Հայաստանը գնալով բաժանվում է երկու «ենթաերկրի»: Խուճապի մատնվելու կարիք չկա: Իրականում սա շատ կարեւոր եւ օգտակար գործընթաց է: Որպեսզի հասկանանք, թե ինչո՞ւ, դիմենք մեկ այլ երկրի օրինակին:
Ուկրաինայի դեպքերի սկզբնակետում իմ ֆեյսբուքյան շրջապատը բացահայտ նախանձում էր. «Տեսեք է, մարդիկ ինչ համարձակ պայքարում են, ինչպես են իշխանություններին պարտադրում իրենց կամքը»: Որոշ ժամանակ հետո եկավ սթափությունը, եւ նախկին նախանձը վերածվեց զուսպ եւ ծանր սպասման՝ ինչո՞վ կավարտվի այս ամենը: Դժվար թե մեզանում շատերը ցանկանային, որպեսզի նման դեպքերը Հայաստանում կրկնվեին: Ո՞րն է այն դժգույն իրողության պատճառը, որը հասցրել է Ուկրաինան տնտեսական կործանման եւ քաղաքական սուր ճգնաժամի եզրին:
Պատճառն այն է, որ ներկայիս իրականության մեջ ամեն երկիր պետք է ունենա իր գոյատեւման բանաձեւը եւ իմաստը: Նախկինում, երբ մարդաքանակն եւ հողատարածքն էին տնտեսական գոյատեւման հիմնական գրավականները, երկրները գոյանում էին տարածքային սկզբունքով, եւ սահմանները ձեւավորվում էին կամ բնական արգելքների երկայնքով, կամ անընդհատ պատերազմների արդյունքում: Հողի համար կրած մարդկային կորուստները սրբացնում էին սահմանները եւ պայքարը դրանց համար դառնում էր ժողովրդի գոյության կարեւոր իմաստներից մեկը:
Ներկայումս հողատարածքի համար պայքարն համարյա անիմաստ է դարձել, ու վաղուց արդեն սահմանագծերի շուրջ վեճերն ավելի շատ ներքին քաղաքական բնույթ են կրում, քան իրական միջպետական խնդիր են հանդիսանում: Իսկ պատերազմները վերածվել են դիվերսիոն պայքարի, երբ սահմանը խախտելու փոխարեն ներքին սուր քաղաքական պայքար է հարուցվում թշնամի երկրում, որը զինված հակամարտության է բերում, եւ դրա միջոցով երկրին քաղաքական եւ տնտեսական ծանր հարված է հասցվում: Սիրիայի ճգնաժամը դրա փայլուն օրինակն է: Ուկրաինան մեկ այլ օրինակ դարձավ:
Իհարկե, հողը հեշտությամբ ոչ ոք չի հանձնում, սակայն այն չէ, որ այլեւս պայմանավորում է ժողովրդի զորությունը եւ երկրի տնտեսական վիճակը:
Այսպիսով, միայն հողատարածքի շուրջ միավորվելն ինքնըստինքյան ոչ տնտեսական, ոչ էլ պաշտպանական կամ քաղաքական խնդիրներ չի լուծում: Աղքատ եւ հարուստ մարդկանց մեկ ընդհանուր գաղափար եւ նպատակ պետք է միավորի: Ուկրաինան դրա միանշանակ ապացույցն է՝ լինելով տարածքի եւ մարդաքանակի առումով բավականին հզոր երկիր (նախկին ԽՍՀՄ-ում այն երկրորդն էր Ռուսաստանից հետո տնտեսական զարգացման բոլոր չափանիշներով), ԽՍՀՄ փլուզումից 23 տարի անց չի կարողանում կայանալ: Չի կայանում հենց այն պատճառով, որ բացի իր տարածքից եւ որոշ չափով ազգային միասնությունից, այն ուրիշ իմաստավորում չի գտնում: Այս պահին դժվար է կանխատեսել, թե ինչպես կընթանա երկրի նոր իշխանությունների կազմավորման գործընթացը, եւ ինչպիսի զարգացում կստանա հեղափոխությունը, որը բացահայտ ազգամոլական երանգ ունի: Սակայն պարզ է, որ ամբողջապես վարկաբեկված իշխանությունների վերացումը անմիջական արդյունքի չի բերի, քանի որ երկրի առաջ ծառացած խնդիրներն ահավոր են, եւ դրանց լուծման պարզ միջոց չի երեւում: Եվ չկա մի գաղափար, որը մարդկանց համախմբվելու եւ երկիրը առաջ մղելու համար ուժ կտա: Նաեւ առաջնորդ չկա, որը կկարողանա միավորել մարդկանց եւ ուղղորդել նրանց:
Վերադառնանք Հայաստանին: Մինչեւ հիմա մենք շարժվում ենք գրեթե նույն ճանապարհով, ինչ Ուկրաինան` ընթանում ենք դեպի ապագա առանց հասկանալու, թե ո՞ւր ենք գնում ու ինչու:
Դոստոեւսկին գրել է՝
Если нации небудут жить высшими, бескорыстными идеями и высшими целями служения человечеству, а только будут служить одним своим "интересам", то погибнут эти нации несомненно, окоченеют, обессилеют и умрут.
Ուկրաինացիների շնորհիվ մենք կարող ենք հիմա սթափ գիտակցել, թե ո՞ւր է բերում անիմաստ գոյության ճանապարհը: Միայն տարածքի պահպանման եւ ազգի գոյատեւման խնդիրներով տարված, մենք դատապարտված ենք վաղ թե ուշ ընկնել նման քաղաքական եւ տնտեսական ճգնաժամի գիրկը: Ընթացքը մոտավորապես նույնն է լինելու՝ քաղաքական պայքարների ելեւէջների մեջ ընկած, առանց համախմբող գաղափարի եւ տնտեսական որեւէ նվաճումների, ցանկացած իշխանությունից դժգոհ, օլիգարխների քաշքշուկների զոհ դարձած, մենք անխուսափելիորեն քաղաքական եւ տնտեսական ճգնաժամի մեջ ենք հայտնվելու: Որքան տնտեսական վիճակը սրվի, այնքան ավելի համառորեն եղած իշխանությունը կձգտի ամեն կերպ պահպանել իր դիրքերը, քանի որ սուղ տնտեսական ռեսուրսների վրա իշխելու իրավունքը կյանքի եւ մահու պայքարի առարկա կդառնա: Այդ պայքարը հեշտությամբ կարող է ներքին սուր հակամարտության վերածվել, իսկ արտաքին թշնամիների «բարեփոխումներին» ուղղված կոչերը եւ գաղտնի քաղաքական խաղերը միայն կհրահրեն այդ գործընթացը:
Այս ամենից խուսափելու համար ամեն երկիր եւ ազգ պետք է իմաստներ փնտրի, միավորվի դրանց շուրջ, եւ արագ զարգացման միջոցներ հայթայթի դեպի ազգի ընդհանրական նպատակները:
Հզոր ազգերը հստակ իմաստներ ունեն: Մենք էլ պետք է գտնենք դրանք: Խնդիրն այն է, որ այդ իմաստավորումը հնարավոր չէ գտնել ժամանակակից Հայաստանում, քանի որ այն ընդամենը նախկին ԽՍՀՄ-ից պահպանված բեկոր է, որն աշխարհում իր սեփական առաքելությունը չի գտել:
Սակայն մի բան մեզ տարբերում է Ուկրաինայից: Հայաստանում եւ դրա սահմաններից դուրս արդեն կազմավորվել է մարդկանց մի զգալի բազմություն, որոնք գիտակցում են խնդիրը: Նրանք հետեւողականորեն, հաճախ համագործակցելով, կառուցում են այն «զուգահեռ» Հայաստանը, որը պետք է դառնա ապագա երկրի հիմքը: Այդ Հայաստանը շատ է տարբերվելու ներկայիս երկրից: Դժբախտաբար, Ուկրաինայում նման մարդիկ քանակ չկազմեցին եւ ուժ չդարձան:
Ո՞րոնք են այդ նոր երկրի ուրվագծերը: Առաջին հերթին, այն պետք է ժամանակից, բազմակողմանի զարգացած տնտեսություն ունենա: Բազմակողմանի ասելով, պետք է ի նկատի ունենալ, որ բոլոր ուղղություններով զարգանալու հնարավորություն մենք չունենք: Ոչ միայն այն պատճառով, որ երկիրը տարածական շրջապատման մեջ է: Ժամանակակից ինքնապարփակ տնտեսություն ունենալը, ուր ներկայացված են արդի կյանքի պայմաններ ստեղծելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեսակի արտադրությունները, ծառայությունները եւ առաքման համակարգերը, պահանջում է առնվազն 350 միլիոն բնակչություն: Նման բնակչությամբ ընդամենը մի քանի երկիր կա աշխարհում, եւ անգամ այդ երկրներում տնտեսության բոլոր ճյուղերն առկա չեն:
Այնպես որ մենք պետք է մասնագիտանանք մի քանի սկզբունքային ուղղությամբ: Ի դեպ, այս իմաստով Ռուսաստանի հետ մաքսային դաշինքի մեջ մտնելը իր դրական եւ բացասական կողմերն ունի: Սակայն դրա մասին պետք է առանձին խոսել, այլապես այս սյունակը չափից դուրս կերկարի:
Եթե պիտի մասնագիտանանք, մասնագետներ են պետք լինելու. որակյալ եւ ճկուն, նորին արագ համակերպվող կադրեր: Ապագա Հայաստանի հիմնաքարերից մեկը որակյալ, միջազգային մակարդակից բարձր որակի կրթությունն է, եւ ինքնակրթվելու միջավայրի ստեղծումը: Միջազգայինից բարձր, քանի որ այլապես չենք կարողանա այլ երկրներին հասնել եւ անցնել: Տնտեսական մրցակցությունում հաղթելը բարգավաճման գլխավոր նախապայմանն է: Նոր գերժամանակակից կրթօջախների ստեղծումը եւ նոր հետաքրքիր միջազգային կրթական համագործակցության ծրագրերը հույս են ներշնչում, որ մոտակա ժամանակներս մենք կրթության ոլորտում լուրջ առաջխաղացում կունենանք:
Որակյալ կադրեր ստանալու համար մենք պետք է նաեւ կարողանաք Հայաստան բերել արտասահմանում հաջողության հասած հայերին: Դրա համար էլ արդեն կարեւոր քայլեր արվել են:
Եվս մի սկզբունքային նախապայման՝ մենք պետք է արագ ինտեգրվենք միջազգային տնտեսական համակարգերի մեջ: Դրան տանող ճանապարհը ոչ թե միջազգային դաշինքներ կքնելն է, այլ հետաքրքիր եւ ապագա ունեցող ընկերություններ ստեղծելն է եւ դրանք միջազգային մեծ ընկերություններին վաճառելը: Ժամանակի ընթացքում նաեւ կարող ենք ունենալ սեփական մեծ ընկերությունները, սակայն այս պահին Հայաստանում գտնվող կապիտալի ծավալները թույլ չեն տալիս միջազգային շուկայում ինքնուրույն արագ աճել եւ ամրապնդվել: Այս գործընթացի խթանման համար մի քանի կարեւոր քայլեր արդեն արված են, բայց դեռ շատ անելիք կա:
Դանդաղ, բայց վստահ, հին Հայաստանի իրականության մեջ խմորվում է նոր Հայաստանը: Ե՞րբ է երկիրը տեղափոխվելու այդ նոր իրականություն: Դժվար է ասել: Բայց գործընթացը, հետզհետե հասունանալով, կարագանա, երբ պահը գա: Ստեղծվելիք նոր իրականությունը միայն այն դեպքում կկայանա, երբ այն կկարողանա ձգողական կենտրոն դառնալ ժողովրդի եւ հիմնական տնտեսական ուժերի համար: Ունենալով տնտեսական զորություն եւ ժողովրդի հավանությունը, նոր Հայաստանի ներկայացուցիչները կտնօրինեն երկիրը: Ներկայիս իշխանությունը պետք է դիտարկել որպես անցումային: Մնում է միայն հուսալ, որ այդ անցումը կկայանա ավելի շուտ, քան Հայաստանը կհայտնվի սուր տնտեսական ճգնաժամի շեմին: Այլապես վերափոխումը կլինի ստիպված, ցավագին եւ զգալի կորուստների կհանգեցնի:

Две Армении - Mediamax.am
Армения постепенно делится на две «суб-страны». Но паниковать не нужно. На самом деле это очень важный и полезный процесс. Чтобы понять - почему, обратимся к примеру другой страны.
На начальном этапе украинских событий мои друзья из Фейсбука искренне завидовали. «Смотрите, как смело люди борятся, как навязывают свою волю властям». Через некоторое время последовало пробуждение, и бывшая зависть превратилась в сдержанное и тяжелое ожидание - чем все это закончится? Вряд ли бы большинство захотело, чтобы в Армении повторились подобные события. В чем причина этой мрачной реальности, что довело Украину до грани экономического коллапса и острого политического кризиса?
Причина в том, что в сегодняшней реальности каждая страна должна иметь формулу и смысл существования. В прошлом, когда основными факторами экономического выживания были количество людей и земля, страны создавались по территориальному принципу, а границы формировались или вдоль естественных барьеров, или в результате постоянных войн. Жизни, принесенные в жертву за землю, делали границы святыми, и борьба за них становилась одним из важнейших смыслов существования народа.
В наше время борьба за землю стала почти бессмысленной, и уже давно споры вокруг границ скорее носят внутриполитический характер, чем являются реальной межгосударственной проблемой. Войны превратились в диверсионные битвы, когда вместо нарушения границы инициируется острая внутриполитическая борьба во вражеской стране, которая порождает вооруженный конфликт, и стране таком образом наносится тяжкий политический и экономический урон. Сирийский кризис является ярким примером сказанного. Украина стала другим примером.
Конечно, землю никто никому легко не отдает, но земля уже и не определяет мощь народа и экономическую ситуацию страны.
Таким образом, само по себе объединение только вокруг земли не решает ни экономических, ни обороннных, ни политических вопросов. Бедных и богатых людей в стране должна объединять общая идея и цель. Украина - однозначное доказательство этого: будучи довольно мощной страной с точки зрения территории и количества людей (в бывшем СССР она была второй после России по всем критериям экономического развития), она не может состояться и спустя 23 года после развала СССР. Не может именно потому, что кроме территории и определенного национального единства, не может найти другого смысла. Сейчас трудно предсказать, как пройдет процесс формирования нового правительства страны и как будет развиваться революция, имеющая явно выраженный националистический оттенок. Но очевидно, что уход полностью дискредитировавших себя властей не даст немедленных результатов, так как проблемы, стоящие перед страной, ужасны, и простой способ их решения не прощупывается. Нет идеи, которая даст людям силу для консолидации и продвижения страны, станет направлять их.
Вернемся к Армении. До сих пор мы движемся почти тем же путем, что и Украина: шагаем в будущее, не сознавая - куда идем и почему.
Достоевский писал:
«Если нации не будут жить высшими, бескорыстными идеями и высшими целями служения человечеству, а только будут служить одним своим «интересам», то погибнут эти нации несомненно, окоченеют, обессилеют и умрут».
Благодаря украинцам теперь мы можем трезво осознавать, куда ведет дорога бессмысленного существования. Озабоченные только проблемами сохранения территории и выживания народа, мы обречены рано или поздно попасть в жернова подобного политического и экономического кризиса. Процесс будет схожим: без идеи консолидации и каких-либо экономических достижений, недовольные любыми властями, ставшие жертвой олигархических междусобиц, мы окажемся в неизбежном политическом и экономическом кризисе. Чем больше будет обостряться экономическая ситуация, тем упрямее власть будет пытаться сохранить свои позиции, поскольку право на управление ограниченными экономическими ресурсами станет вопросом жизни и смерти. Эта борьба может легко трансформироваться в острый внутренний конфликт, а воззвания внешних противников, подталкивающие на «реформы», и тайные политические игры только подтолкнут этот процесс.
Чтобы избежать всего этого, каждая страна и каждый народ должны искать смыслы, объединяться вокруг них и находить способы быстрого развития.
Мощные нации обладают четкими смыслами. Мы также должны найти их. Проблема в том, что это осмысление невозможно найти в современной Армении, так как она всего лишь осколок бывшего СССР, не нашедший своего предназначения в мире.
Но одно нас отличает от Украины. В Армении и за ее пределами уже сформировалась большая группа людей, которые осознают проблему. Они последовательно, часто в сотрудничестве, строят ту «параллельную» Армению, которая должна стать основой для будущей страны. Эта Армения очень многим будет отличаться от нынешней. К сожалению, в Украине такие люди не стали внушительной силой.
Каковы очертания этой новой страны? В первую очередь, она должна иметь современную, многосторонне развитую экономику. Говоря о многостороней экономике, нужно иметь в виду, что у нас нет возможности развиваться по всем направлениям одинаково. Не только потому, что страна находится в географической блокаде. Современная автономная экономика, в которой представлены все виды производства, услуг и систем доставки, требует как минимум 350 миллионнов населения. В мире существует всего несколько стран с таким населением, и даже в этих странах нет всех отраслей экономики.
Мы должны специализироваться в нескольких принципиальных направлениях. Кстати, в этом плане вступление в таможенный альянс с Россией имеет свои положительные и отрицательные стороны. Но об этом следует поговорить отдельно, в противном случае эта колонка станет слишком длинной.
Если мы должны специализироваться, то нужны специалисты - качественные и гибкие, с умением быстро адаптироваться к новому. Одним из краеугольных камней будущей Армении будет высококачественное образование и создание среды самообучения. Уровень образования должен быть выше международного, в противном случае мы не сможем догнать и перегнать другие страны. Победа в экономической конкуренции - главная предпосылка для процветания. Создание новых сверхсовременных учебных заведений и новые интересные программы международного образовательного сотрудничества вселяют надежду, что в ближайшем будущем у нас будет серьезный прогресс в области образования.
Для увеличения числа высококачественных специалистов мы должны вернуть в Армению армян, добившихся успехов за рубежом. В данном направлении уже сделаны важные шаги.
Еще одно принципиальное условие: мы должны быстрее интегрироваться в международные экономические системы. Дорога к этому - не заключение международных альянсов, а создание интересных перспективных компаний и их продажа крупным международным корпорациям. Со временем мы сможем иметь и собственные большие компании, но в настоящий момент объемы капитала в Армении не позволяют быстро расти и укрепляться на международном рынке. С целью стимулирования этого процесса уже сделано несколько важных шагов, но еще многое предстоит сделать.
Медленно, но уверенно, в реальности старой Армении созревает новая Армения. Когда страна переместится в новую реальность? Трудно сказать. Но процесс, постепенно созревая, ускорится, когда придет время. Будущая новая реальность состоится только в том случае, если сможет стать центром притяжения для народа и основных экономических сил. Обладая мощной экономикой и одобрением народа, представители новой Армении станут руководить страной. Нынешнюю власть нужно рассмотреть как переходную. Остается только надеяться, что этот переход состоится раньше, чем Армения окажется на грани острого экономического кризиса. Иначе преобразование будет вынужденным, болезненным и приведет к значительным потерям.