Սոչիում կայացած վերջին հանդիպման ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվեցին ձեռնարկել վաղուց հասունացած կոնկրետ քայլեր վստահության ամրապնդման համար: Շփման գծում տեղի ունեցած եւս մեկ ողբերգական միջադեպի լույսի ներքո, որի արդյունքում ադրբեջանցի դիպուկահարի գնդակից զոհվեց 20-ամյա հայ զինծառայող Գրիգոր Շախկյանը, կողմերը որոշեցին, որ այսուհետ նմանօրինակ յուրաքանչյուր միջադեպ ենթարկվելու է մանրամասն քննության ԵԱՀԿ-ի կողմից: Բացի այդ, հակամարտող կողմերը պայմանավորվեցին կատարել ռազմագերիների ու վիրավորների փոխանակում:
Մինչդեռ Հայաստանին ու Ադրբեջանին պետք էր շնորհավորել այդ հաջողության առիթով, Ադրբեջանի քաղաքականության ավելի ցածրաստիճան ներկայացուցիչների եւ Բաքվի հետ կապված ոչ կառավարական կազմակերպությունների արձագանքը սադրիչ էր: Հայտարարություն էր տարածվել, որ այդ համաձայնագիրը հաջողված է միայն հայաստանյան կողմի համար, եւ «870 000 ներքին տեղահանվածներ» այժմ ստիպված կլինեն ավելի երկար սպասել տուն վերադառնալուն: Մի կողմ թողնելով թվերի անսահման չափազանցման հանգամանքը /ԽՍՀՄ-ում մարդահամարը երբեք այդպիսի թվեր չի հաշվարկել/ եւ նույնիսկ միավորելով բոլոր վիճահարույց տարածքներն ու էթնիկ խմբերը` այդ ցուցանիշը լավագույն դեպքում հավասար կլինի այն անձանց թվին, որոնց Ադրբեջանը տեղակայել է փախստականների համար նախատեսված հատուկ ճամբարներում: Այդպիսի հայտարարությունները հիմնված են միջնադարյան այն մտածողության վրա, որ մի կողմը հաղթանակ կարող է տանել միայն մյուսի պարտության դեպքում: Այդ տրամաբանության համաձայն, այն ամենը, ինչ կարող է հանգեցնել խաղաղ լուծման եւ ենթադրում է փոխզիջում, երկարացնում է ցավը: Փոխարենը ժամանակակից պատմությունը ցույց է տալիս, որ տեղի բնակչության կամքին դեմ ուղղված պատերազմները միշտ ծնում են այնպիսի իրավիճակ, որում թաքնված են շատ մեծ ռիսկեր անկանխատեսելի երկարաժամկետ հետեւանքներով, որոնք հիմնականում հանգեցնում են բոլոր կողմերի պարտությանը:
Ահա ինչու Սոչիի հայտարարությունը լավ նորություն է թե ներքին տեղահանվածների, թե փախստականների համար: Դա նշանակում է փոքր, սակայն կոնկրետ եւ կարեւոր քայլ խաղաղության ուղղությամբ: Ես հանդիպել եմ մի քանի փախստականների Ղարաբաղում եւ Հայաստանում, եւ նրանց տառապանքներն ու պատմության ցավերը հասկանալի պատճառ են Ադրբեջանի նկատմամբ անվստահության եւ նույնիսկ ատելության համար: Սակայն այդ բոլոր նախադրյալների մեջ առկա է ցանկություն, որն ամեն ինչից ուժեղ է. “իմ երեխաներին թույլ չտաք վերապրել այդպիսի տանջանքներ”: Այստեղ կարող է լինել միայն մեկ ճանապարհ, որը թույլ կտա բացահայտել ճշմարտությունը թե հարկադրաբար տեղահանվածների, թե փախստականների համար` խաղաղություն:
Գերմանիան` մի երկիր, որը ես ամենալավն եմ ճանաչում, վերջին հարյուր տարվա ընթացքում սանձազերծել էր բազմաթիվ պատերազմներ, որոնց մեծամասնությունը` հարեւան Ֆրանսիայի հետ: Փախստակաների եւ ներքին տեղահանվածների տառապանքները համադրելի եւ նույնիսկ ավելի մեծ էին, քան ղարաբաղյան հակամարտության գոտում: Դպրոցներում երեխաներին սովորեցնում էին, որ նրանց հարեւանները չար են եւ պետք է մահանան: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ողբերգությունից հետո մենք հասկացանք, որ պետք է վերջ տալ անվերջ պարտություններին եւ անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել վստահություն կառուցելու ուղղությամբ` ինչպես դա արվեց Սոչիում:
Եվրոպական Համայնքների (ավելի ուշ` ԵՄ) առեւտրային համաձայնագրերից միայն 20 տարի անց եւ «հարաբերական խաղաղության» երկու սերունդ հետո` 1991թ. մարտի 15-ին ձեւակերպվեց պաշտոնական խաղաղության պայմանագիրը: Ի դեպ, Օդեր եւ Նեյսե գետերի արեւելյան ափերի գերմանացի փախստականերն ընդունեցին (ոմանք` ցավագին) այն հանգամանքը, որ չեն կարող վերադառնալ, սակայն հանուն խաղաղության եւ բարեկեցության նրանք պետք է ապագա կառուցեն իրենց եւ իրենց երեխաների համար:
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին, ապա «տնային աշխատանքը» պետք է կատարեն բոլորը: Իհարկե, հնարավոր է, որ Բաքուն անտեսի Սոչիի պայմանավորվածությունները, ինչպես դա եղավ 2008թ. Մոսկովյան հռչակագրի դեպքում: Այդ գործողությունները խարխլեցին Բաքվի նկատմամբ վստահությունը եւ պատերազմի ամենօրյա ուղղակի սպառնալիքների համադրությամբ Ադրբեջանը վերածեցին «պատերազմի սոված» թվացող երկրի: Սակայն հիմնական խնդիրն այն է, որ Բաքուն անցյալում իրեն զրկել է քաղաքական տարբերակներից իր բնակչության, հատկապես ներքին տեղահանվածների ծայրահեղականացման ճանապարհով: Այդպիսի ծայրահեղականացված բնակչությունը կպահանջի միայն մեկ բան` լիակատար հաղթանակ, ինչին հասնելն անհնարին է: Սակայն իրական քաղաքական գործիչը պետք է կարողանա ընտրություն կատարել մի քանի տարբերակների միջեւ, հակառակ դեպքում նա կդառնա զուտ վարչարար, որը ոչինչ չի որոշում: Հենց այդ պատճառով նախագահ Ալիեւը պետք է տեսնի եւ այդ հաջողությունը «վաճառի» իր բնակչությանը, ինչը ազդանշան կհանդիսանա. դա հպարտ քայլ է խաղաղության եւ նրանց տառապանքների ավարտի ճանապարհին: Եթե նա չի կորցրել կապը իրականության հետ, եթե նա չի ցանկանում երեւալ ինչպես Մուամար Քադաֆին, ապա պետք է սկսի այն անկյունից դուրս գալու փորձեր ձեռնարկել, որի մեջ ինքն է իրեն մղել` իր հայրենիքում խաղարկելով հաջող բանակցությունների պատմությունը եւ այդպիսով վերադարձնելով տարածաշրջանային ու միջազգային վստահությունը: Դա ենթադրում է հասարակությանն իրազեկել այն մասին, որ Մադրիդյան սկզբունքների իրականացումն ընդհանուր առմամբ` որպես համապարփակ խաղաղ ծրագիր, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման ու տարածքային ամբողջականության բոլոր տարրերը, միակ միջոցն է, որը կանխատեսելիորեն կհանգեցնի հարկադրաբար տեղահանվածների վերադարձին:
Հայաստանն արդեն ընդունել է Մադրիդյան սկզբունքները եւ պետք է կրկին տեղեկացնի այդ մասին, քանի որ դա կնշանակի, որ «խաղաղությունը մոտ է եւ պատերազմի անհրաժեշտություն չկա»: Սակայն հիմա անհրաժեշտ է գտնել դիվանագիտական հաջողության դժվարին հաշվեկշիռը, ինչպիսին է Սոչիի հայտարարությունը` դեմառդեմ կանգնելով հարեւանի առջեւ, որը դեռ պետք է ապացուցի իր հուսալիությունը: Բոլորին հայտնի է, որ Հայաստանը պատրաստ կլինի դիմակայել Ադրբեջանի հարձակումներին, սակայն Երեւանը ոչինչ չի ստանա, եթե արձագանքի պատերազմի յուրաքանչյուր սպառնալիքի: Փոխարենը Երեւանը պետք է շարունակի ցույց տալ, թե ինչու է ինքը արժանի բարձր բարոյական եւ միջազգային աջակցության Լեռնային Ղարաբաղի հարցում. 1991թ. միջամտությունը միայն արձագանք էր, որն անհրաժեշտ էր մարդկային տառապանքների դադարեցման համար, որոնք պայմանավորված էին ադրբեջանական ջարդերով` այսպես կոչված, «Օղակ» գործողությամբ, ինչպես նաեւ այնպիսի իրադարձությունների կանխման համար, որոնց ականատեսը մենք դարձանք Նախիջեւանում: Հայաստանը ագրեսիվ տրամադրված չէ, նա պատրաստ է խաղաղության եւ հակասող ոչինչ չի անում: Չկա Ղարաբաղի շրջանների «հայաֆիկացման» տեսանելի ծրագիր, եւ Հայաստանը հուսալիորեն կատարում իր միջազգային պարտավորությունները: Հայաստանը նաեւ հայտարարել է, որ թաքցնելու ոչինչ չունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիտորդներից: Դա վստահության ամրապնդման եւ խաղաղության իրական ճանապարհ առաջարկելու եղանակ է:
Անհրաժեշտ է արժանին մատուցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որը մի քանի տարվա ընթացքում «կրիայի առաջընթացից» անցել է «կոնկրետ քայլերի» մոտեցմանը, ինչը հիմնականում տեղի է ունեցել ՌԴ կառավարության նախաձեռնությունների շնորհիվ: Միջազգային բոլոր դերակատարներից Ռուսաստանն ամենաշատը կտուժի հնարավոր ցանկացած սրացումից` թե քաղաքականորեն, թե տնտեսապես: Ռուսաստանը կպաշտպանի իր նպատակները, եթե առաջվա պես շարունակի ընթանալ նույն ճանապարհով եւ արժեքավոր միավորներ հավաքի միջազգային ասպարեզում, որտեղ Մոսկվային զգուշորեն հետեւում են 2008թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո: Եթե Ֆրանսիան ցանկանում է ընդգծել, որ իրավամբ «միայնակ» ներկայացնում է Եվրոպան Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների թվում, ապա նա պետք է ջանքեր գործադրի Սոչիի հայտարարությունը կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Հայաստանն ու Ադրբեջանը դե-ֆակտո մանդատ են տվել ԵԱՀԿ-ին շփման գծում ավելի լայն դիտարկում անցկացնելու համար, եւ Ֆրանսիան պետք է դա իրականացնի դիտորդների թվի զգալի ավելացման եղանակով, ընդ որում, այս դեպքում այնքան էր կարեւոր չէ, թե Մինսկի խմբի անդամ որ երկիրն են նրանք ներկայացնելու:
Իսկ փախստականները եւ ներքին տեղահանվածները... Նրանք պետք է դառնան վստահության կառուցման միջոցառումների հաջորդ փուլի մի մասը: Նրանք ծայրահեղականացումից շահույթ չունեն, միակ ճանապարհը հավատարմությունն է խաղաղության կառուցմանը հանուն իրենց երեխաների: Իրական խաղաղության հասնելու համար դեռ պետք է երկար ճանապարհ անցնել: Սակայն եթե դա կարող է տեղի ունենալ ամենուր, եւ եթե բոլոր նրանք, ովքեր սիրում են իրենց երկիրը, իրենց ուժերն ուղղեն խաղաղ լուծումներին, ապա դա կարող է տեղի ունենալ նաեւ Ղարաբաղում:

Сочинское соглашение – хорошая новость для беженцев и внутренних переселенцев - Mediamax.am
В ходе своей недавней встречи в Сочи лидеры Армении и Азербайджана договорились предпринять давно назревшие конкретные шаги для укрепления доверия. На фоне еще одного трагического инцидента на линии соприкосновения, в результате которого пулей азербайджанского снайпера был убит 20-летний армянский военнослужащий Григор Шахкян, стороны решили, что впредь каждый инцидент подобного рода будет подвергаться тщательному расследованию со стороны ОБСЕ. Кроме того, конфликтующие стороны согласились провести обмен военнопленными и раненными.
В то время как Армению и Азербайджан следовало бы поздравить с этим конкретным успехом, реакция представителей более низкого политического ранга Азербайджана и неправительственных организаций, связанных с Баку, была провокационной. Было распространено заявление, что данное соглашение является успешным лишь для армянской стороны, и «870 тысячам внутренних переселенцев» теперь придется ждать намного дольше, прежде чем они смогут вернуться в свои дома. Оставим в стороне факт подобного безмерного преувеличения цифр (перепись населения в СССР никогда не насчитывала такого количества людей, и даже если объединить все спорные территории и этнические группы, этот показатель в лучшем случае будет равен числу лиц, которых Азербайджан расположил в специальных лагерях для беженцев). Подобные заявления базируются на средневековом веровании в то, что победа одной стороны может быть достигнута только в случае поражения другой. Согласно этой логике, все, что может вести к мирному решению и всегда предполагает компромисс, продлевает боль. Вместо этого современная история демонстрирует, что войны, направленные против воли местного населения, всегда порождают ситуацию, в которой таятся очень высокие риски с непредсказуемыми долгосрочными последствиями, которые в основном приводят к поражению всех сторон.
Вот почему Сочинское заявление является хорошей новостью и для внутренних переселенцев, и для беженцев. Это означает маленький, но конкретный и важный шаг в направлении мира. Я встречал нескольких беженцев в Карабахе и Армении, и их полные страдания и боли истории  являются понятной причиной для наличия полного недоверия и даже ненависти по отношению к Азербайджану. Но среди всех этих посылов существует желание, которое сильнее всего: не позвольте моим детям пережить подобные страдания! Здесь может быть только один путь, который позволит придти к правде и для вынужденных переселенцев и беженцев – мир.
Страна, которую я знаю лучше всего, – Германия - провела множество войн за последние сто лет, большинство из которых - с соседней Францией. Страдания беженцев и внутренних переселенцев там были сопоставимы и даже большими, чем в зоне карабахского конфликта. Детей учили в школах, что их соседи злые и должны умереть. После трагедии Второй мировой войны мы обнаружили, что следует положить конец бесконечной проигрышной ситуации и необходимо начать проводить меры по построению доверия, наподобие того, что было достигнуто в Сочи.
Спустя длительное время после всех этих торговых соглашений Европейских сообществ (позднее - ЕС), лишь спустя 20 лет и после смены двух поколений «относительного мира» для наших детей, 15 марта 1991 года был оформлен официальный мирный договор. Между прочим, германские беженцы с восточных территорий рек Одер и Нейсе приняли (некоторые болезненно) тот факт, что они не смогут вернуться, но ради мира и благополучия они должны строить будущее для самих себя и своих детей.
Что касается Карабаха, то «домашнюю работу» должны выполнить все. Конечно, возможно, что Баку вскоре проигнорирует Сочинские договоренности, как это произошло после Московской декларации 2008 года, в которой говорилось «исключительно о мирных путях», исключающих применение военной силы против Карабаха. Такие действия сильно подорвали доверие к Баку и в сочетании с еженедельными прямыми угрозами войны сделали Азербайджан страной, выглядящей «голодной до войны». Но главная проблема в том, что Баку в прошлом лишил себя политических вариантов путем радикализации своего населения, особенно внутренних переселенцев. Подобное радикализированное население будет требовать только одного - полного успеха, чего невозможно достичь. Однако реальный политик должен уметь выбирать из нескольких вариантов, в противном случае он становится администратором, который ничего не решает. Именно поэтому президент Алиев должен видеть и «продать» этот успех своему населению, что будет сигналом: это гордый шаг на пути к миру и к концу страданий людей. Если он не потерял связь с реальностью, если он не хочет выглядеть как Муамар Каддафи, то должен начать попытки выхода из угла, в который сам же себя загнал, разыгрывая историю успешных переговоров у себя на родине, и таким образом вернуть себе региональное и международное доверие. Это подразумевает оповещение общественности о том, что реализация так называемых Мадридских принципов в целом, в качестве всеобъемлющего мирного плана, включая все элементы самоопределения Нагорного Карабаха и территориальной целостности – это единственный способ, который предсказуемо приведет к возвращению вынужденных переселенцев.
Армения уже приняла Мадридские принципы и должна снова сообщить об этом, так как это будет означать, что «мир близок, и необходимости в войне нет». Но теперь необходимо найти сложный баланс имплементации дипломатического успеха, такого, как Сочинское заявление, стоя лицом к лицу с соседом, которому еще предстоит доказать свою надежность. Всем известно, что Армения будет готова к атакам Азербайджана. Но Ереван не получит ничего, рефлекторно отзываясь на каждую угрозу войны. Вместо этого Еревану следует продолжать демонстрировать, почему он достоин высокой моральной и международной поддержки для Нагорного Карабаха: вмешательство в 1991 году была всего лишь реакцией, необходимой для остановки человеческих страданий, вызванных азербайджанскими погромами, так называемой операцией «Кольцо», а также предотвращения событий, свидетелями которых мы стали в Нахичеване. Армения не настроена агрессивно, она готова к миру и не делает ничего противоположного. Нет видимой программы по «арменификации» районов вокруг Карабаха, и Армения надежно исполняет свои международные обязательства. Армения также заявила, что ей нечего скрывать от наблюдателей Минской группы ОБСЕ. Это путь к созданию доверия и предложения реального пути к миру.
Необходимо воздать должное Минской группе ОБСЕ, которая за несколько лет перешла от «черепашьего прогресса» к подходу «конкретных шагов», что произошло главным образом благодаря инициативам российского правительства. Из всех международных игроков Россия больше всего потеряет от любой возможной эскалации – и политически, и экономически. Россия защитит свои цели, если по-прежнему продолжит идти по этому пути и, кроме того, наберет ценные очки на международной арене, где осторожно следят за Москвой после августовской войны 2008 года. Если Франция хочет подчеркнуть, что она по праву «одна» представляет Европу в числе стран-сопредседателей Минской группы, ей следует приложить сейчас усилия для претворения в жизнь Сочинского соглашения. Армения и Азербайджан де-факто дали ОБСЕ мандат для большего наблюдения на линии соприкосновения, и Франции следует осуществить это посредством существенного увеличения числа наблюдателей, причем в данном случае не столь важно, какие страны-участницы Минской группы они будут представлять.
А что же беженцы и вынужденные переселенцы? Они должны стать частью следующего этапа мер по построению доверия. Они не получат выгод от радикализации, единственным путем будет их приверженность построению большего мира для своих детей. Для достижения реального мира еще предстоит пройти большой путь. Но если это может случиться везде, и если все те, кто любит свою страну, направляют свои силы на мирные решения, то это может произойти и в Карабахе.
Майкл Камбек является генеральным секретарем организации «Европейские друзья Армении» (EuFoA). Высказанные в колонке мысли принадлежат автору и могут не совпадать с точкой зрения Медиамакс.