Ծնունդդ շնորհավոր, Հայաստան - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետությունը տոնեց իր անկախության 20-ամյակը: Դա արվեց ճաշակով, մեծ շուքով, բարձր մակարդակով եւ գունագեղ: Ես չկարողացա հասկանալ, թե ինչու են հոգեւորականները մասնակցում զորահանդեսին: Սակայն վերջին անգամ Փարիզում Ելիսեյան դաշտերում տեղի ունեցած Բաստիլի գրավման օրվա զորահանդեսից հետո այդքան տպավորված չէի եղել: Ոմանք կասեն` ինչու՞ ծախսել այդքան փող նման միջոցառումների վրա, երբ ներդրումների պահանջ ունեցող այդքան ոլորտներ կան: Լինելով գերմանացի` ես գիտեմ այդ փաստարկը, մասնավորապես՝ ռազմական շոուների տեսանկյունից: Բայց, միեւնույն ժամանակ, մենք պետք է ընդունենք, որ անգամ ամենազարգացած պետությունն երբեք չի լինի այն իրավիճակում, որ դպրոց կառուցելու կամ հիվանդանոց վերանորոգելու կարիք չունենա: Եվ, եթե դուք սպասեք այն օրվան, թե երբ որեւէ բանի կարիքը չի լինելու, դրան կսպասեք հավերժ:
Հայաստանն այսօր տոնելու հիմքերն ունի: Հայաստանն այսօր շատ ավելի լավ դրության մեջ է, քան 20 տարի առաջ: Իհարկե, կան լուծում պահանջող բազմազան խնդիրներ: Այդ խնդիրները բացասական մտածելակերպով, կամ էլ այդ հեքիաթային երկրի համար ուրախության զգացողության դադարեցումով չեն լուծվի: 2011 թվականի սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան ես այնքան երջանիկ դեմքեր տեսա, հատկապես՝ երիտասարդ: Գրեթե անհնար էր իմ հյուրերի` եվրոպական խորհրդարանականների հետ քայլել դեպի Հանրապետության Հրապարակ: Այս սերունդը Հայաստանի ապագան է: Նրանք չեն տեսել իրենց երկիրը մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության անկախության ժամանակները: Նրանք կարող են ստեղծագործել եւ ստեղծել 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցածի հիման վրա: Եվ այդ ճանապարհին նրանք  մոտիվացիայի եւ խրախուսման կարիք ունեն:
Հուսով եմ, որ ԵՄ-ն կկատարի իր խոստումները եւ իր լուման կներդնի: Ավելի արագ եւ մատչելի Շենգենյան վիզան, մասնավորապես՝ ուսանողների եւ բիզնեսմենների համար, ճանապարհային քարտեզ ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համար… Այդ ազդակները կստացվեն հաջորդ շաբաթ Վարշավայում կայանալիք ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովից: 2021 թվականի սեպտեմբերի 21-ին այդ ամենն իրականություն կդառնա, եթե մենք ջանքեր թափենք այդ ուղղությամբ: Եվ ես հուսով եմ, որ այդ ժամանակ տոնակատարություններն ավելի մեծ շուքով, գունեղ եւ թնդուն կլինեն: Հուսով եմ, որ այդ օրը Երեւանի փողոցներում իրենց հայ լինելով հպարտ ավելի շատ երիտասարդներ կլինեն:

Happy birthday Armenia! - Mediamax.am
The Republic of Armenia has celebrated its 20th anniversary. This was done in style, big, loud and colourful. I could not understand why priests had to take part in the parade. But otherwise I was impressed, like I have not been since the parade on the Champs-Elysee in Paris on Bastille Day. Some say, why spend so much money on such things when there are still so many other things that require money. As a German, I know this argument, especially regarding military shows. But while it is good to keep an eye on the costs of everything a state does, we must also accept one thing: not even the maturest state will ever be in a condition, where there is absolutely no school to build or hospital to renovate. If you wait for that day, when all will be in order, you must wait forever.
Armenia has reasons to celebrate now. Armenia today is in a much better situation than it was 20 years ago. It also still has many problems to solve. Those problems are not resolved by negative thinking or by stopping to be happy about this wonderful country. On the evening of 21 September 2011 I saw so many happy, mostly young faces, it was almost impossible to walk with my guests, European Parliamentarians, to the concert on Republic Square. That generation is the future of Armenia. They do not know a time before the Republic of Armenia. They can build up on what was begun on 21 September 1991. And they need motivation and encouragement on the way.
I hope the EU will live up to its promises and contribute to that. Quicker and cheaper Schengen visa especially for students and businessmen, a roadmap for establishing a free-trade area with the EU...  These signals will come from the EU's Eastern Partnership Summit in Warsaw next week. On 21 September 2021, this will all be really implemented, if we work for it. And I hope that then the celebrations will be even bigger, louder and more colourful. I hope that on that day on the streets of Yerevan, even more young people will be even prouder to be Armenian.