21-րդ դարը եւ Հայաստանը - Mediamax.am
«Ազատություն վախից, նվաստացումներից, աղքատությունից, հիվանդություններից, ազատություն բոլորի համար. այսպիսին է մեր այսօրվա զարգացման նպատակը: Միաժամանակ, դրանք միայն բարձրարժեք խոսքեր չեն, այլ` ցանկացած խելամիտ ու ժամանակակից մարդու պահանջմունքները»:
ՌԴ նախագահ Դ. Մեդվեդեւի ելույթից` արված Ռուսաստանում ճորտատիրական իրավունքի վերացման 150-ամյակին նվիրված կոնֆերանսում (02.03.2011):
Վերջին ժամանակներս ինձ ավելի հաճախակի է սկսել թվալ, որ մեր Հայաստանը, որը նույնիսկ խորհրդային ժամանակահատվածում երբեք չի եղել գետնախորշ գավառ, ոչ միայն լճացել է, այլեւ դառնում է 21-րդ դարի հիմնական միտումներին հակասող հետադիմական գաղափարախոսությունների արգելավայր: Հենց այդ պատճառով Հայաստանում, ավելի ճիշտ` մեր պաշտոնական ԶԼՄ-ներում, Մեդվեդեւի այս ելույթը մնացել է աննկատ, մինչդեռ այլ` ոչ այնքան ծրագրային ելույթները ոչ միայն առատորեն մեջբերվում են, այլեւ` անողոք պատճենվում:
Եվ արդեն ակնհայտ է, թե ինչու իրենց ռուսամետ համարող մեր քաղաքական գործիչները այդպես քննադատորեն ընդունեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մ. Յովանովիչի ելույթը քաղաքացիական հասարակության կայացման մասին: Չէ՞ որ ազատության մասին խոսքերն այնքան էլ սովորական չէ լսել Մոսկվայից, իսկ ահա Արեւմուտքից... դրանք արդեն «թշնամական ձայներ են, իսկ մեր շուրջ հյուսվում են տիեզերական դավադրության ցանցեր»: Իհարկե, ազատ եւ որպես քաղաքացի ակտիվ մարդը հաստատված կարգերի հիմնական սպառնալիքն է:
Այդ պատճառով ցանկանում եմ շարունակել մեջբերումը ՌԴ նախագահի նույն ելույթից. «չի կարելի ազատությունը հետաձգել եւ չի կարելի վախենալ ազատ մարդուց, ով ինչ-որ ոչ ադեկվատ կերպով է տնօրինում իր ազատությունը: Դա ճանապարհ է դեպի փակուղի»:
Ավելին. «պետք է հիշել, որ պետությունը ոչ թե զարգացման նպատակ է, այլ` զարգացման գործիք: Եվ միայն ողջ հասարակության ներգրավումը այդ գործընթացներին կարող է տալ դրական ճիշտ արդյունք: Եվ միայն այդ դեպքում մենք հաջողության հնարավորություններ ունենք»: Ի դեպ, արդյո՞ք այդ մասին չէր խոսում ԱՄՆ դեսպանը:
Հնարավոր է` ամեն ինչ ավելի պարզ է. մերոնք գրքեր չեն կարդում, օտար լեզուներով (այդ թվում նաեւ գրագետ ռուսերենով) չեն խոսում, համակարգչից չեն օգտվում, իսկ ինտերնետն ընկալում են որպես մոգական թռչող գորգ: (Բացառիկ դեպքերին խնդրում եմ չանհանգստանալ): Դա է պատճառը, որ հայրենական քաղաքական գործիչների «ագրեսիվ-հեզ մեծամասնությունը» դեռեւս բարեհաջող մնում է ինչ-որ մի տեղ 20-րդ դարում` չտեսնելով, որ 21-րդ դարն արդեն անցել է «զրոյականները» եւ սրընթաց թափ է հավաքում...
Այդ պատճառով, կառավարությանը սազական չէ հապճեպ ընդունել ինչ-որ օրենքներ, որոնք մեր հին-նոր ՊԱԿ-ին պարտավորեցնում են ապահովել երկրի տեղեկատվական անվտանգությունը: (Միայն թե պետք չէ դիմել տեղեկատվական պատերազմներին. սազական չէ դյուցազուններին): Այդ պատճառով կցանկանայի հիշեցնել. արաբական երկրներում հեղափոխությունները տեղի են ունենում ոչ թե այն պատճառով, որ ի հայտ է եկել ինչ-որ մոգական Ֆեյսբուք, որը «ապակայունացնում» է երկիրը ինչպես «տրոյան» վարակը: Պարզապես ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաները վերջնականապես ու անդարձ քանդում են երկրի հիմնական մենաշնորհը` տեղեկատվական մենաշնորհը: Այդ մենաշնորհը ենթադրում էր վերահսկողություն «երեքից ոչ ավել» սկզբունքով, իսկ ի՞նչ անել, եթե մարդը, տանը նստելով համակարգչի առջեւ, կարող է շփվել տասնյակ, հարյուրավոր, երբեմն` հազարավոր համախոհների կամ հակառակորդների հետ: Ինչպե՞ս սահմանափակել այդ «ազատությունը բոլորի համար»: Չէ՞ որ 21-րդ դարի հիմնական միտումը ազատությունն է բոլորի համար: Եվ Հայաստանը, իր ուժերի ներածի չափով, սատարում է այդ միտումների զարգացմանը, քանի որ միայն այդ դեպքում կիրականացվեն մեր ազգային ձգտումները, ու նախեւառաջ` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատությունը:
Կցանկանայի մեր քաղաքական գործիչներին ծանոթացնել Ռուսաստանի նախագահի եւս մեկ հայտարարությանը. «ազգը կենդանի օրգանիզմ է, այլ ոչ թե գերիշխող գաղափարներ արտադրող մեքենա: Այն չի կարող գոյատեւել պտտած պնդօղակների վրա: Ակնհայտ է նաեւ, որ ավելորդ խիստ կարգերը, վերահսկողների ավելցուկը հաճախ չեն հանգեցնում բարու հաղթանակին; իսկ եթե ժամանակակից ոճով արտահայտվեմ` ոչ թե կոռուպցիայի նկատմամբ հաղթանակին, այլ` դրա ուժեղացմանը, ոչ թե համակարգի զարգացմանը կամ կառավարման որակի բարելավմանը, այլ` կառավարման վատթարացմանը»: Դա նշանակում է, որ երկրում ինչ-որ որակական փոփոխությունների կարելի է հասնել` հրաժարվելով 20-րդ դարի տոտալիտար կառավարման ապականված պատրանքից, որն իր ժողովրդին դիտարկում էր որպես հպատակներ, այլ ոչ թե որպես ազատ եւ գիտակից քաղաքացիների հանրություն:
Այդ պատճառով հիշեցնեմ, որ Ֆեյսբուքի ստեղծման պատճառներից մեկը ցանցի ստեղծող Ցուկերբերգի համար հարվարդյան հեղինակավոր ուսանողական ակումբի անդամ դառնալու դասակարգային անհնարինությունն էր: Պատանեկան այդ հայտնագործության անսահման տարածվածությունը նշանակում է, որ մարդը կրկին նվաճում է նաեւ այն, ինչը Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության երկրորդ կարգախոսն էր` Հավասարություն: Իսկ արդյո՞ք դրան չեն ձգտում արաբական նոր հեղափոխականները: Եվ բացարձակ ակնհայտ է, որ մեծ զոհերի, սխալների ու տառապանքների գնով, սակայն աշխարհն ապրելու է ավելի արդար սկզբունքներով, քան 20-րդ դարում:
Ես այսքան շատ եմ մեջբերում Դ. Մեդվեդեւին` ոչ միայն հույս չունենալով, որ նրանք, ում ուղղված են իմ մտորումները, կկարդան այս ելույթը, այլեւ որպես նախազգուշացում նրանց, ում թվում է, թե երկիրը «սառեցնելու» փորձերը օժանդակություն կստանան Ռուսաստանի կողմից: Չնայած նոր Ռուսաստանի համար սովորական աշխարհաքաղաքական տատանումներին ու գաղափարական հարձակումներին, նախագահ Մեդվեդեւը, ինչպես նա անվանում է, «աստիճանաբար, սակայն անշեղորեն» երկիրը տանում է ժամանակակից պետության փոխակերպվելու ճանապարհով (ամեն դեպքում, այդպիսի հույս ունեն Ռուսաստանի ընկերները), որի հիմնական առաքելությունը ազատ մարդու բարօրությունն է: Չէ՞ որ խոսելով համաեվրոպական արժեքների հումանիզմի մասին` ի նկատի ունեն հենց այդ կանխադրույթը: Իսկ 21-րդ դարում մեր աչքի առջեւ այն դառնում է համաշխարհային:
Դեռ անտիկ ժամանակաշրջանում ձեւակերպվել էր աշխարհի եւ մարդու փոխհարաբերությունների, ըստ իս, ամենաճկուն սկզբունքը. «մարդը գոյություն ունեցող բոլոր իրերի չափանիշն է...»: Միայն յուրաքանչյուր մարդու ինքնազգացողությունը, իրականության նրա ընկալումն ու գնահատումը, որում նա ապրում է, թույլ կտան դատել պետության եւ հասարակության մասին:
Տագնապի զգացումը, որն այսօր պատել է Հայաստանը, պետք է բարձրագույն իշխանություններին հուշի. ժամանակը չի սպասում, ժամանակն է ապրել եւ կառավարել մարդկայնորեն: Հուսով եմ, նրանք հասկանում են` ինչ է դա նշանակում…
Նաիրա Մելքումյանը «Այբենգիր» հրատարակչության հիմնադիր-տնօրենն է: 1997-2002թթ. զբաղեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳ նախարարի պաշտոնը, 2002-2007թթ. եղել է «Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն:

«21 век и Армения» - Mediamax.am
«Свобода от страха, от унижений, от бедности, от болезней, свобода для всех – такова наша сегодняшняя цель развития. При этом это не просто высокие слова – это потребность любого разумного и современного человека».
Из выступления Президента РФ Д.Медведева на конференции, посвящённой 150-летию отмены крепостного права в России (02.03.2011)
В последнее время мне все чаще кажется, что наша Армения, которая даже в советское время никогда не была захолустной провинцией, находится не просто в застое, а становится заповедником реакционных  идеологий, противоречащим основным тенденциям  21 века. Именно поэтому в Армении, а точнее, в наших официальных СМИ это выступление Медведева осталось незамеченным, а ведь иные, не столь программные выступления не только обильно цитируются, но даже нещадно копируются.
И уже очевидно, почему наши политики, считающие себя пророссийскими, так критически восприняли выступление посла США в Армении М.Йованович о становлении гражданского обшества. Ведь слова о свободе как-то непривычно слышать из Москвы, ну а с Запада - да это же «вражьи голоса, а вокруг нас плетутся сети вселенского заговора». Конечно, свободный и граждански активный человек - главная угроза устоявшимся порядкам.
Вот поэтому хочу продолжить из той же речи президента РФ: «нельзя откладывать свободу на потом и нельзя бояться свободного человека, который каким-то неадекватным образом распорядится своей свободой. Это путь в тупик».
И еще: «надо помнить о том, что государство является не целью развития, а инструментом развития. И только включение всего общества в эти процессы может дать правильный положительный эффект. И только в этом случае мы имеем шансы на успех». Кстати, не об этом ли говорила и посол США?
А может, все проще - наши же книг не читают, на иностранных языках (в том числе грамотно даже  на русском) не говорят, не пользуются компьютером, а интернет воспринимают как  волшебный ковер-самолет. (Исключительные случаи прошу не беспокоиться!) В  этом-то причина, что отечественное «агрессивно-послушное большинство» политиков все еще благополучно остается где-то в конце 20-го века, не ведая, что 21 век уже перевалил «нулевые» и стремительно набирает скорость…
И поэтому не к лицу правительству поспешно принимать какие-то законы, обязывающие  наше новое-старое КГБ обеспечивать информационную безопасность страны! (Только не надо апеллировать к информационным “баталиям” - не барское это дело!) Поэтому хочу напомнить - в арабских странах революции происходят не потому, что появился какой-то магический Фейсбук, который «дестабилизирует» страну как вирус-троян. Просто современные информационные технологии окончательно и бесповоротно разрушают основную монополию государства - монополию на информацию. Эта монополия предполагала контроль  по принципу «больше трех не собираться»,  а что же делать, когда человек, сидя дома перед компьютером, может общаться с десятками, сотнями, а порой и тысячами соратников или оппонентов? Как ограничить эту «свободу для всех»? А ведь свобода для всех  и есть главный тренд 21 века. И Армения должна в меру своих сил поддерживать развитие этих тенденций, ведь только тогда и будут реализованы наши национальные чаяния, и прежде всего свобода народа Нагорного Карабаха.
Хочу познакомить наших политиков с еще одним заявлением президента России: «нация является живым организмом, а не машиной для воспроизводства господствующих идей. Она не может держаться на закрученных гайках. И очевидно также то, что избыточно суровые порядки, избыток контролёров обычно ведёт не к торжеству добра; а если выражаться современным стилем, не к победе над коррупцией, а к её усилению, не к развитию системы, не к повышению качества управления, а к деградации управления». Это означает, что добиться каких-то качественных изменений в государстве  можно только отказавшись о т порочной иллюзии тоталитарного управления 20 века, рассматривающего свой народ как подданых, а не как сообщество свободных и сознательных граждан.
И поэтому напомню,что  одной из причин создания Фейсбука была кастовая невозможность для его создателя Цукерберга стать членом какого-то престижного гарвардского студенческого клуба. Безграничная популярность этого юношеского изобретения означает, что человек вновь завоевывает еще и то, что было вторым из лозунгов Великой Французской революции  - Равенство. А не этого ли добиваются новые арабские революционеры ? И совершенно очевидно, что путем больших  жертв, ошибок и страданий, но мир будет жить  по более справедливым  принципам, чем это было в 20-м веке.
Я так обильно цитирую Д. Медведева, не только не надеясь, что те, к кому обращены мои размышления, станут читать это выступленив, но и в качестве предупреждения тем, кому кажется, что попытки «заморозить» страну получат поддержку в России. Несмотря на обычные  для новой  России геополитические колебания и идеологические метания, президент Медведев, как он это называет, «постепенно , но неуклонно» ведет страну по пути  преобразований в современное государство (во всяком случае, на это рассчитывают друзья России), главной миссией которого  является благополучие свободного человека. Ведь говоря о гуманизме общеевропейских ценностей,  имеют в виду именно этот постулат. А в 21-м веке на наших глазах он становится общемировым.
Еще в античные времена был сформулирован, по-моему, наиболее емкий принцип взаимоотношений мира и человека: «человек - мера всех вещей существующих.. .» Только самоощущение каждого человека, его восприятие и оценка реальности, в которой он живет, позволяет судить о государстве и обществе.
Чувство тревоги, которое сегодня охватило Армению, должно подсказать власть предержащим: время не ждет, пора жить и управлять по-человечески. Надеюсь, они понимают, что это значит…
Наира Мелкумян - директор-учредитель издательства «Айбенгир». С 1997 по 2002 год была министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики, с 2003 по 2007 гг. - исполнительным директором фонда «Айастан».