Ցանկացած բաժանորդի կորուստը (անկախ այն բանի, թե որքան է վճարում) միշտ ցավալի է: Ու թեեւ գրեթե միշտ բաժանորդագրությունից հրաժարվելու պատճառը պայմանավորված է ոչ թե մեր ծառայությունների որակով, այլ բաժանորդի տարբեր խնդիրներով, միեւնույն է, ինչ-որ «դառնահամ» միշտ մնում է: Բայց երբ այս շաբաթ ստացա BBC Monitoring ծառայության աշխատակից Սառա Պոյսոների նամակը, որում տեղեկացնում էր, որ բյուջետային եւ խմբագրական քաղաքականության փոփոխությունների հետեւանքով ստիպված են հրաժարվել Մեդիամաքսի բաժանորդագրությունից, ոչ մի դառնահամ էլ չունեցա: Ավելին, հպարտացա, որ 23 (!!!) տարի հանդիսացել ենք աշխարհի ամենակարեւոր տեղեկատվական ծառայություններից մեկի մատակարարը:
Երբ Մեդիամաքսը հիմնեցինք 1999 թվականին, այն «դասական» լրատվական գործակալություն էր: Մենք պատրաստում էինք լուրեր ու վերլուծություններ եւ վաճառում էինք դրանք տեղական թերթերին եւ հեռուստաընկերություններին, օտարերկրյա դեսպանություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին, արտասահմանյան մեդիաներին:
2000 թվականին իմ ընկեր Արման Ջիլավյանը, ում հետ միասին աշխատել էինք «Սնարք» լրատվական գործակալությունում, ինձ տվեց Բաքվում տեղակայված BBC Monitoring-ի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Աննե Թոմփսոնի էլ. հասցեն: Նամակում պատմեցի, որ նորաբաց լրատվական գործակալություն ենք եւ ցանկանում ենք մեր արտադրանքը ներկայացնել իրենց: Մի քանի ամիս անց արդեն Աննեն մեզ հետ բաժանորդագրության պայմանագիր կնքեց:
BBC Monitoring-ը ստեղծվել էր նախքան ինտերնետի դարաշրջանը եւ լրատվություն էր ձեռք բերում ամբողջ աշխարհից՝ դրա հիման վրա տարբեր նյութեր պատրաստելով, որոնք օգտագործում էր ոչ միայն բուն BBC-ն, այլեւ բրիտանական եւ արտասահմանյան տարբեր պետական եւ մասնավոր կառույցներ: Ուստի մեզ համար BBC Monitoring-ի մատակարար լինելը կարեւոր էր ոչ միայն գումար վաստակելու համար, այլեւ Հայաստանից որակյալ եւ օպերատիվ տեղեկատվություն ապահովելու տեսակետից:
Բնականաբար, BBC Monitoring-ը նաեւ այլ հայկական լրատվական գործակալությունների բաժանորդն էր, սակայն առանց ավելորդ համեստության կարող եմ ասել, որ 2000 թվականների սկզբին գրեթե բոլոր կարեւոր իրադարձությունների մասին լուրերը նրանք վերցնում էին հենց Մեդիամաքսից:
2000 թվականի մայիսին Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտոնանկ արեց վարչապետ Արամ Սարգսյանին եւ նոր կառավարություն ձեւավորեց՝ Անդրանիկ Մարգարյանի գլխավորությամբ: Նոր կառավարության կազմը արտաքին աշխարհին առաջինը հենց մենք հաղորդեցինք, BBC Monitoring-ն էլ իր լրահոսում ներառեց Մեդիամաքսի լուրը: «Չար լեզուները» պնդում էին, թե իբր կառավարության նոր կազմը «ներքին կարգով» մեզ ավելի շուտ էին տրամադրել ու հենց դա էր մեր օպերատիվության պատճառը: Իրականությունը, սակայն, այլ էր. ընդամենը նախապես կազմել էինք լուրի «կմախքը», որի մեջ ներառել էինք բոլոր նախարարությունների անունները եւ երբ հրամանագիրը հրապարակվեց, մնում էր միայն լրացնել նախարարների անունները եւ թողարկել լուրը:
BBC Monitoring-ը մեր բաժանորդն էր 23 տարի, ինչը բացառիկ ցուցանիշ է: Երբ այդ մասին գրեցի Սարա Պոյսոներին, նա ասաց, որ BBC Monitoring-ում աշխատում է «ընդամենը» 14 տարի:
Ի դեպ, 2000-ականների սկզբին Մեդիամաքսը միակ հայկական լրատվական գործակալությունն էր, որը պաշտոնապես լուրեր էր մատակարարում թուրքական պետական Anadolu գործակալությանը: Կապ հաստատեցինք նրանց Թբիլիսիի գրասենյակի հետ, առաջարկեցինք մեր ծառայությունները եւ այդպես հիմք դրվեց համագործակցության, որը տեւեց մի քանի տարի: Այս պարագայում կրկնակի կարեւոր էր «առաջին ձեռքից» արժանահավատ տեղեկատվոթյուն տրամադրելու հնարավորությունը:
Չնայած Աննե Թոմփսոնը վաղուց չի աշխատում BBC Monitoring-ում, մենք լավ բարեկամներ ենք մնում: Աննեն Ուէլսից է եւ երբ 2000-ականներին Երեւանում հանդիպում էին Հայաստանի եւ Ուէլսի ֆուտբոլի հավաքականները, միասին մարզադաշտ գնացիք: Աննեն մեծ եռանդով երկրպագում էր հարազատ թիմին, իսկ ես փորձում էի չնկատելու տալ մեր հայրենակիցների զարմացած հայացքները: Լավ ժամանակներ էին:

The 23 years, BBC Monitoring and Armenia-Wales football match - Mediamax.am
Losing any subscriber (no matter how much they pay) is always painful. And although almost always the reason for canceling the subscription is not due to the quality of our services, but to internal issues of the subscriber, something bitter always remains. But when this week I received a letter from Sarah Poissonnier from BBC Monitoring, informing me that due to the budget and editorial policy changes, they are forced to cancel their subscription to Mediamax, I had no bitterness. Moreover, I was proud that we have been the provider of one of the most important news services in the world for 23 (!!!) years.
When we founded Mediamax in 1999, it was a “classic” news agency. We were preparing news and analytical articles, selling them to local newspapers and TV stations, foreign embassies and international organizations, foreign media.
In 2000, my friend Arman Jilavyan, with who we worked together at Snark news agency, gave me the e-mail of Anne Thompson, director of the BBC Monitoring regional office in Baku. In the letter addressed to her I said that we were a newly opened news agency and wanted to present our products to them. A few months later, Anne signed a subscription contract with us.
BBC Monitoring was created before the age of the Internet and obtained news from all over the world, preparing various materials based on it. These materials were used not only by the BBC itself, but also by various British and foreign public and private institutions. Therefore, it was important for us to be a provider of BBC Monitoring not only for earning money, but also from the point of view of providing high-quality information from Armenia.
Naturally, BBC Monitoring subscribed also to other Armenian news agencies, but I can say without too much modesty that in the early 2000s, they took news about almost all important events from Mediamax.
In May 2000, Armenian President Robert Kocharyan sacked Prime Minister Aram Sargsyan and formed a new government headed by Andranik Margaryan. We were the first to tell the world the composition of the new government, and BBC Monitoring included Mediamax’s news in its news feed. Evil tongues claimed that the information was given to us earlier and that was the reason for our promptness. However, the reality was different: we had prepared the “skeleton” of the news in advance, in which we had included the names of all the ministries, and when the decree was published, all that remained was to fill in the names of the ministers and release the news. That simple!
BBC Monitoring has been our subscriber for 23 years, which is an exceptional record. When I wrote to Sarah Poissonnier about it, she said she had been with BBC Monitoring for “only” 14 years.
By the way, in the early 2000s, Mediamax was the only Armenian news agency that officially delivered news to the Turkish Anadolu state news agency. We contacted their office in Tbilisi, offered our services, and laid a foundation for cooperation that lasted for several years. In this case, the opportunity to provide reliable information was twice important.
Although Anne Thompson is no longer at BBC Monitoring, we remain good friends. Anne is from Wales and when the football teams of Armenia and Wales met in Yerevan in the 2000s, we went to the stadium together. Anne was enthusiastically cheering for her home team, and I tried not to notice the surprised looks of our compatriots. Those were good times!