Ալեն Սիմոնյանը թքում է, իսկ Արեւմուտքի համար «անձրեւ է գալիս» - Mediamax.am
Վերջերս հրավիրված էի ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ off-the-record հանդիպման՝ մի քանի այլ լրատվամիջոցների ղեկավարների հետ:
Դեսպանը, որը շատ համակրելի տիկին էր, ցանկանում էր մեր կարծիքն իմանալ Հայաստանում խոսքի ազատության եւ մարդու իրավունքների իրավիճակի հետ կապված: Գրեթե բոլորս որոշակի մտահոգություններ հնչեցրեցինք, որոնք, հուսով եմ, դեսպանը ի նկատի կառնի:
Մի հարց էի ցանկանում ուղղել տիկին Քվինին, բայց չկարողացա՝ ժամանակի սղության պատճառով: Ուզում էի հարցնել.
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ Հայաստանի նախկին ղեկավարների ժամանակ մարդու իրավունքների կամ խոսքի ազատության մեծ կամ փոքր խախտմանը հետեւում էին ԱՄՆ դեսպանության (ինչպես նաեւ Եվրամիության պատվիրակության) դատապարտող հայտարարությունները, իսկ վերջին տարիներին մենք նման հայտարարություններ չենք լսում: Չենք լսում անգամ այն դեպքում, երբ քարոզարշավի ընթացքում գործող վարչապետը նախընտրական հավաքներին ներկայանում էր մուրճով եւ ատելության խոսքի ակնհայտ դրսեւորումներով»:
Մի քանի օր առաջ Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Երեւանի կենտրոնում թքել է իրեն «դավաճան» անվանած քաղաքացու դեմքին, որը պաշտպանվելու հնարավորություն չի ունեցել, քանի որ իր ձեռքերը պինդ բռնել էին Սիմոնյանի թիկնապահները: Սիմոնյանը հպարտորեն հաստատել է տեղի ունեցածը:
Ո՛չ ԱՄՆ դեսպանությունը, ո՛չ Եվրամիության հանձնաժողովը որեւէ ձեւով չեն արձագանքել խորհրդարանական ժողովրդավարություն համարվող Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի այս այլանդակ արարքին: Թերեւս, այստեղ տեղին է մեջբերել հատված Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մեկնաբանությունից.
«Աշխարհում չի եղել քիչ թե շատ դեմոկրատական որեւէ պետության ղեկավար, որին իր քաղաքական հակառակորդները դավաճանի պիտակը չեն փակցրել։ Կարող է զարմանալի թվալ, եթե, օրինակի համար, հիշեցնեմ, որ ժամանակին իրենց քաղաքական հակառակորդների կողմից դավաճան են հռչակվել նույնիսկ ԱՄՆ-ի այնպիսի ականավոր նախագահներ, ինչպիսիք էին Ռուզվելտը՝ Արեւելյան Եվրոպայի երկրները Սովետական Միությանը զիջելու համար, Տրումենը՝ Չինաստանի կոմունիստականացումը չկանխելու համար եւ Քլինտոնը՝ Ռուսաստանի հետ սիրաբանելու պատճառով իր երկրի ռազմական հզորությունը թուլացնելու համար»:
ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպմանն ասացի, որ ինձ շատ է մտահոգում մեր քաղաքական կյանքում, հասարակության մեջ եւ լրատվամիջոցներում առկա բեւեռացումը: Դեսպանը համաձայնեց, որ բեւեռացումը, իսկապես, խնդիր է: Բայց անգամ այսպիսի զարհուրելի դեպքերում լռություն պահպանելով՝ ԱՄՆ դեսպանությունը միայն նպաստում է այդ բեւեռացման խորացմանը, որի վերջին կանգառը լինելու մի իրավիճակ, երբ Հայաստանում բոլորն ատելու են բոլորին: Վստահ եմ, որ տիկին Քվինը չի կարող սա չգիտակցել:

Recently, along with several other media executives, I have been invited to an off-the-record meeting with the newly appointed U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien.
The ambassador, a very pleasant lady, wanted to know our opinion about the situation of freedom of speech and human rights in Armenia. The majority of us voiced certain concerns, which I hope the ambassador will take into consideration.
I wanted to ask Mrs. Kvien a question, but I could not do that due to the lack of time. What I wanted to ask is the following:
“How is it that in the times of the previous leaders of Armenia, any major or minor violation of human rights or freedom of speech immediately followed condemning statements from the U.S. Embassy (as well as the European Union Delegation), while in recent years we do not hear such statements at all? We do not see them even when the acting prime minister appears at the pre-election campaign gatherings with a hammer and explicit manifestations of hate speech.”
A few days ago in the center of Yerevan, Alen Simonyan, the speaker of the National Assembly of Armenia, spat in the face of a citizen who called him a “traitor”. This person had no chance to defend himself, because his hands were tightly held by Simonyan’s bodyguards. Simonyan proudly confirmed what happened.
Neither the U.S. Embassy nor the European Union Commission reacted in any way to this ugly act of the head of the legislative body of Armenia, believed to be a parliamentary democracy.
Perhaps, here it is appropriate to quote an excerpt from the comment of the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan on the incident:
“There has never been a leader of a more or less democratic state in the world who was not labeled a traitor by his political opponents. It may seem surprising if, for example, I recall that at one time even such prominent U.S. presidents such as Roosevelt were declared traitors by their political opponents for ceding Eastern European countries to the Soviet Union, Truman, for not preventing the communistization of China, and Clinton for weakening his country’s military power due to courtship with Russia.”
At the meeting with the U.S. ambassador, I expressed my deep concern about the polarization in our political life, society and media. The ambassador agreed that polarization is indeed a problem. But by keeping silent even in such ghastly cases, the U.S. Embassy only contributes to the deepening of that polarization, the final stop of which will be a situation where everyone in Armenia will hate everyone.