Թոմասը, Թոմը եւ Բրոդսկու «շողքը» - Mediamax.am
90-ականների սկզբին ես, ինչպես եւ իմ սերնդակիցներից շատերը, տարված էի Իոսիֆ Բրոդսկիով: Այսօր էլ նրան համարում եմ մեծագույն պոետ եւ երազում, որ մի օր ժամանակ կունենամ առանձնանալ նրա բանաստեղծությունների հաստափոր հատորի հետ, որին ամեն օր նայում եմ գրապահարանիս կողքով անցնելիս:
90-ականների սկզբին, իհարկե, չէի պատկերացնի, որ 25 տարի անց Երեւանում ոչ միայն կտեսնեմ Բրոդսկու ընկերներից մեկին, այլեւ նրա հետ հանդիպում կվարեմ:
2017 թվականի մայիսին զանգ ստացա իմ լավ բարեկամ, Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասից: Ասաց, որ հունիսին Հայաստան է հրավիրել լիտվացի հայտնի բանաստեղծ եւ թարգմանիչ Թոմաս Վենցլովային եւ առաջարկեց, որ վարեմ նրա հետ հանդիպումը Mirzoyan Library-ում: Իհարկե, համաձայնեցի: Ինչպես կարելի էր հրաժարվել հանդիպումից մի մարդու հետ, ով ընկերություն է արել Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Իոսիֆ Բրոդսկու եւ Չեսլավ Միլոշի հետ:
Հանդիպման ժամանակ Վենցլովան ներկայացրեց «Լիտվական նոկտյուռն» բանաստեղծության պատմությունը, որը Բրոդսկին իրեն է նվիրել: Ասաց, որ
Բրոդսկին սկսել էր այդ բանաստեղծությունը դեռ Խորհրդային Միությունում, անավարտ էր թողել, հետո ԱՄՆ-ում կրկին վերադարձել էր դրան եւ ավարտել:
«Բավական հաճախ էր ինձ զանգում՝ տարբեր մանրամասներ ճշտելու համար: Բանաստեղծության մեջ նա հիշատակում է լիտվացի օդաչուներ Դարիուսին եւ Գերենասին, որոնք 1933 թվականին ԱՄՆ-ից թռչեցին Լիտվա եւ վախճանվեցին Գերմանիայի տարածքում: Մասնավորապես, Բրոդսկին հարցնում էր, նրանք մոնոպլա՞ն էին վարում, թե բիպլան: Երբ բանաստեղծությունն ավարտեց, զանգահարեց ինձ եւ կարդաց: Իհարկե, ինձ շատ հաճելի է, որ Բրոդսկին ինձ նման բանաստեղծություն է նվիրել», - պատմում էր նա:
Թոմաս Վենցլովան եւ Թոմ Սթոփարդը
Իսկ 2000-ականների սկզբին ես բաց թողեցի Բրոդսկու հետ անուղղակի կապ ունեցող մեկ այլ Թոմի հետ ծանոթանալու հնարավորությունը: Բրյուսելում էի, ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի ամենամյա Brussels Forum-ին: Ընդմիջումներից մեկի ժամանակ նկատեցի, որ ընդդիմադիր բելառուս պատվիրակները զրույցի են բռնվել պատկառելի տարիքի մի տղամարդու հետ: Մեկ էլ հասկացա, որ հայտնի անգլիացի դրամատուրգ Թոմ Սթոփարդն է:
Սթոփարդը հայտնի դարձավ 1966 թվականին, երբ լույս տեսավ նրա «Ռոզենկրացն ու Գիլդենշտերնը մահացած են» պիեսը: Մի քանի տարի անց Բրոդսկին թարգմանել էր այն:
«Բրոդսկուն հանդիպել եմ մի անգամ՝ նրա հրատարակչի կազմակերպած ընդունելության ժամանակ: Նա ասաց, որ թարգմանել է իմ պիեսը։ Շատ
շոյված եւ շփոթված էի: Դա նրա Նոբելյան մրցանակ ստանալուց մի քանի շաբաթ անց էր», - ժամանակին պատմել էր Սթոփարդը:
Մի պահ որոշեցի մոտենալ նրան եւ ծանոթանալ, բայց հետո ամաչեցի ու բավական երկար հեռվից հետեւում էի նրա եւ բելառուսների զրույցին: Հետո որոշեցի, որ կմոտենամ հաջորդ ընդմիջման ժամանակ, բայց այլեւս դահլիճում Թոմ Սթոփարդին չտեսա:

Томас, Том и «тень» Бродского - Mediamax.am
В начале 90-х, как и многие мои сверстники, я был увлечен Иосифом Бродским. И сегодня я считаю его величайшим поэтом и мечтаю, что однажды у меня будет время уединиться толстым томом его стихов, купленным много лет назад.
В начале 90-х, я, конечно, не мог предположить, что через 25 лет в Ереване не только увижу одного из друзей Бродского, но и проведу с ним встречу.
В мае 2017 года позвонил мой хороший друг, посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас. Он пригласил в Армению известного литовского поэта и переводчика Томаса Венцлову и предлагал мне провести встречу с ним в Mirzoyan Library. Конечно, я согласился. Как можно было отказаться от встречи с человеком, который дружил с нобелевскими лауреатами Иосифом Бродским и Чеславом Милошем?
На встрече Венцлова рассказал историю стихотворения «Литовский ноктюрн», которое Бродский посвятил ему. Бродский начал писать его еще в Советском Союзе, потом забросил и вернулся к нему уже в годы жизни в США.
«Он часто звонил мне для уточнения различных деталей. В стихотворении он упоминает литовских авиаторов Дариуса и Геренаса, которые в 1933 совершали трансатлантический перелет из США в Литву и разбились над Германией. Бродский спрашивал - они летели на моноплане, или биплане? Когда он завершил стихотворение, то позвонил мне и прочитал его. Конечно, мне очень приятно, что Бродский посвятил мне такое произведение», - рассказывал он.
Томас Венцлова и Том Стоппард
А вот в начале 2000-х я упустил возможность познакомиться с другим Томом, косвенно связанным с Бродским. Я был в Брюсселе на ежегодном форуме Немецкого фонда Маршалла США и во время одного из перерывов заметил, что делегаты от белорусской оппозиции оживленно беседуют с пожилым мужчиной. Пригляделся и понял, что это известный английский драматург Том Стоппард.
Стоппард стал известен в 1966 году, когда вышла его пьеса «Розенкранц и Гильденштерн мертвы». Несколько лет спустя Бродский перевел ее.
«Я встречался с Бродским лишь однажды - на приеме, организованном его издателем. Он сказал, что перевел мою пьесу. Я был очень польщен и смущен. Это было через несколько недель после получения им Нобелевской премии», - рассказывал в свое время Стоппард.
Я хотел подойти, представиться и познакомиться, но потом застеснялся и издалека наблюдал за разговором Стоппардом с белорусами. Потом твердо решил, что подойду во время следующего перерыва, но больше Тома Стоппарда я не увидел.