Էրդողանի հիստերիան - Mediamax.am
Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող ֆրանսիական օրինագծի ընդունման արդյունքում Թուրքիայում սկիզբ առած հիստերիան չէր կարող առավել ինքնակործանարար և մերկացնող լիներ: Հունվարի 24-ին հրապարակված Թուրքիայի պաշտոնական հաղորդագրությունը ընթերցողները կարող են միայն ապշել գործածված տոնից, որը անվայել է ուժեղ և հասուն պետությանը, ինչպիսին Թուրքիան է և ավելի շատ հիշեցնում է արաբական այն առաջնորդների ելույթները, որոնք վերջերս վտարվեցին սեփական ժողովրդի կողմից:
Թուրքական կողմի պնդմամբ` Ֆրանսիան իբրև թե «շատ կոպիտ ձևով ոտնահարում է խոսքի ազատության իրավունքը»: Սույն թվականի հունվարի 25-ին Լրագրողներ առանց սահմանների թղթակցի դատապարտող փաստմամբ Ֆրանսիական կողմը թուլացնում է մամուլի ազատությունը և ընդհանուր սանդղակում անկում է գրանցում` զբաղեցնելով հնարավոր 178 տեղերից 148-րդ հորիզոնականը (Զբաղեցրած հորիզոնականներ` Ֆրանիսա - 38-րդ, Հայաստան – 77-րդ, Ադրբեջան – 162-րդ):  Ֆրանսիական օրենքն իրականում անում է հակառակը` պաշտպանում է ազատությունները, որում թուրքական կողմը հակառակն է փորձում ցույց տալ: Ֆրանսիան Գերմանիայի հետ միասին տասնյակ տարիներ շարունակ ունեցել է այդպիսի օրենքներ, որոնք վերաբերում են Հոլոքոստը մերժողներին:  Սա ամենևին չկասեցրեց ոչ այս հիմնախնդիրներով զբաղվող հետազոտողների աշխատանքները և ոչ էլ  լրագրողական ազատությունները: Ավելին` կային այնպիսի հայացքներ, որոնք իմ անձնական կարծիքով պատշաճ չէին: Այսպիսի օրենքները պաշտպանում են կարծրացած մտքերից և վերջիններիս քարոզչությունից, որը ամբողջականանում է որպես քաղաքականացված պրակտիկա, ինչն այս օրերին Վարչապետ Էրդողանը բարձրաձայնում է: Նա Սարկոզիին մեղադրում է  հայկական ձայների «որսի» մեջ, մինչդեռ վերջինս չի կարևորում թուրքական ծագմամբ, բայց Ֆրանսիայի անձնագրեր ունեցողների ձայները: Հայոց ցեղասպանությունը արդեն իսկ երկարատև ժամանակ է, որ  ճանաչվել է Ֆրանիսայի, ինչպես նաև եվրոպական այլ երկրների և Եվրոպական Պառլամենտի կողմից: Սրանք տեղի են ունեցել ճնշող փաստերի առկայության պայմաններում, մինչդեռ թուրքական արխիվները շարունակում են փակ մնալ, փաստաթղթերը և 1915թ. դեպքերը մեկնաբանող լրագրողները շարունակում են կորել, ինչպես Հրանտ Դինքը:  Ֆրանսիական նոր օրենքը պարզապես համապատասխանում է ավելի վաղ ճանաչված որոշմանը: Գերմանական Բունդեսթագը քննարկում է նմանատիպ քայլերը և նա ևս պետք է իրագործի նույն կերպ: Հանդուրժողականության եվրոպական իդեալը կարիք ունի անհանդուրժողականության անհանդուրժողական մոտեցման: Ցեղասպանությունն իրենից ներակայացնում է  ծայրահեղ անհանդուրժողականություն: Ազատական  ժողովրդավարությունը պետք է ուժեղագույնս պայքարի նրանց դեմ, ովքեր փորձում են քայքայել այդ  ազատությունները:
Չնայած, որ օրինագծում նշված չէ Թուրքայի անունը, այնուամենայնիվ Նախագահ Սարկոզին հաշտվողական նամակ է ուղարկել թուրքական կառավարությանը: Էրդողանի պատասխանը լի էր սպառանալիքներով և պիտակավորումներով: Վերջինս այդ օրենքն անվանել է «անարդար քայլ, որը ոտնահարում է մարդկային արժեքները և հանրային գիտակցությունը»…: «Ոչ ոք չպետք է  կասկածի տակ առնի մեր կառավարության սկզբունքային մոտեցումը այս հիմնախնդրի վերաբերյալ», - հայտարարված  է Արտաքին գործերի նախարարության պատասխանում: Այսպիսի խոսքերը  բնավ չեն արտացոլում մի ազգի մոտեցում, որը ներկայանում է որպես հպարտ և կայացած: Այս ամենն իրենից ավելի շուտ հիշեցնում են ավազի մեջ մխրճված հուզված տղայի` ասելով, թե նա է առաջինը սկսել: Թուրքիան դադարեցնում է իր հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ և մեղադրում է նրան: Փոխարենը Թուրքիան պետք է օգտագործի ստեղծված հնարավորությունը և նոր քաղաքականություն մշակի, որը կարող է նույնիսկ հիմնվել  ազգայնականության վրա (չնայած ես այն կհամարեմ սխալ, բայց գոնե խելացի քայլ): Թուրքիան կարող է բացել սահմանը Հայաստանի հետ և սկսի հիմնախնդրի վերաբերյալ բանակցությունները, որում ոչ մի միջազգային խաղացող ներգրավված չի լինի: Թուրքիան կարող է պնդել և այնուամենայնիվ որակել այն որպես «1915 թվականի իրադարձություններ», երբ Օսմանյան կայսրությունն էր և արդյունքում միայն անուղղակի ձևով է կապված ներկայիս Թուրքիայի հետ:
Թուրքիան պետք է կենտրոնանա  իր ազգաւյին շահերի վրա` ստանալով աջակցություն միջազգային հանրությունից գործարքը ապահովելու համար, ինչը սահմանափակում է հնարավոր հայկական վնասի պահանջները և հենվում է անկեղծ «ոչ մի խնդիր» քաղաքականության վրա իր հարևանների հետ: Փոխարենը, այդ «ոչ մի խնդիր» քաղաքականությունը տեսանելիորեն ձախողվեց ամենուր, և Թուրքիան այսօր ավելի շատ ճանաչված է որպես «աղմկահարույց»: Այն կորցրեց իր շահերը Եվրոպական միության հետ և ուղարկում է կատաղեցնող, զայրացնող և մոբիլիզացնող ազդակներ ամբողջ աշխարհի հայկական սփյուռքին և իր սեփական փոքրամասնություններին, հատկապես քուրդերին իր աղքատ արևելյան մասում: Այս ամենը մեծ գին ունի Թուրքիայի համար և չի խրախուսվում ոչ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի, ոչ էլ նախագահի կողմից: Թուրք ժողովրդի շահերից է բխում կոչ անել վարչապետ Էրդողանին հրաժարական տալ:  Եվ որպես նոււյնիսկ Թուրքիայի վաղեմի ընկերներ, ինչպես օրինակ` եվրոպական պառլամենտի անդամը և Թուրքիայի զեկուցող  Օմեն Ռուիջթենը դարձան հասարակայնորեն ավելի ու ավելի հուսախաբված և քննադատված, Ֆրանսիան և Եվրոպական միությունը թվում է, թե կորցնելու քիչ բան ունեն, քանի դեռ Էրդողանը իշխանություն ունի: Թուրքական ինտելեգենցիայիցեկող միակ լույսը նշանակում է, որ քաղաքացիական հասարակությունը  այսօր մեր լավագույն հույսն է թուրքական արդիականությունը պահպանելու համար:

Erdogan hysteric – should he resign?
The hysteria in Turkey over the French bill prohibiting the denial of the Armenian Genocide could hardly be more self-damaging or more revealing. Readers of the official Turkish official statement of 24 January will be struck by a tone unworthy of a strong and mature nation and rather be reminded of speeches of some of those Arabic leaders, who have recently been ousted by their people.
France is allegedly “damaging the freedom of expression in a tactless manner”, says Turkey, which has just today (25 January 2012) received another condemning report from Reporters Without Borders for its further weakening media freedom, dropping down to place 148 out of 178 (France is on 38, Armenia on 77, Azerbaijan on 162). The French law does the opposite of what the Turkish government claims. It protects freedom. France has, together with the country I know best, Germany, for many years had such laws against the denial of the Holocaust. This has neither stopped researchers on this issue nor journalistic freedom, even where journalists took views which I personally would find inappropriate. But such laws DO protect against blatant hardliners and their propaganda, who generally practice the politisation that Prime Minister Erdogan so loudly condemns these days. He accuses Sarkozy of fishing for Armenian votes, while omitting the large number of voters with a Turkish background but a French passport. The Armenian Genocide has long been recognised by France, as by many other European states and the European Parliament.This has been done in view of overwhelming evidence, while in Turkey archives still remain closed, documents still disappear and journalists writing about 1915, like Hrant Dink, face the opposite of freedom. The new French law simply brings the prosecution in line with the earlier recognition decision. The German Bundestag is allegedly considering a similar move and should do so. The European ideal of tolerance needs intolerance vis-à-vis intolerance. Genocide is the ultimate intolerance.Free democracies need to be strong in their defence against those who seek to undermine that freedom.
While the law does not mention Turkey and President Sarkozy even sent a conciliatory letter to the Turkish government, Erdogan’s reaction was a whole list of threats, calling the law “an unjust action, which disregards human values and public conscience”… “No one should doubt our Government’s principled approach in this issue” the MFA refers to the announced retaliation measures. Such words do not sound like the communication of a mature and proudnation, it sounds like a vexed child in a sand box, saying “He started first!”. Turkey kills its relations with France and blames France for it. Instead, Turkey would have had the chance to run a different policy, even a very nationalistic one (which I would deem wrong but at least clever): Turkey could have opened the border with Armenia and with that started a process of debating the issue, which no international player would have liked to interfere with. Turkey could state, how ever they classify the “events of 1915”, that this was during the Ottoman Empire and hence only indirectly concerns modern Turkey.  Turkey could have focussed on its national interests by gaining support from the international community for securing a deal which limits possible Armenian damage claims and embarking on a course of a genuine zero-problem-policy with its neighbours. Instead, that zero-problem-policy has visibly failed all around and Turkey is today mainly known for being “loud”. It destroyed its interests with the EU and sends enraging and mobilising signals to the Armenian Diaspora around the world and to its own minorities, especially to the Kurds in its poorer East.
All this has a high price for Turkey and all this has been dominated neither by Turkey’s Foreign Minister nor by the President. In the interest of the Turkish nation, you would have to call upon Prime Minister Erdogan to resign. And as even long-standing friends of Turkey, like MEP and Turkey rapporteur Oomen-Ruijten, become publicly more and more frustrated and critical, France and the EU seem to have little to lose, as long as Mr Erdogan is in power. The only light comes from the Turkish intelligentsia, whichmeans that civil society is today our best hope for saving Turkey’s modernisation.