Լուսանկարը` «Արի տանեմ»
Սյունիքի մարզի Տանձավեր գյուղում մեկնարկած «Արի տանեմ» նախաձեռնությունը «Վորլդ Վիժն Հայաստանի», «Վորլդ Վիժն Վրաստանի» եւ «ԻՐԻՍ Բիզնես Ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «ՍՔԱՅ Նեթ. Երիտասարդների զբաղվածության եւ սոցիալական փոփոխությունների խթանում սոցիալական ձեռներեցության միջոցով» ծրագրի շրջանակում դրամաշնորհ ստանալուց հետո զարգացման նոր փուլ է թեւակոխել եւ ձգտում է Սյունիքի հաջողված փորձը տեղափոխել նաեւ այլ մարզեր։
Իսպանիայից մինչեւ Տանձավեր. ինչպես սկսվեց ամեն ինչ
Հայաստանյան շուկայում նվեր-իր հավասարումը հանգիստ չէր տալիս Միքայել Շելեմետեւին։ Սյունիքի մարզի Տանձավեր գյուղից սկսված եւ այսօր ամբողջ Հայաստանն ընդգրկող «Արի տանեմ»-ը առաջարկում է նվերի տուփեր, որոնց ներսում՝ ոչ թե հեռախոս, ժամացույց կամ ինչ-որ այլ իր է, այլ փորձառությունների պատկերագիրք՝ արվեստից մինչեւ արկածային տուրիզմ, հանգստից մինչեւ արհեստներ:
Միքայել Շելեմետեւը Միքայել Շելեմետեւը
Երեւանում ծնված, 12 տարեկանում Իսպանիա տեղափոխված Միքայել Շելեմետեւը Հայաստան վերադարձավ 27 տարեկանում։ Սկզբում՝ պարզապես զարմիկի հարսանիքին մասնակցելու։ Սակայն հարսանիքից հետո Սյունիքով ճամփորդելու ընթացքում Տանձավերի գյուղապետի կեսկատակ խոսքը «տուն են վաճառում. կարո՞ղ է մնաս, համ էլ մեզ կօգնես», փոխեց նրա կյանքը։ Միքայելը մնաց Սյունիքում։ Հատուկ ծրագրեր չուներ՝ պարզապես ուզում էր վերաբացահայտել Հայաստանն ու հային։
Տանձավերում է ծնվել բացօթյա արվեստի թանգարանը՝ «Կախարդական անտառը» (Magic Forest), որտեղ տեղացի եւ օտարերկրյա արվեստագետների կողմից ստեղծվել են արվեստի գործեր։ Այն նաեւ Սյունիքով 240 կիլոմետր ձգվող «Լեգենդների արահետ» քայլարշավային ցանցի մաս է կազմում։
Միքայելը մեկուկես տարի համակարգել է Եվրոպական միության աջակցությամբ ստեղծվող «Լեգենդների արահետի» ստեղծման գործընթացը։ Սյունեցիներին դրամաշնորհներ էին տրվում՝ հյուրատներ, արկածային տուրեր ու այլ նախաձեռնություններ մեկնարկելու համար։ «Մարդիկ բազմաթիվ հետաքրքիր գաղափարներ էին կյանքի կոչում, բայց թվային մարքեթինգի հմտություններ չունեին, որ իրենց բիզնեսները տեսանելի դարձնեն։ Այդ ժամանակ միտք առաջացավ մի այնպիսի հարթակ ստեղծել, որը կօգնի այդ փորձառությունները հասցնել թիրախային հաճախորդներին»,- պատմում է Միքայելը։
Սահմանամերձ գյուղի երեխաները՝ բիզնես գաղափարի ստեղծման ներշնչանք
44-օրյա պատերազմը սառեցրեց գաղափարը։ Միքայելը մեկնեց Իսպանիա՝ այնտեղից Հայաստան եկող օգնության տեղափոխումը կազմակերպելու համար։ Որոշ ժամանակ անց վերադարձավ ու երկու տարի անգլերեն եւ ձեռներեցություն դասավանդեց Ծավ գյուղում։
«Գաղափարի վերջնական խմորումը ծնվել է երեխաների հետ աշխատելու ընթացքում։ Ես միշտ մտածել եմ, որ մարդու կյանքում ամենակարեւոր բանը փորձառություններն են. այն, թե ինչ ես ապրում քո կյանքում, ինչ ես սովորում ու ում հետ ես դա կիսում։ Եվ հասկացա, որ պետք է հենց Սյունիքի փորձառությունները «գլոբալիզացնել»։ Մարդիկ իրերի փոխարեն կնվիրեն փորձառություններ, որոնք ավելի որակյալ նվեր կլինեն»,- պատմում է Միքայելը։
Գաղափարը «թեւեր առավ» Խուստուփ լեռան լանջին Տիգրան Համասյանի համերգի ընթացքում, երբ Միքայելը դրանով կիսվեց արտերկրից ժամանակ իր զարմիկների հետ: Նրանք էլ որոշեցին մասնակցել գաղափարի իրականություն դարձնելուն։
Երբ բիզնես-մոդելը պարզ հստակեցվեց, թիմը դիմեց ԵՄ ֆինանսավորմամբ «Վորլդ Վիժն Հայաստանի», «Վորլդ Վիժն Վրաստանի» եւ «ԻՐԻՍ Բիզնես Ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից իրականացվող «ՍՔԱՅ Նեթ. Երիտասարդների զբաղվածության եւ սոցիալական փոփոխությունների խթանում սոցիալական ձեռներեցության միջոցով» ծրագրի շրջանակում հայտարարված դրամաշնորհին։ Ստացված աջակցության շնորհիվ «Արի տանեմ»-ը դարձավ գործող նախաձեռնություն։
Թիմը ստեղծեց կայք, համակարգված աշխատանք տարավ տասնյակ մատակարարների հետ եւ արդյունքում վստահելի ցանց ձեւավորեց։ «Արի տանեմ»-ն արդեն ավելի քան 1 000 վաճառված տուփ ունի։
Այսօր թիմը պատրաստում է կայքի նոր տարբերակը, որտեղ հնարավոր կլինի ոչ միայն նվիրել, այլեւ ինքնուրույն փորձառություններ ամրագրել։ Սյունիքից սկիզբ առած այս պատմությունը տարածվում է Հայաստանի բոլոր մարզերով։
«Մարդկանց երջանկացնել փորձառություններով՝ իրերի փոխարեն»
Միքայելի խոսքով՝ հայաստանցիները նվեր ընտրելիս սովոր են մտածել նյութականի մասին, իսկ «Արի տանեմ»-ը փորձում է փոխել դա։ Նվերի փոխարեն՝ վայելում, ընտրված փորձառություն, որը հիմնականում նախատեսված է երկու հոգու համար։
«Սկզբում մարդիկ վախենում էին դուրս գալ հարմարավետության գոտուց. տուփը բացելիս՝ գրեթե բոլորը ընտրում էին մերսման փորձառություն, քանի որ հարմար էր, ծանոթ եւ ապահով։ Բայց աստիճանաբար վերաբերմունքը փոխվեց։ Հիմա մարդիկ հաճախ ընտրում են լեռնագնացության, ձիավարության, քանդակագործության եւ այլ դասընթացներ»,- պատմում է նա։
Հարթակը նախատեսված չէ միայն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար. հիմնական հաճախորդները հենց հայաստանցիներն են։ Սկզբում մարդկանց պետք էր «բացատրել», որ նվերի իմաստը հենց ընտրության ազատությունն է։ Մարդիկ, ովքեր նախկինում սովորական նվերներ էին փնտրում, այսօր մասնակցում են խեցեգործության դասերի կամ էլ Բյուրականում խխունջների ֆերմա են այցելում:
«Արի տանեմ»-ը համակարգում է այն, ինչ մարզերում արդեն կա, բայց հաճախ անտեսված է։ Շիրակի մարզպետարանի հետ արված «Եկ Շիրակ» նախաձեռնության տուփից թիմը եկամուտ չի ստացել. ամբողջ հասույթը փոխանցվել է Շիրակի զբոսաշրջության զարգացման համար։
Արի տանեմ. Սյունիքից բացվող Հայաստան
Միքայելի համար Սյունիքը վաղուց արդեն իր կյանքի կենտրոնն է։ Երբ ինձ հարցնում են՝ ով եմ, որտեղից եմ, ասում եմ՝ ես ավելի շատ սյունեցի եմ, քան պարզապես հայ»,- ժպտում է նա ու ավելացնում. «Իմ կյանքը Սյունիքում ավելի շատ իմաստ ունի»։
«Արի տանեմ»-ը նրա համար ոչ միայն բիզնես է, այլեւ շարժում՝ ապրել Հայաստանում եւ «կիսվել» Հայաստանով։ Միքայելը հավատում է, որ հաջողությունը պետք է կառուցվի սեփական ուժերով։
Սյունիքից սկիզբ առած այս պատմությունը շարունակում է աճել. մարզից՝ մարզ, մարդուց՝ մարդ։ Եվ ամեն անգամ, երբ ինչ-որ մեկը բացում է նվերի տուփը, նա նորովի է բացահայտում Հայաստանի որեւէ անկյունը։

“Ari Tanem” initiative, launched in the village of Tandzaver of Syunik region, has entered a new phase of development after having secured a grant from the EU-funded “SKYE Net: Skills and Knowledge for Youth Empowerment Network” program implemented by World Vision Armenia, World Vision Georgia and IRIS Business Incubator. The goal of the initiative is to replicate Syunik’s successful experience in other regions.
From Spain to Tandzaver: How it all began
The gift-thing equation in the Armenian market has been haunting Mikael Shelemetev. Having started in the village of Tandzaver of Syunik region and now expanding throughout Armenia, “Ari Tanem” offers gift boxes containing not a phone, watch or any other item but an entire photo book of experiences - from art to adventure tourism, from vacations to handicrafts.
Photo: “Ari Tanem”
Mikael Shelemetev, born in Yerevan, moved to Spain at the age of 12 and returned to Armenia at the age of 27. Initially, he simply wanted to attend his cousin’s wedding. However, while traveling through Syunik after the wedding, a half-joking remark from the mayor of Tandzaver - “There is a house for sale. Would you like to stay and help us?” - changed his life. Mikael stayed in Syunik. He had no particular plans, he simply wanted to rediscover Armenia and Armenians.
Tandzaver is home to the open-air art museum “Magic Forest”, where artworks have been created by local and foreign artists. It is also part of the 240-kilometer “Legends trail” hiking network that stretches throughout Syunik.
Mikael spent a year and a half coordinating the creation of the EU-supported “Legends trail”. The residents of Syunik were provided grants to open guesthouses, launch adventure tours and other initiatives. “People were bringing many interesting ideas to life, however they lacked digital marketing skills to promote their businesses. That’s when I had an idea to create a platform that would help bring this experience to the target audience,” says Mikael.
Children of a border village as an inspiration for a business idea
The 44-day war put the idea on hold. Mikael left for Spain to organize the transportation of humanitarian aid from there to Armenia. He returned after a while and taught English and entrepreneurship for two years in the village of Tsav.
“The idea finally blossomed while working with children. I have always believed that the most important thing in a person’s life is experience: what you experience in life, what you learn, and who you share it with. And I realized that it was necessary to “globalize” the experiences of Syunik. People will give experiences rather than things, and that will be a better gift,” says Mikael.
The idea took off during Tigran Hamasyan’s concert on the slopes of Mount Khustup, when Mikael shared it with his cousins who came from abroad. They also decided to get involved and bring the idea to life.
Once the business model was clearly defined, the team applied for a grant from the EU-funded “SKYE Net: Skills and Knowledge for Youth Empowerment Network” program implemented by World Vision Armenia, World Vision Georgia and IRIS Business Incubator. With this support, the “Ari Tanem” project became a functioning initiative.
The team created a website, coordinated work with dozens of suppliers and ultimately formed a robust network. “Ari Tanem” has already sold over 1,000 boxes.
The team is currently working on upgrading the website, where customers will be able to not only make a donation, but also record their own experiences. This story, which began in Syunik, is spreading to all regions of Armenia.
“Making people happy through experiences, not things”
According to Mikael, Armenians are accustomed to thinking about material values when choosing a gift, and “Ari Tanem” is trying to change it. Instead of a gift, they are enjoying a chosen experience, which is mainly intended for two.
“At first, people were afraid to step out of their comfort zone. When opening the box, almost everyone chose a massage, because it was convenient, familiar and safe. But gradually the attitude changed. Now people often choose mountain climbing, horseback riding, sculpture and other activities,” he says.
The platform is not just for foreign tourists: the main clients are Armenians. Initially, it was necessary to “explain to people” that the meaning of a gift is freedom of choice. People who previously looked for ordinary gifts are now taking pottery classes or visiting a snail farm in Byurakan.
“Ari Tanem” coordinates initiatives that already exist in the regions, but often go unnoticed. The team received no income from “Yek Shirak” initiative’s box made jointly with the Shirak regional administration. All proceeds were donated to the development of tourism in Shirak.
Ari Tanem: Armenia opening up from Syunik
For Mikael, Syunik has long been the center of his life. When people ask me who I am, where I am from, I say that I am more from Syunik than just Armenian,” he smiles, adding: “My life has greater purpose in Syunik.”
For Mikael, “Ari Tanem” is not just a business, but a movement: to live in Armenia and to “share” Armenia. Mikael believes that success should be built through your own efforts.
This story, which began in Syunik, continues to evolve: from region to region, from person to person. And every time a gift box is opened, a new corner of Armenia is being discovered.