Սթինգը կերգի խաղաղության համար - Mediamax.am
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող երեք տարբեր հաղորդագրություններ եմ ստացել: Առաջինը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում տեղի ունեցած հետկազանյան բանակցությունների վերաբերյալ որոշ տպավորություններ էր պարունակում: Ակնհայտ է, որ այդ գործընթացը համեմատաբար արագ ավարտելու հնարավորություններ կան` այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը մի փոքր քաղաքական ջանք գործադրի` ցույց տալու համար, որ դեռեւս լուրջ է տրամադրված գործընթացի նկատմամբ, եւ չի սկսի նոր ու քմահաճ պահանջներ ներկայացնել, ինչպես դա եղավ Կազանում:
Երկրորդն Ադրբեջանի կառավարությունից էր: Ադրբեջանի արտգործնախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովը շարունակել է այն, ինչ նախագահ Ալիեւը «քարոզչական պատերազմ» է անվանել` հայտնելով, որ  «Հայաստանն ավելի շատ է շահագրգռված պատերազմով, քան Ադրբեջանը»: «Նրանք ցանկանում են Ղարաբաղի հետագա օկուպացիան պահպանելու լրացուցիչ հիմնավորում ունենալ եւ սադրանքի համար հնարավորություններ կփնտրեն»,- ասել է նա Hürriyet Daily News-ի հետ հարցազրույցում: Նույն օրը նրա գործընկերը`Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի բաժնի պետ Ալի Հասանովն ասել է, որ «իր շահերին հասնելու համար Ադրբեջանը պետք է պատերազմ սկսի օկուպացված տարածքների ազատագրման համար եւ ստիպի Հայաստանին մեզ բավարարող խաղաղ համաձայնագիր ստորագրել, ինչը ներկա պայմաններում անհնար է»: Այսպիսով` Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ պատերազմով եւ անգամ անկեղծորեն հայտարարում է, թե ինչու է պատերազմ փնտրում, եւ ապա իր համար «հարմար» տարբերակով մեղադրում է Հայաստանին այն բանում, որ այն պատերազմ է «սադրում»: Որքան էլ անտրամաբանական է թվում, սակայն այդ ամենը տեղի է ունենում բանակցությունների կարեւորագույն օրերին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքվից հեռանալուն պես:
Երրորդը Սթինգի “Russians” հայտնի երգի բառերն են` փոփոխված Ղարաբաղյան իրավիճակի համար: Դժվար է դրանց որեւէ բան հավելել.

Стинг споет для мира - Mediamax.am
Сегодня я получил три разных послания, касающихся нагорно-карабахского конфликта. В первом были некоторые впечатления от постказанских переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. Очевидно, что есть возможности для сравнительно быстрого завершения этого процесса, если Азербайджан сделает небольшое политическое усилие, чтобы продемонстрировать, что он все еще серьезно настроен в отношении процесса и не станет выдвигать новых капризных требований, как это произошло в Казани.
Второе было от правительства Азербайджана. Замминистра иностранных дел Араз Азимов продолжил то, что президент Алиев однажды назвал «пропагандистской войной», заявив, что «Армения заинтересована в войне больше, чем Азербайджан». «Они хотят получить дальнейшее оправдание оккупации в Карабахе, и будут искать возможности для провокации. Таким образом, война возможна, но она начнется только в случае провокации», - сказал он в интервью Hürriyet Daily News. В тот же день его коллега, заведующий общественно-политическим отделом администрации президента Али Гасанов, сказал, что «для того, чтобы добиться достижения своих интересов, Азербайджан должен начать войну для освобождения оккупированных территорий и вынудить Армению подписать удовлетворяющее нас мирное соглашение, что в нынешних условиях является невозможным». Таким образом, Азербайджан продолжает угрожать войной и даже откровенно заявляет, почему он ищет войны, и затем «удобным» ему образом обвиняет Армению в том, что она «провоцирует» войну. Как бы иррационально это не выглядело, но все это происходит в ключевые дни переговоров и сразу после отбытия сопредседателей Минской группы из Баку.
Третье - это текст известной песни Стинга “Russians”, скорректированный для ситуации в Карабахе. Сложно добавить к этому что-либо: