«Փորձում են մնալ ազատ` ճամպրուկները թողնելով պահարանում» - Mediamax.am
Հայաստանում արտագաղթ է, մենք` դրա ականատեսը: Այդ արտագաղթը տեսնում ենք բոլորս, բայց, իմ կարծիքով, չենք տեսնում ոչ պակաս վտանգավոր մեկ այլ երեւույթ` “ներքին արտագաղթը”, որը շեշտված, ակնհայտ մեկուսացում է հասարակության ու պետության կյանքից: Ու երբ որեւէ մեկն ասում է, որ քաղաքականությունը կեղտոտ զբաղմունք է եւ ինքը դրանով չի հետաքրքրվում, մեր դիմաց “ներքին արտագաղթողի” դասական օրինակն է:
Ինչ խոսք, քաղաքականությամբ զբաղվողները սպիտակ ձեռնոցներ չեն կրում, բայց հազար ու մեկ խնդիր ունեցող երկրում խելացի, կիրթ, տաղանդավոր մարդիկ անգամ նորություններին չեն հետեւում (այդ դեպքում, ինչպես կասեր Ժվանեցկին. “գուցե կոնսերվատորիայո՞ւմ ինչ-որ բան փոխենք”):
Վերջերս կարդացի, որ Հայաստանում բնակչության կեսից ավելին չի դիտում հայրենական հեռուստածրագրերը, այդ թվում եւ` լրատվականները: (Առնվազն տարօրինակ է: Գուցե ջո՞ւրն են անջատելու…)
Խնդիրը միայն մեր հեռուստաընկերությունների անորակությունը (մեղմ ասած) եւ ոչ լիակատար տեղեկատվություն չէ: Իսկ եթե դրանք այդպիսին են, որովհետեւ վերեւներում ինչ-որ մեկն իրեն այդպես ավելի հանգի՞ստ է զգում… Չեն նայում, ոչինչ չգիտեն ու ոչինչ էլ չեն պահանջում:
Այսպիսի մի եզրույթ կա. “քերլիֆեքթ”, որտեղ “քերլ”-ը նշանակում է տգետ: Քաղաքական այս “նոու-հաու”-ի հեղինակը 1930-ականներին ամերիկացի գավառական մի քաղաքապետ է, ով ընտրությունների նախաշեմին քաղաքից վռնդում էր կրթված եւ ապահովված բնակիչներին: Դե, խանգարում էին, ավել-պակաս խոսում եւ, անգամ, գործում…
Իսկ մեզանում, պարզվում է, շատերը, իրենց տեղը չգտնելով քաղաքական բեւեռներից եւ ոչ մեկում, փակվել են արտաքին աշխարհից եւ ինքնակամ ու ցուցադրաբար ոչնչի չեն խառնվում:
Ահա այսպիսի դիլեմա. ոմանք  լքում են երկիրը “ժանտախտը տանի բոլորիդ էլ” անեծքով, մյուսները մնում են, բայց` մեկուսանալով իրականությունից: Ոչ մեկին չեն աջակցում, բայց եւ ոչ մեկին էլ չեն քննադատում:
Հասկանում եմ, նրանք փորձում են մնալ ազատ` ճամպրուկները թողնելով պահարանում... եւ չհետաքրքրվելով քաղաքականությամբ: Հայաստանն էլ, ում ասես, բաժին է դառնում:
Նաիրա Մելքումյանը «Այբենգիր» հրատարակչության հիմնադիր-տնօրենն է: 1997-2002թթ. զբաղեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳ նախարարի պաշտոնը, 2002-2007թթ. եղել է «Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն:

“Marked nonparticipation in the life of the society and the state” - Mediamax.am
We are all witnesses of migration from Armenia. But we do not notice another, to my opinion, no less dangerous phenomenon in our life. I mean the so called “internal emigration” – the marked nonparticipation in the life of the society and the state. And when someone says that politics is dirty business, that they do not take interest in it, this is a classic case of “an internal emigrant”.
Of course, people in white gloves are not the ones to deal with politics. But why in a country, where there are a thousand and one problems, smart, educated, talented people do not even follow the news?
Recently I read somewhere that over half of the population in Armenia does not watch domestic TV channels, including news programs. The problem is not only the fact that our TV channels, to put it mildly, lack in quality and are not informative. Maybe they are like this, because some people feel more comfortable this way? They don’t watch it, they don’t know, don’t demand anything.
And here there is a huge number of people, who do not find themselves in any of the political poles, hide from the external world, demonstratively don’t interfere in anything.
This is the dilemma: some leave the country with the following words: “A plague on both your houses”, others stay here, isolate themselves from the reality. They don’t support anyone, do not criticize anyone. I understand; they try to be free, without packing… And do not take interest in politics.
This is why Armenia becomes the property of whoever.
Naira Melkumyan is the Founder Director of “Aybengir” Publishing House. From 1997 to 2002, she occupied the position of the Minister of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic. From 2003 to 2007, she was the Executive Director of “Hayastan” All-Armenian Fund. These views are her own.