Անջրպետը անդունդի է վերածվել - Mediamax.am
Այն, ինչ վերջին օրերին տեղի է ունենում Գյումրիում, կապ չունի ռուս-հայկական հարաբերությունների կամ աշխարհաքաղաքական խաղերի հետ: Մարդկային ցասման պատճառը իշխանության անկարողությունն է:
Մարդկային լեզվով խոսելու անկարողությունը: Սուտ չխոսելու անկարողությունը: Մեղավորներին պատժելու անկարողությունը: Տնտեսություն զարգացնելու եւ Գյումրին վերջին 25 տարվա թշվառությունից հանելու անկարողությունը:
Գյումրիում կատարվողը վկայում է, որ մարդկանց եւ իշխանության միջեւ եղած անջրպետը անդունդի է վերածվել: Մարդիկ հոգնել են իշխանության անկարողությունից, որն ուղեկցվում է հայտարարություններով այն մասին, որ ամեն ինչ վերահսկվում է, ամեն ինչ լավ է լինելու, պարզապես պետք է «մի քիչ էլ համբերել»:
Էլ չենք ուզում համբերել: Ի՞նչը համբերենք: Որ մարդիկ Գյումրիում 25 տարի «դոմիկներում» են ապրում, իսկ պետությունը 1.5 միլիոն դոլար է հատկացնում ֆինանսների նախարարության շենքի վերանորոգման համար: Ի՞նչ կլիներ, եթե Գագիկ Խաչատրյանը վատ կահավորված աշխատասենյակում աշխատեր: Ինչո՞ւ մենք պետք է սա «համբերենք» ու հանդուրժենք:
Ինչո՞ւ պետք է համբերենք, երբ պատգամավորներ Շմայսը ու Թոխմախի Մհերը, վստահ լինելով իրենց անպատժելիության մեջ, շարունակաբար վիրավորում են լրագրողներին եւ դրսեւորում են այնպիսի վարք, որը պառլամենտարիզմի հետ որեւէ աղերս չունի:
Ինչո՞ւ պետք է հասնեինք մի իրավիճակի, երբ Ազգային ժողովի ամբիոնից ելույթ կհնչեր այն մասին, թե պատգամավորներից ոմանց կարելի է «քֆուր տալ», իսկ ոմանց՝ չի կարելի:
Այսպես շարունակել այլեւս հնարավոր չէ: Մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչու իշխանությունն այս ահավոր ողբերգության պարագայում պատրաստ չեղավ երկրում սուգ հայտարարել: Ինչո՞ւ է իր դեմ հանում հասարակության այն զգալի հատվածին, որը դժգոհ լինելով, այնուամենայնիվ, ձեռնպահ էր մնում փողոց դուրս գալուց:
Երբ հունվարի 11-ի երեկոյան Ավետիսյանների ընտանիքը մարում էր տան լույսերը, չգիտեր, որ այլեւս չի արթնանալու: Փոքրիկ աղջիկը պառկում էր քնելու, որպեսզի առավոտյան արթնանա ու վերցնի իր սիրելի խաղալիքները: Եթե իշխանության մոտ պահպանվել են խղճի եւ արժանապատվության ինչ-որ մնացորդներ, նա պարտավոր է այս հարցում շիտակ ու ազնիվ պատասխաններ տալ մարդկանց: Իշխանության ցանկացած ներկայացուցիչ, որը կփորձի այս գործն էլ կոծկել, թող հիշի, որ փոքրիկ Հասմիկ Ավետիսյանը այլեւս երբեք այդ խաղալիքներով չի խաղալու:

The gap has morphed into abyss - Mediamax.am
The recent clashes in Gyumri have nothing to do with Armenian-Russian relations or geopolitical “games”. It’s the failure of the authorities that has caused people to fly into a rage.
The failure to speak the human language. The failure to tell the truth. The failure to punish the culprits. The failure to develop the economy and lift Gyumri out of the misery the city has been facing over the past 25 years.
What is happening in Gyumri shows that the gap between the people and the authorities has morphed into an abyss. People have grown tired of the authorities’ failure, which is accompanied by statements claiming they have everything under control, everything will be okay and we simply need to “be a bit more patient”.
We no longer want to display any patience. What should we be patient to? Should we be patient to the fact that 25 years later people in Gyumri still live in wagon-houses while the state has allotted USD 1.5mln to renovate the building of the Ministry of Finance? Was Gagik Khachatryan unable to work in a less furnished office? Why should we “take” this and tolerate?
Why should we take it that MPs nicknamed Shmays and Tokhmakh Mher are so sure about their impunity that they repeatedly insult the journalists and act in a way that has nothing in common with parliamentarism?
How could we sink into a situation where it would be stated from the National Assembly rostrum that some of the MP have the “license” to use foul language, while others lack it.
This cannot continue. People are not able to understand why the authorities did not declare mourning for this dreadful tragedy. Why do they antagonize that large segment of the society which although unhappy, was choosing not to take to the streets?
When turning off the lights on the night of January 11 the Avetisyan family did not know they would never turn those lights on again. The little girl went to bed to wake up in the morning and play with her toys. If the authorities still have some conscience and dignity, they ought to give people direct and honest answers on this matter. Any representative of the authorities that will attempt “to hush up” this case should simply remember that little Hasmik Avetisyan will never again play with those toys.