Ի՞նչ են մեզ սովորեցնում ադրբեջանցի հաքերները - Mediamax.am
Հայկական կայքերի վրա ադրբեջանական կողմի հարձակումները վաղուց «ավանդույթ» են դարձել: Հիմնականում այդ հարձակումներն իրենցից հետաքրքիր ոչինչ չեն ներկայացնում. կոտրում են այն կայքերը, որոնք վատ են հսկվում, չեն թարմացնում ծրագրային ապահովումը եւ այլն:
Սակայն երբեմն տեղի են ունենում բավականին վատ նախադեպեր, որոնք ունեն կամ կարող են ունենալ հեռուն գնացող հետեւանքներ:
Փետրվարի 26-ի գիշերը ադրբեջանցի հաքերների հարձակումն այդպիսի արտակարգ իրավիճակներից էր: Նրանց հաջողվել էր ընդհատել շուրջ 300 կայքերի աշխատանքը: Ընդ որում, ցուցակում կային կայքեր, որոնք տարիներով թիրախ էին հանդիսացել, սակայն նախկինում չէր հաջողվում դրանք կոտրել: Այս անգամ հաքերները շրջանցիկ ճանապարհ էին ընտրել` միջամտելով .am տիրույթում գրանցում կատարող կազմակերպություններից մեկի աշխատանքի մեջ եւ կոտրելով .am դոմենի կայքերի DNS-ը եւ այցելուներին վերաուղղորդելով դեպի Բաքվի սերվերը, որը պարունակում էր քարոզչական բնույթի նյութեր:
Դա այն իրավիճակն է, երբ նույնիսկ ամենապաշտպանված կայքը կարող էր հայտնվել հարձակման զոհերի թվում: Այս հարձակման մեջ ամենատարօրինակն այն է, որ դեռեւս հնարավոր չէ հստակ պարզել` իրականում ի՞նչ է տեղի ունեցել, քանի որ իրադարձությունում ընդգրկված երկու կազմակերպությունները հանդես եկան երկու իրարամերժ կարծիքներով:
Սա Հայաստանում ռեգիստրարի վրա հաջող հարձակման առաջին դեպքը չէ: Մինչ այդ առնվազն երեք անգամ տարբեր ռեգիստրարների բազաներ .am գոտում հարձակումների էին ենթարկվել: Անգամ դեպք է եղել, երբ ցանցում հրապարակվել են գրանցման էլեկտրոնային հասցեներ եւ մի շարք օգտատերերի դոմենային անվանումների գաղտնաբառեր:
Առաջին անգամ .am դոմենային գոտու նկատմամբ վստահությունը լրջորեն սասանվեց 2008թ. մարտի 2-20-ի արտակարգ իրադրությունից հետո, երբ մի շարք կայքեր զրկվեցին իրենց դոմենային անուններից: Այսօր տեղի ունեցող հարձակումներն էլ ավելի են խարխլում այդ վստահությունը .am ազգային գոտու նկատմամբ: Բիզնեսի համար, որը լուրջ գումարներ է ծախսում իր տեղեկատվական անվտանգության ապահովման համար, դա հստակ խնդիր է. ռեսուրսի դուրս մղումը ցանցից առաջ է բերում համբավային ու ֆինանսական կորուստներ:
Կարելի է հիշել նաեւ մի շարք այլ հարձակումներ, որոնք լուրջ հետեւանքներ ունեցան օգտատերերի համար: Օրինակ, ֆիզիկական անձանց անձնական տվյալների արտահոսքը, մարդկանց հսկայածավալ էլեկտրոնային նամակագրությունների հրապարակումը ցանցում, ովքեր օգտվում էին հայաստանյան էլեկտրոնային փոստից (անուններ ու կազմակերպություններ չնշենք):
Չնայած այդ ամենին, ոլորտում առանձնակի փոփոխություններ չենք տեսնում: Մի կողմից, հասարակությունը խորապես չի գիտակցում, թե ինչ է տեղի ունենում դաշտում: Մարդկանց մեծ մասը առասպելական ընկալում ունի կատարվածի նկատմամբ, ինչին նպաստում են ոչ մասնագետ լրագրողների ոչ պակաս առասպելական նյութերը: Հասարակությունը դեռ չի հասել նրան, որպեսզի պահանջի, օրինակ, պահպանել անձնական տվյալների պաշտպանության տարրական կանոնները:
Մասնագետների մակարդակում ավելացվում են սեփական անվտանգության ապահովման միջոցները, սակայն չեն նկատվում լուրջ առաջխաղացումներ ընդհանուր ինտերնետ-հանրության մակարդակում (շատերը նույնիսկ կարող են ասել` ի՞նչ է դա. ինտերնետ-հանրություն Հայաստանո՞ւմ), կորպորատիվ պատասխանատվությունը նույնպես ամենաբարձ մակարդակի վրա չէ: Երբեմն միջադեպերից հետո չեն լինում հաճախորդներից ներողություն խնդրելու փորձեր. կամ լռություն, կամ պատասխանատվությունն իրենց ուսերից գցելու փորձեր: Կոտրել կարող են ցանկացածին, բայց ոչ բոլորին է հաջողվում պատվով դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից:
Եվ այստեղ ոչ պակաս կարեւոր գործոն է այն, թե որքան կայացած է ընդհանուր առմամբ ինտերնետ-հանրությունը` սկսած նրանից, որ հաճախ հարկավոր են համատեղ գործողություններ, եւ վերջացրած հիմնական խնդիրների նկատմամբ քաղաքակիրթ ու համաձայնեցված մոտեցումների անհրաժեշտությամբ: Այդպիսի քաղաքակիրթ վերաբերմունքը առաջանում է, երբ հանրությունն առաջ է ընթանում ինքնակարգավորման ուղով` չսպասելով իրավական որոշումներ յուրաքանչյուր հարցի համար:
Եթե ոչինչ չձեռնարկվի, նման իրավիճակի շարունակությունը կհանգեցնի միգրացիայի հայկական հոսթինգ-սերվերներից (ինչը վաղուց տեղի է ունենում), միգրացիայի .am գոտուց, հրաժարման հայկական առեւտրային ծառայություններից (այն դեպքում, երբ մենք հենց հիմա ենք մուտք գործում ինտերնետային առեւտրի զարգացման փուլ):
Կարծում եմ, ժամանակն է ինչ-որ խնդիրներ լուծել ինքնակարգավորման մակարդակով (քանի դեռ դրանով չի որոշել զբաղվել պետությունը, ինչը լավագույն տարբերակը չէ): Օրինակ, լուրջ միջադեպերի դեպքում, երբ հստակ հայտնի չէ, թե ինչ է տեղի ունեցել, ինտերնետ-հանրությունը կարող է լուծում գտնել անկախ աուդիտի ինստիտուտի ձեւավորման եղանակով: Կարծում եմ, կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց շուրջ դաշտի հիմնական գործող անձինք կարող են ընդհանուր հայտարարի գալ` ինչպես ի շահ իրենց բիզնեսի, այնպես էլ հանուն իրենց հաճախորդների եւ հասարակության: Ադրբեջանցի հաքերները օգնեցին մեզ. եթե չլինեին նրանք, բազմաթիվ հարցեր մենք այսօր չէինք բարձրացնի:

Чему нас учат азербайджанские хакеры - Mediamax.am
Атаки на армянские сайты с азербайджанской стороны - давно уже «традиция», к которой привыкли все и которую воспринимают примерно так же, как наступление холодов или приход лета. Чаще всего, эти атаки не представляют из себя ничего интересного - взламывают сайты, за которыми плохо следят, не обновляют програмное обеспечние и т.д.
Однако периодически происходят довольно нехорошие истории, которые имеют далеко идущие последствия, или, по крайней мере, могут иметь.
Атака азербайджанских хакеров в ночь на 26 февраля оказалась одной из таких чрезвычайных ситуаций. Им фактически удалось прекратить работу порядка 300 сайтов. Причем в списке были сайты, которые годами были среди мишеней, но их не удавалось взломать. На этот раз хакеры пошли другим путем и совершили обходной маневр, взломав DNS сайтов в зоне .am и перенаправив посетителей на свой бакинский сервер, на котором была выставлена пропагандистская листовка.
Это та ситуация, когда даже самый защищенный сайт мог оказаться в числе жертв нападения. Самое странное с этой атакой то, что пока не представляется возможным
точно узнать, что же произошло, поскольку две вовлеченные в событие организации выступили с двумя взаимоисключающими мнениями.
Успешная атака на регистрара в Армении происходит не в первый раз. Как минимум три раза до этого базы различных регистраров в зоне .am подвергались компрометации. Был даже случай, когда в сети были обнародованы регистрационные электронные адреса и пароли ряда владельцев доменных имен.
Впервые доверие к доменной зоне .am серьезно пошатнулось после чрезвычайного положения 2-20 марта 2008 года, когда 0ряд сайтов были лишены своих доменных имен. Атаки, происходящие сегодня, еще более подрывают это доверие к национальной зоне .am. Для бизнеса, который тратит серьезные деньги для обеспечения своей информационной безопасности, это конкретная проблема - выпадение ресурса из сети создает репутационные и финансовые риски.
Можно вспомнить и ряд других атак, которые влекли за собой серьезные последствия для пользователей. Например, утечки личных данных физических лиц, «слив» в сеть огромных массивов электронных переписок людей, которые пользовались армянской электронной почтой (не будем называть имена и организации).
Несмотря на все это, особых изменений в сфере мы не видим. С одной стороны, в обществе нет особого понимания того, что происходит в сфере. У большинства людей довольно мифологическое восприятие происходящего, которое подпитывается не менее мифологическими репортажами непрофильных журналистов. Общество пока не дошло до того, чтобы требовать, к примеру, соблюдения элементарных правил хранения персональных данных.
С точки зрения профессионалов происходит усиление на уровне обеспечения собственной безопасности, но нет серьезных подвижек на уровне интернет-сообщества в целом (многие даже могут сказать - а что это такое – интернет-сообщество в Армении?), корпоративная ответственность также не на самом высоком уровне. Порой после инцидентов не услышишь даже попыток извиниться перед клиентами - либо молчание, либо попытки скинуть с себя ответственность.  Взломать могут любого, но не каждому удается с честью выйти из ситуации.
И тут немаловажным является фактор - насколько устоявшимся является в целом интернет-сообщество - начиная с того, что часто нужны совместные действия и заканчивая необходимостью цивилизованных и согласованных подходов к основным вопросам. Такое цивилизованное отношение возникает, когда сообщество движется по пути саморегуляции, не ожидая правового решения для каждого вопроса.
Продолжение такой ситуации, если с ней ничего не делать, приведет к миграции с армянских хостинг-серверов (что давно имеет место быть), миграции из зоны .am, отказу от армянских коммерческих сервисов (при том, что именно сейчас мы входим в фазу развития интернет-коммерции).
Пожалуй, пора на уровне саморегуляции решать какие-то вопросы (пока этим не решило заняться государство, что не самый лучший вариант развития ситуации).
Например, в случае серьезных инцидентов, когда точно неизвестно, что произошло, сообщество могло бы найти решение путем формирования института независимого аудита. Думаю, есть немало вопросов, по которым основные действующие лица отрасли могли бы придти к общему знаменателю - как на благо своему бизнсу, так и ради своих клиентов и общества в целом. Азербайджанские хакеры нам в помощь - если бы не они, многие вопросы мы бы и не поднимали сейчас.