть и надо срочно уезжать. На резонный вопрос о том, готовы ли они помочь развитию страны, положительный ответ предполагает соблюдение государством ряда условий со стороны собеседника, как-то: гарантии, льготы, а также принятие правительством политического курса, предлагаемого моим очередным самолетным соседом.
Пару раз со мной рядом оказывались американские армяне предпенсионного возраста. Со свойственным американцам, пусть даже слегка искусственным, "oh my god!" они расспрашивали о подробностях нашего стартапа и не пугали меня армянскими страшилками. Одна канадская пара так вдохновилась медовой историей, что приезжала смотреть наше производство. Они почему-то не считают, что жить здесь невозможно и рассматривают скорый переезд на историческую  родину.
Вообще за 3 часа полёта можно получить представление обо всех типажах, посещающих Армению.
Туристы из Москвы взволнованы: они ещё не знают, что их ждёт, много говорят про коньяк, собираются непременно купаться в Севане, громко учат «барев дзес» по разговорнику в путеводителе и пытаются произнести без запинки все названия в программе.
На рейсе из Еревана они, как правило, рыдают от счастья, целуют гида и землю, скупают магниты, половину запасов дьютифри и клятвенно обещают вернуться на майские праздники.
Представители диаспоры ведут себя не в пример тише и просто радуются предстоящей встрече с родиной.
Меня сначала удивляли европейцы, явно летящие в Армению в командировку. Переехав, я обнаружила большое количество западных представительств и местных компаний, работающих с европейскими странами.
Конечно, отдельного упоминания заслуживают армянские дети, которые традиционно много летают. Если повезло, и вашим соседом оказался малыш лет 3, будьте готовы, что через полчаса он переберется на ваше кресло и захочет общаться, и бабушка Вартануш не будет его удерживать. Потому что армянским детям можно все. На любом рейсе по проходу будут важно прогуливаться несколько мальчиков лет 6-7 при полном параде. Парад предполагает костюм-тройку с бабочкой и небольшой животик.
Про многолюдные встречи в Звартноце с песнями я уже рассказывала. Лучше это один раз увидеть своими глазами.
Так что, "keep calm, believe in Armenia & enjoy your flight"!
P.S. Но бывают и случаи разочарования. Разговор двух жгучих блондинок лет 40 на стойке регистрации в Звартноце. Одна явно расстроена.
- Вчера вышли после полуночи прогуляться, никто даже не познакомился. Вот правду говорили, что Ереван безопасный город...
Совет туристкам из России: если вы хотите, чтобы вас непременно украли, об этом намерении надо чётко заявлять. Потому что в Армении действительно безопасно.