Պնդել եւ պարտադրել նոր բանակցային օրակարգ - Mediamax.am
Այսօր, հոկտեմբերի 6-ին՝ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ձեռնարկած աննախադեպ ագրեսիայի 10-րդ օրը, ճակատում հարաբերական անդորր է: Տեղեկություններ կան, որ կարող է կայանալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը: Եվ քանի տեղեկատվական հեղեղը մի փոքր նոսրացել է, փորձեմ գրել նոր բանակցային օրակարգի մասին, որը պետք է պարտադրեն Արցախն ու Հայաստանը: Ոչ թե այս օրերի բանակցությունների համար, որոնք բացառապես վերաբերվելու են պատերազմի հետեւանքներին, այլ հիմնական, ինչպես միջնորդներն են սիրում ասել՝ «բովանդակային» բանակցությունների:
«Հետաձգված կարգավիճակի» թեզը ոչնչացվել է Ալիեւի կողմից
Այս պատերազմից հետո «հետաձգված կարգավիճակ»-ի մասին ցանկացած հիշատակություն նշանակելու է, որ Ադրբեջանն արդեն մտածում է նոր պատերազմի մասին:
«Հետաձգված կարգավիճակի» սկզբունքը (Արցախի կարգավիճակը ստանում է ինչ-որ միջանկյալ կարգավիճակ, իսկ հիմնականը որոշվում է 10 կամ 15 տարի հետո՝ անհստակ չափանիշներով քվեարկության միջոցով) տասնամյակից ավել սեղանին ունենալով՝ Ադրբեջանը որեւէ անգամ չխոսեց այն մասին, որ պատրաստ է լինելու ընդունել արցախցիների քվեարկության արդյունքը: Առհասարակ՝ արցախցիների կամարտահայտման մասին Բաքուն երբեք չի խոսել:
Բնականաբար, այս պատերազմից հետո (որն, ի դեպ, կարող է վերսկսվել ամեն րոպե) չի կարելի համաձայնվել որեւէ կետի, որը հստակ ֆիքսված չէ: Առավել եւս, այնպիսի առանցքային հարցի վերաբերյալ, ինչպիսին կարգավիճակն է:
Տարածքներ
Որքան էլ զավեշտալի կարող է հնչել, բայց սկսելով այս պատերազմը «իր տարածքների համար», Ալիեւն ինքն ապացուցեց, որ այդ տարածքների վերադարձը անհնարին է, քանի դեռ ինքը չի հրաժարվել Արցախին «տիրանալու» մտքից:
Պատկերացրեք, եթե հայկական կողմը զիջած լիներ մեկ կամ մի քանի շրջաններ նախքան պատերազմը: Այսօր Արցախ չէինք ունենա՝ այն ծանր եւ դաժան մարտերը, որոնք վարվում էին անվտանգության գոտի հանդիսացող տարածքներում, լինելու էին բուն Արցախում՝ ավիրելով այն: Եթե այսօր է Ստեփանակերտն այդքան տուժել, պատկերացրեք, թե ինչ կլիներ, եթե հակառակորդն ավելի մոտ լիներ քաղաքին:
Կան շատ այլ մեծ ու փոքր հարցեր, բայց այս երկուսն, իմ կարծիքով, առանցքային են: Չի կարող նման դաժան հարձակումից հետո վերադարձ լինել նախկինում քննարկվածին, ու սա պետք է հասկանան նաեւ միջնորդները: Պետք է ընդունեն, որ այս պատերազմն ապացուցեց, որ հայերը հենց այնպես չէին խոսում գոյության վտանգի առկայության մասին:
Իլհամ Ալիեւն այս պատերազմով ապացուցեց, որ ցանկանում է ունենալ Արցախ՝ առանց հայերի: Որեւէ նորմալ մարդ չի կարող ենթադրել, որ գեթ մեկ արցախցի կասետային ռումբերից եւ «Սմերչի» համազարկներից հետո կարող է հավատալ «ամենալայն ինքնավարության» մասին հեքիաթներին:
Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ կարմիր գիծը վաղուց էր քաշվել՝ դեռ առաջին պատերազմի ժամանակ, բայց այս անգամ Ալիեւն այդ գիծը վերացրեց այնպիսի անդունդի, որից ինքն անձամբ կկարողանա դուրս գալ միայն այն դեպքում, եթե ընդունի մեր պարտադրած նոր բանակցային օրակարգը:

Мы должны настоять на новой переговорной повестке - Mediamax.am
Сегодня, 6 октября, на 10-й день беспрецедентной агрессии Азербайджана и Турции, на фронте было относительное затишье. Есть сообщения о том, что может состояться встреча представителей Армении и Азербайджана. И пока информационный поток немного стих, попытаюсь написать несколько слов о новой повестке дня переговоров, на которой должны настаивать Арцах и Армения. Речь не о встречах, касающихся исключительно последствий войны, а основных, или, как любят называть их посредники, «предметных» переговорах.
Алиев уничтожил тезис об «отложенном статусе»
Любое упоминание об «отсроченном статусе» по окончании этой войны будет означать лишь одно -  Азербайджан готовит новую войну.
Принцип «отложенного статуса» (Арцах приобретает некий промежуточный статус, а основной определяется лет через 10 или 15 посредством голосования с весьма расплывчатым формулировками) вот уже более десяти лет лежит на столе, и ни разу за все это время Азербайджан не заявлял, что будет готов принять результат голосования арцахцев. О воле народа Арцаха Баку вообще никогда не говорит.
Разумеется, после этой войны (которая, кстати, может возобновиться в любой момент), договариваться по какому-либо пункту, если он четко не зафиксирован, нельзя. Особенно по такому ключевому, как статус.
Территории
Как бы парадоксально не звучало, но начав войну за «свои территории», Алиев сам доказал, что их возвращение невозможно, пока он не откажется от идеи «завладеть» Арцахом.
Представьте, какой бы была ситуация, если бы армянская сторона уступила один или несколько районов еще до войны. Сегодня мы бы уже потеряли Арцах, потому что тяжелые и жестокие бои, которые велись в зоне безопасности, были бы в самом Арцахе и разрушили бы его до основания. Если Степанакерт сегодня сильно пострадал, представьте, что было бы, если бы противник находился ближе к городу.
Есть много других, больших и малых пунктов и нюансов, но эти две, на мой взгляд, являются ключевыми.
После такой жестокой агрессии возврат к тому, что обсуждалось ранее, просто невозможен, и посредники также должны это понимать. Они должны признать, что армяне говорили об угрожающей их физическому существованию опасности не просто так.
Этой войной Ильхам Алиев доказал, что ему нужен Арцах без армян. Ни один здравомыслящий человек не может предположить, что после разрывов в Арцахе кассетных бомб и залпов «Смерча», армяне поверят сказкам о «самой широкой автономии».
Красная черта между Арцахом и Азербайджаном была проведена давно, еще во время первой войны, но на этот раз Алиев превратил эту черту в столь огромную пропасть, из которой он сам сможет выбраться только в том случае, если примет ту новую переговорную повестку, на которой будем настаивать мы.