Անջրպետը անդունդի է վերածվել - Mediamax.am
Այն, ինչ վերջին օրերին տեղի է ունենում Գյումրիում, կապ չունի ռուս-հայկական հարաբերությունների կամ աշխարհաքաղաքական խաղերի հետ: Մարդկային ցասման պատճառը իշխանության անկարողությունն է:
Մարդկային լեզվով խոսելու անկարողությունը: Սուտ չխոսելու անկարողությունը: Մեղավորներին պատժելու անկարողությունը: Տնտեսություն զարգացնելու եւ Գյումրին վերջին 25 տարվա թշվառությունից հանելու անկարողությունը:
Գյումրիում կատարվողը վկայում է, որ մարդկանց եւ իշխանության միջեւ եղած անջրպետը անդունդի է վերածվել: Մարդիկ հոգնել են իշխանության անկարողությունից, որն ուղեկցվում է հայտարարություններով այն մասին, որ ամեն ինչ վերահսկվում է, ամեն ինչ լավ է լինելու, պարզապես պետք է «մի քիչ էլ համբերել»:
Էլ չենք ուզում համբերել: Ի՞նչը համբերենք: Որ մարդիկ Գյումրիում 25 տարի «դոմիկներում» են ապրում, իսկ պետությունը 1.5 միլիոն դոլար է հատկացնում ֆինանսների նախարարության շենքի վերանորոգման համար: Ի՞նչ կլիներ, եթե Գագիկ Խաչատրյանը վատ կահավորված աշխատասենյակում աշխատեր: Ինչո՞ւ մենք պետք է սա «համբերենք» ու հանդուրժենք:
Ինչո՞ւ պետք է համբերենք, երբ պատգամավորներ Շմայսը ու Թոխմախի Մհերը, վստահ լինելով իրենց անպատժելիության մեջ, շարունակաբար վիրավորում են լրագրողներին եւ դրսեւորում են այնպիսի վարք, որը պառլամենտարիզմի հետ որեւէ աղերս չունի:
Ինչո՞ւ պետք է հասնեինք մի իրավիճակի, երբ Ազգային ժողովի ամբիոնից ելույթ կհնչեր այն մասին, թե պատգամավորներից ոմանց կարելի է «քֆուր տալ», իսկ ոմանց՝ չի կարելի:
Այսպես շարունակել այլեւս հնարավոր չէ: Մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչու իշխանությունն այս ահավոր ողբերգության պարագայում պատրաստ չեղավ երկրում սուգ հայտարարել: Ինչո՞ւ է իր դեմ հանում հասարակության այն զգալի հատվածին, որը դժգոհ լինելով, այնուամենայնիվ, ձեռնպահ էր մնում փողոց դուրս գալուց:
Երբ հունվարի 11-ի երեկոյան Ավետիսյանների ընտանիքը մարում էր տան լույսերը, չգիտեր, որ այլեւս չի արթնանալու: Փոքրիկ աղջիկը պառկում էր քնելու, որպեսզի առավոտյան արթնանա ու վերցնի իր սիրելի խաղալիքները: Եթե իշխանության մոտ պահպանվել են խղճի եւ արժանապատվության ինչ-որ մնացորդներ, նա պարտավոր է այս հարցում շիտակ ու ազնիվ պատասխաններ տալ մարդկանց: Իշխանության ցանկացած ներկայացուցիչ, որը կփորձի այս գործն էլ կոծկել, թող հիշի, որ փոքրիկ Հասմիկ Ավետիսյանը այլեւս երբեք այդ խաղալիքներով չի խաղալու:

Трещина стала пропастью - Mediamax.am
То, что происходит в эти дни в Гюмри, не имеет отношения к армяно-российским связям или геополитическим играм. Главной причиной негодования людей является неспособность власти.
Неспособность говорить человеческим языком. Неспособность не лгать. Неспособность наказывать виновных. Неспособность развивать экономику и вывести Гюмри из состояния запущения, в котором город пребывает последние 25 лет.
Происходящее в Гюмри свидетельствует, что трещина между людьми и властью превратилась в пропасть. Люди устали от неспособности власти, сопровождаемой заявлениями о том, что все под контролем, все будет хорошо, просто нужно «еще немного потерпеть».
Больше не желаем терпеть. И что терпеть? То, что люди в Гюмри живут в «домиках» четверть века, а правительство выделяет 1.5 миллиона долларов на ремонт здания министерства финансов? Неужели Гагик Хачатрян не смог бы работать в чуть менее комфортных условиях? Зачем мы должны это терпеть?
Зачем мы должны терпеть, когда депутаты с кличками Шмайс и Тохмахи Мгер, уверенные в своей безнаказанности, продолжают регулярно оскорблять журналистов и демонстрировать поведение, не имеющее ничего общего с парламентаризмом?
Как мы могли докатиться до ситуации, когда с трибуны Национального Собрания звучат речи о том, кому из депутатов можно публично ругаться матом, а кому - нельзя?
Так продолжать нельзя. Люди не понимают, почему в условиях этой ужасной трагедии власть не объявила в стране траур? Почему власть настраивает против себя ту значительную часть общества, которая будучи недовольной, никогда не думала о том, чтобы выйти на улицу?
Когда вечером 11 января члены семьи Аветисянов тушили свет в доме, они не знали, что больше не проснутся. Маленькая девочка засыпала, чтобы утром проснуться и побежать к своим любимым игрушкам. Если у власти остались хоть какие-то остатки чести и достоинства, она обязана дать людям честные ответы об этой трагедии. Каждый представитель власти, который попытается «замять» это дело, пусть помнит о том, что маленькая Асмик Аветисян больше никогда не возьмет свои игрушки в руки.