USAID-ի փակման «ողբը», մեդիաների ինքնաբավության հրամայականը եւ ամենօրյա չարչարանքը - Mediamax.am
ԱՄՆ նոր վարչակազմի իշխանության գալուց եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID)՝ Դոնալդ Թրամփի եւ Իլոն Մասկի թիրախում հայտնվելուց հետո Հայաստանում քննարկումներ են գնում այն մասին, որ ամերիկյան օգնության սառեցումը կամ դադարեցումը անխուսափելիորեն վնասելու է նաեւ հայկական մեդիային:
Ինչպես միշտ, նորմալ քննարկում տեղի չի ունենում: Մի բեւեռում գտնվողները չարախնդում են. «գրանտակերների վերջը եկավ»: Մյուս բեւեռի «հնաբնակները» գուժում են, որ «այլեւս անկախ մեդիա չենք ունենալու»: Ու գրեթե ոչ ոք չի խոսում այն մասին, որ իրապես անկախ մեդիան պետք է ֆինանսապես ինքնաբավ լինի:
Երբ 26 տարի առաջ ստեղծում էինք Մեդիամաքսը, ինքնաբավության հասնելը (դա տեղի ունեցավ գործունեության մեկնարկից մոտ 6 ամիս անց) մեզ համար անկյունաքարային էր: Այն ժամանակ մենք սոսկ լրատվական գործակալություն էինք, եւ մեզ ասում էին, որ հայկական փոքր շուկայում արդեն 4 կայացած գործակալություն կա, եւ մենք մրցակցությանը չենք դիմանա: Բայց մենք ամենասկզբից սկսեցինք մատուցել ծառայություններ, որոնք տարբերվում էին շուկայում եղածներից, եւ դա նպաստում էր ոչ միայն Մեդիամաքսի հեղինակության բարձրացմանը, այլեւ գումար վաստակելուն:
Ստեղծվելուց մոտ 5 տարի անց մենք հասկացանք, որ ինտերնետի զարգացումը եւ տարածումը վաղ թե ուշ «սպանելու է» զուտ բաժանորդագրային մոդելը, որի վրա կառուցված էր բոլոր գործակալությունների գործունեությունը: Այդպես՝ 2006 թվականին ստեղծվեց www.Banks.am կայքը, որի նպատակներից մեկն այն ժամանակ մարդկանց ֆինանսական գիտելիք տրամադրելն էր: Banks.am-ը եկամտաբեր դարձավ ստեղծումից մի քանի ամիս անց, իսկ այսօր՝ գրեթե երկու տասնամյակ անց, այն ոչ միայն գործարար եւ ֆինանսական տեղեկատվության Հայաստանի ամենահարգված հարթակն է, այլեւ Մեդիամաքս մեդիա ընկերության ֆինանսական անկախությունն ապահովող հենասյուներից մեկը:
2019 թվականին գրել էի Անհատույց տարածքներն ու «խեղճ» մեդիան սյունակը, որի համար շատ քննադատվեցի որոշ գործընկերների կողմից: Բայց այսօր էլ պատրաստ եմ ստորագրել այն ժամանակ գրածս յուրաքանչյուր բառի տակ, քանի որ որեւէ մեկը չի կարող ինձ բացատրել՝ ինչո՞ւ Մեդիամաքսը պետք է շուկայական վարձավճար վճարի իր զբաղեցրած տարածքի համար, իսկ այլ մասնավոր մեդիաներ պետությունից անվճար կամ խորհրդանշական գնով տարածք ստանան եւ աղմուկ բարձրացնեն պայմանների փոփոխության դեպքում:
Փոքր դրամաշնորհները, որոնք ժամանակ առ ժամանակ ստանում ենք կոնկրետ նախագծերի իրականացման համար (օրինակ՝ Կոտրելով պատնեշները), երբեք չեն գերազանցել մեր տարեկան հասույթի 1-2 տոկոսը: Մնացած 98-99 տոկոսը Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը վաստակում է ամենատարբեր եղանակներով՝ գովազդի վաճառք, գործընկերային հրապարակումներ եւ հատուկ նախագծեր, մեդիայի մոնիտորինգ եւ վերլուծություն: Դրա արդյունքում 1999-2024թթ. ընթացքում Մեդիամաքսի վճարած հարկերի եւ այլ պարտադիր վճարների ընդհանուր ծավալը կազմել է 724.5 միլիոն դրամ, որից 348.7 միլիոնը (մոտ 48%) կազմել են ուղղակի հարկերը:
Արդեն չորրորդ տարին է, ինչ ունենք Mediamax Premium հարթակը, որի բաժանորդները փոքր գումար դիմաց շաբաթը երկու անգամ ինձնից նամակներ են ստանում: Չեմ ասի, որ այստեղից մեծ եկամուտ ունենք, բայց կրկին՝ այլընտրանքային աղբյուր է:
Մի քանի ամիս է, ինչ գործում է մեր առցանց գրախանութը, որը եւս հավելյալ եկամուտ է ապահովում:
Առաջիկայում նոր պրոդուկտներ ենք գործարկելու, որոնք նորություն են լինելու հայաստանյան շուկայում:
Այս ամենը ներկայացնում եմ ոչ թե «գլուխ գովելու», այլ ցուցադրելու համար, որ ցանկության դեպքում Հայաստանում կարելի է ինքնաբավ մեդիա ստեղծել ու զարգացնել: Այո, դա ամենօրյա դժվարին եւ «սեւագործ» աշխատանք է պահանջում, բայց նույն դժվարություններն այսօր աշխարհում ունեն բոլոր որակյալ մեդիաները եւ հենց դա է ստիպում նրանց ստեղծագործ լինել ու հանդես գալ նոր գաղափարներով:
Իմ խորին համոզմամբ, անկախ կարող է կոչվել միայն այն մեդիան, որն ինքնաբավ է եւ ֆինանսական կախում չունի պետությունից, քաղաքական կուսակցություններից, տնտեսական խմբերից, օտարերկրյա կառավարություններից եւ հիմնադրամներից: Բացառություն կարող են լինել միայն նիշային մեդիաները: Օրինակ, հստակ է, որ հետաքննական լրագրությամբ զբաղվող Hetq.am-ը չունի իր բովանդակությունը մոնետիզացնելու նույն ազատությունը, որն ունենք մենք: Բայց եթե խոսքը գնում է ընդհանուր ուղղվածության մեդիաների մասին, ապա դրանք բոլորը պետք է գործեն շուկայական տրամաբանությամբ: Կամ՝ չգործեն:

The “lament” over USAID, the imperative of media self-sufficiency, and the daily struggle - Mediamax.am
The “lament” over USAID, the imperative of media self-sufficiency, and the daily struggle
8867 views
After the new U.S. administration took office and the United States Agency for International Development (USAID) became a target of Donald Trump and Elon Musk, debates have surfaced in Armenia over whether the suspension or termination of U.S. aid will inevitably harm the country’s media landscape.
As usual, no normal discussion was held. One pole is gloating: “The end of the “grant-eaters” has come,” while the “old-timers” at the other pole warn, “We will no longer have independent media.” And almost no one is talking about the fact that truly independent media must be financially self-sufficient.
When we founded Mediamax 26 years ago, achieving self-sufficiency (this happened about 6 months after the launch of the activity) was a cornerstone for us. At the time, we operated solely as a news or wire agency, and were warned that with four established agencies already serving Armenia’s small market, we wouldn’t survive the competition. However, from the outset, we focused on offering services that stood apart from the existing ones, and this contributed not only to increasing Mediamax’s reputation, but also to making money.
About five years after Mediamax was founded, we realized that the development and expansion of the Internet would sooner or later “kill” the traditional subscription-based model on which all news agencies relied. Thus, in 2006, we created www.Banks.am, with one of its goals at that time being to enhance financial literacy among the public. Banks.am became profitable within months, and today, nearly two decades later, it is not only Armenia’s most respected platform for business and financial information, but also one of the pillars of Mediamax Media Company’s financial independence.
In 2019, I wrote the column “Gratuitous spaces and the “poor” media,” which drew heavy criticism from some colleagues. Yet even today, I stand by every word I wrote, because no one can explain why Mediamax should pay market rent for its office space, while other private media outlets receive space from the state for free or at a symbolic price and make a fuss when the conditions change.
The small grants we occasionally receive for specific projects have never exceeded 1-2% of our annual revenue. Mediamax Media Company earns the remaining 98-99% in different ways: advertising sales, “native” content and special projects, media monitoring and analysis. As a result, between 1999 and 2024, Mediamax paid a total of 724.5 million drams in taxes and other mandatory payments, of which 348.7 million drams (approximately 48%) were direct taxes.
For four years now, we have operated the Mediamax Premium platform, where subscribers receive twice-weekly emails from me for a small fee. While it is not a major revenue stream, it serves as an alternative source of income.
Our online bookstore, launched just a few months ago, has already begun generating extra revenue.
Looking ahead, we are preparing to introduce new products that will be new to the Armenian market.
I share all of this not out of pride, but to show that if desired, self-sufficient media can be created and sustained in Armenia. Yes, it requires daily hard work, a true laborer’s effort, but the same challenges exist for quality media worldwide, and these pressures drive creativity and push media outlets to come up with new ideas.
I firmly believe that only self-sufficient media, free from reliance on the government, political parties, economic groups, foreign governments and foundations can be called independent.
The only exception is niche media. For instance, it is clear that Hetq.am, which is engaged in investigative journalism, does not have the same freedom to monetize its content as we do. However, when it comes to general media, they should all operate according to market principles, or not operate at all.