Կոռուպցիան Ռուսաստանում - Mediamax.am
Շարունակելով նախորդ թեման` ինչպես եւ խոստացել էի, խոսենք Ռուսաստանում առկա կոռուպցիայի բարձր մակարդակի մասին, որի համար մշտապես մեղադրվում են ներկայիս իշխանությունները : Ենթադրվում է, որ իշխանությունների կողմից ստեղծված կառույցը հիմնված է կոռուպցիոն մեխանիզմների վրա եւ ի վիճակի չէ գոյատեւել առանց դրա:
Չեմ պատրաստվում արդարացնել ներկայիս իշխանությունների անկարողությունը` դիմադրելու կոռուպցիային: Ցավոք, խնդիրը հռչակագրերից այն կողմ չանցավ: Սակայն պատճառը, որ կոռուպցիան արմատապես ներծծվել է իշխանությունների կառույցում, Վլադիմիր Պուտինի 10-ամյա ղեկավարման սահմաններից դուրս է: Եկեք վերադառնանք նախորդ դարի կեսին, ինչպե՞ս էին գործերն ընթանում այն ժամանակ:
Ինչպես գիտենք, Խորհրդային Միությունում գործում էր բաշխման համակարգ: Բարիքը ստեղծվում էր ժողովրդի կողմից եւ բաշխվում պաշտոնյաների կողմից` սկզբունքների ինչ-որ համակարգի հիման վրա: Դրամն այս համակարգում երկրորդական դեր էր խաղում. կային բազմաթիվ բարիքներ, որոնք հնարավոր չէր ձեռք բերել դրամով, կամ էլ դրանց գինը չէր համապատասխանում դրանց իրական արժեքին: Նման մոտեցումը լիովին համապատասխանում էր կոմունիզմի գաղափարախոսությանը, որտեղ դրամը պետք է դադարեր որեւիցե դեր խաղալ բարիքների բաշխման գործում: Նախագծելով նման համակարգ` Կարլ Մաքսը եւ իր հետեւորդները հաշվի չէին առել մեկ կարեւոր հանգամանք. հնարավոր չէ մշակել բարիքների բաշխման համակարգ կյանքի բոլոր դեպքերի համար: Դա զարմանալի չէ. Մարքսի ժամանակ անապահով մարդկանց առօրյան այնքան աղքատիկ էր, որ նրանց միջեւ անհրաժեշտ ապրանքների բաշխման խնդիրը թվում էր ռուդիմենտար եւ քննարկման ոչ արժանի:
50-ականների կեսին ԽՍՀՄ-ում իրավիճակն այլ էր: Արդյունաբերական շրջանը հանգեցրեց արտադրության բուռն աճին, ինչն առաջացրեց ապրանքների բազմազանություն: Բացի այդ, սկիզբ դրվեց ետարդյունաբերական ժամանակաշրջանին, որտեղ մարդկանց մտավոր աշխատանքի ապրանքները սկսեցին ավելի մեծ դեր խաղալ: Բարիքների նման լայն ոլորտի բաշխումը պահանջեց բարդ համակարգի ստեղծում, սակայն նույնիսկ դա արդյունավետ չէր բոլոր դեպքերի համար: Այդ պատճառով էլ անխուսափելիորեն առաջացավ բյուրոկրատական կամայականություն: Կամենում էին իշխանությունները, թե ոչ, նրանք ստիպված էին պաշտոնյաներին իրավունք տալ որոշ դեպքերում ինքնուրույն որոշել՝ ում տալ եւ որքան: Այսպիսով` հիմք դրվեց  համակարգված կոռուպցիային: Բայց եթե սկզբում պաշտոնյաները դեռ զգուշանում էին պատժող առաջնորդի կերպարից, ապա աստիճանաբար բոլորին պարզ դարձավ, որ վախենալու պատճառ չկա: 70-ականների կեսերին ստեղծվեց մի իրավիճակ, երբ նույնիսկ կիրթ մտավորականն ամոթ չէր համարում տուն բերել մի բուռ ռադիոմասեր, ամառանոցի համար խողովակ կամ մի շիշ մաքուր սպիրտ: Ընդհանուր առմամբ, բաշխման ընդհանուր կաթսայից վերցնում էին բոլորը, ով որքան կարող էր տանել:
Եթե դիտենք ԽՍՀՄ-ի այն ժամանակվա լանդշաֆտը, պարզ է դառնում, որ որքան ցածր էր սոցիալիզմի ենթակառուցվածքի կազմակերպման մակարդակը, այնքան ավելի շատ էր կոռուպցիան հասնում մինչեւ ստորին կառույցներ եւ տեսանելի դառնում բոլորի համար: Կայսրության ծայրամասերում ոստիկանության ցանկացած աշխատակցի կարելի էր կաշառել, այն դեպքում, երբ Մոսկվայում կամ այլ խոշոր քաղաքներում ստիպված էին ազնվորեն վճարել տուգանքը` դրա հետ մեկտեղ ստանալով վկայականի “դակում”: Բայց դա չի նշանակում, որ Մոսկվայում կոռուպցիա չկար: Պարզապես “ստորին շերտը” ընդգրկված չէր դրանում: Բարիքները բաշխվում եւ վերաբաշխվում էին ավելի բարձր մակարդակով, եւ մարդիկ ակտիվորեն վաճառում էին բարիքների օգուտները` փոխելով մեկ բարիքը մյուսով: “Թատերական” կերակրամանը հնարավորություն էր տալիս լուծել դեֆիցիտ ապրանքների խնդիրը: Գործուղումների ժամանակ լավ հյուրանոցում տեղավորվելը փոխանակվում էր առանց հերթի ավտոմեքենա ձեռք բերելու օգնության հետ: Եվ այդպես շարունակ: Իշխանությունը գնում էր պաշտոնյաների հավատարմությունը` հնարավորություն տալով օգտվել “կերակրամանից”: ԽՍՀՄ իշխանությունների ողջ համակարգը հիմնված էր կանոնավորված կոռուպցիայի վրա: Անշուշտ, իշխանությունը ստեղծել էր նաեւ բոլոր հնարավոր վարագույրները եւ կանոնավոր կերպով իրականացնում էր բարիքների զանգվածային բաժանում, որպեսզի հասարակ ժողովուրդն իրեն չզգա անտեսված եւ չբողոքի:
Այդ պատճառով էլ խոսակցություններն այն մասին, որ կոռուպցիան վերջին ժամանակների “ձեռքբերում է”, առնվազն միամտություն են: Ռուսաստանը ժառանգել է այն ԽՍՀՄ-ից, որտեղ դա օրինականացված էր: Ներկայիս իշխանությունները ստիպված են շարունակել գնել պաշտոնյաների հավատարմությունը` արտոնելով մուտքը դեպի բարիքներ, քաղաքական կայունության ապահովման եւ պետության ամբողջականության համար: Նախկին բաշխիչ համակարգը գործ ուներ պետական /իսկ դա նշանակում է՝ ոչ ոքի/ սեփականության հետ, իսկ բարիքների հասանելիության ներկայիս համակարգն
իրավունք է տալիս բաշխել ուրիշի սեփականությունը, ինչը հասարակության մեջ դիտվում է ավելի ցավալի, սակայն ոչ զանգվածային բողոքներ եւ մերժումներ առաջացնելու աստիճան: Իսկ քանի դեռ դա այդպես է, կոռուպցիան երկրում շարունակելու է բարգավաճել:
Կան բազմաթիվ գաղափարներ, ինչպես պայքարել ներկայիս իրավիճակի դեմ: Սակայն այդ հիվանդության բուժման պարզ ձեւեր չկան. դա քրոնիկ վիճակ է, տեւում է շատ վաղուց եւ տվել է խոր մետաստազներ: Կոռուպցիան իրականություն է, որի մեջ նախկին ԽՍՀՄ-ի բոլոր պետությունների քաղաքացիները ստիպված են ապրել դեռ շատ երկար: Հատկապես դա վերաբերում է Ռուսաստանին` իր ծավալներով եւ բարդություններով:

О коррупции в России - Mediamax.am
В продолжение предыдущей темы, как и обещал, поговорим о высоком уровне коррупции в России, за которую постоянно достается нынешним властям. Непомерный рост коррупции приписывают именно нынешнему режиму. Считается, что конструкция, которую создали власти, основана на коррупционных механизмах и не может существовать без них.
Не собираюсь оправдывать полное неумение нынешних властей хоть как-то противостоять коррупции. К сожалению, дальше деклараций дело не сдвинулось. Однако причина того, что коррупция так глубоко въелась в конструкцию власти, лежит далеко за пределами 10-летнего периода правления Владимира Путина. Давайте вернемся в середину прошлого века и посмотрим, как обстояли дела в то время.
Как мы знаем, в Советском Союзе была распределительная система. Блага производились народом и распределялись чиновниками на основании некой системы принципов. Деньги в этой системе играли вторичную роль: было множество благ, которое невозможно было купить за деньги, либо их цена не соответствовала их субъективной ценности. Такой подход вполне соответствовал идее движения к коммунизму, где деньги должны были перестать играть какую-либо роль в распределении благ. Проектируя такую систему, Карл Маркс и его последователи не учли одну важную проблему: невозможно продумать систему распределения благ на все случаи жизни. Это неудивительно: во времена Маркса быт необеспеченных людей был настолько скудным, что задача распределения среди них тех товаров, которые им были необходимы, казалась рудиментарной и не стоящей обсуждения.
К середине 50-х годов в СССР ситуация уже была другой. Индустриальная эпоха привела к бурному развитию производства, что породило большое разнообразие товаров. Вдобавок, зарождалась пост-индустриальная эпоха, в которой продукты умственного труда людей начинали играть все большую роль. Распределение столь широкого спектра благ потребовало создания очень сложной системы, но даже она не была эффективной во всех случаях. Поэтому, с неизбежностью, возник чиновничий произвол. Хотели того власти или нет, они были вынуждены наделить чиновников правом в каких-то случаях самим решать, кому и сколько давать. Этим была заложена системная основа коррупции. Но если поначалу чиновники еще по инерции страшились образа вождя-карателя, то понемногу всем стало понятно, что бояться особо нечего. К середине 70-х сложилась ситуация, когда даже образованный интеллигент не считал зазорным принести с работы домой горсть радиодеталей, трубу для дачи или бутылочку чистого спирта. В общем, из общего котла распределения брали все, кто сколько мог унести.
Если посмотреть на ландшафт СССР того времени, то становилось понятно, что чем ниже был уровень организации инфраструктуры социализма, тем в большей степени коррупция доходила до низовых структур и была видна всем. В окраинах империи от любого сотрудника ГАИ можно было откупиться деньгами, в то время как в Москве или крупных городах приходилось честно платить штраф, да еще и получать «прокол» в права. Но это не значило, что в Москве коррупции не было. Просто в нее не были вовлечены «низы». Блага распределялись и перераспределялись в более верхних эшелонах, и люди активно торговали доступом к благам, меняя одни блага на другие. Доступ к «театральной» кормушке позволял решать вопросы с дефицитными продуктами. Возможность устраивать в хорошую гостиницу во время командировок обменивалась на помощь в покупке автомобиля без очереди. Ну и так далее. Власть покупала лояльность чиновников, давая им слабо регламентированный доступ к «кормушкам». Вся система власти в СССР была построена на канонизированной коррупции. Правда, власть построила всевозможные ширмы и регулярно устраивала массовую раздачу благ, чтобы простой народ не чувствовал себя обделенным и не протестовал.
Поэтому разговоры о том, что коррупция – это «завоевание» последнего времени, выглядят по меньшей мере наивными. Россия унаследовала ее от СССР, в которой она была узаконена. Нынешняя власть вынуждена продолжать покупать лояльность чиновников, давая им доступ к благам, для обеспечения политической стабильности и целостности страны. Прежняя распределительная система имела дело с государственной (а значит – ничьей) собственностью, а нынешняя система доступа к благам дает право перераспределения чужой собственности, что воспринимается обществом намного болезненнее, но не настолько, чтобы вызвать массовое неприятие и протест. А пока это так, коррупция в стране будет процветать.
Есть множество идей, как побороть нынешнюю ситуацию. Но простых решений для лечения этой болезни нет: она хроническая, длится уже долго и дала глубокие метастазы. Коррупция - это реальность, в которой всем гражданам стран бывшего СССР прийдется жить еще долго. Особенно это касается России, с ее масштабами и сложностями.