Լուսանկարը` UWC Dilijan քոլեջ
Մեդիամաքսը եւ UWC Դիլիջան քոլեջը «Դիլիջանում՝ ինչպես տանը» համատեղ նախագծում ներկայացնում են տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողների պատմությունները՝ Դիլիջանի եւ Հայաստանի մասին:
Բենիամին, Իրան, UWC Դիլիջան՛16
Բենիամինը UWC  Դիլիջանի առաջին սերնդի 94 շրջանավարտներից մեկն է։ Այժմ նա շարունակում է կրթությունը Բենինգտոնի համալսարանում (Վերմոնտ, ԱՄՆ) եւ ուսումնասիրում է տնտեսագիտություն ու մաթեմատիկա։ Բենիամինի խոսքերով, UWC Դիլիջանում իր երկամյա կրթության ամենակարեւոր ձեռքբերումներից մեկն այն է, որ այստեղ նա դարձել է ավելի ինքնավստահ ու հիմա կարող է լինել այնպիսին, ինչպիսին որ կա։
Հայաստան ճանապարհորդությունս առաջին անգամն էր, երբ միայնակ լքեցի տունս՝ օտար երկիր մեկնելու նպատակով: Շատ վախեցած էի հայրենիքից եւ ընտանիքիցս հեռու լինելու փաստից եւ մի երկրում ապրելուց, որտեղ ոչ ոքի հետ չեմ կարող շփվել։
Հայաստանի մասին շատ բան չգիտեի՝ միայն այն, որ հայկական եւ իրանական պատմության եւ մշակույթի մեջ կան որոշակի նմանություններ։ Շուրջ 120 000 հայ տեղափոխվել են Իրան 20-րդ դարում, եւ ստեղծել հայ համայնքը։ Այցելել էի հայկական եկեղեցիներ Թեհրանում եւ Թավրիզում եւ պատմություններ լսել այն մասին, թե ինչպիսին էր իրենց նախնիների Հայաստանը եւ ինչպիսին է այն ներկայում։
Հայաստան ժամանեցի օգոստոսի 14-ին եւ առաջին օրն անցկացրի Երեւանում զբոսնելով։ Առաջին տպավորությունս Հայաստանից այդքան էլ դրական չէր. Թեհրանում մեծացած լինելով՝ ունեի որոշակի սպասելիքներ, թե ինչպիսի տեսք պետք է ունենա մայրաքաղաքը։ Համեմատում էի քաղաքները՝ նայելով շենքերին, մեքենաներին, սրճարաններին եւ մարդկանց հագուստի ոճին։ Հիմա, երբ հետ եմ նայում, կարծում եմ, որ փոքր-ինչ «երես առած էի», քանի որ գերադասում էի քաղաքի արտաքին տեսքը մարդկանց եւ ներքին անցուդարձին՝ մոռանալով, որ նրանք են որոշում քաղաքի «որակը»։
Առաջին գիշերս անցկացրեցի Հանրապետության հրապարակի երգող շատրվանների դասական երաժշտությունը լսելով, որը գերազանց տրամադրություն էր ստեղծում փողոցում։ Գիտեի, որ երաժշտությունը շատ մեծ դեր ունի հայերի կյանքում, սակայն չէի ակնկալում տեսնել նման գեղեցիկ ներկայացում եւ նկատել նման հետաքրքրություն երաժշտության նկատմամբ։ Հայաստանում անցկացրած երկու տարվա ընթացքում այցելել եմ կյանքիս լավագույն դասական երաժշտության համերգները, եւ ամեն անգամ հիացած եւ տպավորված եմ եղել։
Բենիամինը Բենիամինը
Հայաստանն ունի հարուստ մշակույթ։ Եղել են ժամանակներ, երբ այն կտրուկ փոփոխությունների ենթարկվել պատմական իրադարձությունների հետեւանքով, որոնք ավելի են հարստացրել մշակույթը եւ հայկական ավանդույթները։ Կարողացա ծանոթանալ հետխորհրդային եւ ռուսական մշակույթների հետ։ Ինձ համար ցնցող էր տեսնել, որ գրեթե բոլորը Հայաստանում երկու լեզու գիտեն (հայերեն եւ ռուսերեն)՝ անկախ կրթության մակարդակից կամ սոցիալական խավից։
Իսկապես զգում էի ցավը մարդկանց սրտերում, երբ նրանք խոսում էին հայոց պատմության դառը էջերից:
Ես միշտ կհիշեմ Հայաստանը եւ հայերին որպես բարեկամ եւ հյուրասեր ազգ։ Մի երկիր, որտեղ մարդիկ կարող են բաց խոսել քեզ հետ՝ միշտ առաջարկելով ուտելիք։ Այն, ինչ պատկանում է նրանց, պատկանում է քեզ։  Նրանք կիսում են իրենց անձնական պատմությունները եւ դու քեզ տանն ես զգում։ Շատ հաճելի էր տեսնել այն հարգանքը, որը հայերն ունեն ծերերի նկատմամբ, եւ այն, որ մարդիկ օգնում են միմյանց, երբ աջակցության կարիք կա։
Հայաստանը զարգացման մեծ ներուժ ունի։ Մի քանի հայ նորարարների հանդիպելուց եւ նրանց նախագծերը դիտարկելուց հետո ես համոզված եմ, որ շատ շուտով կլինեն կտրուկ փոփոխություններ, որոնք  կջնջեն  Խորհրդային միության փլուզումից հետո մնացած վնասները։ Շատ հաճելի  կլինի վերադառնալ Հայաստան եւ լինել նրա զարգացման մի մասը կամ պարզապես տեսնել երկրի առաջընթացը։

В совместном проекте «Дилижан на карте мира» Медиамакс и колледж UWC Dilijan представляют истории студентов из разных стран о Дилижане и жизни в Армении.
Беньямин, Иран, UWC Дилижан’16
Беньямин – один из 94 студентов первого поколения UWC Дилижана. Сейчас он изучает математику и экономику в университете Бенингтона в Вермонте, США. Беньямин говорит, что одним из самых больших его достижений за два года учебы в UWC Дилижан стало то, что он более не боится быть самим собой.
Приехав в Армению, я впервые в жизни оказался один далеко от дома, в незнакомой стране. До приезда в Армению я знал, что между нашими культурами есть сходства и что в определенные периоды истории наших стран были тесно переплетены. Более 120 000 армян иммигрировали в Иран в 20-м веке, создав армянскую общину. Посещая армянские церкви в Тегеране и Тебризе, я разговаривал с армянами, делившимися историями о том, как они уезжали из Армении и о том, какова Армения сегодня.
Я приехал в Ереван в августе 2014 года и в первый же день провел несколько часов, гуляя в центре. Мое первое впечатление от Еревана было не очень позитивным. Я родился и вырос в Тегеране, и у меня сложилось определенное представление о том, как должна выглядеть столица. Я сравнивал оба города, в первую очередь обращая внимание на здания, автомобили, кафе и даже на то, как были одеты люди. Сейчас, вспоминая об этом, я понимаю, каким недалеким я был тогда, обращая внимание только на «изнанку» города, фактически игнорируя живущих в нем людей и ту атмосферу, что они создают.
Ночью на Площади Республики под аккомпанемент классической музыки работали фонтаны, вся площадь была усыпана людьми - это создавало необыкновенную энергетику. Я был настолько впечатлен музыкой и всем, что происходило вокруг, что начал разговаривать с незнакомцами на английском. Я знал, что музыка – неотъемлемая часть Армении и ее культуры, но не ожидал увидеть столь красочное представление. В течение тех двух лет, что я провел в Армении, я посетил немало концертов классической музыки, которые были лучшими в моей жизни. На этих концертах мне даже посчастливилось познакомиться с некоторыми музыкантами.
Мой опыт жизни в колледже UWC Dilijan, учеба – все то, чему я уделял так много внимания в течение этих двух лет, составляют большую часть моих воспоминаний об Армении. Но сейчас, возвращаясь в Армению, я стараюсь проводить как можно больше времени встречаясь и общаясь с людьми, участвуя в разных проектах и инициативах. Все это позволяет мне познать «другую» Армению.
БеньяминФото: UWC Dilijan College
Со временем я стал лучше понимать и даже чувствовать всю ту боль, с которой армяне говорят о горьких страницах истории своей страны.
Я навсегда запомнил Армению как гостеприимную и дружелюбную страну. Страну, где люди открыты тебе; где они самозабвенно готовы предложить тебе еду, да и вообще, все, что у них есть. Готовы делиться историями своей жизни, которые греют душу и помогают почувствовать, что тебе здесь искренне рады. Я был восхищен тем уважением, с которым в Армении относятся к старшим и часто становился свидетелем того, как люди не оставались равнодушными и помогали друг другу.
Я думаю об Армении как о стране с огромным потенциалом развития. Знакомясь с многими инновационными проектами, я убеждаюсь, что совсем скоро ее ждут большие перемены. Я с радостью вернусь в Армению и стану частью этого движения.