Մարտակերտից մի քիչ հեռու, դաշտերի ու այգիների լռության մեջ երբեմն լսվում է չօգտագործված զենքի պայթյունը. սակրավորներն են աշխատում։
Մեծ այգում հատուկենտ նռներ են երեւում՝ ճաքած, չորացած, բայց քաղցրությունը չկորցրած։
«Առաջին տարին էր, որ պիտի բերք ստանայի, 5-6 տոննա կլիներ։ Սեպտեմբերի սկզբին կես տոննա հասցրեցի հավաքել։ Բայց չեմ նեղվում, կարեւորը՝ խաղաղություն լինի, մյուս տարի բերք կստանամ»։
Նռան այգին Արտավազդ Բոյաջյանն 2020 թվականին է գնել։ Ասում է՝ նռնենին իր համար ավելին է, քան բերքատու ծառը: Նրա բոլոր նրբություններն արդեն գիտի։ Ամեն օր, Մաղավուզի դպրոցում դասերն ու պարապմունքներն ավարտելուց հետո, շտապում է այգի։
«Մենք շատ ենք բնությունից հեռացել։ Երեւանում կյանքը խեղդված է։ Էստեղ, երբ ծաղիկները ծաղկում են, քամին տերեւները տանում-բերում է, թռչունների ձայնի տակ, լռություն մեջ ուղղակի նստում, վայելում ես։ Մարդուն էլ ի՞նչ է պետք»։
Քաղաքի կյանքն Արտավազդի համար չէ։ Նա Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղից է: 2018-ին, համալսարանն ավարտելուց հետո, դիմեց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին՝ Արցախ տեղափոխվելու, դարձյալ գյուղում ապրելու ու դասավանդելու համար։ Երբ պարզվեց, որ իրեն Ստեփանակերտի ֆիզմաթ դպրոցում են սպասում, անակնկալի եկավ։
2 տարի այստեղ դասավանդելը կարեւոր փորձառություն էր։ Որոշեց ավելի երկար մնալ Արցախում։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն առաջարկեց մեկ տարով երկարեցնել ծրագիրը, եւ Արտավազդը տեղափոխվեց Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ գյուղ։
«Շատ ջերմ ընդունեցին գյուղացիները։ Կանգնեցնում, հարցնում էին. «Հայաստանից եկած մաթեմատիկայի ուսուցիչը դո՞ւ ես։ Ուրախ ենք, որ եկել ես, ինչո՞վ կարող ենք քյոմագ անել»։ Ասում էի՝ լյոխ լավ ա»։
Ստեփանակերտում Արտավազդը բարձր դասարանցիներին էր դասավանդում, մաթեմատիկական լուրջ խնդիրներ էին լուծում։ Երբ Մաղավուզում իմացավ, որ 5-րդ դասարանի դասղեկն է լինելու, մտահոգվեց՝ ինչպե՞ս է շփվելու հետները։
«Առաջին օրերին նայում էի երեխաներին՝ ես իրենց հետ ո՞նց եմ խոսելու, ի՞նչ եմ ասելու, որ ինձ ճիշտ հասկանան։ Հետո մի օր խնդիր էին լուծում, բոլորն էլ կարողացան, ու երեխաներից մեկը շատ ուրախ ձայնով ասաց՝ ընկե՛ր, բայց Դուք շատ լավ ուսուցիչ եք։ Զարմացել էի՝ էդպիսի բան ինձ դեռ չէին ասել։ Տարբեր ապրումներ, զգացողություններ եմ ունենում, միայն դասավանդել չէ, կյանք է։
Երբ գտնում ես փոքրերի հետ աշխատելու յուրահատուկ նրբությունները, շատ հեշտ է ստացվում շփումը։ Բայց պետք չէ կարծել, որ ամեն ինչ արդեն լավ է։ Միշտ պիտի մտածես՝ էս ճանապարհը ո՞նց հաղթահարենք»։
«Պատասխանատու, պարտաճանաչ տղա է»,- ասում է դպրոցի տնօրեն Վաչիկ Ավանեսյանը: Արտավազդի Մաղավուզ գալով ոչ միայն մաթեմատիկայի ուսուցչի խնդիրն են լուծել, այլ գտել նաեւ շատ կարեւոր մի հարցի պատասխան՝ ինչպես երեխաներին դարձնել ընթերցասեր:
«Մինչեւ հիմա գրականության ուսուցիչները դժվարացել են աշակերտների հետաքրքրությունն արթնացնել։ Միշտ հարց էինք դնում՝ ի՞նչ անել, ի՞նչ տարբերակ մշակել, որ ընթերցանությունը դպրոցում զարգանա, եւ պատճառներ էին լինում, որոնք անհնար էին դարձնում: Բայց, պարզվում է, հնարավոր է։ Մաթեմատիկայի ուսուցիչը հնարավոր դարձրեց, կարողացավ ընթերցանության նկատմամբ իր սերն աշակերտներին փոխանցել։ Միշտ երեխաներով շրջապատված է, նույնիսկ դասամիջոցներին ուսուցչանոց չի գալիս: Ես ուրախ եմ, որ նման ուսուցիչ ունեմ, եւ ինչքան հնարավոր է`պահելու եմ էստեղ»:
Մինչեւ Մաղավուզ գալը, Արտավազդն Արցախի շատ գյուղերում է եղել, համոզվել է՝ գրքերի պակասն ամեն տեղ մեծ խնդիր է: Եղածը Լենինի հատորյակներն ու երեխաների հետ կապ չունեցող խորհրդային հրատարակություններ են, կամ հետաքրքիր, բայց պոկված էջերով, մաշված կազմով անհրապույր գրքեր: Սոցցանցերում գրառումներ կատարեց ու սկսեց գիրք հավաքել՝ գունավոր, նկարազարդ ու այնքան գրավիչ, որ նույնիսկ նախանձեց՝ մանկության տարիներին ինքն այդպիսի գրքեր չի ունեցել:
«Երբ բերեցի, միայն կազմը, նկարները տեսնելուց՝ երեխաները ոգեւորվեցին. մի ամբողջ աշխարհ էր։ Մենք ունեինք էդպիսի գրքերի կարիք։ Կարդալուց հետո պետք է հարցնել երեխային՝ ինչի՞ մասին է, ո՞ր հատվածը դուրդ եկավ։ Ոգեւորությամբ սկսում են պատմել։ Առաջին անգամ 5-րդ դասարանի հետ որոշեցինք երկար դասամիջոցին գնալ, գիրք վերցնել: Բոլորս շարքով գնում ենք գրադարան, ով տեսնում, զարմանում է՝ էս ո՞ւր են գնում: Հիմա ես իրենց էլ ոչինչ չեմ ասում։ Եթե երկար դասամիջոցին տեսնում եմ՝ չկան, գիտեմ, որ գնացել են գիրք հանձնելու, նորը վերցնելու»։
Արտավազդի ներկայությանը գյուղում ու դպրոցում այնպես ենք սովորել, որ երբ երեխաներին հարցնում եմ, թե ինչո՞ւ է ընկեր Բոյաջյանը Փանիկից հասել Մաղավուզ, զարմացած նայում են իրար ու ենթադրություններ անում՝ որ գիտելիք ունենանք, որ մեծանանք, խելացի լինենք: Առանց պատճառը պարզելու էլ ուրախ են, որ ընկերն իրենց հետ է:
Արցախում ու հատկապես Մաղավուզում Արտավազդը պատրաստվում է երկար մնալ: Նրա ծրագրերը չեն փոխել նույնիսկ պատերազմն ու պարզ երեւացող ադրբեջանական դիրքերը:
«Մինչեւ պատերազմը հստակ էր, որ մնալու եմ Արցախում, հետո՝ առավել հստակ դարձավ, որ սա իմ տեղն է։ Սկզբում, իհարկե, մտածում ես՝ հնարավո՞ր է այն հողը, որտեղ հիմա ապրում ես, որոշ ժամանակ հետո քոնը չլինի։ Բայց երբ էմոցիոնալ պահն անցնում է, հասկանում ես, որ չէ, սա քո տեղն է, դու ուզում ես էստեղ մնալ ոչ այն պատճառով, որ ինչ-որ սրբազան պարտք ես կատարում, հերոսական քայլ ես անում, այլ որովհետեւ քեզ հաճելի է, քո տունն էստեղ է»:
Արտավազդը ծրագրավորող է, բայց մասնագիտությամբ երբեք չի աշխատել: Մանկավարժություն սովորել է դասավանդելուն զուգահեռ: Ասում է՝ ուսուցիչ դառնալու համար երկար տարիների աշխատանք, մեծ փորձ է պետք, որ զգաս երեխային: Երեք տարվա ընթացքում հասկացել է, որ դպրոցում խնդիրները շատ են ու համակարգային լուծում են պահանջում. մի քանի անհատը շատ բան չեն կարող փոխել:
«Առաջին հերթին պետք է կրթության հանդեպ վերաբերմունքը փոխենք: Ուսուցիչն անտեսված է: Եթե նա սխալվի, պատժող կգտնվի, բայց նրա հաջողությամբ ոգեւորվող չկա։ Ճիշտ ուսուցիչների պատրաստման դպրոց պետք է ունենանք։ Նախարարությունն ինչ էլ որոշի, դասարանում այդ որոշումը տեղայնացնողն ուսուցիչն է: Նա պետք է այնքան զարգացած լինի, որ կարողանա այդ գործիքակազմն օգտագործել՝ հաշվի առնելով ամեն դասարանի յուրահատկությունը:
Բոլորս լավ սովորող աշակերտներ ենք ուզում, որ դասը հեշտ մատուցենք։ Բայց երեխաները տարբեր սոցիալական խմբերից են, տարբեր խնդիրներով, ընդունակություններով։ Լավ սովորող երեխայի հետ հեշտ է, բա մյուսնե՞րը։ Այդ երեխաները մեր հասարակության մի մասն են, մենք պետք է հոգ տանենք նրանց համար»։
Գյուղի կյանքն ինչքան էլ գրավի, Արտավազդը շփումների պակասը զգում է։ Ստեփանակերտում դասերից հետո ազգային պարերի, տուրիզմի դասընթացների էր գնում, դուրս էի գալիս քաղաք՝ քայլելու։ «Շատ եմ սիրում Ստեփանակերտը գիշերը՝ անաղմուկ, լուսավոր։ Հիմա չգիտեմ՝ ոնց է էնտեղ գիշերը»։
Պատերազմից եւ տարածքներ կորցնելուց հետո Մաղավուզից Ստեփանակերտ ճանապարհը երկարել է. մի ուղղությամբ երկու ժամ է։ Մայրաքաղաքի ծանոթներին ու աշակերտներին արդեն հազվադեպ է հանդիպում։
«Հիմա դժվար է Ստեփանակերտ հասնելը, բայց հնարավորության դեպքում գնում եմ. թե՛ ես եմ իրենց կարոտել, թե՛ իրենք ինձ։ Վերջերս ֆեյսբուքի պատին 5-րդ դասարանի աշակերտներիս հետ նկար էի գցել, Ստեփանակերտից միանգամից արձագանքները եկան՝ բա մե՞նք»։
Խոստացել է՝ հենց իր հիմնած «Տրտու» ակումբը վերսկսի արշավները, Ստեփանակերտի աշակերտներն առաջին մասնակիցներն են լինելու։
«Ինձ համար ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մեր երեխաները հայրենաճանաչ չեն, իրենց համայնքից դուրս ուրիշ ոչինչի չգիտեն։ Եթե երեխան չի քայլում իր հայրենիքի ոլորաններով, չի ճանաչում իր հողը, ինչպե՞ս կարող է սիրել հայրենիքը, ո՞նց կարող է հետո էդ հայրենիքի համար պայքարել, ո՞նց կմնա իր համայնքում։ Մեր կրթական ծրագիրն առաջին հերթին պիտի երեխաներին հայրենաճանաչ դարձնի։ Ես հստակ չեմ լսել, թե առաջին դասարան եկող աշակերտի համար մենք ինչ ռազմավարություն ունենք։ Մենք ուզում ենք, որ նա լավ մասնագետ լինի, փող աշխատի, եւ վերջ։ Արժեքային համակարգը փողի վրա է հիմնված»։
Արտավազդը դպրոցում ընթերցանության, մաթեմատիկայի խմբակներ է բացել, Համազգային հայ կրթական եւ մշակութային միության Արցախի գրասենյակի հետ համագործակցությամբ՝ ազգային պարի դասեր է տալիս։ Գյուղում կյանքն ակտիվացնելու, երիտասարդներին զբաղմունք ստեղծելու նպատակով դրամաշնորհների է դիմել. գրադարան, հյուրատուն ու անտիկաֆե է կառուցելու, նաև տուրիստական ընկերություն է ուզում հիմնել։ Մեղվաբուծության ծրագիրն արդեն իրականացման փուլում է։
«Մի պահ ես էլ եմ մտածում՝ լավ, ոգեւորեցի երեխաներին, բա որ նորից պատերազմ սկսվի՞։ Հա՛մ կոտրվում, հա՛մ հույս եմ տալիս ինձ։ Այսօր հայրենակիցներ ունենք, որոնց համար միեւնույն է՝ մենք կորցրել ենք հողերը, թե՝ չէ, որովհետեւ իրենք չեն եղել այնտեղ։ Երբ դու քայլում, տեսնում, սիրում ես, հողն արդեն ձգում է քեզ, հասկանում ես՝ ինչ ես կորցրել կամ կորցնելու, հասկանում ես, որ գոնե ամիսը մեկ, տարին մեկ պիտի լինես էստեղ։ Այնպես որ, ես մարդկանց ուղղակի ասում եմ՝ համեցեք Մաղավուզ»։

Maghavuz: Artavazd’s new home, far from the capital and near the border - Mediamax.am
Sometimes, you can hear the explosion of unused weapons in the silence of fields and gardens not far from Martakert. The sappers are working.
Sporadic pomegranates can be seen in the big garden - cracked, dried, but still so sweet.
“It was the first year that I had to get a harvest, it would be 5-6 tons. In early September, I managed to collect half a ton. But I am not upset, peace is the most important thing. I will get a harvest next year.
Artavazd Boyajyan bought the pomegranate garden in 2020. He says the pomegranate tree means more to him than the fruit tree. He already knows all its nuances. Every day, he hurries to the garden after finishing classes at Maghavuz school.
“We have distanced ourselves from nature. Life in Yerevan is stifling. Here, when the flowers are in bloom, the wind blows the leaves away, you just sit in silence listening to the birds chirping, and enjoy it all. What else does a person need?”
City life is not for Artavazd. He is from Panik village of Shirak region. After graduating from University in 2018, he applied to Teach For Armenia program to move to Artsakh, to live and teach in the village again. When he learned that he was going to Stepanakert Physics and Mathematics School, he was surprised.
Teaching here for 2 years has been an important experience. He decided to stay longer in Artsakh. Teach For Armenia offered to extend the program for a year, and Artavazd moved to the village of Maghavuz of Martakert region.
“The villagers welcomed me warmly. They would stop and ask me: “Are you the math teacher from Armenia? We are glad you are here, how can we help you [“qyomag anel” in Artsakh dialect]?” I would say: “Everything is OK [Lokh lava].”
Artavazd taught high school students in Stepanakert, and they solved serious mathematical problems. When he found out he would be the 5th grade homeroom teacher in Maghavuz, he was really worried about how he would communicate with them.
“During the first days, I would look at the children and think: “How am I going to talk to them, what am I going to say so that they understand me correctly. Then one day they were solving a problem and everyone did really good, and one of the children said happily: “Comrade, but you are a very good teacher.” I was surprised, because nobody has ever said anything like that to me. I have different feelings and emotions. It is not just about teaching, it’s life.
Communication becomes very easy when you discover the unique nuances of working with children. But you should not think that everything is already good. You should always think about how to overcome the road?”
“He is very responsible and dutiful,” says Vachik Avanesyan, the school principal. Artavazd’s arrival in Maghavuz not only solved the problem of a math teacher, but also helped find the answer to a very important question: how to make children love reading.
“It has been difficult for literature teachers to arouse students’ interest until now. We always wandered what to do, what method to choose to develop reading at school, and there were always reasons that made it impossible. But, it turns out, it is possible. The math teacher made it possible, he managed to pass on his love of reading to his students. He is always surrounded by children; he doesn’t even come to the teachers’ room during breaks. I am glad to have such a teacher and I will keep him here as long as possible.”
Artavazd has visited many villages of Artsakh before coming to Maghavuz, and he is sure that the lack of books is a big problem everywhere. What they have are Lenin’s collective works and Soviet publications that have nothing to do with children, or interesting but unattractive books with torn pages and worn cover. He made some posts on social media and started collecting books - colorful, illustrated and so attractive that he even became envious because he didn’t have such books growing up.
“When I brought the books, the children got excited just seeing the covers and the pictures - it was a whole new world. We needed such books. After reading, you should ask the children what it was about, which part they liked the most. They start telling with enthusiasm. For the first time, we decided to go get a book during recess with 5th grade students. We all go in a row, and when somebody sees us, they wonder where we are going. Now I don’t say anything to them. When I don’t see them during recess, I know they went to return the book and borrow a new one.”
We have got used to Artavazd’s presence in the village and at school so much that when I ask the children why Comrade Boyajyan arrived in Maghavuz from Panik, they look at each other surprised and start guessing: “So that we learn, so that we grow up and be smart”. They are simply happy that their comrade is with them without any reasons.
Artavazd is going to stay in Artsakh and especially in Maghavuz for a long time. Not even the war, nor the Azerbaijani positions that are clearly seen in the distance have changed his plans.
“It was clear before the war that I would stay in Artsakh, then it became even clearer that this is my place. At first, of course, you think: ‘Is it possible that the land you are currently living on won’t be yours after a while’. But once the emotional moment passes, you realize that no, this is your place, you want to stay here not because you are doing some sacred duty or taking a heroic step, but because you like it, your home is here.”
Artavazd is a programmer, but he has never worked in this profession. He studied pedagogy while teaching. “You need many years of work to become a teacher, a lot of experience to feel the child. During three years he realized that there are many problems in the school and they require systemic solution: several individuals cannot change much.
“First of all, we need to change our attitude towards education. The teacher is ignored. If he makes a mistake, there will always be somebody to punish him, but no one is inspired by his success. We need a school for training the right teachers. Whatever the ministry decides, it is the teacher who localizes that decision in the classroom. He must be well-developed to be able to use that tool, taking into account the specifics of each class.
We all want good students to make the lesson easy. But the children are from different social groups, with different problems and abilities. Working with a well-educated child is easy, but what about the others? These children are a part of our society, we must take care of them.”
No matter how much he likes living in the village, Artavazd feels the lack of contacts. He used to attend national dance classes and tourism courses in Stepanakert after school, go for a walk in the city. “I love Stepanakert at night very much; it’s quiet and bright. Now I don’t know what the night is like there.”
After the war and losing territories, the road from Maghavuz to Stepanakert became longer- two hours in one direction. He rarely meets friends and students from the capital.
“It is difficult to get to Stepanakert now, but I go when I have a chance. We missed each other very much. I posted a picture on Facebook with my 5th grade students recently, and the response from Stepanakert was quick: “What about us?”
He promised that once the “Trtu” club, which he has founded, resumes its activities, the students from Stepanakert would become the first participants.
“The biggest problem for me is that our children don’t know their homeland well, they know nothing outside their community. If a child doesn’t walk the roads of his homeland, doesn’t know his land, how can he love his homeland, how can he fight for that homeland later, how will he stay in his community? Our educational program must first of all familiarize the children with their homeland. I have not heard clearly what strategy we have for our first grader students. We want them to be good specialists, to make money, and that’s it. The system of values is based on money.”
Artavazd opened reading and mathematics study groups at school, “In cooperation with the Artsakh office of the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Union, he teaches national dance. He applied for grants to boost life in the village and create jobs for young people. He wants to build a library, a guest house and an antiques cafe, he wants to open a travel company. The beekeeping program is already being implemented.
“Sometimes, I think for a moment that I have encouraged the children, but what if a new war starts again?” It both breaks and gives me hope. Today we have compatriots who don’t care whether we have lost our lands, because they were not there. When you walk, see, love, the land is already pulling you in, you understand what you have lost or will lose, you realize that you should be here at least once a month or once a year. So, I just tell people, welcome to Maghavuz.”