Ծնունդդ շնորհավոր, Հայաստան - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետությունը տոնեց իր անկախության 20-ամյակը: Դա արվեց ճաշակով, մեծ շուքով, բարձր մակարդակով եւ գունագեղ: Ես չկարողացա հասկանալ, թե ինչու են հոգեւորականները մասնակցում զորահանդեսին: Սակայն վերջին անգամ Փարիզում Ելիսեյան դաշտերում տեղի ունեցած Բաստիլի գրավման օրվա զորահանդեսից հետո այդքան տպավորված չէի եղել: Ոմանք կասեն` ինչու՞ ծախսել այդքան փող նման միջոցառումների վրա, երբ ներդրումների պահանջ ունեցող այդքան ոլորտներ կան: Լինելով գերմանացի` ես գիտեմ այդ փաստարկը, մասնավորապես՝ ռազմական շոուների տեսանկյունից: Բայց, միեւնույն ժամանակ, մենք պետք է ընդունենք, որ անգամ ամենազարգացած պետությունն երբեք չի լինի այն իրավիճակում, որ դպրոց կառուցելու կամ հիվանդանոց վերանորոգելու կարիք չունենա: Եվ, եթե դուք սպասեք այն օրվան, թե երբ որեւէ բանի կարիքը չի լինելու, դրան կսպասեք հավերժ:
Հայաստանն այսօր տոնելու հիմքերն ունի: Հայաստանն այսօր շատ ավելի լավ դրության մեջ է, քան 20 տարի առաջ: Իհարկե, կան լուծում պահանջող բազմազան խնդիրներ: Այդ խնդիրները բացասական մտածելակերպով, կամ էլ այդ հեքիաթային երկրի համար ուրախության զգացողության դադարեցումով չեն լուծվի: 2011 թվականի սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան ես այնքան երջանիկ դեմքեր տեսա, հատկապես՝ երիտասարդ: Գրեթե անհնար էր իմ հյուրերի` եվրոպական խորհրդարանականների հետ քայլել դեպի Հանրապետության Հրապարակ: Այս սերունդը Հայաստանի ապագան է: Նրանք չեն տեսել իրենց երկիրը մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության անկախության ժամանակները: Նրանք կարող են ստեղծագործել եւ ստեղծել 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցածի հիման վրա: Եվ այդ ճանապարհին նրանք  մոտիվացիայի եւ խրախուսման կարիք ունեն:
Հուսով եմ, որ ԵՄ-ն կկատարի իր խոստումները եւ իր լուման կներդնի: Ավելի արագ եւ մատչելի Շենգենյան վիզան, մասնավորապես՝ ուսանողների եւ բիզնեսմենների համար, ճանապարհային քարտեզ ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համար… Այդ ազդակները կստացվեն հաջորդ շաբաթ Վարշավայում կայանալիք ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովից: 2021 թվականի սեպտեմբերի 21-ին այդ ամենն իրականություն կդառնա, եթե մենք ջանքեր թափենք այդ ուղղությամբ: Եվ ես հուսով եմ, որ այդ ժամանակ տոնակատարություններն ավելի մեծ շուքով, գունեղ եւ թնդուն կլինեն: Հուսով եմ, որ այդ օրը Երեւանի փողոցներում իրենց հայ լինելով հպարտ ավելի շատ երիտասարդներ կլինեն:

С Днем рождения, Армения! - Mediamax.am
Республика Армения отпраздновала 20-ю годовщину своей независимости. Это было сделано стильно, с размахом, громко и красочно. Я не мог понять, почему капелланы принимали участие в параде. Но я был впечатлен так, как не был ни разу со времени парада на Елисейских полях в Париже в День взятия Бастилии. Некоторые скажут, зачем тратить столько средств на подобные мероприятия, когда есть столько сфер, требующих вложений. Будучи немцем, я знаю этот аргумент, особенно в части военных шоу. Но в то же время, мы должны признать: даже самое развитое государство никогда не будет находиться в ситуации, когда ему не нужно строить школу или ремонтировать больницу. И если вы будете ждать дня, когда все будет в порядке, то вы будете ждать его вечно.
У Армении есть причины праздновать сейчас. Армения находится сегодня в намного лучшей ситуации, чем была 20 лет назад. Конечно, еще есть множество проблем, ожидающих своего решения. Эти проблемы не решатся путем негативного мышления или от прекращения чувства счастья за эту волшебную страну. Вечером 21 сентября 2011 года я видел так много счастливых, по большей части молодых лиц. Было практически невозможно прогуляться вместе с моими гостями - европейскими парламентариями, на концерт к Площади Свободы. Это поколение - будущее Армении. Они не знают времени до независимости Республики Армении. Они могут творить и создавать на основе того, что началось 21 сентября 1991 года. И им необходима мотивация и поощрение на этом пути.
Я надеюсь, что ЕС выполнит свои обещания и внесет свой вклад. Более быстрая и дешевая Шенгенская виза, особенно для студентов и бизнесменов, дорожная карта для создания зоны свободной торговли с ЕС… Эти сигналы придут с саммита «Восточного партнерства» ЕС, который состоится на следующей неделе в Варшаве. К 21 сентября 2021 года, все это будет уже реальностью, если мы будем работать для этого. И я надеюсь, что тогда празднования будут еще более размашистыми, громкими и красочными. Надеюсь, что в этот день на улицах Еревана будет еще больше молодых людей, еще более гордых тем, что они армяне.