2015 թվականի ապրիլին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, The Guardian-ը Հայաստանի եւ Սփյուռքի իր ընթերցողներին առաջարկեց պատմել, թե ինչ ազդեցություն է թողել Ցեղասպանությունը իրենց ընտանիքների վրա:
Մեկ տարի անց՝ Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի նախաշեմին, Մեդիամաքսը եւ The Guardian-ը որոշեցին համատեղ ներկայացնել չհրապարակված նյութերի մի մասը:
Ռուբեն Ջանբազյան, Կանադա
Իմ հայրական տատիկը` Ագնես Ջանբազյանը (օրիորդական ազգանունը` Անդոնյան), ծնվել էր 1915 թվականին:
Նա մոտ 6 ամսական էր, երբ Մուսա լեռան հարակից գյուղերի հայերը հավաքվեցին եւ փորձեցին ապաստանել լեռան վրա` պաշտպանվելով թուրքերի հարձակումից: Երբ Օսմանական ուժերը մոտեցան քաղաքին, բնակչությունը խոչընդոտեց հարձակմանը եւ պաշտպանվեց 53 օր, մինչեւ ֆրանսիական ռազմածովային նավի փրկության հասնելը: Հետագայում այս հերոսական պատմությունը հայտնի դարձրեց ավստրիացի գրող Ֆրանց Վերֆելը` 1933թ. տպագրելով «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպը:
2004թ. ինձ հաջողվեց Լիբանանի Անջար քաղաքում հանդիպել տատիկիս քրոջը` Էլմաստին: Նա ինձ պատմեց, թե ինչպես պաշտպանության օրերին, իրեն` 7 տարեկան Էլմաստին էր վստահվել 6-ամսական երեխային պահելու պատասխանատվությունը: Երեք տարբեր առիթով նրանք մտածել են Ագնեսին թողնել ծառի տակ, քանի որ նա շարունակ լաց էր լինում եւ դժվարացնում երթը: Բայց երեք դեպքում էլ Էլմաստը հետ է վերադարձել եւ վերցրել երեխային:
Ես բախտավոր եմ այնքանով, որ 22 տարի նույն հարկի տակ եմ ապրել տատիկիս հետ: Չնայած որ իմ Նենեն տարրական կրթություն գրեթե չէր ստացել, նա ինձ կյանքի մասին ավելի շատ բան է սովորեցրել, քան ինչ-որ գիրք կամ դպրոց երբեւէ կսովորեցներ:
Ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին ես այցելեցի Երեւան եւ Ստամբուլ: Ինձ համար շատ կարեւոր էր ապրիլի 24-ին լինել երկու քաղաքներում էլ, որպեսզի հիշատակի օրը ամբողջ աշխարհից Երեւան ժամանած հայերի հետ լինեմ:
Նաեւ կարեւոր էր վերադառնալ այն քաղաքը, որտեղից սկսվել է Ցեղասպանությունը եւ միասնական լինել այն հայերի հետ, որոնք շարունակում են հիշել այդ իրողությունները Ստամբուլում` չնայելով թուրքական կառավարության ճնշմանը:

Фото: из архива Р. Джанбазяна
Год спустя, накануне 101-й годовщины Геноцида, Медиамакс и Gurdian решили совместно представить некоторые из полученных, неопубликованных ранее материалов.
Рубен Джанбазян, Канада
Бабушка моего отца, Агнес Джанбазян (в девичестве - Андонян), родилась в 1915 году.
Ей было около 6 месяцев, когда армяне из близлежащих деревень Муса-Дага собрались, чтобы найти убежище  на горе и защитить себя от нападения турков. До спасительного прибытия французского военного корабля люди на протяжении 53 дней держали оборону от османских войск. В дальнейшем эта героическая история стала известной благодаря австрийскому писателю Францу Верфелю, который описал ее в своем романе «Сорок дней Муса-Дага», изданном в 1933 году.
В 2004 году, в ливанском городе Анджар мне удалось встретиться с Элмаст - сестрой моей бабушки. Она рассказала, как в дни обороны Муса-Дага, ей, семилетней девочке, была доверена опека 6-месячной сестры. Трижды они думали оставить Агнес, так как она постоянно плакала и затрудняла путь. Но во всех трех случаях Элмаст возвращалась и забирала ребенка.
Я счастливый человек, поскольку на протяжении 22 лет жил под одной крышей с бабушкой. И несмотря на то, что у моей  Нене не было даже начального образования, она научила меня многому в жизни, да так, как не удалось бы ни одной школе и ни одному учебнику.
В рамках мероприятий столетней годовщины Геноцида я посетил Ереван и Стамбул. Мне было очень важно 24 апреля побывать в обоих городах, чтобы в день памяти находиться рядом с армянами, прибывшими в Ереван со всего мира. И было очень важно вернуться в город, где начался Геноцид, и быть рядом с армянами,  которые несмотря на давление со стороны турецкого правительства, продолжают помнить о случившемся в Стамбуле.