Լուսանկարը` GIZ/AAB Production
Տարիներ շարունակ Գորիսի գեղատեսիլ վայրերից մեկը՝ Շորին ձորի կիրճը մնում էր համարյա անտեսված․անանցանելի արահետը դժվարացնում էր ջրվեժ հասնելը եւ զրկում զբոսաշրջիկներին ու տեղացիներին այն բացահայտելուց։
Ամեն ինչ փոխվեց, երբ Գերմանիայի եւ Շվեյցարիայի կառավարությունների ֆինանսավորմամբ վերանորոգվեց դեպի ջրվեժ տանող ճանապարհը։ Մեկ կիլոմետր հատվածում իրականացվել է խճապատում, տեղադրվել են արեւային լուսատուներ, անվտանգության արգելապատնեշներ ու ջրահեռացման համակարգ։ Այս քայլը ոչ միայն կապեց Գորիսի կենտրոնը բնության հրաշալի գոտու հետ, այլեւ բացեց նոր հնարավորություններ ձեռներեցության, զբոսաշրջության զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, բնակչության սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավման եւ, ի վերջո, ընկերական եւ ընտանեկան  ժամանցի մշակույթի ձեւավորման համար: Այդ հնարավորությունը առաջիններից մեկն օգտագործեց Իրինա Դարբինյանը՝ ստեղծելով «Թռիչք» հանգստյան գոտին։
Բարեկարգված ուղին, «Թռիչքը» և տեսարանը դեպի Գորիս Բարեկարգված ուղին, «Թռիչքը» և տեսարանը դեպի Գորիս
Շորին ձորի կիրճը բարեկարգվել է «Լավ կառավարում հանուն տեղական զարգացման Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում է Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության աջակցությամբ եւ Հայաստանում՝ Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության համաֆինանսավորմամբ, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ։ Կիրճի բարեկարգումը նախաձեռնել եւ համաֆինանսավորել է Գորիսի համայնքապետարանը՝ նպատակ ունենալով նպաստել Գորիսի՝ որպես զբոսաշրջային վայրի գրավչության բարձրացմանը եւ համայնքի սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության խթանմանը։ Ծրագիրը «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության մի մասն է, որը համատեղ իրականացնում են Եվրոպական միությունը, Եվրոպական ներդրումային բանկը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, ԵՄ անդամ երկրներ՝ Ավստրիան, Չեխիան, Էստոնիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Լիտվան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Շվեդիան, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիան։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակը Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանումն է։
«Թթենուտից» մինչեւ «Թռիչք»
Իրինա Դարբինյանը՝ երեք երեխաների մայր, տնտեսագետ եւ բիզնես խորհրդատու, առաջիններից էր, ով տեսավ Շորին ձորի նոր ճանապարհի արժեքը։ Բայց նրա ձեռներեցական ուղին սկսվել էր դեռ 2019-ին՝ «Թթենուտ» բիզնես գաղափարով։
«2019 թվականին հիմնել եմ «Թթենուտը»․այն իմ մանկության երազանքներից մեկն էր, որովհետեւ գյուղում երեխաներով, ընտանիքով ինչ-որ տեղ գնալու մշակույթ չի եղել։ Սկզբում այն բացվեց որպես քեմփինգ զբոսաշրջիկները գային, թութ թափ տային, օղի թորեին, գիշերեին վրաններում»,- հիշում է Իրինան։
Իրինա Դարբինյանը Իրինա Դարբինյանը
«Թթենուտը» հիմնադրվել էր Եվրոպական միության «ԵՄ-ն զբոսաշրջության զարգացման համար․ արկածային տուրիզմի զարգացում պատմական Սյունիքում» ծրագրի աջակցությամբ։
Սակայն նորաբաց վայրը շուտով բախվեց մարտահրավերների․սկսվեց Քովիդ-19 համավարակը։ «Քեմփինգի գաղափարը չաշխատեց։ Հասկացանք, որ պետք է արագ կողմնորոշվել։ Այդ ժամանակ վերապրոֆիլավորվեցինք ու ստեղծեցինք սրճարան։ Փորձեցինք լուծել մայրիկների ամենօրյա երեք կարիք՝ երեխաների օրն ուրախ տեսնելը, տաք սուրճ խմելը եւ ընկերների հետ լավ ժամանակ անցկացնելը։ Մեր ջանքերն ուղղված էին հենց այդ առաքելությանը, ու դրա համար էլ այն սիրվեց բոլորի կողմից»,– պատմում է նա։
Ապագայում էլ տարբեր մարտահրավերներ ստիպեցին բիզնեսին փոխել ձեւաչափը՝ սրճարանից հանրային սննդի կետի, իսկ վերջում՝ արդեն գլեմփինգի։ «Գլեմփինգի գաղափարը միշտ մտքումս էր։ Հիմա արդեն հասել եմ նրա իրականացմանը», – ասում է Իրինան։
Այսպիսով՝ «Թթենուտից» սկսած ճանապարհը անցավ տարբեր փուլերով ու փորձություններով, մինչեւ որ ծնվեց «Թռիչքը»՝ Գորիսում առաջին գլեմփինգով հանգստյան գոտին։
Լուսանկարը` Իրինա Դարբինյան
Իրինայի համար «Թռիչք» անվանումը միայն բառ չէ։ «Շրջապատող սարերը, ներքեւում փռված Գորիսը քեզ ստիպում են թռչել։ Թռիչքը միայն ինքնաթիռից չի լինում. դա զգացողություն է, ազատ միտքն է ու նկարագրում է այն հոգեվիճակը, որ այստեղ կանգնելով ես ապրել եմ առաջին պահին ու անունն ինքն իրեն մտքիս եկավ», – սարերին նայելով ու կարծես ամեն անգամ նույն պահը վերապրելով զրուցում է երիտասարդ ձեռներեցը։ Հիմա էլ ցանկացած հյուր «Թռիչք» այցելելիս գալիս, վայելում է նույն տեսարանը, զգում այդ ազատությունը, նոր շտապում վայելելու տեղական ուտեստները։
Իտալացի հյուրերը Իտալացի հյուրերը
Դժվարությունների միջով՝ դեպի զարգացում
Ճանապարհը հեշտ չի եղել, բայց բիզնեսի կայացման ամենակարեւոր գործոններից մեկը, նրա խոսքով, թիմն ու ընտանիքն են։ «Ընտանիքի աջակցությունը շատ կարեւոր է․ միայնակ միգուցե էլի հնարավոր է, բայց հաջողության հասնել ողջամիտ ժամանակում չի լինի։ Եթե ուզում ես արագ գործ սկսել, պետք են աջակիցներ»,-վստահեցնում է նա։
Իրինայի ամուսինը՝ Նարեկը Իրինայի ամուսինը՝ Նարեկը
Իրինայի ամուսինը՝ Նարեկը, նույնպես տնտեսագետ է եւ բիզնեսի առաջին օրերից ներգրավված է բոլոր ֆինանսական ու կազմակերպչական հարցերում։ Երեխաներից երկուսը ուսանող են Երեւանում․ արձակուրդներին շտապում են Գորիս՝ իրենց ուժերը ներդնելու համար․ «Ինչ հասնում՝ անում են․ սկսած օտարերկրյա զբոսաշրջիկներին Գորիսը ներկայացնելուց մինչեւ խոհանոցում օգնությունը։ Դա նրանց համար ոչ միայն աշխատանք է, այլեւ ընտանիքի գործի հետ կապվելու կարեւոր փորձ», – պատմում է Իրինան։
Թիմի ներսում մթնոլորտը նույնպես շատ մտերմիկ է. աշխատակիցները հարեւան գյուղի կանայք են, ովքեր ոչ միայն աշխատողներ են, այլեւ ընտանիքի պես մարդիկ։ «Եթե պետք է ամանները չորացնել՝ ես անում եմ, եթե լվանալ է պետք՝ դա էլ։ Այստեղ բոլորը մերոնք են, իսկ ես էլ նրանցը։ Այդ մթնոլորտն է, որ բիզնեսին ուժ է տալիս», – ասում է նա։
Այս համատեղ ջանքերն ու դժվար պահերին միասնականությունը դարձան այն հիմքը, որի վրա հնարավոր եղավ կառուցել «Թռիչքը»։
Կանանց ներգրավվածությունն ու համայնքային կապը
Բայց Իրինայի ձեռներեցությունը միայն ընտանիքի ներգրավվածությամբ չի սահմանափակվում։ Նրա համար սկզբից կարեւոր էր նաեւ, որ բիզնեսը համայնքային ազդեցություն ունենա։
«Ապրելով գյուղում՝ տեսել եմ, թե կանայք գյուղում ինչքան են աշխատում, բայց որպես կանոն իրենց ձեռքին գումար չեն ունենում։ Այդ պատճառով մեր աշխատակիցների մոտ 90 տոկոսը հենց իր ծննդավայրի՝ Քարահունջ գյուղի կանայք են։Ամառվա ամիսներին 6-7 կին է աշխատում մեզ մոտ, իսկ երբեմն նաեւ օրավարձով ենք կանանց ներգրավում», - պատմում է նա։
«Թռիչքում» աշխատանք գտած կանայք՝ Իրինայի հետ «Թռիչքում» աշխատանք գտած կանայք՝ Իրինայի հետ
Այսպիսով, «Թռիչքը» ոչ միայն տուրիստական կենտրոն է, այլեւ աշխատատեղ՝ հատկապես գյուղի կանանց համար, ինչը մեծ ազդեցություն ունի համայնքի սոցիալական կյանքում։
Այսօր ճանապարհը ոչ միայն հարմարավետություն է ապահովում, այլեւ կապ է ստեղծում համայնքապետարանի, բիզնեսի ու հասարակության միջեւ։
Բարեկարգված ճանապարհի մի մասը Բարեկարգված ճանապարհի մի մասը
Հեռանկարներ եւ նոր գաղափարներ
«Թռիչքը» շարունակաբար զարգանում է․ արդեն տեղադրվում են երեք գլեմփինգներ, ապագայում նախատեսվում է կառուցել նաեւ փայտե տնակներ։ Ծառատունկ է իրականացվել, որոնց ոռոգումն ապահովել միայն այս տարի է հնարավոր եղել, իսկ մինչ այդ դույլերով էին հասցնում մինչեւ 500 մետր շառավղով։
«Շատ զբոսաշրջիկներ գուցե իրենց կյանքում երբեւէ դեղձի կամ ընկույզի ծառ չեն տեսել։ Այստեղ նրանք կարող են իրենց ձեռքով միրգ պոկել ու համտեսել։ Դա ոչ միայն հաճելի փորձ է, այլեւ կրթական»,- ասում է Իրինայի ամուսինը՝ Նարեկը։
Իրինայի հաջորդ գաղափարը պարանուղի կառուցելն է. «Մեր տարածաշրջանում երեխաների համար ժամանցի կենտրոնները շատ չեն։ Մենք ուզում ենք տարբերակներ ստեղծել, որ նրանք ծառ բարձրանան, խաղան, կտրվեն հեռախոսներից։ Այդպիսով «Թռիչքը» կդառնա ամբողջական հանգստի գոտի՝ գիշերակացով, սննդով ու ժամանցով»։
Մշակույթի փոփոխություն
«Նախկինում գրեթե անհնար էր, որ ընտանիքը առանց առիթի գար ընթրիքի։ Հիմա դա դառնում է սովորական բան։ Մարդիկ սկսում են ավելի շատ գնահատել իրենց ժամանակը, բնության հետ կապը, միմյանց հետ շփումը, միասին լինելու մշակույթը։
Ծրագրի շնորհիվ ապահովված գիշերային լուսավորությունը Շորին ձորում Ծրագրի շնորհիվ ապահովված գիշերային լուսավորությունը Շորին ձորում
Բիզնեսը կարող է մշակույթ փոխել հասարակության մեջ։ Մենք փոփոխություն ենք մտցնում այն մարդկանց կյանքում, ում հետ շփվում ենք։ Գիտենք, որ արժեքը կարող է ստեղծվել յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ», – ասում է նա։
Դոնորների վստահությունը՝ որպես թեւեր
«Դրամաշնորհները շատ են հեշտացնում բիզնեսի զարգացումը։ Վարկով բիզնես սկսել Հայաստանում գրեթե անհնար է՝ տոկոսադրույքները չափազանց բարձր են։ Դոնորների աջակցությունը միայն գումարով չի չափվում։ Դա նաեւ գիտելիք է, փորձի փոխանցում, վստահություն, որ քո գաղափարը իրագործելի է։ Երբ հանձնաժողով հավանություն է տալիս քո գաղափարին, դա արդեն մեծ պատասխանատվություն է։
Հատկապես այն միջավայրում, որտեղ կանայք հիմնականում կենցաղով են զբաղվում, դոնորի վստահությունը կնոջ գաղափարին մեծ փոփոխություն է բերում ինչպես ընտանիքում, այնպես էլ համայնքում», – վստահեցնում է Իրինան։
Նրա համոզմամբ, Սյունիքում կատարվող ներդրումները փոխում են կյանքի տրամաբանությունը։ «Շորին ձոր տանող ճանապարհի բարելավումը բերեց նոր շարժ ու նոր շունչ․ մարդիկ սկսեցին մտածել բիզնես հիմնելու մասին։ Իսկ երբ այդ ամենին միանում են տարբեր կազմակերպությունների փորձն ու աջակցությունը, արդյունքը դառնում է ավելի մեծ։
Տեղական ձեռներեցների համառությունը, միջազգային դոնորների աջակցությունը եւ ենթակառուցվածքների զարգացումը միասին կարող են ստեղծել տնտեսական աճի նոր ալիք ու Սյունիքը դարձնել զբոսաշրջության նոր գրավչության կենտրոն»,- վստահեցնում է Իրինան։

Women employed at “Trichk” and Irina
Night lighting provided in Shorin Dzor as part of the project funded by German and Swiss Governments
A section of the renovated road
For years, one of Goris’ most picturesque sites – the Shorin Dzor Gorge – remained almost forgotten. The difficult, nearly impassable path kept visitors away from its waterfall, leaving both tourists and locals deprived of discovering its beauty.
That changed with the renovation of the road, funded by the German and Swiss governments. A one-kilometer stretch was paved, and the area was equipped with solar lighting, safety barriers, and a drainage system. This project not only connected the heart of Goris with a stunning natural landmark but also unlocked new opportunities for entrepreneurship, tourism development, job creation, and better socio-economic conditions for the community. Just as importantly, it fostered a culture of family-friendly and recreational leisure. Among the first to seize this opportunity was Irina Darbinyan, who established the “Trichk” recreation area.
The renovated trail, “Trichk,” and the view toward Goris The renovated trail, “Trichk,” and the view toward Goris
The Shorin Dzor Gorge was improved within the framework of the “The Good Governance for Local Development in the South Cauca-sus” project, implemented by the German International Cooperation Agency (GIZ) with the support of Germany’s Federal Ministry for Economic Cooperation and Development. In Armenia, the program is co-financed by the Swiss Agency for Development and Cooperation and carried out in close partnership with the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia. The initiative to revitalize the gorge was launched and co-financed by the Goris Municipality, with the goal of enhancing the city’s appeal as a tourist destination and contributing to the socio-economic well-being of the community. The program is part of the “Resilient Syunik Team Europe” initiative, which is the joint undertaking of the EU, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden and Switzerland, joining as an external partner. The key goal of the initiative is to promote the sustainable socio-economic development of Syunik.
From “Ttenut” to “Trichk”
Irina Darbinyan, a mother of three, economist, and business consultant, was among the first to recognize the potential of the newly renovated road in Shorin Dzor. Yet her entrepreneurial journey began much earlier, in 2019, with her first business idea: “Ttenut.”
“I founded Ttenut in 2019. It was one of my childhood dreams, because in the village there was no culture of spending leisure time together as a family. At first, it opened as a camping site where tourists could come, enjoy mulberry juice, distill vodka, and spend the night in tents,” Irina recalled.
Irina Darbinyan Irina Darbinyan
The launch of Ttenut was made possible with the support of the European Union’s “EU4Tourism: Outdoor Adventures on the Historic Trails in Syunik” project.
However, the newly opened site soon faced unexpected challenges – the outbreak of the Covid-19 pandemic. “The camping idea did not work. We realized that we needed to adapt quickly. That’s when we re-profiled and created a café. We tried to address three daily needs of mothers: to see their children happy, to enjoy a hot cup of coffee, and to spend quality time with friends. Our efforts were focused precisely on that mission, and that’s why it was loved by everyone,” Irina recalled.
Over time, new challenges once again pushed the business to evolve – first from a café to a public catering venue, and eventually to glamping. “The idea of glamping was always in my mind. Now, I have achieved its realization,” said Irina.
Thus, the journey from “Ttenut” passed through many stages and challenges until it finally gave rise to “Trichk” – the first glamping resort in Goris.
For Irina, the name “Trichk” carries a deeper meaning. “The surrounding mountains, the panorama of Goris spread out below – it all makes you want to fly. Flying is not only possible by airplane; it is a feeling, a free mind. That was exactly the state I experienced the first moment I stood here, and the name came to me on its own,” said the young entrepreneur, gazing at the mountains and seemingly reliving that moment every time. Now, every guest who visits “Trichk” is welcomed by the same breathtaking view, a sense of freedom, and the chance to savor local dishes.
Through difficulties, towards development
The road has not been easy, but as Irina emphasized, one of the most important factors in business success is the support of family and team. “Family support is very important. You may still manage to do something alone, but you will not achieve success within a reasonable time. If you want to move forward quickly, you need supporters,” she said.
Irina’s husband, Narek, also an economist, has been involved in financial and organizational matters from the very beginning. Their two children, who study in Yerevan, rush back to Goris during the holidays to contribute. “They do whatever they can – from introducing Goris to foreign tourists to helping in the kitchen. For them, it is not just work, but an important experience of staying connected to the family business,” Irina explained.
The team spirit extends beyond the family. The employees – women from a nearby village – are not only colleagues but have become like family. “If the dishes need to be dried, I do it. If they need to be washed, I do that too. Everyone here is ours, and I am theirs. It is that atmosphere that gives strength to the business,” she said.
This unity and shared effort in challenging times became the solid foundation on which “Trichk” was built.
Women’s involvement and community connection
Irina’s vision of entrepreneurship goes far beyond family support – it has always been equally important for her to ensure a positive impact on the community.
“Living in the village, I have seen how much women work, but as a rule, they do not have money in their hands. That is why about 90 percent of our employees are women from Karahunj, their home village. During the summer months, 6-7 women work with us, and sometimes we also hire additional women on a daily basis,” she explained.
Women employed at “Trichk” and Irina Women employed at “Trichk” and Irina
In this way, “Trichk” has become not only a tourist destination but also a source of employment and empowerment, especially for local women – bringing real change to the social life of the community.
Today, the new road does more than provide convenience: it has become a bridge connecting the municipality, business, and society.
A section of the renovated road A section of the renovated road
Perspectives and new ideas
“Trichk” continues to grow and evolve. Three new glamping sites are already being set up, with plans to add wooden cabins in the near future. The area is also being enriched with newly planted trees – an effort that, until recently, required carrying water in buckets across a 500-meter distance before irrigation systems were installed.
“Many tourists may have never seen a peach or walnut tree in their lives. Here, they can pick fruit with their own hands and taste it. It is not only a pleasant experience, but also an educational one,” noted Irina’s husband, Narek.
Irina’s next idea is to build a ropeway: “There are not many entertainment centers for children in our region. We want to give them the chance to climb trees, play, and step away from their phones. This way, “Trichk” will become a complete recreation area, offering overnight accommodations, delicious food, and diverse entertainment,” she explained.
Culture Change
“It used to be almost impossible for a family to come together for dinner without a special occasion. Now, it is becoming commonplace. People are beginning to value their time more – their connection with nature, their communication with one another, and the culture of being together.
Night lighting provided in Shorin Dzor as part of the project funded by German and Swiss Governments Night lighting provided in Shorin Dzor as part of the project funded by German and Swiss Governments
Business can truly change the culture of a society. We make a difference in the lives of the people we interact with, and we know that value can be created in every encounter,” Narek reflected.
Donors’ trust as wings
“Grants make business development much easier. Starting a business with a loan is almost impossible in Armenia – interest rates are extremely high. Donor support is not measured only in money; it also means knowledge, the transfer of experience, and the confidence that your idea is feasible. When a committee approves your project, it already becomes a great responsibility,” Irina explained.
In a context where women are often limited to household chores, she stressed that donor trust carries even greater weight: “When a donor believes in a woman’s idea, it brings real change – not only for her family, but also for the whole community.”
According to her, recent investments in Syunik are already shifting local mindsets. “The renovation of the road to Shorin Dzor brought new movement and fresh energy – people started thinking about starting businesses. And when the experience and support of different organizations is added to this, the results are even greater. The perseverance of local entrepreneurs, combined with international donor support and infrastructure development, can create a new wave of economic growth and turn Syunik into a new hub for tourism,” she emphasized.