ԲՀԿ-ն ու ՀԱԿ-ը նույնքան մեղավոր են - Mediamax.am
Այսօր բոլորը քննարկում են, թե ինչպե՞ս է հանգուցալուծվելու Սերժ Սարգսյանի եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հակամարտությունը: Բոլորը փորձում են հասկանալ` ո՞վ է ճիշտ եւ ո՞վ է մեղավոր: Բնականաբար, ավելի լսելի են նրանց ձայները, ովքեր մեղադրում են իշխանություններին եւ գործող նախագահին:
Բայց կան նաեւ այլ ձայներ:
ՀԱԿ-ի պաշտոնաթերթի փաստացի դերը ստանձնած «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթը գրեթե ամեն օր «քլնգում է» Րաֆֆի Հովհաննիսյանին` նրան տարբեր մեղադրանքներ ներկայացնելով: Ու ոչ մեկ չի ասում` լավ, եթե Րաֆֆին «ճիշտ» ընդդիմադիր չէ, ինչո՞ւ ՀԱԿ-ը հրաժարվեց մասնակցել ընտրություններին:
Վերջին օրերին հատկապես ակտիվացել է ԲՀԿ-ն` նրա անդամները մի քանի «հարձակում» գործեցին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի վրա: Եվ նորից ոչ ոք չի հարցնում` պարոն Ծառուկյան, ինչո՞ւ չմասնակցեցիք փետրվարի 18-ի ընտրություններին:
Միթե՞ պարզ չէ, որ եթե ՀԱԿ ու ԲՀԿ առաջնորդները, կամ գոնե նրանցից մեկը մասնակցեր ընտրությանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը երբեք ու երբեք չէր ստանա ձայների մոտ 40 տոկոսը ու չէր ստանձնի իշխանության միակ այլընտրանքի դերը:
ՀԱԿ-ի պարագայում գոնե հիմնավորում տրվեց` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը վկայակոչեց իր տարիքը: Այլ հարց է, թե որքան համոզիչ էր այդ բացատրությունը: ԲՀԿ դեպքում դա էլ չեղավ: Հայաստանի թվով երկրորդ քաղաքական ուժը, ավելի ճիշտ` նրա առաջնորդը, որոշեց, որ ոչ միայն չի մասնակցի ընտրությանը, այլեւ որեւէ դիրքորոշում չի հայտնի: Ու ԲՀԿ-ում չգտնվեց գոնե մեկը, ով կասեր, որ դա ճանապարհ է դեպի քաղաքական ինքնասպանություն:
ԲՀԿ մամուլի քարտուղար Տիգրան Ուրիխանյանը երեկ երեկոյան հաղորդագրություն տարածեց` ափսոսանք հայտնելով, որ իրեն հնարավորություն չեն տվել ԱԺ-ում հարց ուղղել վարչապետին:
«Պատրաստվում էի ՀՀ վարչապետին հարց ուղղել, թե արդյո՞ք ինքը՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նախագահ, այդ իսկ խորհրդի քննարկմանը ներկայացրել է իր ու իր մերձավորների հետ առնչվող որոշ հարցեր: Խոսքը գնում է եւ´ լրատվամիջոցների, եւ´ քաղաքացիների կողմից անընդհատ բարձրաձայնվող «Նաիրիտ» գործարանի հետ կապված որոշ մութ պատմությունների ու վարչապետի կամ իր մերձավորների՝ Մասիսի տարածաշրջանի ջրատար խողովակների տարհանման ու վարչապետի ու իր մերձավորների` 16,6 միլիոն դոլար կարտոֆիլի մասին դասախոսությունների վրա իբր ծախսելու ու վարչապետի կամ իր մերձավորների կապի մասին», - գրում է Տիգրան Ուրիխանյանը:
Հիշեցնեմ, որ 2012թ. դեկտեմբերին` այցելելով Բրյուսել, հանդիպումներից մեկի ժամանակ Գագիկ Ծառուկյանը կարծիք էր հայտնել, որ «անհնար է երկրում պայքարել կոռուպցիայի դեմ, եթե հիմնական կոռումպացված անձինք են այդ պայքարը ղեկավարում»:
Լավ, բա ինչպե՞ս եղավ, որ դեկտեմբերից մարտ ընկած ժամանակահատվածում մոռացաք «հիմնական կոռումպացված անձանց» մասին, իսկ հիմա նորից հիշեցիք:
Ինչ վերաբերվում է ՀԱԿ-ին, ապա արդեն պարզ է, որ Ազգային Ժողովում Կոնգրեսի խմբակցության տրոհումը բացառապես ժամանակի հարց է: Միգուցե արժե՞ մտածել դրա պատճառների մասին ու ոչ թե ամեն օր սարկաստիկ հրապարակումներ անել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մասին:
Այսօրվա իրավիճակի համար պատասխանատու են ոչ միայն Սերժ Սարգսյանը ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, այլեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը: Հրաժարվելով պայքարից, ՀԱԿ եւ ԲՀԿ առաջնորդները ոչ միայն հուսախաբ արեցին իրենց ընտրողներին, այլեւ նպաստեցին քաղաքական դաշտի աղճատմանը:

ППА и АНК виноваты не меньше других - Mediamax.am
Сегодня все обсуждают: как разрешить противостояние между Сержем Саргсяном и Раффи Оганесяном? Все пытаются понять - кто прав и кто виноват? Естественно, более слышимы голоса тех, кто обвиняют власти и действующего президента.
Но есть и другие голоса.
Фактически взявшая на себя роль официального органа Армянского национального конгресса (АНК) газета «Чоррорд Инкнишшханутюн» почти ежедневно критикует Раффи Оганесяна, обвиняя его в различных прегрешениях. И никто не спрашивает, если Раффи - «неправильный» оппозиционер, то почему АНК отказался от участия в выборах?
В последние дни особенно активизировалась «Процветающая Армения» (ППА): ее члены предприняли несколько «атак» на мэра Еревана Тарона Маргаряна и премьер-министра Тиграна Саргсяна. И вновь никто не задается вопросом: господин Царукян, почему вы не приняли участие в выборах 18 февраля?
Неужели непонятно, что если бы лидеры АНК и ППА, или хотя бы один из них принял участие в выборах, Раффи Оганесян никогда не получил бы порядка 40 процентов голосов и не стал бы восприниматься в качестве единственной альтернативы властям?
В случае с АНК хотя бы был приведен аргумент: Левон Тер-Петросян сослался на свой возраст. Насколько убедительным был этот аргумент - другой вопрос. В случае с ППА не произошло даже этого. Вторая по размерам политическая сила Армении ( точнее - ее лидер) решила, что не только не примет участия в выборах, но и не обозначит никакой позиции. И в ППА не нашлось никого, кто бы сказал, что это путь к политическому самоубийству.
Пресс-секретарь ППА Тигран Уриханян вчера вечером распространил сообщение, выразив сожаление, что ему не была предоставлена возможность задать вопрос премьер-министру в Национальном Собрании.
«Я хотел спросить премьер-министра: являясь главой Совета по борьбе с коррупцией, представил ли она на обсуждение Совета некоторые вопросы, связанные с ним и его близкими? Речь идет о поднимаемых СМИ и гражданами некоторых темных историях, связанных с заводом «Наирит», о демонтаже водопроводных линий в Масисе, о связи премьера или его близких с растратой 16.6 миллионов доларов якобы на лекции о картофеле», - пишет Тигран Уриханян.
Напомню, что в декабре 2012 года, находясь с визитом в Брюсселе, на одной из встреч Гагик Царукян выразил мнение, что «невозможно бороться с коррупцией в стране, если эту борьбу возглавляют наиболее коррумпированные лица».
А как получилось, что в период с декабря по март вы забыли «о наиболее коррумпированных лицах», а сейчас снова вспомнили?
Что касается АНК, то уже очевидно, что развал фракции Конгресса в парламенте - лишь вопрос времени. Может, стоит задуматься о причинах такого состояния дел, а не инициировать саркастические публикации о Раффи Оганесяне?
За сложившуюся сегодня ситуацию ответственны не только Серж Саргсян и Раффи Оганесян, но и Левон Тер-Петросян и Гагик Царукян. Отказавшись от борьбы, лидеры АНК и ППА не только разочаровали своих избирателей, но и способствовали искажению политического поля Армении.