«Փորձում են մնալ ազատ` ճամպրուկները թողնելով պահարանում» - Mediamax.am
Հայաստանում արտագաղթ է, մենք` դրա ականատեսը: Այդ արտագաղթը տեսնում ենք բոլորս, բայց, իմ կարծիքով, չենք տեսնում ոչ պակաս վտանգավոր մեկ այլ երեւույթ` “ներքին արտագաղթը”, որը շեշտված, ակնհայտ մեկուսացում է հասարակության ու պետության կյանքից: Ու երբ որեւէ մեկն ասում է, որ քաղաքականությունը կեղտոտ զբաղմունք է եւ ինքը դրանով չի հետաքրքրվում, մեր դիմաց “ներքին արտագաղթողի” դասական օրինակն է:
Ինչ խոսք, քաղաքականությամբ զբաղվողները սպիտակ ձեռնոցներ չեն կրում, բայց հազար ու մեկ խնդիր ունեցող երկրում խելացի, կիրթ, տաղանդավոր մարդիկ անգամ նորություններին չեն հետեւում (այդ դեպքում, ինչպես կասեր Ժվանեցկին. “գուցե կոնսերվատորիայո՞ւմ ինչ-որ բան փոխենք”):
Վերջերս կարդացի, որ Հայաստանում բնակչության կեսից ավելին չի դիտում հայրենական հեռուստածրագրերը, այդ թվում եւ` լրատվականները: (Առնվազն տարօրինակ է: Գուցե ջո՞ւրն են անջատելու…)
Խնդիրը միայն մեր հեռուստաընկերությունների անորակությունը (մեղմ ասած) եւ ոչ լիակատար տեղեկատվություն չէ: Իսկ եթե դրանք այդպիսին են, որովհետեւ վերեւներում ինչ-որ մեկն իրեն այդպես ավելի հանգի՞ստ է զգում… Չեն նայում, ոչինչ չգիտեն ու ոչինչ էլ չեն պահանջում:
Այսպիսի մի եզրույթ կա. “քերլիֆեքթ”, որտեղ “քերլ”-ը նշանակում է տգետ: Քաղաքական այս “նոու-հաու”-ի հեղինակը 1930-ականներին ամերիկացի գավառական մի քաղաքապետ է, ով ընտրությունների նախաշեմին քաղաքից վռնդում էր կրթված եւ ապահովված բնակիչներին: Դե, խանգարում էին, ավել-պակաս խոսում եւ, անգամ, գործում…
Իսկ մեզանում, պարզվում է, շատերը, իրենց տեղը չգտնելով քաղաքական բեւեռներից եւ ոչ մեկում, փակվել են արտաքին աշխարհից եւ ինքնակամ ու ցուցադրաբար ոչնչի չեն խառնվում:
Ահա այսպիսի դիլեմա. ոմանք  լքում են երկիրը “ժանտախտը տանի բոլորիդ էլ” անեծքով, մյուսները մնում են, բայց` մեկուսանալով իրականությունից: Ոչ մեկին չեն աջակցում, բայց եւ ոչ մեկին էլ չեն քննադատում:
Հասկանում եմ, նրանք փորձում են մնալ ազատ` ճամպրուկները թողնելով պահարանում... եւ չհետաքրքրվելով քաղաքականությամբ: Հայաստանն էլ, ում ասես, բաժին է դառնում:
Նաիրա Մելքումյանը «Այբենգիր» հրատարակչության հիմնադիր-տնօրենն է: 1997-2002թթ. զբաղեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳ նախարարի պաշտոնը, 2002-2007թթ. եղել է «Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն:

«Подчеркнутое неучастие в жизни общества и государства» - Mediamax.am
Мы все свидетели миграции из Армении. Но не замечаем другого, на мой взгляд, не менее, угрожающего явления в нашей жизни. Я имею в виду так называемую “внутреннюю эмиграцию”  - подчеркнутое неучастие в жизни общества и государства. И когда кто-то говорит, что политика - грязное дело, и он ею не интересуется, то это  классический случай “внутреннего эмигранта”.
Конечно, политикой занимаются не люди в белых перчатках.  Но если в стране, где есть тысяча и одна проблема,  умные, образованные, талантливые люди даже за новостями не следят, то, как говорил в свое время Жванецкий, “может, в консерватории надо что-то подправить”?
Недавно, я где-то прочла, что в Армении больше половины населения не смотрит отечественное телевидение.  В том числе и информационные программы (Разве не странно? Может, воду отключат!). Проблема не только в том, что наши телеканалы, мягко говоря, некачественные и неинформативные. А если они такие потому, что кому-то так спокойнее? Не смотрят, не знают, ничего не требуют.
Недавно мне попался на глаза термин “керлифект”.“Керл” по английски означает невежда. Автором этого политического “ноу-хау” был в 30-е годы какой-то провинциальный американский  мэр, который  в преддверии выборов выдворял из города образованных и обеспеченных людей. Видимо, чтобы под ногами не путались.
А вот  у нас огромное множество людей, не найдя себя ни на одном из политических полюсов, закрывшись от внешнего мира, сами демонстративно ни во что не вмешиваются.
Вот такая дилемма: одни уезжают из страны со словами: «чума на оба ваших дома», другие  остаются, изолировавшись от реальности. Никого не поддерживают, никого не критикуют.
Я понимаю, они пытаются быть свободными, не собирая чемоданы… И не интересуясь политикой.
Вот Армения и достается кому попало.
Наира Мелкумян - директор-учредитель издательства «Айбенгир». С 1997 по 2002 год была министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики, с 2003 по 2007 гг. - исполнительным директором фонда «Айастан».