Սթինգը կերգի խաղաղության համար - Mediamax.am
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող երեք տարբեր հաղորդագրություններ եմ ստացել: Առաջինը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում տեղի ունեցած հետկազանյան բանակցությունների վերաբերյալ որոշ տպավորություններ էր պարունակում: Ակնհայտ է, որ այդ գործընթացը համեմատաբար արագ ավարտելու հնարավորություններ կան` այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը մի փոքր քաղաքական ջանք գործադրի` ցույց տալու համար, որ դեռեւս լուրջ է տրամադրված գործընթացի նկատմամբ, եւ չի սկսի նոր ու քմահաճ պահանջներ ներկայացնել, ինչպես դա եղավ Կազանում:
Երկրորդն Ադրբեջանի կառավարությունից էր: Ադրբեջանի արտգործնախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովը շարունակել է այն, ինչ նախագահ Ալիեւը «քարոզչական պատերազմ» է անվանել` հայտնելով, որ  «Հայաստանն ավելի շատ է շահագրգռված պատերազմով, քան Ադրբեջանը»: «Նրանք ցանկանում են Ղարաբաղի հետագա օկուպացիան պահպանելու լրացուցիչ հիմնավորում ունենալ եւ սադրանքի համար հնարավորություններ կփնտրեն»,- ասել է նա Hürriyet Daily News-ի հետ հարցազրույցում: Նույն օրը նրա գործընկերը`Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի բաժնի պետ Ալի Հասանովն ասել է, որ «իր շահերին հասնելու համար Ադրբեջանը պետք է պատերազմ սկսի օկուպացված տարածքների ազատագրման համար եւ ստիպի Հայաստանին մեզ բավարարող խաղաղ համաձայնագիր ստորագրել, ինչը ներկա պայմաններում անհնար է»: Այսպիսով` Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ պատերազմով եւ անգամ անկեղծորեն հայտարարում է, թե ինչու է պատերազմ փնտրում, եւ ապա իր համար «հարմար» տարբերակով մեղադրում է Հայաստանին այն բանում, որ այն պատերազմ է «սադրում»: Որքան էլ անտրամաբանական է թվում, սակայն այդ ամենը տեղի է ունենում բանակցությունների կարեւորագույն օրերին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքվից հեռանալուն պես:
Երրորդը Սթինգի “Russians” հայտնի երգի բառերն են` փոփոխված Ղարաբաղյան իրավիճակի համար: Դժվար է դրանց որեւէ բան հավելել.

Sting would sing for peace
Today, three things were sent to me in connection with the Nagorno-Karabakh conflict. The first was some feedback on the post-Kazan negotiations mediated by the OSCE Minsk Group. Apparently there are ways to conclude this process fairly quickly, if there is only a small political effort by Azerbaijan to show that they are still serious about this process and if there will be no more arbitrary new demands, as was the case in Kazan upon the arrival of President Aliyev.
The second came from the Azerbaijani government. Deputy Foreign Minister Araz Azimov continued what President Aliyev once called “the propaganda war” by claiming: “Armenia is interested in war, more so than Azerbaijan. They want to gain further justification of the occupation in Karabakh, so they would be looking for an opportunity to provoke. So war is a possibility but it will only start with a provocation,” Azimov told the Hürriyet Daily News. On the same day, his colleague, the chief of the public policy department of the Presidential Administration, Ali Hasanov, said: “To meet its interests, Azerbaijan should start war for liberation of occupied lands and force Armenia to sign a treaty satisfactory to Azerbaijan while in current conditions it is impossible.”, news.az quoted Hasanov. So Azerbaijan continues to threaten with war, even frankly states why they seek war, and then conveniently accuses Armenia of “provoking” that war. As irrational as this is, they are doing all this during the key days of OSCE negotiations and with the Minsk-Group Co-Chairs only just leaving Baku.
The third thing was the lyrics of a famous song by Sting, adjusted for the Karabakh situation. Difficult to add anything to that: