1991 թվականի հունվարի 11-ից 13-ը, Վիլնյուսում եւ այլ քաղաքներում բախումներ տեղի ունեցան Լիտվայի անկախության կողմնակիցների եւ խորհրդային զորքերի միջեւ: Խորհրդային միության նախագահ Միխայիլ Գորբաչովն ասաց, որ «ոչինչ չգիտեր» Վիլնյուսի հեռուստաշտարակի մոտ ծավալված իրադարձությունների մասին, որոնց հետեւանքով 13 մարդ զոհվեց: Շատերը պնդում են, որ հենց Վիլնյուսի դեպքերն ազդարարեցին ԽՍՀՄ վերջնական փլուզման հետհաշվարկի մեկնարկը:
Առիթ ունեցել եմ գրելու, որ լրագրությամբ սկսել եմ զբաղվել դպրոցում՝ 1990 թվականին: Ռուսաց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ Մարկ Գրիգորյանի հիմնադրած «Դիալոգ» աշակերտական ակումբը նույնանուն պատի թերթ ուներ, որն այնուհետեւ դարձավ ամիսը երկու անգամ լույս տեսնող թերթ: Այն բաղկացած էր A4 ֆորմատի չորս էջից, տպվում էր 100-150 օրինակով՝ Պուշկինի դպրոցի մոտ գտնվող պատճենահանման կետում եւ վաճառվում էր 1 ռուբլով:
Թերթի խմբագիրները Անժելիկա Խոսրոեւան էին ու ձեր խոնարհ ծառան: Կարեւոր հարցերը, սակայն, միշտ համաձայնեցնում էինք Մարկ Գրիգորյանի հետ: Երբ տեղի ունեցան Վիլնյուսի դեպքերը, նա մրսած էր եւ մի քանի օր դպրոց չէր գալիս:
Դեպքերի հաջորդ օրը զանգահարեցի Մարկին եւ ասացի, որ, իմ կարծիքով, անպայման պետք է թերթի հատուկ թողարկում անենք: Մենք դպրոցական թերթ էինք, բայց ժամանակներն այնպիսին էին, որ քաղաքական եւ հասարակական թեմաներից խուսափելն անհնարին էր: Այնուամենայնիվ, դա առաջին անգամն էր, որ պետք է թերթի սուր քաղաքական թողարկում պատրաստեինք։
Մարկ Գրիգորյանը տվեց իր համաձայնությունը եւ մեկ-երկու օրում պատրաստեցինք համարը:
Հատուկ թողարկումը անվանել էինք «Ագրեսիա» եւ առաջին էջը համապատասխան գրություն-նկարով ձեւավորեց թերթի նկարիչ Ավետիք Էլոյանը:
Երկրորդ էջում խմբագրական հոդվածն էր, որտեղ 15 տարեկաններս ԽՍՀՄ ղեկավարությանը մեղադրում էինք տոտալիտար համակարգը ետ բերելու համար: Նաեւ մի քանի մեջբերում էինք արել Ջորջ Օրուէլից:
Երրորդ էջում Մարկ Գրիգորյանի հոդվածն էր, որում նա, մասնավորապես, հիշեցնում էր Էդուարդ Շեւարդնաձեի հրաժարականի ելույթը, որում ԽՍՀՄ արտաքին գործերի նախարարը զգուշացնում էր բռնապետության վերադարձի վտանգի մասին:
Վերջին էջում էլ հրապարակել էինք հատվածներ ամբողջատիրական համակարգի մասին Անդրեյ Սախարովի, Վացլավ Հավելի եւ Նիկոլայ Բերդյաեւի հոդվածներից, Իոսիֆ Բրոդսկու «Բռնապետին» բանաստեղծությունը եւ հետեւյալ մեծատառ գրությունը.
««Դիալոգ» անկախ թերթի խմբագրությունը ցավակցում է լիտվացի ժողովրդին: Դուք միայնակ չեք ձեր ազատագրական պայքարում»:
Այս հատուկ թողարկումն ինքնուրույն խմբագրական աշխատանքի իմ առաջին փորձն էր: Կարծում եմ, այն մեծ դեր ունեցավ, որ մինչ այսօր զբաղվեմ լրագրությամբ:

События в Вильнюсе и спецвыпуск «Диалога» - Mediamax.am
11-13 января 1991 года, в Вильнюсе и других городах прозошли столкновения между сторонниками независимости Литвы и советскими войсками. Президент СССР Михаил Горбачев заявил, что ничего не знал о событиях у телебашни Вилньюса, жертвами которых стали 13 человек. Многие уверены, что именно события в Вильнюсе запустили механизм обратного отсчета по окончательному развалу Советского Союза.
Я уже писал, что начал заниматься журналистикой в школе, в 1990 году. Основанный учителем русского языка и литературы Марком Григорян клуб «Диалог» выпускал одноименную стенную газету, которая позже стала издаваться дважды в месяц на четырех страницах формата A4 тиражом 100-150 экземпляров и продавалась по цене в 1 рубль.
Редакторами газеты были Анжелика Хосроева и ваш покорный слуга, но все важные вопросы мы обсуждали с Марком Григоряном. В дни событий в Вильнюсе он был простужен и не ходил в школу. На следующий день после трагедии у вильнюсской телебашни я позвонил Марку Владимировичу и сказал, что мы непременно должны выпустить специальный выпуск «Диалог»-а. Мы были школьной газетой, но времена были такими, что не затрагивать политические темы было невозможно. Тем не менее, мы впервые готовились сделать номер с острой критикой советских властей.
Марк Григорян дал свое согласие и за один-два дня мы сверстали спецвыпуск, названный «Агрессия».
Первую страницу соответствующим рисунком оформил художник газеты Аветик Элоян.
На второй странице была редакционная статья, в которой мы, 15-летние школьники, обвиняли руководство СССР в возвращении тоталитарных порядков. Также мы поместили несколько цитат из произведений Джорджа Оруэлла.
На третьей полосе была статья Марка Григоряна, в которой он напоминал о выступлении Эдуарда Шеварднадзе, который объяснял свою отставку с поста главы МИД СССР опасностью возвращения диктатуры.
На последней полосе публиковались отрывки из статей Андрея Сахарова, Вацлава Гавела и Николая Бердяева о тоталитаризме, стихотворение Иосифа Бродского «Одному тирану» и эта надпись заглавными буквами:
РЕДАЦИЯ НЕЗАВИСИМОЙ ГАЗЕТЫ «ДИАЛОГ» ВЫРАЖАЕТ СОБОЛЕЗНОВАНИЕ ЛИТОВСКОМУ НАРОДУ. ВЫ НЕ ОДИНОКИ В СВОЕЙ ОСВОБОДИТЕЛЬНОЙ БОРЬБЕ.
Этот спецвыпуск был моим первым опытом самостоятельной редакционной работы. Думаю, он сыграл большую роль в том, что я до сих пор занимаюсь журналистикой.