Անմոռանալի հաղթանակ. Ռոբերտ Հովհաննիսյան - Mediamax.am
Գրոսմայստեր Ռոբերտ Հովհաննիսյանն ինչպես անհատական, այնպես էլ թիմային մրցաշարերում կարեւոր պարտիաներ է անցկացրել: Տարբեր հաղթանակների շնորհիվ նա կարողացել է վաստակել ցանկալի միավորներ, որոնք ի վերջո նրան բերել են այս կամ այն տիտղոսը:
«Անմոռանալի հաղթանակ» շարքում այս անգամ զրուցել ենք Ռոբերտի հետ, որը պատմել է Եվրոպայի առաջնության ժամանակ տոնած հաղթական պարտիաներից մեկի մասին:
2016 թվականի Եվրոպայի անհատական առաջնությունում հանդիպել էի ռուս Նիկիտա Վիտյուգովի հետ: Ես խաղում էի սպիտակ խաղաքարերով, իսկ պարտիան անչափ կարեւոր էր. հաղթանակի դեպքում Աշխարհի Գավաթի խաղարկությունում մասնակցելու շանսերս մեծանում էին:
Հակառակորդս շատ ուժեղ էր, բայց ես սկզբնախաղում առավելություն ստացա ու որոշեցի, որ պետք է անեմ հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի բաց չթողնեմ այն:
Հետո այնպես ստացվեց, որ մրցակիցս քայլերը կրկնում էր, իսկ ես հետագա պայքարի կոնկրետ պլան չէի տեսնում: Ի վերջո հավատացի ուժերիս, չընդունեցի մրցակցիս առաջարկած ոչ-ոքին ու շարունակեցի պայքարը:
Երբ վերջնական հաշվարկը ցույց տվեց, որ մրցակիցս կարող է առավելագույնը ձգձգել խաղը, արդեն համոզվեցի, որ անպայման կհաղթեմ: Դժվար պարտիա ստացվեց, բայց կարողացա հասնել առավելության, ինչի համար ուրախ էի: Պարզապես փորձում էի զսպել զգացմունքներս, որովհետեւ առջեւում ինձ սպասում էին ոչ պակաս կարեւոր հանդիպումներ:
Խաղի ժամանակ ոչ մի էմոցիա չես ունենում, ամբողջությամբ «պարտիայի մեջ» ես լինում: Իսկ երբ ավարտվում է, սկսում ես կենտրոնանալ հետագա հանդիպումների վրա:
Հիմա, երբ հետ եմ նայում, զգում եմ, որ պետք է շատ աշխատել՝ հետագայում նմանատիպ դիրքերն ավելի հստակ կատարելու ու հաղթանակի հասնելու համար:

Unforgettable victory: Robert Hovhannisyan
Grandmaster Robert Hovhannisyan had significant games in individual and team tournaments. Owing to different victories he was able to score the necessary points, which helped him to eventually win this or that title.
We talked to Robert this time for our Unforgettable victory series, who told us about one of his victorious games in European Championship.
I had a game with Russian Nikita Vitiugov in European Individual Chess Championship 2016. I was playing with white pieces, and the game was extremely important; chances to participate in Chess World Cup would increase in case of victory.
My competitor was strong, though I got the advantage in the opening and decided to do everything possible not to miss it.
Then it happened so that my competitor kept on repeating his steps, and I did not see any certain plan for the further fight. Eventually I believed in my strengths and did not accept the draw, suggested by my competitor; I continued the fight.
When the final scores showed that my competitor could only drag out the game, I was already convinced that I would certainly win. It was a difficult game, but I was able to get the advantage, which made me happy. I simply tried to restrain my emotions, as I had other, not less important games to play.
You do not have any emotion during the game; you are completely “in the game”. And when it is finished, you start to concentrate on the coming games.
Now, when I look back, I feel that it is necessary to work hard to make such positions more precise in the future and achieve victory