Հայկական դպրոցի առասպելներն ու իրականությունը. մաս 2 - Mediamax.am
Դպրոցական կրթության շուրջ առասպելների ձեւավորումը հիմնականում պայմանավորված է խորհրդային մտածելակերպով:
Առասպել համար 3. Պետությունը պետք է լուծի կրթական խնդիրները, բայց քանի որ ունակ չէ դա անել, համակարգը տեղից չի շարժվում:
Իհարկե, կան ոլորտներ, որտեղ պետության դերը չափազանց կարեւոր է: Եվ եթե ամեն երկրորդը սկսում է զբաղվել այդ հարցերով, ամեն ինչ վատ ավարտ է ունենում: Օրինակ, պետական անվտանգության համակարգը. դրանով պետք է զբաղվեն հատուկ մարմինները, իսկ շարքային քաղաքացին այնտեղ անելիք չունի: Իսկ ահա դպրոցական կրթության ոլորտում բազմաթիվ երկրներում վաղուց հասկացել են (ի դեպ, որ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ժամանակ այդպես արդեն եղել է՝ կրթության մասին առաջին օրենքը բավականին լիբերալ էր), որ կրթական համակարգում չեն կարող գործել միայն պետական կառույցներ, այստեղ կարեւոր է մրցակցությունը: Եվրոպական բազմաթիվ երկրներում պետությունը խրախուսում է մասնավոր հատվածին, ըստ էության, վերացնելով սահմանը պետական ու մասնավոր դպրոցների միջեւ: Մասնավոր դպրոցները եւս վճարվում են բյուջեից. իմաստն այն է, որ ծնողը հանդիսանում է հարկատու, եւ նրա երեխան պետք է պետությունից գումար ստանա ուսուցման համար՝ անկախ նրանից, թե ինչ տիպի դպրոց է հաճախում:
Հայաստանում դպրոցների միջեւ որոշակի մրցակցությունն արդեն իրականություն է. մի քանի տարի դպրոցները ֆինանսավորում են ստանում՝ ելնելով աշակերտների քանակից եւ, հետեւաբար, շահագրգռված են դրա ավելացման մեջ: Սակայն մասնավոր դպրոցներին դա դեռեւս չի վերաբերվում: Մասնավոր դպրոցներն ընկալվում են որպես «մաքուր» բիզնես՝ ինչպես խորովածանոցները: Ենթադրվում է, որ նրանք պետք է գոյատեւեն ինչպես ցանկանում են, քանի որ գումար են վաստակում: Նման մոտեցումը բացարձակ սխալ է՝ դպրոցը մնում է դպրոց: Եթե կա որակ, եւ ծնողն իր երեխային տանում է այնտեղ, ամենեւին կարեւոր չէ՝ մասնավոր է այդ դպրոցը, թե պետական: Էլ չենք խոսում այն մասին, որ պետական դպրոցները եւս գումար են ստանում. նրանք գոյատեւում են մեր վճարած հարկերի հաշվին: Կրթական համակարգը կիսելով պետականի ու մասնավորի, այլ ոչ թե լավի ու վատի՝ մենք իրականում հասարակության մեջ ստեղծում ենք դասակարգային լարվածություն՝ ինքներս էլ չգիտակցելով դա:
Այսինքն, դպրոցներում կրթության բարելավում հարկավոր է ակնկալել ոչ թե պետության, այլ հենց դպրոցների կողմից: Պետությունն այդ հարցում կարող է օգնել կամ չխանգարել դպրոցներին, բայց ինքնին կրթությունը պետք է բարեկարգվի դպրոցներում, դպրոցների եւ ուսուցիչների կողմից՝ փորձի ու գաղափարների փոխանակման, մրցակցության եւ այլ գործոնների հաշվին: Որակի ներդրումը վերեւից միշտ ավարտվում է ստուգումների ընթացքում խոտը կանաչ գույն ներկելով:
Առասպել համար 4. Երեխաները դպրոցում սովորում են 12 տարի:
Իրականությունն այդ առասպելից տարբերվում է առնվազն 15%-ով: Բուհ ընդունվելու համակարգը մեզ մոտ այնպես է կառուցված, որ երեխան ստիպված է կրկնուսույցների մոտ պարապել ընդունվելուց նվազագույնը մեկ, իսկ երբեմն էլ երկու տարի առաջ: Կրկնուսույցներն աշխատում են որակի վրա, նրանք պետք է ունենան բուհ ընդունված աշակերտների մեծ տոկոս, որպեսզի որոշակի համբավ ձեռք բերեն  եւ նոր դիմորդներ հավաքեն: Համապատասխանաբար, սկսելով պարապել 2-3 առարկա՝ աշակերտը կրկնուսույցից ստանում է տնային հանձնարարությունների այնպիսի ծավալ, որ շատ արագ դպրոցական կրթությունը վերածվում է ձեւականության: 11-12-րդ դասարանների ծրագրերն անցնում են երեխաների գիտակցության կողքով: Պետությունն այդ առումով ծրագրում որոշակի փոփոխություններ է կատարել. 12-րդ դասարանի երկրորդ կիսամյակը փաստացի տրամադրվել է ընդունելության նախապատրաստմանը: Այնուամենայնիվ, խնդիրն առկա է. բուհերը, ավելի ճիշտ՝ ընդունող հանձնաժողովները, շատ ագրեսիվ ազդեցություն ունեն դպրոցական գործընթացի վրա:

Мифы и реальность армянской школы: часть 2
Миф номер 3 – государство должно решать проблемы образования, а поскольку оно не способно этого сделать, то система не сдвигается с места.
Конечно, есть сферы жизнедеятельности, где роль государства крайне важна. И если этими вопросами начинает заниматься каждый второй, то все кончается печально. Например, система государственной безопасности - ею должны заниматься специальные органы и простому гражданину соваться туда не надо. Но вот в школьном образовании во многих странах давно поняли (могу даже сказать, что во время Первой Республики Армения так уже было - первый закон о образовании был весьма либерален), что в образовательной системе не могут работать только государственные структуры, и в школьном образовании важна конкуренция. Во многих европейских странах государство поощряет частный сектор, по сути стирая грань между государственными и частными школами. Частные школы также оплачиваются из бюджета - смысл в том, что родитель является налогоплательщиком, его ребенок должен получить от государства финансы на обучение и неважно, в какую школу он ходит.
В Армении в определенной степени конкуренция между школами уже является реальностью - уже несколько лет школы получают финансирование, исходя из количества учеников и, следовательно, заинтересованы в его увеличении. Но пока это не касается частных школ. Частные школы воспринимаются как чистый бизнес, типа шашлычной. Мол - пусть сами выкарабкиваются как хотят, они же зарабатывают. Психология совершенно неверная – школа остается школой. Если там есть качество и родители ведут туда своих детей, то совсем неважно – частная это школа или государственная. Не говоря о том, что государственные школы тоже зарабатывают, они живут на наши с вами налоги. Разделяя образовательную систему на государственную и частную, а не на – хорошую и плохую, мы в действительности создаем классовое напряжение в обществе, сами того не сознавая.
То есть, улучшения образования в школах надо ждать не от государства, а от школ. Государство может школам в этом помогать, или - не мешать, но само по себе образование должно улучшаться в школах, школами, учителями – за счет конкуренции, обмена опытом, идеями и т.д. Насаждение качества сверху всегда заканчивается покраской травы в зеленый цвет во время проверок.
Миф номер четыре – дети учатся в школе 12 лет.
Реальность отличается от этого мифа как минимум на 15%. Система поступления в вузы у нас построена так, что ребенок вынужден начать обучение у репетиторов как минимум за год, а то и два до поступления. Репетиторы работают на качество – им нужно иметь большой процент поступивших учеников, чтобы иметь определенный авторитет в обществе и набирать новых абитуриентов. Соответственно, начав обучение по двум-трем предметам, ученик начаинает получать такое количество домашних заданий от репетитора, что обучение в школе превращается в фикцию. Школьные программы 11-12 классов проходят мимо сознания детей. Государство в этом плане пошло на определенные изменения в программе – второе полугодие 12-го класса фактически предоставлено подготовке к поступлению. Но все же, проблема остается: вузы, вернее – приемные комиссии имеют весьма агрессивное воздействие на школьный процесс.