Փնթիության եւ անհեռատեսության ծանր քաղաքական հետեւանքները - Mediamax.am
Կարծում եմ, Հայաստանի իշխանություններն այսօր շատ բան կտային, որպեսզի չհայտնվեին այն վիճակում, որը ստեղծվեց նրանից հետո, երբ մարտի 24-ին Սահմանադրական դատարանը ընդունեց որոշումն այն մասին, որ Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Հայաստանի հիմնական օրենքին:
Եթե մի կողմ դնենք վարկածն այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը որոշել է քաղաքական ինքնասպանություն գործել, ապա պարզ է, որ ՍԴ որոշման հրապարակումը Միջազգային քրեական դատարանի՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ կայացրած որոշումից օրեր անց ոչ այլ ինչ է, քան զուգադիպություն, որը չկանխելը հավասարազոր է հանցագործության:
Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին խոսակցությունն ակտիվացավ 2022 թվականի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք (եւ մինչ օրս մնում է այնտեղ), իսկ մարտերում զոհվեցին 200 հայ զինծառայողներ:
Ընդ որում, դատարանի իրավազորությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին խոսում էին ոչ միայն իշխանությունների ներկայացուցիչները, այլեւ նրանց հովանավորությունը ակնհայտորեն չվայելող Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը: 2022թ. սեպտեմբերի 12-ին նա, մասնավորապես, ասել էր.
«Դա պետք է անել րոպե առաջ ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի այս ագրեսիայի ու զանգվածային հանցագործությունների պայմաններում: Ադրբեջանի Նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ] պետք է ենթարկել միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի»:
Այն, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը հրապարակվել է մարտի 24-ին, թերեւս, պայմանավորված է համապատասխան ընթացակարգային ժամանակացույցով: Այստեղ է առաջ գալիս իշխանության փնթիության եւ անհեռատեսության խնդիրը, որի համար կարող ենք թանկ գին վճարել: Ո՛չ Սահմանադրական դատարանում, ո՛չ ԱԳՆ-ում, ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմում չի գտնվել գեթ մեկը, ով կարող էր գիտացել, թե ինչ հետեւանքներով է հղի որոշման հրապարակումը հիմա ՝Պուտինի հետ կապված պատմության ֆոնին:
Որոշման ընդունումը կարելի էր հետաձգել, կամ էլ՝ ընդունել այն, բայց հանրայնացնել ավելի ուշ՝ որեւէ հիմնավորում գտնելով: Կամ գոնե հանրայնացումը ուղեկցել քաղաքական իշխանության ներկայացուցչի բացատրական ելույթով:
Հավատացնում եմ, որ բոլոր պետություններն էլ դիմում են նման «խորամանկությունների», երբ զգայուն իրավիճակներ են լինում:
Հիմա թացն ու չորը խառնվել են իրար ու խնդիրների մի ամբողջ ձնագունդ է հասունանում մեր գլխին: Բայց դա գիտակցելու եւ լուծումներ փնտրելու փոխարեն տեսնում ենք հանցավոր հիմարության նոր արտահայտություն. որոշ գործիչներ ասում են մոտավորապես հետեւյալը. «Եթե ռուսները մեզ սեպտեմբերին օգնեին, Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը ճանաչելու խնդիր չէր առաջանա»: Կարծես թե այդ իրավազորության ճանաչումը բերելու է մեր անվտանգային խնդիրների լուծմանը:
Նորմալ մարդը գիտի, որ երբ վանդակում վիրավոր վագր կա, պետք է չէ մտնել նրա մոտ ու վագրի բաց վերքին եւս մի հարված կատարել: Վագրը ձեզ այնպիսի պատասխան հարված կհասցնի, որ անգամ եթե կենդանի մնաք, լիարժեք կյանքով այլեւս ապրել չեք կարողանա: Բայց Հայաստանի իշխանություններին չգիտես ինչու թվում է, որ սա էլ կանցնի, կգնա:

Наверное, сегодня власти Армении отдали бы многое, чтобы избежать ситуации, которая сложилась после того, как 24 марта Конституционный суд принял решение о том, что обязательства, установленные заявлением о признании юрисдикции Международного уголовного суда, соответствуют основному закону Армении.
Если отбросить гипотезу о том, что правительство Никола Пашиняна решило совершить политическое самоубийство, можно сделать вывод, что вердикт Конституционного суда, принятый спустя несколько дней после решения Международного уголовного суда в отношении президента России Владимира Путина - совпадение, которое можно и нужно было предотвратить.
Разговоры о признании юрисдикции Международного уголовного суда активизировались в сентябре 2022 года, когда Азербайджан вторгся на суверенную территорию Армении (и остается там по сей день), а в боях погибло 200 армянских военнослужащих.
О необходимости признания юрисдикции суда говорили не только представители властей, но и бывший Омбудсмен Арман Татоян, который явно не пользуется их симпатией. 12 сентября 2022 года он, в частности, сказал:
«Это нужно сделать в срочном порядке в условиях продолжающейся агрессии и массовых преступлений Азербайджана против Армении. Президент Азербайджана, руководители спецслужб и армии должны быть привлечены к международной уголовной ответственности».
То, что решение Конституционного суда было опубликовано именно 24 марта, вероятно, было обусловлено соответствующими процедурами. Тут-то и возникает проблема политической неряшливости и недальновидности властей, за которые мы можем заплатить высокую цену. Фактически, ни в Конституционном суде, ни в министерстве иностранных дел, ни в аппарате Пашиняна не нашлось никого, кто мог бы осознать последствия решения на фоне событий, связанных с Путиным.
Принятие вердикта можно было отложить, либо принять, но сообщить о нем позднее. Или хотя бы сопроводить решение комментарием представителя властей. Уверяю, что в столь щепетильных ситуациях все государства прибегают к подобным «хитростям».
Теперь все смешалось и назревает гора проблем, которая может обрушиться на нашу голову. Но вместо того, чтобы искать решения, мы видим очередное проявление преступной глупости - некоторые деятели рассуждают примерно так: «если бы русские помогли нам в сентябре, проблема признания юрисдикции Международного уголовного суда не возникла бы». Можно подумать, что признание этой юрисдикции приведет к решению наших проблем с безопасностью.
Нормальный человек знает, что когда в клетке сидит раненый тигр, нельзя заходить к нему и пытаться бить по открытой ране. Тигр нанесет вам такой ответный удар, что даже если вы останетесь живы, то жить полноценной жизнью более не сможете. Но властям Армении почему-то кажется, что и это сойдет им с рук.