Լուսանկարը` gettyimages.com.au
Անասելի կամքի տեր այս մարզուհին բազմիցս է միջազգային հարթակներում ցույց տվել իր ուժն ու սպորտային բնավորությունը: Նա Հայաստանի կանանց ծանրամարտի կայուն սյուներից է, միշտ հաղթանակի ձգտող ու երբեք չհանձնվող:
Mediamax Sport-ի «Անմոռանալի հաղթանակ» շարքում ներկայացնում ենք Եվրոպայի չեմպիոն, Աշխարհի առաջնության ու Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանի ամենամեծ նվաճումը:
Բոլոր հաղթանակներս էլ ինձ համար կարեւոր են, բայց նրանցից հատկապես մեկն առանձնանում է ՝ Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում նվաճած մեդալը: Այն ինձ համար ամենաբաղձալին ու սպասվածն էր:
Արդեն 17 տարի է զբաղվում եմ ծանրամարտով, միշտ երազել եմ Օլիմպիադայի մասնակցելու ու հատկապես մեդալ նվաճելու մասին: Բոլոր պրոֆեսիոնալ մարզիկներն էլ ցանկանում են մի օր կանգնել օլիմպիական պատվոհարթակի վրա:
Լոնդոնի հաջողությունն աննկարագրելի էր ինձ համար: Այնքան էի ուրախացել բրոնզե մեդալի համար, որ իմ մարզչի փոխարեն ռուս մարզչի գիրկն էի նետվել ու ուրախությունից արտասվում էի:
Առհասարակ նման նվաճումները երբեք հեշտ չեն տրվում, ես էլ բարդ ճանապարհ էի անցել մինչեւ Օլիմպիական խաղեր մեկնելը: 2011 թվականի Աշխարհի առաջնության պոկում վարժության ժամանակ ձեռքս կոտրել էի, երբ խաղերին ընդամենը 6 ամիս էր մնացել:
Բժիշկներն անգամ հույս չէին տալիս, որ մինչեւ Օլիմպիադան կհասցնեմ վերականգնվել, բայց Մոսկվայում ինձ վիրահատեցին, ու ամեն ինչ լավ անցավ: Դրանից մեկ ամիս անց ես դեռ գիպսով մարզմումներ էի անցկացնում, որպեսզի մարզավիճակս պահպանեմ:
Ոչ ոք, բացի իմ անձնական մարզիչ Արման Ղազարյանից, չէր հավատում, որ ես կհասցնեմ վերականգնվել: Նա անգամ հուսադրում էր, որ ես մեդալով եմ Լոնդոնից վերադառնալու: Դա ինձ անչափ ոգեւորում էր, ու երբ ինձ հաջողվեց մեդալ նվաճել, բոլորը հիացել էին իմ կամքի ուժի վրա:

Фото: gettyimages.com.au
Эта спортсменка с неописуемой волей не раз демонстрировала свою силу и характер на международных аренах. Она – опора армянской женской тяжелой атлетики, всегда стремится к победе и никогда не сдается.
Mediamax Sport в рамках проекта «Незабываемые победы» представляет чемпионку Европы, обладательницу бронзовой медали чемпионата мира и Олимпийских игр Рипсиме Хуршудян.
Все мои победы важны для меня, но одна из них занимает отдельное место – это медаль, которую я завоевала на Олимпийских играх в Лондоне. Она была для меня самой желанной и долгожданной.
Я занимаюсь тяжелой атлетикой уже 17 лет и всегда мечтала участвовать в Олимпиаде, а особенно завоевать медаль. Все профессиональные спортсмены хотят когда-нибудь встать на олимпийский пьедестал почета. Успех в Лондоне был неописуемым для меня. Я была так рада бронзовой медали, что расплакалась и бросилась обнимать русского тренера вместо своего.
Вообще, подобные достижения никогда не даются легко, и мне пришлось пройти нелегкий путь перед тем как участвовать в Олимпийских играх. Я сломала руку во время упражнения рывок на чемпионате мира в 2011 году, а до Олимпиады оставалось всего 6 месяцев.
Врачи и не надеялись, что я успею восстановиться до Олимпийских игр, но мне сделали операцию в Москве, и все прошло хорошо. Через месяц я уже тренировалась в гипсе, чтобы поддерживать форму.
Никто, кроме моего тренера Армана Казаряна, не верил, что я успею восстановиться. Он внушал мне, что я сумею привезти медаль из Лондона. Это очень вдохновляло меня, и когда я завоевала медаль, все восхищались моей силой воли.