Տնտեսագետ, իրավաբան թե՞ ապագայի մարդ - Mediamax.am
Ժամանակներն արագ փոխվում են, իսկ մեր հասարակությունը, կարծես, մի առանձին մոլորակի վրա է ապրում, ուր ապագայի շունչը բացարձակապես չի հասնում: Այս մտորումը մի քանի օր է, ինչ հետապնդում է ինձ:
«Այբ» դպրոցում այս տարի երկրորդ անգամ անցան ընդունելության քննությունները: Ինչպես եւ նախորդ տարի, դպրոցի դիմորդները մեզ հրճվանք ապրելու բազմաթիվ առիթներ պարգեւեցին: Սակայն երեխաների հետ հարցազրույցները նաեւ մտահոգության տեղիք տվեցին: Խոսքն իրենց ապագայի գիտակցման մասին է: Երբ հարցնում էինք իրենց ապագա մասնագիտության մասին, հիմնական պատասխաններն էին՝ տնտեսագետ կամ իրավաբան: Ունեինք հազվագյուտ ապագա դիվանագետներ, եւ մի քանի բժիշկներ: Հատ ու կենտ երեխաներ ասացին, որ ցանկանում են դառնալ գիտնական, ծրագրավորող կամ ճարտարագետ:
Երեխաների վերաբերմունքը իրենց ապագային մերկացնում է մեր հասարակության երկու կարեւոր վտանգավոր մոլորությունները:
Առաջին մոլորությունն այն պատկերացումն է, որ հաջողությունը որոշվում է հարստությամբ կամ աշխատած գումարով: Երեխաների միանշանակ ընտրությունը գալիս է փաստելու, որ իրենց ծնողները այլ կերպ չեն տեսնում իրենց երեխաների հաջողությունը, քան գումար վաստակելու ամենահարմար մասնագիտություն ձեռք բերելով` «մի տեղ դասավորվել» կամ մի փոքր բիզնես նախաձեռնել: Ավագ սերունդը, հավանաբար, նախընտրում է չմտածել այն մասին, թե ինչպես է ազգի կեսը տնտեսագետ դառնալով «դասավորվելու» աշխատանքի, եւ առհասարակ ինչո՞ւ Հայաստանը պետք է այդ քանակի տնտեսագետների եւ իրավաբանների կարիք ունենա: Ներկայիս հաջողակ գործարարների ո՞ր մասն է տնտեսագետ` դարձյալ քչերին է հետաքրքրում:
Երկրորդ մոլորությունն այն է, որ ներկայիս իրավիճակը կշարունակվի 8 տարի հետո, երբ այսօրվա 10-րդ դասարանցիները վերջապես կավարտեն իրենց ուսումը բուհում եւ կլրացնեն մեր ազգի աշխատուժը: Սակայն Հայաստանի եղած տնտեսական կառուցվածքը մինչ այդ կամ կփլուզվի, հանգեցնելով որեւէ աղքատ աֆրիկյան երկրում տիրող ամայության նման մի կացության, կամ էլ կտրուկ կվերափոխվի, եւ այդ դեպքում աշխատուժից այլ որակ եւ գիտելիքներ կպահանջվեն:
Դրա բացահայտ նախադրյալներն արդեն առկա են: Տարբեր ընկերությունների ղեկավարները բողոքում են սուր կադրային խնդիրներից: Դրա հետ մեկտեղ Հայաստանում գործազրկությունը մեծ թիվ է կազմում: Հայաստանում որակյալ կադրերի պակաս կա, իսկ բիզնեսը, որպեսզի մնա մրցունակ, ապագայում որակյալ մարդկանց էլ ավելի մեծ կարիք է ունենալու:
Իհարկե, եթե գործարարությունը Հայաստանում լուրջ զարգացում ապրի, տնտեսագետների եւ իրավաբանների կարիքն էլ կաճի: Սակայն տնտեսության աճը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե մեզանում շատանան ճարտարագետները, գիտնականները եւ այլ կերտարար մասնագիտությունների ներկայացուցիչները: Եթե նոր ընկերություններ հիմնվեն, որոնք ոչ թե առուծախով իրենց օրվա հացը կվաստակեն, այլ միջազգային մակարդակի մրցունակ տեխնոլոգիաներ եւ ապրանքներ կմշակեն եւ կարտադրեն:
Ասածս թերեւս չափազանց լավատես մի երազանք կթվա: Սակայն իրականում նման զարգացումը ավելի քան հավանական է: Բանն այն է, որ աշխարհի տնտեսական կացությունը վերջին մի քանի տարվա ընթացքում խորը ներքին փոփոխություններ է ապրում, չնայած նրան, որ մեծ պետությունների ղեկավարները, կարծես, անզոր են պայքարել ներկայիս տնտեսական ճգնաժամի դեմ:
Այդ փոխակերպման որոշ արտաքին նշանները բոլորին հայտնի են: Օրինակ՝  Հունաստանի ճգնաժամը կամ Ուոլ-Սթրիթում կայացող զանգվածային բողոքի ցույցերը: Սակայն կան եւ այլ նշաններ, որոնք ավելի քողարկված են, եւ միայն բանիմաց մարդկանց են տեսանելի: Դրանց օրինակն է ուղիղ ներդրումների աճը զարգացող երկրներում: Կամ էլ Ամերիկայում արդեն զգալի թիվ կազմող ցածր շահութաբերությամբ ընկերությունները (կազմակերպություն, որը հիմնադիրներին շահույթ չի բերի, սակայն կկարողանա ինքնուրույն գոյատեւել), որոնց առկայությունը ստիպեց մի քանի նահանգների իշխանություններին օրենսդրական փոփոխությունների գնալ` նման ընկերությունների համար պաշտոնական կարգավիճակ սահմանելու համար:
Ի՞նչ ընդհանուր պատճառ ունեն այս բոլոր երեւույթները: Ներկայիս ճգնաժամը մի ակնհայտ տարբերություն ունի բոլոր նախկիններից: Եթե նախկինում ճգնաժամը հաղթահարվում էր տնտեսության արդյունավետությունը բարձրացնելով, ընդ որում այդ գործընթացը բնականորեն էր զարգանում, ապա այս ճգնաժամի հիմնական պատճառը հենց տնտեսական լծակների չափազանց արդյունավետ լինելն է: Տնտեսությունը ավելի արդյունավետ դարձնելով մենք միայն կխորացնենք ճգնաժամային վիճակը:
Այս փաստը բերում է այն գիտակցության, որ ներկայիս ճգնաժամն իրականում համակարգային է, եւ կապիտալիզմի սկզբունքային թերությունների հետեւանք է: Հնարավորություն չունենալով այստեղ ներկայացնելու հարցի ամբողջական վերլուծությունը, բերեմ միայն եզրակացությունը՝ ճգնաժամը հնարավոր է հաղթահարել միայն հրաժարվելով կապիտալիզմի որոշ հիմնական սկզբունքներից: Դա արդեն շատերի կողմից հասկացվել է, սակայն անհրաժեշտ փոփոխությունները այնքան լայնածավալ են, որ ժամանակ եւ քաղաքական կամք են պահանջում:
Առաջին անխուսափելի փոփոխությունը` «հաջողակ մարդ» հասկացողության վերագիտակցումն է: Զարմանալի բան է կատարվում՝ ըստ միջազգային հետազոտությունների մարդիկ ավելի երջանիկ են աղքատ երկրներում, իսկ Հայաստանը մարդկանց երջանկության առումով ավելի առաջ է, քան, օրինակ, Գերմանիան: Ի՞նչ իմաստ ունի այդ դեպքում հաջողությունը գնահատել հարստությամբ: Հարուստ երկրները, փաստորեն, անիմաստ շռայլում են բնության ռեսուրսները, եւ դա այդ երկրներում ապրող մարդկանց առանձնակի ուրախություն չի բերում:
Ապագայի երկրորդ կարեւոր հատկությունը կլինի այն, որ ազգի հաջողությունը կորոշվի իր ստեղծագործական պոտենցիալով: Ստեղծագործող ազգերը ազատ կլինեն եւ երջանիկ: Պարտադիր չի լինի, որ ստեղծագործածդ մեծ շահույթ բերի, դրանով չի չափվելու քո հաջողությունը շրջապատի կոզմից, այլ քո աշխատանքի բերած օգուտով: Կապիտալիզմը, որում ամեն բան չափվում է շահույթով, որոշ նահանջ պիտի ապրի:
Նոր իրականության մեջ նոր չափանիշներ են լինելու: Վիքիփեդիայի նման նախագծերը, ուր ոչ ոք շահ չի հետապնդում, շատ ավելի լայն տարածում կստանան: Լայնածավալ համայնքները, միավորված ընդհանուր հետաքրքրությամբ, համատարած են դառնալու: «Այբ» դպրոցը, լինելով շահ չհետապնդող նախաձեռնություն, նաեւ այդ պատճառով է ապագայի դպրոց:
Հրաժարվելով կոմունիզմի մղձավանջից, մենք կարիք չունենք անցնելու կապիտալիզմի զարգացման 300 տարվա ճանապարհը: Ապագան զարգացած կապիտալիստական երկրների առջեւ նույնիսկ ավելի բարդ խնդիրներ է դնում, քան այն խնդիրները, որոնք առկա են մեզ համար: Ողջ աշխարհը կանգնած է արմատական վերափոխումների շեմին, եւ ամեն ազգ պիտի անցնի իր յուրօրինակ ճանապարհը դեպի ապագան: Ուրեմն մեզանից ամեն մեկը պետք է իր ապագան կառուցի ոչ թե անցյալի կաղապարները կրկնելով, եւ ոչ էլ այսօրվա իրողությունից ելնելով, այլ դեպի ապագան հայացք գցելով: Այն ապագան, որի ուրվագծերը այսօր արդեն հստակ տեսանելի են:

Экономист, юрист или человек будущего? - Mediamax.am
Времена быстро меняются, а наше общество будто живет на отдельной планете, куда дыхание будущего никак не доходит. Мысль об этом преследует меня уже несколько дней.
В школе «Айб» в этом году уже второй раз прошли вступительные экзамены. Как и в прошлом году, дети, которые поступали в школу, дали нам много поводов для восхищения. Однако, собеседования с детьми также вызвали озабоченность, связанную с представлением детей о своем будущем. Когда мы их спрашивали, кем бы они хотели стать, основными ответами были: экономистом или юристом. Также изредка встречались будущие дипломаты, и несколько врачей. Очень мало кто хотел стать ученым, программистом или инженером.
Отношение детей к своему будущему обнажает два опасных заблуждения, присутствующих в нашем обществе.
Первое состоит в том, что успех определяется богатством или заработанными деньгами. Вполне однозначный выбор детей подтверждает, что их родители не видят для них иного будущего, кроме как, выучившись на  наиболее благоприятные для зарабатывания денег профессии, устроиться в теплое местечко или затеять какой-нибудь мелкий бизнес. Старшее поколение, похоже, предпочитает не думать о том, как сможет устроиться на работу добрая половина нации, ставшая экономистами, и почему вообще Армения будет нуждаться в таком количестве экономистов или юристов. И то, какова нынче доля экономистов среди удачливых бизнесменов, тоже мало кого интересует.
Второе заблуждение - это представление о том, что текущее положение вещей сохранится и через 8 лет, когда нынешние 10-классники наконец закончат свое обучение в ВУЗе и вольются в рабочую силу нации. Однако нынешняя экономическая конструкция Армении к тому времени либо развалится, что приведет к разрухе наподобие беднейших африканских стран, либо резко изменится, и тогда от рабочей силы потребуются совершенно иная квалификация и знания.
Очевидные предпосылки к этому уже имеются. Руководители различных компаний жалуются на острые кадровые проблемы. В то же самое время в Армении наблюдается высокий уровень безработицы. А бизнес, чтобы оставаться конкурентоспособным, в будущем будет нуждаться в еще большем количестве квалифицированных людей.
Конечно, если бизнес в Армении получит серьезное развитие, то спрос на экономистов и юристов тоже вырастет. Однако рост экономики возможен только в том случае, если среди нас увеличится число инженеров, ученых и людей других созидательных профессий.Если будут создаваться новые компании, которые будут не торговлей подрабатывать, а создавать конкурентоспособные технологии и продукты международного уровня.
Сказанное, возможно, покажется чрезвычайно оптимистичной фантазией. Однако, в действительности, такое развитие событий более чем возможно. Все дело в том, что экономическое состояние мира  в течение последних нескольких лет претерпевает глубокие внутренние изменения, несмотря на то, что власти крупных государств, кажется, не в состоянии бороться с нынешним экономическим кризисом.
Некоторые внешние признаки этих изменений нам всем заметны. К примеру, кризис в Греции или происходящие в Уолл-Стрите массовые протесты. Однако есть и другие признаки, скрытые, которые видны только знающим людям. Один из примеров – это рост прямых инвестиций в развивающиеся страны. Или возникшие уже в значительных количествах в США предприятия с низкой прибыльностью (это организации, которые не принесут доходов основателям, но при этом смогут существовать самостоятельно), наличие которых заставило власти нескольких  штатов ввести законодательные изменения, чтобы придать таким предприятиям официальный статус.
Что общего во всех этих явлениях? Нынешний кризис имеет одно очевидное отличие от всех предыдущих. Если в прошлом кризисы побеждались повышением эффективности экономики, причем этот процесс происходил естественным путем, то причиной нынешнего кризиса как раз является чрезмерная эффективность экономических механизмов. Повышая эффективность экономики, мы только усугубим кризисную ситуацию.
Этот факт приводит к пониманию того, что нынешний кризис в действительности является системным, и возник впоследствии принципиальных недостатков капитализма. Не имея возможности представить здесь полный анализ вопроса, приведу только вывод: для того, чтобы победить кризис, необходимо отказаться от некоторых основополагающих принципов капитализма. Это уже стало понятно многим, однако необходимые изменения столь масштабны, что требуют времени и политической воли.
Первое неизбежное изменение – это переосознание понятия «успешный человек». Вот что интересно: по результатам международных исследований люди счастливее в бедных странах, а Армения по критерию счастья людей находится впереди таких стран, как, например, Германия. Какой же в таком случае смысл оценивать успех по богатству? Фактически, получается, что богатые страны бессмысленно транжирят природные ресурсы, и при этом людям, живущим в этих странах, это никакой особой радости не доставляет.
Вторым важным свойством будущего будет то, что успех нации будет определяться его творческим потенциалом. Созидающие нации будут свободны и счастливы. Будет необязательно, чтобы созданное тобой приносило большой доход, не этим будет оцениваться твой успех окружающими, а пользой, которую приносит твоя работа. Капитализм, в котором все измеряется полученной прибылью, несколько отступит.
В новой реальности будут новые критерии. Проекты наподобие Википедии, где никто не преследует выгоды, получат существенно большее распространение. Обширные сообщества, объединенные общими интересами, станут повсеместными. Школа «Айб», являясь неприбыльным предприятием, еще и по этой причине является школой будущего.
Отказавшись от кошмара коммунизма, мы не должны проходить 300-летний путь развития капитализма. Будущее ставит перед развитыми капиталистическими странами даже еще более сложные задачи, нежели те, которые стоят перед нами. Весь мир стоит на пороге глубоких перемен, и каждому из народов надо найти свой собственный путь в будущее. А значит, каждому из нас необходимо строить свое будущее не повторяя шаблоны прошлого, и не исходя из сегодняшних реалий, а кинув взгляд в будущее. В то будущее, черты которого уже ясно проступают сегодня.