Վասիլիս Մարագոսը արեւային ֆոտովոլտային կայանի բացմանը
Սյունիքի մարզում խմելու ու ոռոգման ջրի մատակարարման, կանաչ էներգիայի եւ այլն համայնքային ենթակառուցվածքների ստեղծում, ինչպես նաեւ աջակցություն փոքր եւ միջին բիզնեսին. R2D Սյունիք ծրագիրն ակտիվ աշխատանքային փուլում է:
Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության եւ զարգացման ծրագիրն (անգլ.՝ R2D Syunik: Recovery, Resilience, Development for Syunik) իրականացվում է «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից՝ մի շարք շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, պետական հաստատություններ, հասարակական կազմակերպություններ եւ մասնավոր ընկերություններ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ Ավստրիական զարգացման համագործակցության ներդրմամբ:
R2D Սյունիք ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի ՓՄՁ-ների բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը եւ օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար:
Կարիքների գնահատում եւ թիրախային լուծումներ
R2D Սյունիք ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականի հունվարից եւ տեւելու է 5 տարի: Ծրագրի ամբողջ բյուջեն 11 մլն եվրո է, որն ուղղվելու է երեք հիմնական ուղղությամբ. ՓՄՁ-ների համար բիզնես միջավայրի բարելավում ու մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացում, կայուն կանաչ համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավում, ինչպես նաեւ մարզում գործունեության ծավալող միջազգային եւ տեղական կազմակերպությունների աշխատանքների համակարգում՝ հանուն Սյունիքի մարզի զարգացման:
Յառեկ Զարիխտան Յառեկ Զարիխտան
Լուսանկարը` EU in Armenia
R2D Սյունիք ծրագրի ղեկավար Յառեկ Զարիխտան եւ ծրագրի թիմը պարբերաբար այցելում են Սյունիքի մարզ, հանդիպում մարզային ու համայնքային ղեկավարներին, զրուցում բնակիչների հետ՝ առկա խնդիրներին ծանոթանալու եւ կենսունակ լուծումներ գտնելու նպատակով:
Ծրագրի մեկնարկային շրջանը միտված էր նախապատրաստական եւ կարիքների բացահայտման հետազոտական աշխատանքներին, իսկ 2024 թվականի վերջից սկսվել է ակտիվ աշխատանքի փուլը:
Բարգավաճող բիզնես էկոհամակարգ՝ փոքրից մինչեւ մեծ
ՓՄՁ-ներին աջակցությանն ուղղված ծրագրերի համար նախատեսված է 3,5 միլիոն եվրո: Այն ներառում է ձեռներեցների պրակտիկ հմտությունների զարգացում ու տեխնիկական աջակցության տրամադրում, ինչպես նաեւ ֆինանսական ու բիզնես խորհրդատվական ծառայությունների հասանելիության բարձրացում: Այս ջանքերը նպատակ ունեն հզորացնելու շահառուներին, որպեսզի նրանք կարողանան ստեղծել կայուն հիմքեր իրենց ձեռնարկությունների համար եւ շարունակեն զարգացումը նաեւ ծրագրի ավարտից հետո:
«Մենք աշխատում ենք հարատեւ արդյունքի համար: Ցանկանում ենք ծրագրի ավարտին լուրջ դրական փոփոխություն տեսնել, որը մարդիկ իրապես կզգան: Աջակցելով թե´ փոքր բիզնեսին, թե´ արդեն կայացած ձեռնարկություններին, ստեղծելով ամուր եւ գործող էկոհամակարգ՝ մենք ձգտում ենք օգնել մարդկանց ավելի լավ կյանքով ապրել»,- ասում է Զարիխտան:
Նախնական փուլի հետազոտությունների արդյունքում առանձնացվել է երեք թիրախային ոլորտ՝ գյուղմթերքի մշակում, արտադրություն, զբոսաշրջություն եւ հյուրընկալություն: Զարիխտայի խոսքով՝ ծրագրերը նախատեսված են ամբողջ Սյունիքի համար, սակայն մարզի հյուսիսային շրջանին առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնելու, քանի որ այնտեղ աջակցության կարիքն ավելի մեծ է:
Առաջադրված հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար՝ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը Հայաստանում ընտրել է ռազմավարական գործընկերներ, որոնց տեղական փորձը կօգնի հասնել առավելագույն արդյունքի: Ներկայումս նրանք աշխատում են «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի եւ «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի հետ, որոնց վերապատվիրակել են կարողությունների զարգացման դասընթացների եւ փոքր դրամաշնորհային մրցույթների իրականացումը: Այժմ ընթանում են նաեւ բանակցություններ երրորդ ռազմավարական գործընկերոջ հետ պայմանագիրը կնքելու համար:
Ծրագրի թիրախային մեկ այլ խումբ են կազմում փոքրածավալ, բայց զարգացման պոտենցիալով ձեռնարկությունները, որոնց եւս տրամադրելու են զարգացման համար անհրաժեշտ աջակցություն: Ծրագրի թիրախում չորրորդը ոլորտին աջակցող կազմակերպություններն են, որոնք նպաստում են կայուն տարածաշրջանային աշխատաշուկայի զարգացմանը՝ ժամանակակից մասնագիտական կրթության եւ կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի միջոցով, օրինակ՝ տեղական կրթական հաստատություններ եւ դասընթացներ իրականացնող հասարակական կազմակերպություններ: Նրանք եւս աջակցություն կստանան ծրագրից:
Աջակցություն փոքր բիզնեսների մեկնարկին
Ծրագրի ռազմավարական գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվող բիզնես հմտությունների զարգացման դասընթացներին մասնակցում են ծրագրի առաջադրած երեք ոլորտներում գործող կամ բիզնես գաղափար ունեցող 18 տարին լրացած Սյունիքի մարզի բնակիչները:
Լուսանկարը` Սյունիքի մարզպետարան
Փորձագետներից գիտելիք ստանալով եւ նրանց խորհրդատվական աջակցությամբ՝ մասնակիցները ձեւավորելու են մրցունակ բիզնես մոդելներ: Դրանից հետո նրանց շրջանում հայտարարվելու է ֆինանսական օժանդակության մրցույթ՝ ամենամրցունակ գաղափարների իրականացմանն օգնելու նպատակով:
«Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի փոխտնօրեն, տնտեսական զարգացման ծրագրերի կոորդինատոր Լիանա Սարգսյանի խոսքով՝ ներկայումս 99 անձ մասնակցում է բիզնես մոդելի մշակման դասընթացներին:
«Սեպտեմբերին նախատեսում ենք իրականացնել պատրաստի բիզնես մոդելների ներկայացումը, որից հետո մրցութային կարգով ընտրված առնվազն 34 շահառու կստանա ֆինանսական օժանդակություն՝ յուրաքանչյուրն առավելագույնը 4 մլն դրամին համարժեք սարքավորումների եւ մասնագիտական գույքի տեսքով»,- մանրամասնում է նա:
Լիանա Սարգսյանը Լիանա Սարգսյանը
Ծրագրի մյուս ռազմավարական գործընկեր «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի հայտարարած դասընթացներն էլ կմեկնարկեն հուլիս ամսից: Այս պարագայում թիրախային խումբը միայն կանայք են:
Ոչ թե զուտ ցանկություն, այլեւ իրական կարիք
«Ջինիշյան» հիմնադրամի դասընթացների մասնակիցներից է 25-ամյա Դավիթ Սարգսյանը Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղից: Երեւանում բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո նա վերադարձել է հայրենի գյուղ՝ ձգտելով իր գիտելիքներն օգտագործել ի նպաստ համայնքի զարգացմանը:
«Վերջին տարիներին զբաղվել եմ ճագարաբուծությամբ, հավաբուծությամբ եւ խոզաբուծությամբ, ինչի շնորհիվ ծանոթացել եմ անասնապահության ոլորտի մի շարք նրբություններին: Հենց այդ ընթացքում էլ ձեւավորվել է բիզնես գաղափար՝ հիմնել համակցված կերերի վերամշակման արտադրություն, որով էլ դիմել եմ R2D Սյունիք ծրագրի շրջանակում հայտարարված մրցույթին»,- պատմում է երիտասարդ գյուղատնտեսը:
Նրա խոսքով՝ դասընթացները շատ արդյունավետ են ընթանում, ծանոթանում են բիզնեսի կառավարման մի շարք նրբություններին, հասկանում՝ ինչից է պետք սկսել, ինչին ուշադրություն դարձնել, ինչպես ձեւավորել մրցակցային արժեքային առաջարկ:
Լուսանկարը` «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամ
«Նմանատիպ ծրագրերի անհրաժեշտությունը շատ է հատկապես սահմանամերձ գյուղերում: Ուժերիս առավելագույնն անելու եմ դրամաշնորհը շահելու ու այս գործը սկսելու համար, որպեսզի մյուսներին եւս կարողանամ իմ օրինակով մոտիվացնել»,- ասում է Դավիթը՝ հավելելով, որ ինքն էլ ոգեշնչվում է տարբեր հայտնի գործարարների օրինակներով, որոնք չնայած սկզբնական անհաջողություններին՝ չեն հանձնվել ու շարունակել են փորձել:
«Հիմա գյուղերում գործազրկության մեծ խնդիր կա, գյուղատնտեսությամբ զբաղվող մարդիկ էլ, հաճախ, բախվում են արոտավայրերի պակասի խնդրին: Շատ բնակիչների համար դրամաշնորհներ շահելը ոչ թե զուտ ցանկություն է, այլ անհրաժեշտություն»,- ասում է Դավիթ Սարգսյանը:
Վառվող լույսեր, հոսող ջուր եւ աճող դիմակայունություն
R2D Սյունիք ծրագրի երկրորդ ռազմավարական ուղղությունը՝ կայուն, կանաչ համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավումը, ներառում է տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցություն՝ փոքրածավալ ենթակառուցվածքային նախագծերի մշակման եւ իրագործման համար։ Այն իրականացվում է Սյունիքի մարզպետարանի եւ մարզի բոլոր 7 համայնքների հետ համագործակցությամբ։
Համագործակցության արդյունքում բացահայտվել են բնակիչների իրական կարիքները, եւ որոշվել են իրականացվելիք գործողությունները: Որոշ ծրագրեր արդեն իսկ արված են, իսկ մյուսներն ընթացքում են: Դրանք հիմնականում վերաբերում են խմելու եւ ոռոգման ջրի մատակարարման, կանաչ էներգիայի եւ կոյուղու ենթակառուցվածքների բարելավմանը։
Հունիսի 19-ին ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ներկա էր Տեղ համայնքում դիմակայունության ամրապնդման ուղղված երկու նշանակալի ենթակառուցվածքային ծրագրերի պաշտոնական բացման արարողությանը։ ԵՄ-ի եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության համաֆինանսավորմամբ կառուցվել է 80 կՎտ/ժ հզորությամբ նոր արեւային ֆոտովոլտային կայան, որը նպաստելու է կայուն էներգիայի օգտագործմանը եւ ծառայելու Տեղ համայնքի կարիքներին՝ այդ թվում ապահովելով ժամանակակից ոռոգման համակարգի էներգամատակարարումը: Ծրագրի շրջանակում արեւային ֆոտովոլտային կայան կառուցվել է նաեւ Սիսիանում:
Վասիլիս Մարագոսը արեւային ֆոտովոլտային կայանի բացմանը Վասիլիս Մարագոսը արեւային ֆոտովոլտային կայանի բացմանը
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը բարձր է գնահատում մարզում կանաչ էներգիայի եւ ջրամատակարարման ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված ծրագրերը:
«Երբ խոսում ենք Սյունիքի զարգացման առաջնահերթությունների մասին, ջրի խնդիրը՝ թե՛ խմելու, թե՛ ոռոգման, միշտ առաջին տեղում է։ Դա վերաբերում է գրեթե բոլոր գյուղական բնակավայրերին։ Ջրի հասանելիությունը կենսական նշանակություն ունի՝ թե՛ մարդկանց արժանապատիվ կենսապայմանների, թե՛ գյուղատնտեսության զարգացման համար։ Հետեւաբար, ջրամատակարարման բարելավմանը միտված ցանկացած ծրագիր բարձրարժեք է եւ արժանի է գնահատանքի», – նշում է Ռոբերտ Ղուկասյանը։
Լուսանկարը` ADA
Նա նաեւ ընդգծում է, որ իրենց նպատակը ոչ թե պարզապես միջազգային դրամաշնորհով մարզում մեկանգամյա ծրագիր իրականացնելն է, այլ այն, որ դրա ավարտից հետո լինի երկարատեւ, շոշափելի, շարունակական արդյունք, որը ինքնուրույն զարգացում կապրի։
Տեղ համայնքում այժմ իրականացվում է մեկ այլ ենթանախագիծ՝ Տեղ-Քարաշեն ճանապարհի 7,5 կմ երկարությամբ հատվածում փողոցային լուսավորության համակարգի տեղադրում։
«Լուսավորության համակարգերի տեղադրումն առանցքային է հատկապես սահմանամերձ ճանապարհներին, քանի որ այն օգնում է բնակիչներին իրենց ավելի անվտանգ զգալ», – ընդգծում է Զարիխտան։
Թեեւ ի սկզբանե ծրագիրը նախատեսել է 15 համայնքային ենթակառուցվածքի ստեղծում, ծրագրի ղեկավար Յառեկ Զարիխտան հույս ունի, որ բյուջեի արդյունավետ կառավարման շնորհիվ դրանց թիվը կավելացնեն՝ անգամ հասցնելով 20-ի:
Ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ R2D Սյունիքը ներդրում է կատարել նաեւ խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծում։ Եվրոպական ներդրումային բանկի (EIB) միջոցով իրականացվող «Դիմակայուն Սյունիք» ծրագրի (RESYP) շրջանակում ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը սկսել է Սիսիանում եւ Կապանում գործող չորս մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների միավորումը՝ երկու ժամանակակից կենտրոնների ստեղծմամբ՝ մեկը Սիսիանում եւ մյուսը Կապանում: R2D Սյունիք ծրագիրն այս նախաձեռնության մեջ կարեւոր դեր է ստանձնել՝ իրականացնելով կարիքների գնահատում եւ նախնական տեխնիկական փաստաթղթերի մշակում՝ վերականգնման եւ շինարարական աշխատանքների մեկնարկի համար։
«Ես հավատում եմ, որ R2D Սյունիք ծրագիրը իսկապես կօգնի բարելավել մարդկանց կյանքը Սյունիքում, որպեսզի մարդիկ մնան, բիզնես հիմնեն, ապագա տեսնեն իրենց համայնքներում», – ասում է Յառեկ Զարիխտան եւ ամփոփելով հավելում.
«Շատ մեծ տարբերություն կա գումար ծախսելու եւ գումար ներդնելու միջեւ։ Հիմա մենք փորձում ենք անել հնարավոր լավագույն ներդրումը՝ հանուն Սյունիքի երկարաժամկետ դիմակայունության»:

In Syunik Province, the R2D Syunik project is actively supporting the development of community infrastructure – including the provision of drinking and irrigation water, green energy, and more – as well as assisting small and medium-sized enterprises (SMEs).
The Recovery, Resilience, Development for Syunik (R2D Syunik) project is implemented within the framework of the “Resilient Syunik Team Europe” initiative by the Austrian Development Agency, in cooperation with various stakeholders, including local self-governments, state institutions, civil society organisations, and private companies. The project is funded by the European Union with contributions from the Austrian Development Cooperation.
The main goal of R2D Syunik is to boost the competitiveness of local SMEs and support the restoration of small-scale community infrastructure.
Needs assessment and viable solutions
The R2D Syunik project was officially launched in January 2023 and will run for five years. With a total budget of €11 million, it focuses on three core areas: improving the business environment for micro, small, and medium-sized enterprises and enhancing private sector competitiveness, developing resilient, green communal infrastructure, and coordinating the efforts of international and local organisations operating in the region for regional development of Syunik Province.
Jarek ZarychtaPhoto: EU in Armenia
Jarek Zarychta, team leader of R2D Syunik, together with the team, regularly visits the province, meeting with regional and local authorities and speaking with residents to understand existing challenges and identify viable solutions.
The early phase of the project focused on preparatory work and in-depth needs assessments, while the end of 2024 marked the beginning of full-scale implementation.
A thriving business ecosystem – from small to big
A total of €3.5 million is allocated for initiatives supporting small and medium-sized enterprises (SMEs). The project focuses on equipping entrepreneurs with practical skills, providing technical support, and improving access to financial and business advisory services. These efforts aim to empower beneficiaries to build sustainable businesses and continue growing beyond the project's duration.
“We are working for long-term impact,” emphasizes Zarychta. “We want to see real change by the time the project concludes – change that people can genuinely feel. By supporting both small businesses and more established companies, and by creating a robust, functional business ecosystem, we strive to help people live better lives.”
Based on early-phase research, three priority sectors were identified: agri-processing, manufacturing, and tourism/hospitality. According to Zarychta, the initiatives span the entire Syunik region, with particular attention paid to communities in northern Syunik, where the need for support is greater.
To meet its ambitious goals, the Austrian Development Agency is partnering with strategic local organizations whose on-the-ground expertise helps ensure maximum impact.
Currently, it is working with the Jinishian Memorial Foundation and the WINNET Goris Development Foundation, both tasked with delivering capacity-building training sessions and running small grant competitions. Negotiations are also underway to finalize a contract with a third strategic partner.
Another important target group consists of developing market actors – primarily small-sized businesses with potential to grow – which will also receive tailored development support. A fourth target group within the project’s business sector development component includes sector support organizations that contribute to development of the sustainable regional labour market through modern vocational education and competence-oriented capacity-development programmes, such as local educational institutions and NGOs. They will likewise benefit from project assistance.
Supporting the launch of small businesses
In collaboration with the project’s strategic partners, business skills development trainings are being held for residents of Syunik Province who are 18 years or older and either already operate in one of the project’s three target sectors or have a business idea.
Photo: Syunik Governor's Office
With knowledge from experts and ongoing advisory support, participants will develop competitive business models. Following this, a financial support competition will be announced among them to help implement the most promising ideas.
According to Liana Sargsyan, Deputy Director and Economic Development Programme Coordinator at the Jinishian Memorial Foundation, 99 individuals are currently participating in the business model development trainings.
“We plan to hold pitching sessions of finalized business models in September. Afterwards, at least 34 beneficiaries selected through a competitive process will receive financial support – each in the form of essential equipment and specialized furniture with a maximum equivalent of 4 million AMD,” she explains.
Liana SargsyanPhoto: Mediamax
The other strategic partner, WINNET Goris Development Foundation, will launch its own round of trainings starting in July. In this case, the target group is women only.
Not just a wish, but a real need
Among the participants of the training sessions by Jinishian Memorial Foundation is 25-year-old Davit Sargsyan from the village of Davit Bek in Kapan community. After completing his higher education in Yerevan, he returned to his home village, determined to use his knowledge for the development of the community.
“In recent years I have been engaged in animal farming – rabbit-breeding, poultry-breeding, pig-breeding – which helped me gain hands-on experience in animal husbandry sector,” says the young farmer.
“That was when the idea for my business took shape: to launch a compound feed processing production. This is what I proposed in my application for the competition within the R2D Syunik project.”
David says the trainings have been highly effective, helping participants understand the nuances of business management – from where to start and what to focus on, to how to shape a strong value proposition.
Photo: Jinishian Memorial Foundation
“There is a real need for grant projects like this, especially in border villages. I will do my best to win the grant and launch this business – not just for myself, but also to inspire others with my example,” says David, who draws inspiration from the stories of well-known entrepreneurs who, despite early failures, never gave up.
“Right now, unemployment is a serious issue in rural areas. Many people involved in agriculture are also struggling due to the shortage of pasture lands. For many residents here, receiving a financial support is not just a wish – it is a need,” stresses David Sargsyan.
Lights on, water running, resilience growing
The second strategic direction of the R2D Syunik project – improving sustainable, green community infrastructure – involves technical and financial support for the design and implementation of small-scale infrastructure projects. It is carried out in cooperation with the Syunik Governor’s Office and all seven municipalities of the region.
Photo: EU in Armenia
As a result of this collaboration, the real needs of residents were identified and concrete actions agreed upon. Some projects have already been completed, while others are in progress. These efforts mainly focus on improving drinking and irrigation water supply, green energy, and sewage infrastructure.
On June 19, EU Ambassador Vassilis Maragos attended the official opening of two major infrastructure projects in Tegh community, aimed at enhancing local resilience. With co-financing from the European Union and the Austrian Development Agency, an 80 kWh solar photovoltaic station was installed to promote sustainable energy use and serve the needs of the Tegh community – including powering a modern irrigation system. Another solar station has also been installed in Sisian.
Vassilis Maragos at the opening of solar photovoltaic stationPhoto: EU in Armenia
Syunik Governor Robert Ghukasyan highly values the projects aimed at improving water supply and green energy infrastructure in the region.
“When we talk about development priorities for Syunik, water – both drinking and irrigation – is always at the top of the list. It concerns almost every rural settlement. Access to water is vital not only for ensuring dignified living conditions but also for developing agriculture. Therefore, any project aimed at improving water supply is of great value and deserves recognition,” says Robert Ghukasyan.
Photo: ADA
He also emphasizes that the goal is not to carry out one-off projects with international funding, but to achieve long-term, tangible, and self-sustaining results that will continue to grow even after the project ends.
Another subproject in the Tegh community currently underway is the installation of a 7.5 km-long lighting system on the Tegh-Karashen road.
“Installing lighting systems, especially on border roads, is essential as it helps residents feel safer,” emphasizes Zarychta.
Although the project originally planned for 15 infrastructure subprojects, Zarychta hopes that efficient budget management will allow for more, even 20.
Within the scope of infrastructure improvement, R2D Syunik has also contributed to a large-scale infrastructure development project. As part of the Resilient Syunik Program (RESYP) – a framework loan from the European Investment Bank (EIB), the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA has initiated the consolidation of four vocational schools (two in Sisian and two in Kapan) into two modern institutions, one in each town. The R2D Syunik project plays a crucial role in this initiative by assessing the needs and preparing the preliminary technical documentation required for the rehabilitation and construction works.
“I believe the R2D Syunik project will truly help improve life in Syunik – so people stay, build businesses, and see a future in their own communities,” says Jarek Zarychta, and adds in conclusion:
“There is a big difference between spending money and investing it – and what we are trying to do here is make the best possible investment in Syunik’s long-term resilience.”
The “Resilient Syunik” Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, EU Member states - Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland also joining as an external partner. The initiative aims to contribute to the sustainable socioeconomic development of the Syunik region.